صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 40
    همکار قدیمی (مدیر آکواریوم های آب شور)

نوع حیوان خانگی
    فقط آبزی
    شماره عضویت
    1225

جدول لومن تولدی هر لامپ(یا آیا واقعا سیستم led بهتر است؟)

طبق اطلاعات جمع آوری کرده من برای محاسبه دقیق نور تانکتون و بالانس نمودنش با میزان مصرف میتونید از اطلاعات زیر استفاده کنید:
    1- جهت شبیه سازی طبیعی نیاز به 11000 لومن به ازای هر متر مربع سطح آب آکواریوم (برای تانک های تا ارتفاع 50 سانتی متراین عدد در 1.3 ضرب شود) دارید و هر 10 سانت اضافی 20درصد میزان لومن مورد نیاز افزایش می یابد)
    2- لامپ های T 5 که 18 وات باشند 1500 لومن و لامپ های T5 که 32 وات باشند هر کدام 2900 لومن تولید میکنند.
    3- لامپ های متال هالید 150 وات 10500 لومن تولید میکنند
    4- طول عمر لامپ های T5 مرغوب 10000 ساعت و طول عمر یک متال هالید 150 وات 15000 ساعت می باشد.
    5- ضریب بازدهی لومن به وات در T5 مرغوب 93 و در متال هالید 70 تا 80 هستش
    6-ضریب بازدهی لومن به وات در led مرغوب 60 هستش
    7- طول عمر led تقریبا 40000 ساعت می باشد.

حالا یک مثال برای تانک با سطح مقطع 1 در 0.5 با ارتفاع 0.6 کل لومن مورد نیاز تقریبا 9000لومن هستش اگه بخوای از T5 می تونی 3 عدد 32 وات استفاده کنی یعنی در حدود 100 وات که قیمتش هم تغریبا میشه 75 هزار تومن پول خریدش، اگه بخواهی از متال استفاده کنی یک متال 100 وات هم بس هستش که میشه در حدود 40 هزار تومن و اگه بخوای از led استفاده کنی led مرغوب 3 وات هر ماژولش 7 هزار تومن هستش تقریبا 40 تا 50 عدد نیاز هستش که میشه 120 وات برق مصرفی و 280 هزار تومن خرید اولیه

نوع حیوان خانگی
    فقط آبزی
    شماره عضویت
    1225
    البته دوستان مستحضر هستند که یک لامپ متال 100 وات بخاطر ابعادش در صورت نزدیکی به تانک با این ابعاد کل آکواریوم رو پوشش نمیده و باید بالاتر نصب بشه

همکار قدیمی انجمن آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی و...
    شماره عضویت
    4229
    نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadeng نمایش پست ها
    البته دوستان مستحضر هستند که یک لامپ متال 100 وات بخاطر ابعادش در صورت نزدیکی به تانک با این ابعاد کل آکواریوم رو پوشش نمیده و باید بالاتر نصب بشه
    اقایahmadengدر نظر دارم برای یه اک126*50*75 که 55تا ابگیری میشه 2تامتال 150وات16000کلوین و2تااکتنیک 32وات بگیرم یکی میگفت یکی از متال هارو20000کلوین بگیر به نظر خودم زیاد میشه نظر شما چیه .

همکار قدیمی انجمن آبزیان آب شور

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    3360
    لومن به دمايه منبع نوري هم ربط داره يعني هرچه دما ميره بالا لومن كم ميشه
    به طور مثال يه متال150وات14هزار از يه متال 150وات20هزار دارايه لومن بيشتريه

همکار قدیمی (انجمن آکواریوم های آب شور)

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    لطف میکنید منبع اطلاعات رو هم ذکر کنید. من که از led آستفاده میکنم و راضیم . به نظر من نور اکواریوم تحت هر شرایطی که تامین میشه طبیعتا در ازمایش بر روی ریفها نتیجه رو نشون میده . من بیشتر به نتیجه گیری بر اساس ازمایش و تجربه معتقدم تا عدد و رقم؟!

