کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    آنجل فیش
    شماره عضویت
    17621

دم خوره آنجل

با سلام

بنده حدود 1 ماه پیش 2 تا آنجل نر و ماده اندازه متوسط گرفتم ... یکیشون از همون اوایل دم خوره داشت ... الان حدود 1 ماه که میگزره دم خوره بهبود پیدا نکرده ، البته پیشرفت هم نکرده همون تو لبه دم مونده و نه از بین میره و نه پیشرفت میکنه ... جدیدا هم آنجل ماده ام بهش یکم حمله میکرد که جداشون کردم ...

کیفیت آبم خوبه ... البته حدود چند روزی هستش که یکم آمونیاک (کمتر از 0.5mg/l) تو آب پیدا شده چون نتونستم زیاد سیفون بکنم تانک رو ... بغیر اون نیتریت 0 و نیترات کم هستش ... هفته ای 30% آبشو عوض میکنم ...

اساتید راهنمایی بفرمایند که جطور یه بار برا همیشه میشه از این دم خوره خلاص شد ... ممنون

اینم عکس آنجلم ... یکم هم ضد عفونی زدم به آب

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط Babak.ds نمایش پست ها
    با سلام

بنده حدود 1 ماه پیش 2 تا آنجل نر و ماده اندازه متوسط گرفتم ... یکیشون از همون اوایل دم خوره داشت ... الان حدود 1 ماه که میگزره دم خوره بهبود پیدا نکرده ، البته پیشرفت هم نکرده همون تو لبه دم مونده و نه از بین میره و نه پیشرفت میکنه ... جدیدا هم آنجل ماده ام بهش یکم حمله میکرد که جداشون کردم ...

کیفیت آبم خوبه ... البته حدود چند روزی هستش که یکم آمونیاک (کمتر از 0.5mg/l) تو آب پیدا شده چون نتونستم زیاد سیفون بکنم تانک رو ... بغیر اون نیتریت 0 و نیترات کم هستش ... هفته ای 30% آبشو عوض میکنم ...

اساتید راهنمایی بفرمایند که جطور یه بار برا همیشه میشه از این دم خوره خلاص شد ... ممنون

اینم عکس آنجلم ... یکم هم ضد عفونی زدم به آب

سلام دوست عزیزم، امکان اینکه ماهی آنجل شما از اول مورد حمله سایر آنجل های آکواریوم قرار میگرفته بسیار زیاده. دم خوره یا به عبارتی حالت پوسیدگی در باله به شکلی که درماهی شما وجود داره(خفیف و مزمن) معمولا ناشی از بیماری خیلی حادی نیست. اگر کالومناریس با همون بیماری که با نام عامیانه پوسیدگی باله و دم بود قطعا پیشرفت میکرد. البته عکس خیلی واضح نیست واطلاعات دیگری هم راجع به رشد ماهی در این مدت، وضعیت تغذیه و ... در دست ندارم ولی به نظرم بیشتر به دلیل خود حمله یا حتی استرس ناشی از حمله آنجل دیگر هست.

ماهی آنجل در زمان جفت یابی و پس از اون به شدت مهاجم میشه....یک جفت متوسط مولد آنجل به راحتی میتونه یک گله بالغ و بزرگ دیسکس رو در یک گوشه کوچک از آکواریوم زندانی کنه!

توصیه میکنم مولد ها رو جدا از هم نگهداری کنید.

به هر حال مقدار کمی نمک + سیفون های یک روز درمیان ۲۵٪ کمک زیادی به حل مشکل دم آنجل شما میکنه...
    ویرایش توسط بابک آژیده : 1st June 2015 در ساعت 12:44 PM

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو - کنگو
    شماره عضویت
    14360
    سلام دوستان
    من یه کت اتو دارم که روی پوستش چندتا دونه سفید هست . مشکلش چیه ؟
    بیماریش برای میگو ها و گیاهام ضرر نداره (سطح گیاهی متوسطی دارم) ؟ چندتا بچه گوپی هم دارم !
    از وقتی خریدمش همینطوری بود . دوتا خریده بودم یکیشون مرد این یکی موند

ویرایش توسط vestlaif : 4th June 2015 در ساعت 01:57 PM

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط vestlaif نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من یه کت اتو دارم که روی پوستش چندتا دونه سفید هست . مشکلش چیه ؟
    بیماریش برای میگو ها و گیاهام ضرر نداره (سطح گیاهی متوسطی دارم) ؟ چندتا بچه گوپی هم دارم !
    از وقتی خریدمش همینطوری بود . دوتا خریده بودم یکیشون مرد این یکی موند

سلام

معمولا چنین توده ها یا نقطه های سفیدی روی بدن ماهی نشان از بیماری های انگلی تک یاخته ای داره، ولی با توجه به اینکه ماهی شما نوع خیلی خیلی رایجی در آکواریوم نیست و این گونه ماهی ها عملا در سال های اخیر و با جا افتادن اکوسیستم های گیاهی در بازار وارد ایران میشن، حد اقل من شخصا تجربه ای در مورد این ماهی نداشتم ...

