صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 35
    کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1

آمونیوم ، آمونیاک ، نیتریت و نیترات آب دیسکس-Ammonia Nitrite Nitrate

بررسی آب ماهی دیسکس از نظر وجود سموم آمونیوم و آمونیاک و نیتریت و نیترات و تاثیر آنها بر ماهی دیسکس

همکار قدیمی (انجمن دیسکس )

نوع حیوان خانگی
    Discus-Plant Aqua
    شماره عضویت
    4168
    دوستان محترم ممنو ن میشم توضیح کامل بفرمایند که در هنگام افزایش مقادیر آمونیاک،نیتریت و نیترات ماهی چه عکس العملهایی را از خود نشان میدهد؟

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط arash_ta23 نمایش پست ها
    دوستان محترم ممنو ن میشم توضیح کامل بفرمایند که در هنگام افزایش مقادیر آمونیاک،نیتریت و نیترات ماهی چه عکس العملهایی را از خود نشان میدهد؟
    استرس و علائم مسمومیت!!!

تنفس شدید و تیره شدن رنگ
    کدری آب
    استارت های ناگهانی(Darting)
    کوبیدن بدن و آبشش به اشیاء داخل تانک
    و ....

آمونیاک حتی در مقادیر کم هم کشنده و خطرناکه ... در نیتریت این موضوع کمرنگ تر و در نیترات بسیار ناچیزه

موفق باشید

نوع حیوان خانگی
    Discus-Plant Aqua
    شماره عضویت
    4168
    بابك جان ممنونتم عزيز.مي خواستم بدونم حتي ميزان آمونياك 0.25 dhهم ميزان زيادي براي ديسكس هست.من آب تصفيه خانه رو هم با تستر سرا(قطره اي چك كردم) جالب اينكه تست اين ميزان رو 0.125 dh نشان داد و آب تو تانك هم 0.25 dh آمونياك داره.بنظرتون استفاده از زئوليت و آب ro مشكل رو حل خواهد كرد البته در كنار سيفون مناسب؟؟؟؟

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    بابك جان ممنونتم عزيز.مي خواستم بدونم حتي ميزان آمونياك 0.25 dhهم ميزان زيادي براي ديسكس هست.من آب تصفيه خانه رو هم با تستر سرا(قطره اي چك كردم) جالب اينكه تست اين ميزان رو 0.125 dh نشان داد و آب تو تانك هم 0.25 dh آمونياك داره.بنظرتون استفاده از زئوليت و آب ro مشكل رو حل خواهد كرد البته در كنار سيفون مناسب؟؟؟؟

سلام دوست عزیز

بله آب لوله کشی شهری تهران متاسفانه حاوی مقادیری از آمونیاکه...

در یک آکواریوم سالم(از نظر سلامت آب) که سیکل ازت یا چرخه نیتروژن به طور کامل راه اندازی شده و به ثبات کامل رسیده باشه میزان آمونیاک و نیتریت باید 0 و یا بسیار بسیار ناچیز( که معمولا تستر ها و کیت های تست قطره ای این میزان بسیار کم رو 0 نشان میدن) باشه

معمولا میزان آمونیاک در آب رو (در سایت های رسمی و محافل علمی بین المللی) با واحد PPM نشان میدن.1 ppm برابر با 1 میلیگرم یا یک هزارم گرم در هر لیتره
    واحد dh یک واحد آلمانیه که معمولا به جز در محاسبه سختی کمتر بهش استناد میشه

و اما میزان آمونیاک در آب شیر منزل و آکواریوم شما

میزان آمونیاک در آب لوله کشی منزل شما به گفته خودتون 0.125 DH در درجه آلمانی که برابر میشه با 2.2 ppm یا به عبارتی 2.2 میلی گرم آمونیاک در هر لیتر که برای دیسکس خطرناک محسوب نمیشه

میزان آمونیاک در آب تانک شما با توجه به گفته خودتون 0.25 در واحد آلمانی Dh هست که برابر میشه با 4.5 ppm که باز هم خطرناک و بحرانی نیست و وقت و زمان کافی برای کنترل و کاهش میزان آمونیاک بدون حالت اورژانسی رو خواهید داشت

