18فقره آتش سوزی در مراتع استان قزوین
ایرن:معاون حفاظت مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین گفت: امسال 18فقره آتش سوزی در مراتع این استان رخ داده است.


به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران،مهندس 'علی اکبر اسدالهی' با بیان این مطلب افزود: این میزان آتش سوزی در سطح 605 هکتار از مراتع و عرصه های منابع طبیعی این استان بوقوع پیوسته است.
وی اظهار داشت: بیشترین آتش سوزی در اراضی مرتعی شهرستان بویین زهرا با سطحی معادل 411 هکتار اتفاق افتاده است. اسدالهی خاطر نشان کرد: از بین رفتن پوشش گیاهی، آسیب به حاصلخیزی خاک و ایجاد زمینه های فرسایش، از بین رفتن محیط زیست و وقوع سیلاب، ایجاد آلودگی هوا و کاهش اکسیژن از پیامدهای آتش سوزی در جنگل ها و مراتع است.
وی ادامه داد: ایجاد حریق توسط افراد سودجو و زمین خوار، تهیه آتش برای طبخ غذا توسط مسافرین و گردشگران و سهل انگاری و بی توجهی بهره برداران، شکارچیان و رهگذران از جمله عوامل بروز آتش سوزی در مراتع است.
این مسوول ادامه داد: مراتع، سرمایه ارزشمند طبیعی است که آتش سوزی در آن افزایش 100 درصدی فرسایش منابع پایدار را بدنبال داشته و منظره زیبای مناطق استان را از بین می برد.
اسدالهی اضافه کرد: روستاییان، مسافران، گردشگران، کوهنوردان و همه افرادی که برای گذراندن اوقات فراغت به عرصههای منابع طبیعی میروند، باید به منظور جلوگیری از بروز حریق در مراتع و از بین رفتن پوشش گیاهی از بیتوجهی نسبت به بروز عوامل آتشسوزی و ایجاد حریق در مجاورت مراتع و جنگلها خودداری کنند.
وی با تاکید بر شناسایی و ریشه یابی عوامل و موارد منجر به آتش سوزی ها گفت: مشارکت دادن مردم در حفاظت از جنگلها و مراتع بهترین و مناسبترین ابزار در پیشگیری از آتش سوزی است.
اسدالهی، از همکاری و مشارکت پرسنل اداره کل و نیروهای قرار دادی بخش خصوصی، نیروی انتظامی، بسیج و شورای اسلامی و دهیاران در مهار آتش سوزی های مراتع قدردانی کرد.