مشکلات کبدی در گربه ها ( Liver problems )کبد بزرگ ترین و مهم ترین عضو داخل شکم گربه است. عملکرد کبد گسترده بوده و شامل از بین بردن خاصیت سمی داروها و مواد شیمایی، حذف سموم و مواد زائد از بدن، تولید فاکتورهای موثر در لخته خون و ترشح صفرا جهت کمک به هضم مواد غذایی می باشد. علاوه بر آن کبد محل ذخیره ویتامین های محلول در چربی و آهن است. با توجه به نقش و اهمیت بسیار زیاد این غده توجه به اختلالات کبدی مهم و اساسی می باشد. گربه ها در اثر قرار گرفتن در شرایط نامطلوب مستعد برخی از آسیب های کبدی خواهند مثلا التهاب کبد ( هپاتیت ) دارای علل متنوع و متفاوتی خواهد بود. بروز بیماری کبد چرب یا تجمع چربی در کبد از مواردی است که در گربه ها بیشتر متداول است و باید به آن توجه زیادی شود.علل بیماری:
 1. هر چند علت اصلی ابتلا به تجمع چربی در کبد هنوز ناشناخته است ولی گربه هایی که چند روز متوالی در معرض گرسنگی شدید باشند بیشتر به این حالت مبتلا می شوند.
 2. هپاتیت یا التهاب کبد در زمان بروز عفونت حاصله از باکتری ها یا ویروس ها، عوارض حاصله از سموم ، مسمومیت ها و بیماری های ثانویه قلبی ایجاد خواهد شد.


علائم بیماری:
 1. عدم وجود اشتها
 2. کاهش وزن محسوس
 3. بی حالی و دپرسیون
 4. زرد شدن سفیدی ناحیه چشم ( یرقان )
 5. تیرگی رنگ ادرار به علت تجمع صفرا در آن
 6. افزایش تشنگی و میل به نوشیدن زیاد آب
 7. تورم شکم در اثر تجمع مایع
 8. استفراغآن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:
 1. در صورت نیاز و جهت تشخیص قطعی دکتر دامپزشک اقدام به نمونه برداری از کبد و ارسال آن به آزمایشگاه پاتولوژی خواهد کرد.
 2. در زمان بروز بیماری های کبدی توجه به اصلاح رژیم غذایی و حذف برخی از مواد غذایی که سبب اختلال در وضع کبد خواهد شد سودمند است. در این موارد توصیه می شود جهت کاهش فعالیت کبدی و فرصت برای ترمیم ساختار آن از مواد غذایی دارای پروتئین زیاد ( مانند تخم مرغ ) استفاده نشود و حجم جیره غذ ایی کاهش داده شود.
 3. در موارد کم اشتهایی که سبب تجمع چربی در کبد و اختلالات بعدی خواهد شد توصیه می شود با روش های مختلف گربه را ترغیب به غذا خوردن کرد.درمان های غذایی:

استفاده از برخی از ترکیبات ویتامینی در گربه های مبتلا به عوارض کبدی و یا تجمع چربی در کبد سودمند خواهد بود. برای تحریک اشتها و ترغیب گربه به غذا خوردن می توان از مخلوط عسل و ماست استفاده کرد. تجویز جگر خام هفته ای یک بار جهت تامین آهن و دیگر ویتامین های بدن گربه سودمند می باشد.درمان های گیاهی :

مصرف جعفری همراه با جیره غذایی گربه سودمند خواهد بود.دکتر مهدی مرجانی
گردآوری: hsoonheb