کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    آنجل فیش
    شماره عضویت
    17621
    نقل قول نوشته اصلی توسط SAE!D نمایش پست ها
    سلام
    من دو تانک دیسکس دارم که در یکی از تانک ها گیاهان ( مثل کریپتون ) سالم و سرحال می مانند و حتی رشد هم می کنند ولی در دیگری گیاه ها انگار که آب پز می شوند ، له و خراب میشند. در حالی که دما ، میزان سیفون و ساعت
    نور دهی و حتی گلدون و شن گیاه ها یکی می باشد. فقط مهتابی یکی از تانک ها سفید و دیگری صورتی هست. آیا ایراد از رنگ نور مهتابی ها ست ؟؟ یا دلیل دیگری دارد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید. ( امیدوارم سوالمو جای درستی مطرح کرده باشم)
    با تشکر
    ببینید دوست عزیز ، نور خورشید از طیفی از رنگ ها تشکیل میشه (رنگین کمان رو که دیدین) ولی تمامی این رنگ ها توسط گیاهان جذب نمیشه ... بیشتر رنگ قرمر و آبی و کمتر سایر رنگها جذب میشن بغیر از رنگ سبز که کلا پس زده میشه (دلیل سبز رنگی گیاهان هم همینه) ... شما که در یک تانک فقط رنگ سفید دارید ، در واقع تمامی فعالیت های گیاهی که با رنگ های قرمز و آبی انجام میشن رو تعطیل کردید ... و این باعث مرگ تدریجی گیاه بعلت کمبود مواد غذایی میشه ...
    توصیه میشه در تمامی آک های گیاهی 2 تا لامپ یکی سفید و یکی قرمز (صورتی) باشه تا گیاهان بهترین رشد رو داشته باشن امیدوارم پستم مفید بوده باشه.

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15992
    نقل قول نوشته اصلی توسط Babak.ds نمایش پست ها
    ببینید دوست عزیز ، نور خورشید از طیفی از رنگ ها تشکیل میشه (رنگین کمان رو که دیدین) ولی تمامی این رنگ ها توسط گیاهان جذب نمیشه ... بیشتر رنگ قرمر و آبی و کمتر سایر رنگها جذب میشن بغیر از رنگ سبز که کلا پس زده میشه (دلیل سبز رنگی گیاهان هم همینه) ... شما که در یک تانک فقط رنگ سفید دارید ، در واقع تمامی فعالیت های گیاهی که با رنگ های قرمز و آبی انجام میشن رو تعطیل کردید ... و این باعث مرگ تدریجی گیاه بعلت کمبود مواد غذایی میشه ...
    توصیه میشه در تمامی آک های گیاهی 2 تا لامپ یکی سفید و یکی قرمز (صورتی) باشه تا گیاهان بهترین رشد رو داشته باشن امیدوارم پستم مفید بوده باشه.
    سلام
    ممنونم دوست من از توضیح تون. ولی اکواریوم های من گیاهی نیستن. و همان طور که در پست قبل گفتم اکواریوم دیسکس اند. فقط چند تا شاخه گیاه (اغلب کریپتون) اضافه کرده ام . که در یکی از تانک ها هر بار که گیاه اضافه می کنم خراب میشوند ولی در دیگری نه.
    درباره رنگ سفید که گفتین دوست من اون تانکم که نور سفید داره ، داخل اش گیاه ها سالم می مونن و رشد میکنن و اونکه نور صورتی داره داخل اش گیاه ها خراب میشن.!!! پس فکر نمی کنم عیب از رنگه سفید باشه.
    باز اگه دوستان نظری دارند ممنون میشم راهنمایی کنند.