دیسکس میتونه تا میزان 20 ppm از آمونیاک رو تحمل کنه(به سختی و بروز علائمی مثل تنفس سخت و ضعف در سیستم ایمنی بدن که منجر به نمایان شدن انواع بیماری ها خواهد بود)
    بالا تر از 20 ppb قطعا مرگ ماهی شما را به دنبال خواهد داشت

تاپیک سیکل ازت یا چرخ نیتروژن رو یک بار دیگه دقیق مطالعه کنید.با کامل شدن این چرخه میزان آمونیاک در تانک شما چیزی در حدود 0 خواهد بود

یک نکته دیگه هم وجود داره که علاقه مندان کمتر بهش توجه میکنند
    در ph های بالای 8 (اغلب مناطق تهران آبی با پ هاش بالای 8 دارن) اولین سم تولید شده از فضولات ماهی و پسماند غذاها همین سم آمونیاکه
    هر چه اسیدیته آب بی سمت زیر 7 تغییر کنه میزان تولید آمونیاک کمتر و کمتر و با آمونیوم جایگزین میشه.در محیط های اسیدی با پی اچ زیر 7 تقریبا بیشتر آمونیم تولید میشه و میزان تولیدی آمونیاک بسیار ناچیز خواهد بود

به همین دلیل کنترل آمونیاک حتی قبل از طی شدن سیکل ازت در ماهیان و سیچلاید های آب شیرین آمریکای جنوبی(به دلیل نیاز این ماهی ها به آب اسیدی و پی اچ زیر 7) بسیار بسیار آسان تر از ماهیان آب شور و سیچلاید های آفریقایی (به دلیل نیاز این ماهی ها به آب قلیایی و پی اچ بالای 8) است

موفق باشید
    بابک آژیده
    ویرایش توسط بابک آژیده : 12th December 2011 در ساعت 02:14 PM