حتی با فرض اینکه انگل تک یاخته ای پوستی باشه(مثل کیلودونلا، کاستیا،عامل سفیدک یا ایک و....) اگرچه دارو هاش مشخصه، ولی حتی نمیدونم این ماهی توان مقاومتش در برابر این دارو ها و سموم چقدره!!!!

قبل از هر چیز نوع ماهی رو سرچ کنید و حد اکثر دما + حد اکثر توان تحمل شوری و نمک آب رو در موردش بدونید. اگر مشکلی با شوری آب نداره، فعلا دما رو (با رعایت شرایط گیاهانتون و ماهی ها) به بالا ترین حدی که براتون امکان پذیره برسونید و نمک رو به میزان مجاز اضافه کنید.

اگر در یک هفته به مرور رفع شد که هیچ، اگر نه باید دارو مناسب ضد انگل رو آزمایش کنید.

بین دارو های معروف بازار، استفاده از این موارد رایج تره :

سرا کاستاپور
    تترا کنترا اسپات
    سرا مایکاپور
    سرا امنیپور
    تترا جنرال تونیک

ترکیباتشون هم مشخصه و با توان و تحمل ماهیتون بسنجید و استفاده کنید....

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو - کنگو
    شماره عضویت
    14360
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک آژیده نمایش پست ها
    سلام

معمولا چنین توده ها یا نقطه های سفیدی روی بدن ماهی نشان از بیماری های انگلی تک یاخته ای داره، ولی با توجه به اینکه ماهی شما نوع خیلی خیلی رایجی در آکواریوم نیست و این گونه ماهی ها عملا در سال های اخیر و با جا افتادن اکوسیستم های گیاهی در بازار وارد ایران میشن، حد اقل من شخصا تجربه ای در مورد این ماهی نداشتم ...

حتی با فرض اینکه انگل تک یاخته ای پوستی باشه(مثل کیلودونلا، کاستیا،عامل سفیدک یا ایک و....) اگرچه دارو هاش مشخصه، ولی حتی نمیدونم این ماهی توان مقاومتش در برابر این دارو ها و سموم چقدره!!!!

قبل از هر چیز نوع ماهی رو سرچ کنید و حد اکثر دما + حد اکثر توان تحمل شوری و نمک آب رو در موردش بدونید. اگر مشکلی با شوری آب نداره، فعلا دما رو (با رعایت شرایط گیاهانتون و ماهی ها) به بالا ترین حدی که براتون امکان پذیره برسونید و نمک رو به میزان مجاز اضافه کنید.

اگر در یک هفته به مرور رفع شد که هیچ، اگر نه باید دارو مناسب ضد انگل رو آزمایش کنید.

بین دارو های معروف بازار، استفاده از این موارد رایج تره :

سرا کاستاپور
    تترا کنترا اسپات
    سرا مایکاپور
    سرا امنیپور
    تترا جنرال تونیک

ترکیباتشون هم مشخصه و با توان و تحمل ماهیتون بسنجید و استفاده کنید....
    ممنون فقط یه سوال این نمک رو توی قرنطینه استفاده کنم ؟ یا اینکه توی تانک گیاهی ؟ چون تا اونجا که خوندم این انگل ها از بدن ماهی کنده میشن به کف تانک میرن تا پرورش پیدا کنن و میزبان جدید پیدا کنن . به طور معمول اگر میزبانی پیدا نکنن و ماهی توی تانک نباشه از بین میره ؟ این انگل ها برای میگو ها و گیاهان مضر نیست ؟
    بازمه تانک اصلی ضد عفونی بشه یا خودش از بین میره ؟ ماهی فقط همین کت اتو و چندتا نوزاد گوپی دارم بقیه همه میگو هستند

