صفحه 30 از 529 نخستنخست ... 11121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344454647484980130 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 291 به 300 از 5288
    همکار قدیمی (تیم مدیریت کل انجمن)

نوع حیوان خانگی
    ککاتیل
    شماره عضویت
    4193
    مبارک باشه بهار جان
    مینا ها هم خیلی شیرین و بامزه اند ایشالا دوست خوبی برات بشه:smile (228):

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    mina
    شماره عضویت
    4505
    مرسی نفیسه جان
    ایشالا طوطیه ناز تو هم سالم واسه همیشه باهات باشه :53::53::53:

کاربر تازه وارد

شماره عضویت
    4527
    سلام دوستان
    از اونجایی که جوجه گیر نیاوردم و اولین تجربم در نگهداری از پرنده هست تصمیم گرفتم با همین سن بگیرم که ریسک مرگش پایین تر از جوجه باشه و تا سال دیگه نگهش دارم تا جوجه ها که اومدن اندکی تجربه داشته باشم برایه نگهداریش ( شایدم همین تربیت شد و یه عمر پیشمون موند :63: )
    از دیشب تا الان که اوردمش خونه هیچ چیزی نمیخوره !!! ولی کاملا سر حال و بازیگوشه ایا بخاطر خونه جدیدشه ؟
    به هیچ عنوان صدایی ازش در نمیاد فقط زمانی که فروشنده از قفس خودش درش اورد جیغ میزد که معلومه لال نیست :32:
    به شدت ترسو و تا نزدیکش میشم خودش و میچسبونه به سمت مخالف که فکر کنم عادی باشه :7:
    قفسشم تویه اطاق خودمه که معمولا همیشه توشم و 3 متری خودم هست جاش خوبه یا بزارمش جایی که خلوت باشه
    با توجه به عکسهاش که پایین میزارم به نظرتون چند سالشه و نظرتون و در موردش بدین :smile (228): :smile (42):

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    اطلاعاتی وارد نشده
    شماره عضویت
    4320
    نقل قول نوشته اصلی توسط MiladPei نمایش پست ها
    سلام دوستان
    از اونجایی که جوجه گیر نیاوردم و اولین تجربم در نگهداری از پرنده هست تصمیم گرفتم با همین سن بگیرم که ریسک مرگش پایین تر از جوجه باشه و تا سال دیگه نگهش دارم تا جوجه ها که اومدن اندکی تجربه داشته باشم برایه نگهداریش ( شایدم همین تربیت شد و یه عمر پیشمون موند :63: )
    از دیشب تا الان که اوردمش خونه هیچ چیزی نمیخوره !!! ولی کاملا سر حال و بازیگوشه ایا بخاطر خونه جدیدشه ؟
    به هیچ عنوان صدایی ازش در نمیاد فقط زمانی که فروشنده از قفس خودش درش اورد جیغ میزد که معلومه لال نیست :32:
    به شدت ترسو و تا نزدیکش میشم خودش و میچسبونه به سمت مخالف که فکر کنم عادی باشه :7:
    قفسشم تویه اطاق خودمه که معمولا همیشه توشم و 3 متری خودم هست جاش خوبه یا بزارمش جایی که خلوت باشه
    با توجه به عکسهاش که پایین میزارم به نظرتون چند سالشه و نظرتون و در موردش بدین :smile (228): :smile (42):
    سلام

تبریک میگم خدمت شما و به نوعی خدمت طوطی خوشگلت که نگفتی اسمش چیه و قیمتش چند بود

در درجه اول باید با اصل این عمل مخالفت کنم، و فکر میکنم دلیل مخالفتم رو هم تا به حال متوجه شده باشید.... به هر حال مطمئنم با در نظر گرفتن تمام جوانب این تصمیم رو گرفتی و به همین دلیل بهترین تصمیمه

خب از پستتون که بر میاد تا حالا مطالعه ی کافی درباره پرنده ها داشتید ولی بازم این لینک رو از خانم "Shikra" میذارم که واقعا مفید هست