نوع حیوان خانگی
    Discus-Plant Aqua
    شماره عضویت
    4168
    بابک عزیز بابت توضیحاتون که جامع و کامل بود کمال تشکر رو دارم.اما از داستان شرایط آب و سایر موارد بگم.فقط قربان خدمتتون عرض کنم که قضیه سیکل ازت رو می دونم و قضیه تیرگی آب،جلبک،طی شدن سیکل و تسریع کننده هاشو از قبیل دنیترول اوشن فری ،تترا باکتزیوم و.... رو کاملاً در جریانم(البته قربان همون اطلاعاتی که دوستان مبتدی دارند) اما قضیه تانک بنده که شاید برای دوستان مبتدی مثل خودم هم یه تجربه باشه :
    اگه خاطرتون باشه حدود 3 الی 4 ماهه پیش و اونم تو فیس بوک بنده باه حضرتعالی مشکلم رو گفتم و اون خارش ماهی ها و مالیدن آبشش و حتی یکی دو ماهی بصورت تنفس تک آبششی ،به اشیا تانک،شلنگ هوا و ... بود.البته من اون موقع فاکتورهای آب رو چک نکرده بودم.با این تفاسیر و کمک دوستان محترمی که مثل حضرتعالی هستن یه دوره پریزکوانتول(شما هم فرمودین محصول آلفاسان هلندی و..)رو کل ماهی های تانک و تو قرنطینه انجام دادم .مشکل بعد از بازگشت ماهی ها به تانک اصلی مجدداً بعد چند روز انجام شد.مجدداً یک هفته بعد یک دوره سرا امینپور و بعدش دوباره تکرار مشکلات،یه دوره کاستاپور که همانطور که مستحضرید دارای فرمالین و مالاشیت گرین هست و از بین برنده تقریباً بخش اعظمی از انگل های پوستی و آبششی که متاسفانه سه تا از بهترین ماهیهایم بر اثر مسمومیت با فرمالین از بین رفتن.خدمتتون عرض کنم که قبل از شروع کلیه درمانها مذکور حمام نمک رو هم بصورت اصولی انجام دادم.اا مشکلات بعد از برگشت ماهی به تانک مجدداً شروع میشد.بگذریم درمانهای پی در پی موجب تضعیف ماهیها از جمله پوسیدگی باله و انگل هگزامیتا هم شد که کلاً تا یکهفته پیش این قضایا تمام شد.در انتها از دوست بزرگوارم بابک وزیری پور مشکل رو پرسیدم که مگه میشه این مریضی با این همه درمان(تاریخ مصرف دارو همه درست و درمان مطابق فرمایشات حضرتعالی در سایت نیک صالحی) بازهم انگلی تو تانک باشه.یه مدت فکر کردم که مشکل از وجود تخم انگله که تانک رو 10 روز خالی و بعدش کاملاً ضدعفونی کردم .بابک عزیز گفتن فاکتور آب رو چک کنم که میزان آمونیاکم بالا بود و گفتن سیکل بهم خورده(تست آمونیاک،نیتریت و نیترات انجام دادم)خلاصه از تترا باکتزیوم و باکتریهای اوشن فری استفاده کردم ولی باز مشکل پابرجا بود حتی بعد از یک ماه.چند وقت پیش دیگه با توصیه آقای فائقی نژاد عزیز تسلیم شد و تستهای ph , gh , kh تترا رو گرفتم نتایج رو ملاحظه کنید البته اولش فکر کردم نتیایج غلطه و دوبار آزمایش کردم اما نتایج کاملاً درسته.
    ----------------
    آب تانک که برای 100 لیتر آب ذخیره 10 لیتر آب ro مخلوط شده
    ph=8 ~8.5-kh=5 , Gh=9, nh4=0.5,no2=0,no3=25
    ------------
    آب تصفیه شده ro
    ph=6~6.5-kh=3,gh=3 , نیترات نیتریت و آمونیاک صفر
    -------------
    آب آشامیدنی منزل
    ph=8.5~9,kh=5,gh=12,nh4=.125,no2=0,no3=.25
    که واحدهای تستر kh,gh,ph تترا چون آلمانی هستش بر حسب dh محاسبه شده و نیترات و نیتریت و آمونیاک میلیگرم بر لیتر.
    الان برای رفع مشکل آمونیاک در حال حاضر زئولیت گرفتم و می خوام یه مخلوط آب(احتمالاً 0.4 آب معمولی و 0.6 آب ro رو استفاده کنم البته با چک کردن توسط تست ها)
    یه نکته زمانیکه بابک جان آب تانک رو تعویض می کنم سریعاً بعدش ماهی ها بیچاره شروع می کنن به تکان شدید باله و مالیدن خودشون به اشیا تانک که فکرم روی آمونیاک و سختی بالای آب هستش.
    ممنون مسشم اگه شما یا سایر اساتید نکته دیگه ای تو ذهنشونو راهنمائیم کنن.
    ضمناً تانکم 400 لیتره با 14 ماهی و دوبار غذا دهی در روز و هر 2 یا نهایتاً 3 روز 25% تعویض و سیفون دارم.

