صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14

موضوع: جلبك ها

همکار قدیمی انجمن آبزیان آب شور

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    3360

جلبك ها

جلبکها سادهترین موجودات واجد کلروفیل هستند. سه تفاوت عمده بین جلبکها و گیاهان عالی وجود دارد. اولا جلبکها فاقد ريشه ، ساقه و برگ هستند، ثانیا در اطراف اندامها یا ساختارهای زایشی جلبکها یاختههای محافظ وجود ندارد، ثالثا جنین در جلبکها دیده نمیشود. در طبیعت جلبکها در محیطهای گوناگون یافت میشوند. آب محیطی است که بیشترین جلبکها را در خود جای داده است.

در سطح خاکهای مرطوب نیز تعداد بسیار زیادی جلبک یافت میشود. بخشهای هوایی درختان و همچنین سنگها و صخرهها محلهای دیگری هستند که جلبکها میتوانند بر روی آنها رشد کنند. بعضی از جلبکها میتوانند در محیطهای غیر معمولی ، مثل دریاچههای نمک ، چشمههای آب گرم و یخچالهای طبیعی و حتی در درون بدن و بافتهای موجودات زنده زیست کنند.

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    3360

رده بندی جلبکها

ویژگی بارزی که در جلبکها بیشتر نظر انسان را جلبک میکند رنگهای گوناگون آنهاست.در گذشته ، با استفاده از این ویژگی ، جلبکها را به چهار رده جلبکهای سبز-آبی ، سبز ، قهوهای و قرمز تقسیم می کردند. در رده بندی جلبکها ، غیر از مطالعه انواع رنگیزهها در کلروپلاست که یکی از بارزترین ویژگیهای آنهاست از ویژگیهای دیگری نظیر ساختار تال ، ساختار شیمیایی دیواره یاختهای ، تعداد ونوع ومحل قرار گرفتن تاژک ، نوع مواد غذایی ذخیره در یاخته ، ساختار یاخته استفاده میشود.
    جلبکها را به 8 شاخه تقسیم میکنند: جلبکهای سبز-آبی یا سیانوفیتا ، جلبکهای سبز یا کلروفیتا ، اوگلنوفیتا ، کاروفیتا ، کریسوفیتا ، جلبکهای قهوه ای فئوفیتا ، جلبکهای قرمز یا رودوفیتا و دینوفیتا.

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    3360

جلبکهای قرمز

جلبکهای قرمز جزء زیباترین علفهای دریایی به شمار میآیند. تال آنها ، غیر از رنگ قرمز به انواع رنگها از جمله قرمز مایل به قهوهای ، ارغوانی ، صورتی ، سبز زیتونی، سبز-آبی و بنفش دیده میشود. رنگهای گوناگون تال به علت وجود رنگیزههای موجود در کلروپلاستهای آنهاست.
    زیستگاه جلبکهای قرمز
    از انواع جلبهای قرمز در حدود 4000 گونه شناخته شده است که از میان آنها فقط چند گونه در آبهای شیرین و خاک و بقیه در آبهای شور دریاها و اقیانوسها زیست میکنند. اغلب جلبکهای قرمز در اعماق آبهای شور و دور از ساحل یافت میشوند. عمق آبها در پراکندگی و جمعیت جلبکها اثر مستقیم دارد. هر چه عمق آب بیشتر باشد از مقدار نور خورشید که میتواند به داخل آب نفوذ کند کاسته میگردد. مثلا در عمق 10 متری آب ، فقط 10% از نور سبز و آبی و 1% نور قرمز میتواند توسط گیاه جذب شود.
    در نتیجه نورهایی از قبیل نور قرمز ، نارنجی ، زرد و سبز که قدرت نفوذ کمتری دارند نمیتوانند به عمق بیش از ده متر برسند و فقط نورهای آبی و بنفش هستند که میتوانند به اعماق آب نفوذ کنند. گیاهانی که فقط دارای کلروفیل هستند و رنگیزه سبز دارند توانایی جذب این نورها را ندارند و در نتیجه در عمق زیاد قادر به رشد نیستند.
    تنها جلبکهای قرمز که دارای رنگیزههای فیکوسیانین و فیکواریترین هستند قادر به جذب نور آبی و بنفش میباشند. گاهی نیز در عمق بیش از صد متر هم دیده میشوند. این رنگیزه ها پس از جذب نور آن را به کلروفیل منتقل میکنند و با این عمل انرژی لازم برای فتوسنتز تامین میگردد. تعدادی از جلبکهای قرمز به سنگها ، اجسام و جلبکهای دیگر موجود در آب متصل میشوند.

