نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    سگ، گربه
    شماره عضویت
    1413

اسهال در گربه ها و درمان آن ( Diarrhoea )

اسهال در گربه ها و درمان آن ( Diarrhoea )

اسهال یک نوع مکانیسم دفاعی و طبیعی بدن در برابر مواد سمی یا اجسام غیر متعارف یا فاسد خورده شده توسط گربه می باشد. در زمان بروز اسهال مدفوع گربه به صورت نرم و شل خواهد شد. در صورت عدم درمان اسهال و ادامه آن مدفوع آبکی تر خواهد شد و در صورت ادامه اسهال به مدت 24 ساعت لازم است در زود ترین زمان ممکن به دکتر دامپزشک مراجعه نمایید. در خیلی از موارد اسهال یکی از علائم اصلی بیماری های مهم و خطرناک می باشد که سبب از دست رفتن شدید آب بدن خواهد شد و عدم درمان آن مرگ حتمی را به دنبال دارد.

علل بیماری:

1. عفونت های ویروسی یا باکتریایی
    2. انگل های داخلی مانند کرم ها که بیشتر در بچه گربه ها مشاهده می شوند.
    3. حساسیت نسبت به برخی از مواد و آلرژی های غذایی مانند واکنش نسبت به شیر.
    4. استرس، هیجان، تغییرات ناگهانی و شدید در غذایی که سبب به هم خوردن نظم و عادات غذایی گربه خواهد شد.
    5. بروز اسهال علامت برخی از بیماری های مهلک و خطرناک مانند کبد یا پانکراس و پریتونیت عفونی گربه ها می باشد. در این موارد اسهال به صورت مزمن اتفاق می افتد که حتی مرگ را به دنبال خواهد داشت.

علائم بیماری:
    1. از دست دادن قوام مدفوع و آبکی شدن آن
    2. علائم شدید بروز درد های شکم
    3. زور زدن زیاد و تجمع گاز در روده ها

درمان های داخل منزل

در زمان بروز اسهال ساده و خفیف بهتر است مقدار خیلی کمی غذا به صورت کم چرب، ملایم و سهل الهضم به میزان 4 وعده در روز به گربه داده شود. می توان برای تغذیه از گوشت سینه مرغ، گوسفند یا ماهی استفاده کرد. بهتر است از جیره غذایی زیر برای درمان اسهال استفاده کرد.
    روز اول: در روز اول بروز اسهال به مدت 12 – 24 ساعت به گربه غذا ندهید ولی لازم است در تمام این مدت آب در اختیار او باشد تا بدن دچار کم آبی نشود.
    روز دوم: می توان در روز دوم مقدار کمی گوشت پخته شده مرغ یا به صورت پوره شده را در اختیار گربه گذاشت.
    روز سوم: در روز سوم می توان به غذا کمی سبزیجات اضافه کرد تا فیبر موجود در غذا سبب جذب مایعات موجود در روده ها و سفت شدن قوام مدفوع شود.
    روز چهارم: برای تغذیه گربه در روز چهارم می توان از برنج به عنوان یک منبع غلات استفاده کرد و آن را به غذایی اضافه نمود.
    روز پنجم: بهتر است در روز پنجم به جای برنج سفید از برنج سبوس دار قهوه ای در غذایی گربه استفاده شود.
    روز ششم: با گذشت 6 روز بعد از اسهال و درمان بیماری می توان کم کم از غذای قبلی برای تغذیه گربه گربه استفاده کرد. ولی لازم است تا 3 روز فقط ¼ حجم غذای قبلی را تجویز کرده و از تجمع مواد غذایی در بدن گربه اجتناب نمود.

آن چه دکتر دامپزشک می تواند انجام دهد:
    1. لازم است اطلاعات کاملی به دکتر دامپزشک در مورد وضعیت گربه خود بدهید تا براساس آن درمان های لازم را انجام دهد.
    2. در مورد بچه گربه ها باید مدفوع از نظر وجود تخم انگل بررسی شود.
    3. در صورت بروز اسهال شدید و از دست رفتن آب بدن لازم است تزریق داخل رگی یا زیر جلدی سرم انجام شود.
    4. برای تشخیص دقیق علت اسهال دکتر دامپزشک آزمایش های لازم در رابطه با بیماری های سیستمیک یا باکتریایی و ویروسی را انجام می دهد.
    5. در صورت مظنون بودن به خوردن اجسام خارجی غیر متعارف که سبب اسهال شده است نیاز به تهیه عکس رادیولوژی از شکم و یا سونوگرافی خواهد بود. لازم است شانس ابتلا به تومورهای ناحیه شکم هم مدنظر قرار گیرد.

درمان های غذایی:
    در صورت تمایل به خوردن ماست برای درمان اسهال در گربه مفید خواهد بود. و می توان آن را در غذایی گربه در نظر گرفت.