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    بابک عزیز بابت توضیحاتون که جامع و کامل بود کمال تشکر رو دارم.اما از داستان شرایط آب و سایر موارد بگم.فقط قربان خدمتتون عرض کنم که قضیه سیکل ازت رو می دونم و قضیه تیرگی آب،جلبک،طی شدن سیکل و تسریع کننده هاشو از قبیل دنیترول اوشن فری ،تترا باکتزیوم و.... رو کاملاً در جریانم(البته قربان همون اطلاعاتی که دوستان مبتدی دارند) اما قضیه تانک بنده که شاید برای دوستان مبتدی مثل خودم هم یه تجربه باشه :
    اگه خاطرتون باشه حدود 3 الی 4 ماهه پیش و اونم تو فیس بوک بنده باه حضرتعالی مشکلم رو گفتم و اون خارش ماهی ها و مالیدن آبشش و حتی یکی دو ماهی بصورت تنفس تک آبششی ،به اشیا تانک،شلنگ هوا و ... بود.البته من اون موقع فاکتورهای آب رو چک نکرده بودم.با این تفاسیر و کمک دوستان محترمی که مثل حضرتعالی هستن یه دوره پریزکوانتول(شما هم فرمودین محصول آلفاسان هلندی و..)رو کل ماهی های تانک و تو قرنطینه انجام دادم .مشکل بعد از بازگشت ماهی ها به تانک اصلی مجدداً بعد چند روز انجام شد.مجدداً یک هفته بعد یک دوره سرا امینپور و بعدش دوباره تکرار مشکلات،یه دوره کاستاپور که همانطور که مستحضرید دارای فرمالین و مالاشیت گرین هست و از بین برنده تقریباً بخش اعظمی از انگل های پوستی و آبششی که متاسفانه سه تا از بهترین ماهیهایم بر اثر مسمومیت با فرمالین از بین رفتن.خدمتتون عرض کنم که قبل از شروع کلیه درمانها مذکور حمام نمک رو هم بصورت اصولی انجام دادم.اا مشکلات بعد از برگشت ماهی به تانک مجدداً شروع میشد.بگذریم درمانهای پی در پی موجب تضعیف ماهیها از جمله پوسیدگی باله و انگل هگزامیتا هم شد که کلاً تا یکهفته پیش این قضایا تمام شد.در انتها از دوست بزرگوارم بابک وزیری پور مشکل رو پرسیدم که مگه میشه این مریضی با این همه درمان(تاریخ مصرف دارو همه درست و درمان مطابق فرمایشات حضرتعالی در سایت نیک صالحی) بازهم انگلی تو تانک باشه.یه مدت فکر کردم که مشکل از وجود تخم انگله که تانک رو 10 روز خالی و بعدش کاملاً ضدعفونی کردم .بابک عزیز گفتن فاکتور آب رو چک کنم که میزان آمونیاکم بالا بود و گفتن سیکل بهم خورده(تست آمونیاک،نیتریت و نیترات انجام دادم)خلاصه از تترا باکتزیوم و باکتریهای اوشن فری استفاده کردم ولی باز مشکل پابرجا بود حتی بعد از یک ماه.چند وقت پیش دیگه با توصیه آقای فائقی نژاد عزیز تسلیم شد و تستهای ph , gh , kh تترا رو گرفتم نتایج رو ملاحظه کنید البته اولش فکر کردم نتیایج غلطه و دوبار آزمایش کردم اما نتایج کاملاً درسته.
    ----------------
    آب تانک که برای 100 لیتر آب ذخیره 10 لیتر آب ro مخلوط شده
    ph=8 ~8.5-kh=5 , Gh=9, nh4=0.5,no2=0,no3=25
    ------------
    آب تصفیه شده ro
    ph=6~6.5-kh=3,gh=3 , نیترات نیتریت و آمونیاک صفر
    -------------
    آب آشامیدنی منزل
    ph=8.5~9,kh=5,gh=12,nh4=.125,no2=0,no3=.25
    که واحدهای تستر kh,gh,ph تترا چون آلمانی هستش بر حسب dh محاسبه شده و نیترات و نیتریت و آمونیاک میلیگرم بر لیتر.
    الان برای رفع مشکل آمونیاک در حال حاضر زئولیت گرفتم و می خوام یه مخلوط آب(احتمالاً 0.4 آب معمولی و 0.6 آب ro رو استفاده کنم البته با چک کردن توسط تست ها)
    یه نکته زمانیکه بابک جان آب تانک رو تعویض می کنم سریعاً بعدش ماهی ها بیچاره شروع می کنن به تکان شدید باله و مالیدن خودشون به اشیا تانک که فکرم روی آمونیاک و سختی بالای آب هستش.
    ممنون مسشم اگه شما یا سایر اساتید نکته دیگه ای تو ذهنشونو راهنمائیم کنن.
    ضمناً تانکم 400 لیتره با 14 ماهی و دوبار غذا دهی در روز و هر 2 یا نهایتاً 3 روز 25% تعویض و سیفون دارم.
    سلام

حمام نمک برای دیسکس توصیه نمیشه.در واقع میزان نمکی که برای حمام کوتاه مدت دیسکس استفاده میشه با سایر ماهیان فرق داره که من اصلا پیشنهاد نمیکنم دیسکس رو حمام کوتاه مدت بدید.شدت فشار و استرسی که به دیسکس وارد میکنه اونقدر زیاده که ماهی در جا تعادل خودشو از دست میده و آسیب جدی به سیستم آبشش و تنفسیش وارد میشه

