جسم خارجی در مری سگ هاگاهی اجسام خارجی بلع شده توسط سگ ها و گربه ها می توانند باعث ایجاد درجات مختلفی از انسداد درمری شوند. جالب است بدانید که متداول ترین جسم خارجی که در مری گیر می کند، استخوان است. اگر چه اجسام نوک تیز دیگری مانند سوزن و یا قلاب ماهی گیری نیز به کرات مشاهده شده اند اما اسباب بازی ها و اجسام نواری هم از دیگر اجسامی هستند که گهگاه در اتاق جراحی بیمارستان های دامپزشکی از مری سگ ها و گربه ها خارج می شوند.
اجسام خارجی به دو دلیل ممکن است در مری گیر کنند. اول این که بزرگ تر از حدی باشند که بتوانند عبور کنند و دوم این که دارای لبه های تیزی بوده و در مخاط و یا عضلات مری گیر کنند. گربه ها نسبت به سگ ها کمتر دچار این عارضه می شوند چرا که گربه ها در انتخاب خوراک خود حساس تر و اختصاصی تر عمل می کنند. در میان سگ ها نیز نژاد های کوچک تر به دلیل قطر کمتر مری مستعد تر هستند. اگر چه در مورد اجسامی مانند نخ وسوزن، گربه ها به دلیل تمایل غریزی که به بازی کردن با آن ها دارند، بیشتر در معرض خطر هستند.
به طور طبیعی در مورد حیوانات جوان تر که بازیگوش تر و بی تجربه تر هستند، نسبت به حیوانات مسن تر رخداد بیشتری گزارش شده است.
باقی ماندن جسم خارجی در مری ممکن است با ایجاد فشار بر دیواره داخلی مری باعث ایجاد اختلال در خونرسانی و حتی پارگی مری شود. التهاب و عفونت دیواره مری نیز از عواقب معمول این عارضه به شمار می روند. طبیعی است که در چنین شرایطی حیوان تمایلی به غذا خوردن ندارد و یا غذا بلافاصله پس از قورت دادن به بیرون پرتاب می شود. گاهی مواد غذایی در مناطق بالاتر از محل انسداد تجمع کرده و اتساعی ایجاد می کنند که خود مزید بر علت خواهد شد مجموعه این شرایط باعث ایجاد اختلال در فعالیت عصبی عضلانی دیواره مری شده و از حرکات مری می کاهد . در چنین شرایطی بروز علائم تنفسی متعاقب عفونت ریه به دلیل وارد شدن مواد غذایی موجود در مری به داخل نای دور از انتظار نیست. خروج مواد غذایی ، ترشحات گوارشی و باکتری ها از مری به سمت بافت های اطراف از عواقب پارگی دیواره ی مری است و اوضاع را وخیم تر خواهد کرد. اغلب صاحب حیوان با مشاهده علائمی از قبیل سختی در بلع و بازگرداندن غذا ، تهوع ( اوغ زدن ) ، ریزش بزاق ، کاهش اشتها، بی قراری ، افسردگی ، کم آبی بدن و مشکلات تنفسی حیوان خود را نزد دامپزشک می برد. اگر چه بستگی به محل ، طول دوره، و شدت انسداد علائم ممکن است متفاوت باشند. برای مثال کاهش وزن و لاغری تنها در موارد مزمن و انسداد های ناقص دیده می شود. در انسداد های ناقص معمولا حیوان تنها غذاهای جامد را بر می گرداند. اما در انسداد های کامل هم مواد جامد و هم مایعات را باز می گرداند.
برای تشخیص قطعی، دامپزشک ممکن است از تصویر برداری رادیولوژی نیز بهره گیرد.
خوشبختانه حدود 90 درصد از موارد جسم خارجی مری توسط آندوسکوپ قابل برداشت هستند. اما در مواردی که آندوسکوپ قادر به برداشت جسم نیست، مثلا زمانی که یک قلاب ماهی گیری در مخاط مری فرو رفته و یا زمانی که بخشی از دیواره مری دچار آسیب دائمی و غیر قابل بازگشت شده نیاز به انجام عمل جراحی وجود دارد. مسلما در مورد آخر ، علاوه بر برداشت جسم خارجی ، نیاز به حذف بخش آسیب دیده مری نیز می باشد.دکتر نازنین جعفری
گردآوری: hsoonheb