دکتر مهدی مرجانی
    گردآوری: hsoonheb

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    گربه
    شماره عضویت
    15056
    با سلام
    من ی راهنمایی میخاستم در صورت امکان
    گربه من حدود 1هفته پیش اسهال و استفراغ شد ک بردمش پیش دکترش و واسش چندتا آمپول زد ک یکیش سفازولین بود یکیشم رانیتیدین
    این آمپولا رو ک زدیم واسش خوب شد استفراغ ک دیگه نکرد اسهالشم خوب شد و تا 2روز اصلا مدفوع نکرد بعد 2روز ک مدفوع کرد بازم شل بود دیگه منم فقط بهش سینه مرغ و سیب زمینی پخته و ماست دادم ک اسهالش بند اومد و تا 3روز بازم مدفوع نکرد حالا از دیشب هر 2یا 3 ساعت یک بار مدفوع میکنه ک بازم شله!!![IMG]http://cdn.****.ir/images/smilies/GA2.gif[/IMG]
    آقای دکتر میخاستم نظر شما رو بدونم چون واقعا نمیدونم باید چیکار کنم و مشکل گربه من چیه؟
    حدوده 1 ساله که دارمش و تا حالا همچین مشکلی واسش پیش نیومده
    گربم نره و 1سالشه و غذاییش هم با قبل هیچ فرقی نکرده
    غذای خونگی بهش میدم ک شامل سینه مرغ و ماکارونی و سویا هستش در هفته هم 2بار تخم مرغ پخته و گاهی هم سیب زمینی پخته بهش میدم البته ماست هم تقریبا روزی یه نعلبکی بهش میدم

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    گربه
    شماره عضویت
    20068
    واقعا ممنون از مطلب خوبت.فقط راستی گربه ی منم اسهال گرفته.نمیدونستم چیکار کنم.امیدوارم این مطلب به دردم بخوره

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    -
    شماره عضویت
    19995
    نقل قول نوشته اصلی توسط someone نمایش پست ها
    واقعا ممنون از مطلب خوبت.فقط راستی گربه ی منم اسهال گرفته.نمیدونستم چیکار کنم.امیدوارم این مطلب به دردم بخوره
    سلام. دوست عزیز مطلب قدیمیه. به تاریخ تاپیکها دقت کنید و سوالتون رو در این بخش بپرسید.تشکر

http://www.parsipet.ir/showthread.php?t=75

اسهال گربتون اگر از عامل ویروسی باشه و همراه با استفراغ ( بیماری پان لوکوپنی ) حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید تا دیر نشده. اگر هم عامل، باکتریایی یا انگلی باشه با ازمایش و کشت مدفوع مشخص میشه. تغییرات غذایی . وعده های سنگین و عدم تحمل معده در هضم غذا هم علل دیگه ای هست. حتما رسیدگی کنید و یا توضیحات کامل رو درمورد وضعیت گربتون در بخشی که عرض کردم بفرمایید تا کمکتون کنیم. از هیچ دارویی ، بدون اگاهی وخودسرانه استفاده نکنید.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    گربه
    شماره عضویت
    22934
    سلام
    دوتا بچه گربه حمایتی دارم
    امروز اسهال شدن و شکمشون غرغر میکنه.
    یک ماهشونه و دیروز حمومشون کردم.دو روزه که شیر خشکشون عوض شده.
    میخوام بدونم ممکنه اسهالشون بخاطر سرماخوردگی باشه یا بخاطر تغییر شیر خشکشون.

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    -
    شماره عضویت
    19995
    نقل قول نوشته اصلی توسط الناز3311022 نمایش پست ها
    سلام
    دوتا بچه گربه حمایتی دارم
    امروز اسهال شدن و شکمشون غرغر میکنه.
    یک ماهشونه و دیروز حمومشون کردم.دو روزه که شیر خشکشون عوض شده.
    میخوام بدونم ممکنه اسهالشون بخاطر سرماخوردگی باشه یا بخاطر تغییر شیر خشکشون.
    سلام. دوست عزیز نوزاد یکماهه رو نباید حمام کنید!!!!هوا هم رو به سردیه. با حوله مرطوب تمیز و بلافاصله خشک کردن کافی بود. هوا هم خنک شده امیدوارم سرمانخورن.تب و استفراغ هم دارن؟ اشتهاشون خوبه؟ شیرخشک مخصوص گربه میخورن؟ حیاط که نگهداری نمیشن؟

جدای از مسائل دیگه ، هم از تغییر غذایی هم سرماخوردگی و اسپاسم دستگاه گوارش در اثر حمام کردن میتونه باشه.

لطفا به سوالات در این تاپیک پاسخ بدید https://www.parsipet.ir/showthread.php?t=75

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)