نوع حیوان خانگی
    فقط آبزی
    شماره عضویت
    1225
    نقل قول نوشته اصلی توسط hadi1 نمایش پست ها
    اقایahmadengدر نظر دارم برای یه اک126*50*75 که 55تا ابگیری میشه 2تامتال 150وات16000کلوین و2تااکتنیک 32وات بگیرم یکی میگفت یکی از متال هارو20000کلوین بگیر به نظر خودم زیاد میشه نظر شما چیه .
    نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi1367 نمایش پست ها
    لومن به دمايه منبع نوري هم ربط داره يعني هرچه دما ميره بالا لومن كم ميشه
    به طور مثال يه متال150وات14هزار از يه متال 150وات20هزار دارايه لومن بيشتريه
    حرف شما صحیح هستش بدلیل اینکه کلوین led در بالاترین حد که تو ایران خیلی خیلی کمه همون هم پیدا میشه(تو ایران بهترین led 6400 کلوین هستش) در حدود 11000 کلوین هستش تمام لامپ های دیگر 14000 کلوین انتخاب شده است.
    لذا دوستانی که خودشون اقدام به ساخت led میکنن بدونن که رو کلوین احتمالا کمتر دقت میکنند.برای مثال لامپ led با کلوین 11000 (7 واتش) در حدود 35 هزار تومن هستش هر ماژولش برای همین هستش که وقتی آماده اش رو میگیری میشه 800 هزار تومن و....

نوع حیوان خانگی
    فقط آبزی
    شماره عضویت
    1225
    نقل قول نوشته اصلی توسط hadi1 نمایش پست ها
    به نظر من 2 تا 100 وات 20000 کلوین متال و 2 تا اکتنیک کفایت میکنه رو متال کنترل دما خیلی مهم هستش و مواظب باشید بخاطر over design کردن سیستم نور کنترل دما از دستتون در نره(چیلر خیلی گرونه و به نظرم برای نیمه شمالی ایران توجیه نداره)

نوع حیوان خانگی
    فقط آبزی
    شماره عضویت
    1225
    نقل قول نوشته اصلی توسط homirne نمایش پست ها
    لطف میکنید منبع اطلاعات رو هم ذکر کنید. من که از led آستفاده میکنم و راضیم . به نظر من نور اکواریوم تحت هر شرایطی که تامین میشه طبیعتا در ازمایش بر روی ریفها نتیجه رو نشون میده . من بیشتر به نتیجه گیری بر اساس ازمایش و تجربه معتقدم تا عدد و رقم؟!
    یک چیزی به شما بگم هدف من این نبوده که بگم LED خوبه یا T5 و یا متال .هدف من این بوده که با یک مثال ساده روشن کنم که اون چیزی که راجع به کم مصرف بودن led در نور دهی آکواریوم میگن درست نیست و مزیت led در عمر زیادش هست.
    خود شما سیستم نور اکواریومت چند وات هستش؟(با ضرب ساده تعداد لامپها در وات هر کدومشون بدست میاد.(یکی از مزیت های led کمی حرارت تولیدی هستش که اگه از Power led استفاده بشه این هم صادق نیست)
    راجع به مزجع میتونید به سایت های ویکی پدیا ،divinelightingوIFCO مراجعه کنید و از مقالاتشون استفاده کنید.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    fish
    شماره عضویت
    3761
    طبق تحقیقاتی که تو چند ماه اخیر در مورد فاصله متال با سطح اب انجام دادم بیشتر جاها دیدم که فاصله لامپ از سطح اب رو بین 50 تا 70 در نظر میگیرند البته برای تانکهایی با ارتفاع کمتر از 70 سانت ایشالله تانک جدیدم اینو می خوام طراحی کنم بعدا جوابشو به دوستان می گم تاثیر اون روی کیفیت اب و لایو راک ها تا چه حد میتونه موثر واقع بشه

نوع حیوان خانگی
    فقط آبزی
    شماره عضویت
    1225
    نقل قول نوشته اصلی توسط m.jan نمایش پست ها
    طبق تحقیقاتی که تو چند ماه اخیر در مورد فاصله متال با سطح اب انجام دادم بیشتر جاها دیدم که فاصله لامپ از سطح اب رو بین 50 تا 70 در نظر میگیرند البته برای تانکهایی با ارتفاع کمتر از 70 سانت ایشالله تانک جدیدم اینو می خوام طراحی کنم بعدا جوابشو به دوستان می گم تاثیر اون روی کیفیت اب و لایو راک ها تا چه حد میتونه موثر واقع بشه
    خوبه مشکل گرما حل میشه ولی فکر کنم بجای 2 تا 150 باید 3 تا 250 استفاده بکنی

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)