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    3360

سیانوفیتا یا جلبکهای سبز – آبی

پستترین جلبکها به شمار میروند. ساختار یاختهای از نوع پروکاریوتی و بسیار شبیه به باکتریهاست. تال میکروسکوپی داشته و به اشکال تک یاختهای ، کلونی ، ریسهای تقسیم میشوند.
    رنگ این یاختهها سبز زیتونی و دارای دیوارهای دو لایهاند. این یاختهها حاوی آنزیم ویژهای هستند که میتوانند نیتروژن موجود در هوا را به صورت نیتروژن آمونیاکی در خود تثبیت کنند
    (يكي از معضلات اكواريوم هايه اب شور هم محسوب ميشه كه بصورت ژله اي قرمز رنگ در اكواريوم رشد مي كند)

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    6374
    سلام دوستان
    فکر کنم سیانو باکتری به تانکم حمله کرده کسی تا حالا تجربه از بین بردن سیانو را داشته راهنمای کنه ممنون

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    3360
    نقل قول نوشته اصلی توسط foood نمایش پست ها
    سلام دوستان
    فکر کنم سیانو باکتری به تانکم حمله کرده کسی تا حالا تجربه از بین بردن سیانو را داشته راهنمای کنه ممنون
    اگه امکانش هست نور اکواریوم رو چند روزی خاموش کنید و مقداری از ابو هم سیفون بکنید حتمن میتونید از بین ببرینش
    البته اکومدیک یه محصول به نام انتی رد داره که استفاده از این محصولم میتونه مفید باشه

همکار قدیمی (مدیر کل انجمن)
    متخصص آکواریوم های آب شور

نوع حیوان خانگی
    اگه گفتی؟!!!!!!!!!!
    شماره عضویت
    27
    یادمه یه دوره اقا سعید هم تو تانکش همیچن مشکلی پیش اومده بود و توضیح کاملش تو سایت هست که چیکار کردند تا از بینش بردند
    یه سرچ بکنید تو سایت میتونید پیداش کنید و خیلی بتون کمک می کنه
    خود ایشون هم تا هفته ی آینده بر می گردند و میتونن توضیحات اضافه تر رو بدن
    ولی توضیح کاملش تو سایت هست تا اونجایی که یادمه ( فکر کنم تو تالار متفرقه باشه!) تو سرچ سایت یه سرچ کنید حله

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    6374
    نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi1367 نمایش پست ها
    اگه امکانش هست نور اکواریوم رو چند روزی خاموش کنید و مقداری از ابو هم سیفون بکنید حتمن میتونید از بین ببرینش
    البته اکومدیک یه محصول به نام انتی رد داره که استفاده از این محصولم میتونه مفید باشه
    خوب نور کاملا" خاموش کنم ماشروم و شقایف و کرم لوله ای دارم خراب نمیشن

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    3360
    نقل قول نوشته اصلی توسط foood نمایش پست ها
    خوب نور کاملا" خاموش کنم ماشروم و شقایف و کرم لوله ای دارم خراب نمیشن
    گفتم که اگه امکانشو دارید که چون با داشتن ماشروم و شقایق نمیتونید این کارو بکنید

همکار قدیمی (انجمن آکواریوم های آب شور)

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    چطور دیاتوم و سیانو باکتری تشخیص داده میشن؟ من سرچ کردم و از روی عکسها ومطالب چیز زیادی دستگیرم نشد. این سیانو باکتری دقیقا به چی حمله میکنه و ضررش چی هست؟
    ممنون

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)