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    آنجل فیش
    شماره عضویت
    17621
    سلام
    ممنونم دوست من از توضیح تون. ولی اکواریوم های من گیاهی نیستن. و همان طور که در پست قبل گفتم اکواریوم دیسکس اند. فقط چند تا شاخه گیاه (اغلب کریپتون) اضافه کرده ام . که در یکی از تانک ها هر بار که گیاه اضافه می کنم خراب میشوند ولی در دیگری نه.
    درباره رنگ سفید که گفتین دوست من اون تانکم که نور سفید داره ، داخل اش گیاه ها سالم می مونن و رشد میکنن و اونکه نور صورتی داره داخل اش گیاه ها خراب میشن.!!! پس فکر نمی کنم عیب از رنگه سفید باشه.
    باز اگه دوستان نظری دارند ممنون میشم راهنمایی کنند.
    احتمالا اشتباه کردم جابجا نوشتم ؟ ولی اونی که من میدونم اینه که بهتره هم نور سفید و هم نور صورتی تو آک گیاهی داشته باشین ...

معاون آزمایشی انجمن آکواریوم های گیاهی

نوع حیوان خانگی
    ماهی زینتی ( گوشتخوار - گیاه خوار )
    شماره عضویت
    12162
    سلام
    من دو تانک دیسکس دارم که در یکی از تانک ها گیاهان ( مثل کریپتون ) سالم و سرحال می مانند و حتی رشد هم می کنند ولی در دیگری گیاه ها انگار که آب پز می شوند ، له و خراب میشند. در حالی که دما ، میزان سیفون و ساعت
    نور دهی و حتی گلدون و شن گیاه ها یکی می باشد. فقط مهتابی یکی از تانک ها سفید و دیگری صورتی هست. آیا ایراد از رنگ نور مهتابی ها ست ؟؟ یا دلیل دیگری دارد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید. ( امیدوارم سوالمو جای درستی مطرح کرده باشم)
    با تشکر
    سلام

همونطوری که آقا بابک گفتند داشتن نور با کلوین مناسب حداقل نیاز هر گیاهیه .
    نور سفید با کلوین 6500 و وات مناسب با توجه به نیاز هر نوع گیاه باید فراهم بشه.

جواب سوال شما هم تو توضیحات خودتون هست. تو تانک مورد نظر اصلا نور سفید ندارید.
    حضور نور صورتی به عنوان مکمل نور سفید و مورد نیاز برخی گیاهان مطرح شده و فراهم میاد ، نه به عنوان نور اصلی.

برای منبع نور می تونید از لامپ های T5 زیر کابینتی با حدود قیمت 14 تا 50 هزار تومان ، لامپ های FPL با حدود قیمت 10 هزار تومان و یا لامپ های مخصوص گیاه با حدود قیمت 50 تا 250 هزار تومان استفاده کنید.

دقت داشته باشید نور سفید یخی و کلوین 6400 یا 6500 مناسبه گیاهه.

شاد و پیروز باشید
    محمّد رازقی

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو - کنگو
    شماره عضویت
    14360
    نقل قول نوشته اصلی توسط vestlaif نمایش پست ها
    دوستان بعد از جابجا کردن محل قرار گیری ردیف نور ها الان حباب های ریز زیر برگ های روتالا و اینکه حباب از کف تانکو روی خزه ها بلند میشه به صورت مختصر قابل مشاهده هست .
    الان باید چیکار کنم ؟ حس میکنم مشکل اصلی تور بوده ولی بازم نگرانم
    به نظرتون ردیف led هارو زیک زاکی قرمز بزارم ؟ یعنی 14 تا سفید 10 تا قرمز ؟
    به این صورت :
    WRWRWRWRWRWW
    WWRWRWRWRWRW
    اینطوری نور قرمز یک دست پخش نمیشه ؟
    یا یه مهتابی 14 وات T5 قرمز بزارم ؟
    یا اینکه صبر کنم ببینم گیاهای زیر LED قرمز فتوسنتز جدی دارن به مدت و بعد از اینکه CO2 کپسول رو وصل کردم اگر فقط گیاهان زیر LED فتوسنتز داشتن نور رو دست کاری کنم ؟
    نظرتون چیه ؟
    اینم چیدمان جدید نور

