فیل ها / Elephantidae


فرمانرو : جانوران
شاخه: طنابداران
زیر شاخه: مهره داران
رده: پستاندران
راسته : خرطوم داران
تیره : فیلانفیل یا پیل نام حیوانی بزرگ جثه از راسته خرطوم داران (Proboscidea) از خانواده فیلان (Elephantidae) است که بیشتر بومی هندوستان و آفریقا می باشد.
فیل ها سنگینترین جانوران خشکی هستند.دو گونه فیل وجود دارد؛ یکی فیل آفریقایی که در آفریقا زندگی می کند و دیگری هم فیل هندی که ساکن هند است.این جانوران از خرطوم دراز خود به عنوان دست استفاده می کنند و با آن غذا و آب را در دهان خود می گذارند. جنس عاج فیل ها مانند جنس دندان است. فیل های نر از عاج برای جنگیدن استفاده می کنند.
فیل ها احتیاجی به دفاع از سرزمینی که در آن زندگی می کنند ندارند٬ چون به نظر می رسد همسایگانشان را می شناسند و با آن ها روابط دوستانه دارند.
فیل ها قدرت بینایی ضعیفی دارند ولی حس شنوایی و بویایی آن ها بسیار خوب است.اگر یکی از فیل ها احساس خطر کند٬ همهٔ گله گوش به زنگ می شود.


اقسام فیل :

1. فیل آفریقایی
2. فیل آسیایی
3. فیل چینی


درمان

از فیل ها برای درمان بعضی بیماری های روانی در انسان ها بهره گرفته شده است. پزشکان در تایلند از فیل ها برای بهبود کودکان مبتلا به اوتیسم و نیز کودکان نابینا کمک گرفته اند تا این کودکان، که از ارتباطات اجتماعی گریزان هستند، وارد تعاملات اجتماعی شوند.


خرطوم

گذشته از اندازهٔ فیل ها٬ دو چیز دیگر که آن ها را از بقیهٔ پستان داران متمایز می کند٬ خرطوم و عاج آن هاست.خرطوم٬ بینی فیل است. خرطوم استخوان ندارد ولی ماهیچه ای است و یک یا دو لب انگشت در نوک آن وجود دارد.فیل ها از خرطوم برای نفس کشیدن و آب خوردن استفاده می کنند٬ به این صورت که ابتدا آب را بالا می کشد و سپس آن را از گلویش پایین می فرستد.خرطوم فیل مثل دست نیز عمل می کند.هم آنقدر قوی است که می تواند شاخه های پربرگ را با آن ها بشکند و هم آنقدر دقیق که می تواند میوه ای به کوچکی تمشک را با آن بردارد.
خرطوم فیل بسیار حساس است: فیل هایی که می خواهند جفت گیری کنند خرطوم هایشان را در هم حلقه می کنند.فیل های مادر وقت زیادی را صرف لمس و نوازش بچه هایشان می کنند.آن ها این کار را با خرطوم هایشان انجام می دهند.این «نوازش فیل» برای بچه فیل بسیار مهم است.بچه ای که نوازش نشود به اندازهٔ بچه ای که تماس زیادی با مادرش داشته باشد رشد نمی کند.


عاج

عاج ها٬ در واقع دومین دندان های پیشین بالایی فیل اند.وقتی این دندان ها شروع به رشد می کنند٬ مثل دندان انسان٬ لایه ای از مینا دارند.ولی وقتی بزرگ تر می شوند٬ مینا دیگر روی دندان ها را نمی پوشانند.بیش تر این دندان ها از عاج ساخته شده است.فیل ها از این عاج ها برای دفاع کردن و غذا خوردن استفاده می کنند.این دندان ها در تمام طول عمر فیل رشد می کنند٬ بنابراین فیلی که عاج های بسیار بزرگی دارد معمولاً حیوانی پیر است.عاج ماده ها کوچک تر از عاج نرهاست و عاج فیل آسیایی هم کوچک تر از فیل آفریقایی است.منبع: ویکی پدیا