هنگامی که یک طوطی را به خانه می آوریم چگونه رفتار کنیم ؟

این مقاله کاملا توضیح میده شرایط نگهداری پرنده رو و در جایی میگه "قفس را در جايي قرار ميديد كه از دو طرف به ديوار محصور باشه اگر دو ديوار نشد، حتما به يك ديوار محدود بشه. اگر مي تونيد قفس رو جايي بزاريد كه پرنده بتونه از دور اهالي خونه رو ببينه و در عين حال جاي پر رفت و آمدي نباشه." بنابراین به نظر من سه متری فاصله کمی هست و بهتره به یک جای خلوت تر انتقال بدید، البته این کار فقط در مرحله "آرامش" که در مقاله توضیح داده شده لازم هست

موضوع بعدی سن طوطیه که بخاطر مشکی بودن عنبیه چشمش باید بگم در بهترین سن خریداری کردید، جوون، غیر بالغ، آموزش پذیر و مقاوم از نظر جسمی .... بنابر این اگر دامپزشک هم از نظر بیماری تایید کرده که از این به بعد باید به فکر آموزش باشی.... اگر پیش دامپزشک نبردی، پیشنهاد میکنم موارد پست "289#" آقای اژیده رو چک کنی (که احتمالا این کارو کردی) (برای چک کردن بی لکه بودن سقف منقار، میتونی از سقف قفس یه چیزی آویزون کنی و به مدت پنج تا ده دقیقه جلوی طوطی (با قاصله) خشکت بزنه، بعد که منقارش رو باز کرد که با اون بازی کنه، لکه احتمالی دیده میشه)

بقیه موارد آموزشی در بخش مقالات سایت جامع طوطی به تفصیل توضیح داده شده ولی اگر لازم بود، در خدمتم

با سپاس

کاربر تازه وارد

شماره عضویت
    4527
    نقل قول نوشته اصلی توسط Da Vinci نمایش پست ها
    سلام

تبریک میگم خدمت شما و به نوعی خدمت طوطی خوشگلت که نگفتی اسمش چیه و قیمتش چند بود

در درجه اول باید با اصل این عمل مخالفت کنم، و فکر میکنم دلیل مخالفتم رو هم تا به حال متوجه شده باشید.... به هر حال مطمئنم با در نظر گرفتن تمام جوانب این تصمیم رو گرفتی و به همین دلیل بهترین تصمیمه

خب از پستتون که بر میاد تا حالا مطالعه ی کافی درباره پرنده ها داشتید ولی بازم این لینک رو از خانم "Shikra" میذارم که واقعا مفید هست

هنگامی که یک طوطی را به خانه می آوریم چگونه رفتار کنیم ؟

این مقاله کاملا توضیح میده شرایط نگهداری پرنده رو و در جایی میگه "قفس را در جايي قرار ميديد كه از دو طرف به ديوار محصور باشه اگر دو ديوار نشد، حتما به يك ديوار محدود بشه. اگر مي تونيد قفس رو جايي بزاريد كه پرنده بتونه از دور اهالي خونه رو ببينه و در عين حال جاي پر رفت و آمدي نباشه." بنابراین به نظر من سه متری فاصله کمی هست و بهتره به یک جای خلوت تر انتقال بدید، البته این کار فقط در مرحله "آرامش" که در مقاله توضیح داده شده لازم هست

موضوع بعدی سن طوطیه که بخاطر مشکی بودن عنبیه چشمش باید بگم در بهترین سن خریداری کردید، جوون، غیر بالغ، آموزش پذیر و مقاوم از نظر جسمی .... بنابر این اگر دامپزشک هم از نظر بیماری تایید کرده که از این به بعد باید به فکر آموزش باشی.... اگر پیش دامپزشک نبردی، پیشنهاد میکنم موارد پست "289#" آقای اژیده رو چک کنی (که احتمالا این کارو کردی) (برای چک کردن بی لکه بودن سقف منقار، میتونی از سقف قفس یه چیزی آویزون کنی و به مدت پنج تا ده دقیقه جلوی طوطی (با قاصله) خشکت بزنه، بعد که منقارش رو باز کرد که با اون بازی کنه، لکه احتمالی دیده میشه)