اینم محدوده ای که LED به تنهایب روشن میکنه . تقریبا فتوسنتز های انجام شده توی همین محدوده نوری قابل مشاهده هستند مثل اون دوتا شاخه دوتالا که مشخصه

از اونجایی که فاصله نور تا سطح آب 5 6 سانت هست و ارتفاع تانک 40 . لنز 120 فکر کنم روشون هست . خوبه باشه یا بردارم ؟
    میشه پاسخ این سوال رو هم بگید ممنون

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    فایتر و ایشالله در آینده سنگال
    شماره عضویت
    17269
    سلام.
    گیاه duckweed رو چند دقیقه بزارم تو زاج سفید؟

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    آنجل فیش
    شماره عضویت
    17621
    میشه پاسخ این سوال رو هم بگید ممنون
    3 چیز رو بگید لطفا :
    1- از LED معمولی استفاده شده یا Power LED ؟
    2- LED هایی که استفاده کردین چند وات هستن؟
    3- از عدسی استفاده کردین یا نه؟

من شخصا 50% سفید ، 30% آبی و 20% قرمز رو توصیه میکنم ، یعنی در مورد شما میشه :
    WBWBWRRWBWBW ---> که W:سفید ، B: آبی و R: قرمز هستن ...
    اگر در امکانتون بود حتما از عدسی های 80 یا 60 درجه استفاده کنید که تاثیر خوبی داره رو نورگیری ) تماما بر میگرده به تحقیقات و مطالعاتم.
    خودم از 7 تا POWER LED 1W استفاده کردم. برای من ترتیبش شد WBWRWBW که تابحال با اینکه وات خیلی کم شده ولی 2 تا گیاهی که گذاشتم اونجا دارن برگ های جدید میدن ... چندتا تصویر برات از سیستم روشنایی خودم میزارم تو تانک 30 لیتری کوچیکم

اینم یه تصویر از عدسی ها

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو - کنگو
    شماره عضویت
    14360
    3 چیز رو بگید لطفا :
    1- از LED معمولی استفاده شده یا Power LED ؟
    2- LED هایی که استفاده کردین چند وات هستن؟
    3- از عدسی استفاده کردین یا نه؟

من شخصا 50% سفید ، 30% آبی و 20% قرمز رو توصیه میکنم ، یعنی در مورد شما میشه :
    WBWBWRRWBWBW ---> که W:سفید ، B: آبی و R: قرمز هستن ...
    اگر در امکانتون بود حتما از عدسی های 80 یا 60 درجه استفاده کنید که تاثیر خوبی داره رو نورگیری ) تماما بر میگرده به تحقیقات و مطالعاتم.
    خودم از 7 تا POWER LED 1W استفاده کردم. برای من ترتیبش شد WBWRWBW که تابحال با اینکه وات خیلی کم شده ولی 2 تا گیاهی که گذاشتم اونجا دارن برگ های جدید میدن ... چندتا تصویر برات از سیستم روشنایی خودم میزارم تو تانک 30 لیتری کوچیکم

اینم یه تصویر از عدسی ها

ممنون
    در کل توی led زیاد نا وارد نیستم بلدم . توی تاپیکم رشد گیاهان حتی گلاسوهام رو میتونید ببینید فقط مشکلم عدم فتوسنتز کافیه گیاهامه که دو به شکم که بخاطره نور هست یا اینکه از ست یکبار مصرف co2 استفاده میکنم. Power led با لنز 120 درجه گذاشتم .ال ای دی ها یک وات هستن رشد خوبی دارن تمام گیاهام جز بک گیاه که ذره ای رشد نداشته اونم آلترناترا بنفش هست نمیدونم چرا اینو ولی بقیه رشد خوبی دارن . فتوسنتز هم گاهی بین خزه ها میبینم یا وقتی از کف حباب بالا میاد . میخواستم ببینم این نور کافیه یا به ترکیبی که گفتم ارتقا بدم ؟
    نگران یکدست پخش نشدن نور قرمزم که محرک فتوسنتز هست . سیستم بالا بهتره یا اینکه یه مهتابی قرمز t5 اضافه کنم ؟ درباره نور در کل نظرتون چیه ؟
    ویرایش توسط vestlaif : 4th June 2015 در ساعت 11:50 PM