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    ممنون فقط یه سوال این نمک رو توی قرنطینه استفاده کنم ؟ یا اینکه توی تانک گیاهی ؟ چون تا اونجا که خوندم این انگل ها از بدن ماهی کنده میشن به کف تانک میرن تا پرورش پیدا کنن و میزبان جدید پیدا کنن . به طور معمول اگر میزبانی پیدا نکنن و ماهی توی تانک نباشه از بین میره ؟ این انگل ها برای میگو ها و گیاهان مضر نیست ؟
    بازمه تانک اصلی ضد عفونی بشه یا خودش از بین میره ؟ ماهی فقط همین کت اتو و چندتا نوزاد گوپی دارم بقیه همه میگو هستند
    سلام، تا جایی که من اطلاع دارم و همانطور که خودتون هم گفتید اگر هیچ میزبانی برای این انگل ها وجود نداشته باشه، طی مدت ۳ تا ۱۰ روز معمولا چیزی ازشون باقی نمیمونه ولی اصلا نمیشه قاطعانه گفت چرا که طیف وسیعی از این قبیل انگل ها وجود داره. ولی به هر حال معمولا در ۱۰ روز بیشترشون نابود میشن

اطلاعی ندارم که میگو ها رو میتونه آلوده کنه یا خیر ولی برای گیاهان ضرری ندارن و گیاه هم اساسا میزبان این انگل ها نیست.

نمک رو هم تا مقدار کمی میتونید در تانک اصلی استفاده کنید. بیش از حدی (بستگی به نوع گیاهان و توان مقاومتشون در برابر نمک داره) باید در قرنطینه استفاده بشه.

و نکته مهم تر اینکه اساسا این انگل ها در ۹۹٪ موارد روی بدن ماهی ها و به خصوص ماهی هایی که بعدا اضافه میکنید وجود خواهند داشت. حالا نوعشون ممکنه فرق کنه ولی معمولا هستند. این شرایط ماهی و تانکه که تعیین میکنه کدام ماهی علائم بیماری رو نشون بده و کدام ماهی نشان نده! و البته نوع انگل هم خیلی مهمه. مثلا اگر ایک و ادونیوم و ... باشه احتمال اینکه تعداد زیادی از ماهی های تانک رو همزمان درگیر کنه زیاده. اگرکاستیا و کیلودونلا و ... باشه معولا ماهی های قوی تر و ... مشکلی براشون پیش نمیاد و فقط ضعیف تر ها یا ماهی هایی که توسط بیماری اولیه ای آلوده شدند علائم بیماری انگلی رو نشون میدن.

این دیگه هنر و تجربه آکواریوم داره که با چیدن همه این مواردی که خدمتتون عرض کردم بیماری رو در شرایط مختلف کنترل کنه. من شخصا اعتقادی به ضد عفونی کردن تانک در هر شرایطی ندارم....کم پیش میاد که تانک رو ضد عفونی کنم ، چرا که عملا بیهوده هست. به هر حال در شرایطی مثل بعضی از انواع انگل های آبششی یا مواردی مثل شپشک آلرگولوس و سخت پوست لرنه آ اساسا چاره ای جز ضد عفونی کل تانک و مشتقاتش وجود نداره. ولی در حالت کلی نیازی نیست

موفق باشید

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو - کنگو
    شماره عضویت
    14360
    ممنون آقا بابک ولی هرچی دقت میکنم روی پوست کت دونه ها به رنگ زرد کم رنگ یا شیری رنگ هستند سفید بلوری نیستن انگار . از اونجایی که روی پوست تنها نیست و روی دم و باله هاش هم هست . احتمال همون انگل سفیدک هست ؟
    ویرایش توسط vestlaif : 5th June 2015 در ساعت 01:51 PM

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    ممنون آقا بابک ولی هرچی دقت میکنم روی پوست کت دونه ها به رنگ زرد کم رنگ یا شیری رنگ هستند سفید بلوری نیستن انگار . از اونجایی که روی پوست تنها نیست و روی دم و باله هاش هم هست . احتمال همون انگل سفیدک هست ؟

به نظر من سفیدک نیست...سفیدک کل بدن رو میگیره یا اگر هم موضعی باشه دونه های خیلی خیلی ریز هست...نه مثل این توده ها!

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو - کنگو
    شماره عضویت
    14360
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک آژیده نمایش پست ها
    به نظر من سفیدک نیست...سفیدک کل بدن رو میگیره یا اگر هم موضعی باشه دونه های خیلی خیلی ریز هست...نه مثل این توده ها!
    پس احتمال چه بیماریی هست ؟ توی گوگل هم سرچ کردم مطلبی جز سفیدک پیدا نکردم

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    پس احتمال چه بیماریی هست ؟ توی گوگل هم سرچ کردم مطلبی جز سفیدک پیدا نکردم

معمولا انگل های تک یاخته ای و مشابه ایک هستند ولی به هر حال همانطور که گفتم خود ایک معروف شبیه به این هست :

دارو هاشون مشابه هم هست. توضیح دادم در پست های قبلی کامل.

صفحه 104 از 130 نخستنخست ... 454858687888990919293949596979899100101102103104105106107108109110111112113114115116117118119120121122123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)