در ضمن سیکل ازت بعد از 40 روز تکمیل و بعد از 2 ماه تثبیت میشه

اینکه نیتریت تانک شما صفره نشان دهنده فعالیت نسبی باکتری های نیتروزوموناس و نیتروباکتره.در غیر این صورت نیتریت 0 نبود...ولی 0 نبودن آمونیاک جای بحث داره

لطفا اعلام بفرمایید آخرین دارویی که به تانک اضافه کردید کی بوده؟؟اگر در 40 روز گذشته از دارو استفاده کردید این طبیعیه که هنوز چرخه نیتروژن در تانک شما تکمیل نشده باشه

در هر صورت میزان آمونیاک فعلی در تانک شما به حدی نیست که جای نگرانی داشته باشه

در ضمن اگل مشکل انگلی در تانک اصلی وجود داشته باشه باید به صورت بنیادی و اساسی ریشه کنش کنید.اینکه تو قرنطینه درمان کنید و دوباره به مکان آلوده منتقلشون کنید اصلا منطقی نیست
    با توجه به چرخه کوتاه زندگی انگل ها اگر 1 هفته تا 10 روز تانک اصلی رو بدون هیچ موجود زنده ای(میزبان) نگهداری کنید خود به خود کلیه انگل ها و تخم های هچ شده نابود خواهند شد

موفق باشی
    آژیده

نوع حیوان خانگی
    Discus-Plant Aqua
    شماره عضویت
    4168
    ممنون از شما بزرگوار بابت توضيحات مفيدتون و من موارد زير را خدممتون عرض كنم:
    يكي از بزرگترين مشكلات من زمانيه كه آب تازه رو به تانك اصلي اضافه مي كنم يكربع بعدش ماهي شديداً باله هاشو تكون ميده و حتي ديدم درپوش آبشش رو به شلنگ هوا و اشيا تانك ميماله.البته ديشب وقتيكه زئوليت رو به مديا فيلتر ايهام و به ازاي هر 30 ليتر 1 قاشق غذاخوري نمك اضافه كردم اين مشكل خيلي كم ديده شد.
    من دارو رو تو تانك اصلي نريختم و اينو تو قرنطينه انجام دادم و بنظرم اگه درست گفته باشم استفاده از تسريع كننده هاي سيكل مثل باكتريهاي شركت اوشن فري ، تترا باكتزيوم ،دنيترول و ... زمان سيكل كمتر ميشه.
    آقا تمام بدبختي من زماني شروع شد كه نمك رو از آب تانك حذف كردم(نمي دونم شايد اشتباه كنم)ولي دقيقاض اين اتفاق يكهفته بعد از قطع نمك تو تانكم بود چون حتي ماهي نيز تو اين مدت به آب اضافه نكردم.
    قربان دوتا سوال هم دارم :
    1-چرا با اين همه درمان يكي از ماهيام هنوز با يك آبشش تنفس مي كنه و بقيه هم موقعه تعويض آب و گاهي اوقات خودشون آبششون رو به اشيا داخل تانك ميمالن؟؟؟يعني هنوز بيماري آبششي با اين همه درمان حل نشده يا اشكال از آمونياك آبه؟؟؟؟
    1-زماني كه انگل روده اي تو تانك مشاهده ميشه با توجه به واگيردار بودن آن شما مي فرمائيد كليه ماهي هاي تانك رو بايد برد تو داروهاي ضد انگل چه سالم چه مريض و تانك رو ضدعفوني كرد يا نظرتون اينه كه دوتا تانك قرنطينه باشه يكي مربوط به ماهي هاي سالم و يكي ماهي هاي مبتلا و تانك اصلي رو هم ضد عفوني كرد.؟؟؟؟؟

