خبرگزاری فارس: معاون اداری مالی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان از صدور 100 فقره پروانه شکار در استان سمنان خبر داد.

محمد کلاته امروز در حاشیه افتتاح طرح "طبیعت و شریعت" در شهرستان دامغان در گفت‏وگو با خبرنگار فارس در دامغان اظهار داشت: این تعداد پروانه‏های صادر شده شکار در قالب پروانه‏های عادی و ویژه بوده است.
وی یادآورشد: با تدابیری که صورت گرفت، امسال تعداد پروانه‏های صادر شده شکار در استان سمنان کاهش پیدا کرد و تاکنون به 60 فقره رسید.
کلاته به بحث دستگیری دو گروه شکارچیان متخلف پرندگان شکاری سال قبل در استان سمنان اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه پرندگان شکاری از استان‏های جنوبی به این استان پرواز می‏کنند و از افزایش بالایی در این زمینه برخورداریم، در سال 89 دو گروه شکارچیان متخلف پرندگان شکاری شناسایی و دستگیر شدند.
معاون اداری مالی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان اضافه کرد: با توجه به سرشماری‏های صورت گرفته، جمعیت وحوش که از گونه‏های نادر و خاص بوده، حدود 25 تا 30 درصد افزایش داشته است.
وی به وجود و مشاهده یوزپلنگ آسیایی در استان سمنان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه یوزپلنگ آسیایی از پشتوانه و اعتبار بین‏المللی بهره‏مند بوده و در مناطق حیات وحش در ران شاهرود و پارک ملی کویر گرمسار به وسیله تله‏گذاری دوربین مشاهده شده است، وجود این حیوانات نسبت به سال قبل نیز از افزایش برخوردار بود.
کلاته اضافه کرد: حیواناتی چون کل و قوچ نیز نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده‏اند.
وی به اعتبار اختصاص داده شده به بحث خشکسالی اشاره کرد و اظهار داشت: اعتبار اختصاص داده شده به بحث خشکسالی در استان سمنان، 45 میلیارد ریال بوده که این میزان اعتبار صرف تامین آب، علوفه، تعمیر و مرمت راه‏های ارتباطی می‏شود.
معاون اداری مالی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان تصریح کرد: تاکنون 60 تا 70 درصد از این میزان اعتبار ابلاغ شده است که نسبت به توزیع آن در بین شهرستان‏ها اقدام می‏شود.
کلاته گفت: اعتبارات اختصاص یافته از سوی سازمان محیط زیست کشور به استان سمنان 10 میلیارد ریال بوده که باید گفت استان سمنان در بحث اعتبارات جاری و عمرانی و از نظر عدد در رتبه‎های یک تا سه کشور قرار دارد.