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    آنجل فیش
    شماره عضویت
    17621
    ممنون
    در کل توی led زیاد نا وارد نیستم بلدم . توی تاپیکم رشد گیاهان حتی گلاسوهام رو میتونید ببینید فقط مشکلم عدم فتوسنتز کافیه گیاهامه که دو به شکم که بخاطره نور هست یا اینکه از ست یکبار مصرف co2 استفاده میکنم. Power led با لنز 120 درجه گذاشتم .ال ای دی ها یک وات هستن رشد خوبی دارن تمام گیاهام جز بک گیاه که ذره ای رشد نداشته اونم آلترناترا بنفش هست نمیدونم چرا اینو ولی بقیه رشد خوبی دارن . فتوسنتز هم گاهی بین خزه ها میبینم یا وقتی از کف حباب بالا میاد . میخواستم ببینم این نور کافیه یا به ترکیبی که گفتم ارتقا بدم ؟
    نگران یکدست پخش نشدن نور قرمزم که محرک فتوسنتز هست . سیستم بالا بهتره یا اینکه یه مهتابی قرمز t5 اضافه کنم ؟ درباره نور در کل نظرتون چیه ؟
    لطفا بگین حجم تانکتون چقدره؟ چون با این اوصاف شما نوردهیتون 24 وات هستش که برای حداکثر تانک 50 لیتری خوبه ... با تصویری که بنده از تانک شما بالا دیدم حداقل تانکتون یه 200 - 300 لیتری باید باشه ... پس برای شما حداقل حداقل باید 80 وات نوردهی بشه ... بنظرم 2 تا T5 سفید و صورتی (هر کدوم حدود 40 وات و در کل 80 وات) بگیرید مشکلتون حل بشه ... به احتمال زیاد مشکل شما کمبود نور هستش.

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو - کنگو
    شماره عضویت
    14360
    لطفا بگین حجم تانکتون چقدره؟ چون با این اوصاف شما نوردهیتون 24 وات هستش که برای حداکثر تانک 50 لیتری خوبه ... با تصویری که بنده از تانک شما بالا دیدم حداقل تانکتون یه 200 - 300 لیتری باید باشه ... پس برای شما حداقل حداقل باید 80 وات نوردهی بشه ... بنظرم 2 تا T5 سفید و صورتی (هر کدوم حدود 40 وات و در کل 80 وات) بگیرید مشکلتون حل بشه ... به احتمال زیاد مشکل شما کمبود نور هستش.
    پس یه پا عکاسی هستم واسه خودم . تانک من 84 لیتره . 70 در 30 در 40 ارتفاع .
    24 وات نور led دارم . 28 وات هم جمع دوتا مهتابی هایی که دو طرف led ها گذاشتم .
    همینطور که گفتم گلاسو ها به طور افقی رشد عالی دارن پس مشکل کمبود نور نیست ولی فتوسنتز خیلی پایینه که یا از نور قرمز هست یا سیستم دی اکسید که یکبار مصرفه ( که به گفته اساتید اصلا بدرد نمیخوره ) چند روز هم هست نشانگر co2 فقط آبیه کمرنگه ولی بازم نمیدونم چرا حس میکنم نور قرمزم کمه

صفحه 221 از 246 نخستنخست ... 121171202203204205206207208209210211212213214215216217218219220221222223224225226227228229230231232233234235236237238239240 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)