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    فلاور-دیسکس-انواع تترا - کاکادو-کاسکو-آرا
    شماره عضویت
    4092
    يكي از بزرگترين مشكلات من زمانيه كه آب تازه رو به تانك اصلي اضافه مي كنم يكربع بعدش ماهي شديداً باله هاشو تكون ميده و حتي ديدم درپوش آبشش رو به شلنگ هوا و اشيا تانك ميماله.البته ديشب وقتيكه زئوليت رو به مديا فيلتر ايهام و به ازاي هر 30 ليتر 1 قاشق غذاخوري نمك اضافه كردم اين مشكل خيلي كم ديده شد.
    من دارو رو تو تانك اصلي نريختم و اينو تو قرنطينه انجام دادم و بنظرم اگه درست گفته باشم استفاده از تسريع كننده هاي سيكل مثل باكتريهاي شركت اوشن فري ، تترا باكتزيوم ،دنيترول و ... زمان سيكل كمتر ميشه.
    آقا تمام بدبختي من زماني شروع شد كه نمك رو از آب تانك حذف كردم(نمي دونم شايد اشتباه كنم)ولي دقيقاض اين اتفاق يكهفته بعد از قطع نمك تو تانكم بود چون حتي ماهي نيز تو اين مدت به آب اضافه نكردم.
    1-چرا با اين همه درمان يكي از ماهيام هنوز با يك آبشش تنفس مي كنه و بقيه هم موقعه تعويض آب و گاهي اوقات خودشون آبششون رو به اشيا داخل تانك ميمالن؟؟؟يعني هنوز بيماري آبششي با اين همه درمان حل نشده يا اشكال از آمونياك آبه؟؟؟؟
    1-زماني كه انگل روده اي تو تانك مشاهده ميشه با توجه به واگيردار بودن آن شما مي فرمائيد كليه ماهي هاي تانك رو بايد برد تو داروهاي ضد انگل چه سالم چه مريض و تانك رو ضدعفوني كرد يا نظرتون اينه كه دوتا تانك قرنطينه باشه يكي مربوط به ماهي هاي سالم و يكي ماهي هاي مبتلا و تانك اصلي رو هم ضد عفوني كرد.؟؟؟؟؟
    سلام اقا ارش
    من از پاسخ دادن به سوالات شما خودداری میکنم چراکه روی سخن شما با جناب آژیده هست !اما پیشنهادی دوستانه دارم .
    دلیل اینکه شما هنوز در گیری این مسایل هستید فقط عدم اعتماد به نفس شما هست شما این سوالات را بارها و بارها از دوستان در فروم همسایه پرسیده اید . حتی سوالتان را کپی پیست کرده برای افراد مختلف فرستاده اید ولی باز هم دنبال راهکار هستید وسر گردان. از شما خواهش میکنم به خاطر این که این ماهی های بیچاره اینقدر اذیت نشوند به پاسخ اقای آژیده دقت و عمل کنید . مطمئنا امرور در تهران ما هیچکی به اندازه اقای آژیده معلومات در رابطه با دیسکس ندارند پس دور باطل نزنید و دستورات ایشان را انجام دهید . البته برای روشن شدن اذهان دوستان باید عرض کنم که ای اقا ارش از دوستان خوب من هستند .
    ارادتمند

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    اگر به محض تعویض آب این موارد مشاهده میشه نشان دهنده وجود کلر یا بد تر از اون کلرامین در آبه

اگر هنوز با یک آبشش تنفس میکنن نشاند دهنده عدم درمان موفق شماست.یعنی عامل بیماری زا هنوز هست.یا اینکه آبشش و دستگاه تنفسی ماهی شما حساس شده و یا آسیب دیده
    تانک اصلی رو 10 روز خالی از هر گونه ماهی زنده ای نگهدارید و در این مدت کلیه ماهی های خودتون رو یک دوره کامل انگل کشی پوستی کنید
    توجه به این نکته که هر چی بیشتر کشش بدید و درمان های ناموفق رو تکرار کنید ماهی ضعیف و ضعیف تر خواهد شد ضروری است

آژیده

در ضمن تانکی که توش بیماری انگلی وجود داره تقریبا تمام ماهی های اون تانک یا مبتلا هستند یا ناقل
    پس 2 قرنطینه کار عبث و بیهوده ای است و اگر فکر میکنید ماهی که علائمی نشون نمیده پس حتما سالمه اشتباه بزرگی کردید.به محض بر گرداندن این ماهی به تانک انگل و مجددا به تانکتون وارد کردید

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)