بقیه موارد آموزشی در بخش مقالات سایت جامع طوطی به تفصیل توضیح داده شده ولی اگر لازم بود، در خدمتم

با سپاس
    خیلی ممنون که بازهم کمکم کردی
    اسم که هنوز نداره ولی قیمتش 45 هزار تومان بود
    حتما بازهم نوشته های با تجربه های فروم مطالعه و استفاده میکنم
    بازم ممنون :smile (2):

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    مینا - طوطی - ماکیان
    شماره عضویت
    4419
    سلام بچه ها

امروز جوجه ملنگو خریدم.:smile (129):
    امروز رفته بودم خیابون اتفاقی دیدم پرنده فروشی که همیشه ازش خرید میکنم 200 تا جوجه ملنگو آورده با 50 تا کاسکو.منم ذوق زده دویدم 2 تا خریدم
    از وقتی مینام مرده روحیه ام خراب بود .چه خوب که پول همراهم برده بودم.هر کدوم 40 خریدم.بچه ها خوب خریدم؟؟؟؟؟البته واسه من ارزون حساب کرد چون 45 میفروخت .الان هم که جوجه اصلا گیر نمیاد خیلی گرونه.:smile (139):
    فداشون بشم خدا کنه بتونم بزرگشون کنم.البته یکم تجربش دارم میترسم مریضی داشته باشند.اونقدر مقاله خوندم که بد جوری میترسم.ریسک کردم پاش می ایستم باید بهشون خوب برسم سالم بمونند.

ممنون از همگی

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    مینا - طوطی - ماکیان
    شماره عضویت
    4419
    نقل قول نوشته اصلی توسط bahar 2kh نمایش پست ها
    سلام
    جوجه طوطیه من امروز صبح مرد:46: همش 3 روز بود داشتمش 80 تومن هم خریدم ، خیلی دلم سوخت نمیدونم بی ملاحظه گی من بود یا خودش از اول مریضی داشت ظاهرش خیلی خوب بود سالم بود و پر تحرک اما از دیروز صبح یک دفعه .... امروزم تا این یکی دو ساعت آخر همش میخواست بغلم باشه
    به دکترش زنگ زدم گفتم از آزادگان خریدم گفت اشتباه کردی ما تحقیق کردیم پرنده های اونجا اکثرا مریضن اگه میخوای پرنده سالم بخری از پرنده فروشیهای سمت شریعتی خرید کن گفت آنفولانزا مرغی باز اومده حالا میترسم اگه این با آنفولانزا مرد من نگرفته باشم
    نمیدونم حالا چی کار کنم قفسش نو نو موند نمیدونم دوباره بخرم یا نه! حاله خودمم خوب نیست .
    سلام عزیزم

خیلی خیلی متاسفم کاملا درک میکنم.حالا باز مال تو 3 روز پیشت بود.فکر کن من بیچاره که دو ماه بهش شب و روز زحمت کشیده بودم و مثل بچه ام دوسش داشتم وقتی مرد چه حالی داشتم.یه هر حال حق میدم تا سه یا چهار روز روحیه ات مناسب نیست ولی بهتر میشی البته از یاد من هیچ وقت نمیره.مینای من واقعا تک بود.آنقدر مهربان بود که فکرش کسی نمیتونه بکنه.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    مینا - طوطی - ماکیان
    شماره عضویت
    4419
    سلام دوستان

پیرو مقاله خانم شیکرا در مورد تغذیه جوجه ملنگو در اینجا پس از تحقیق و مطالعه به یک سری نتایج رسیدم که خواهشمندم نظر خودتون در این باره بفرمایید تا با هم به یه نتیجه برسیم.
    خانم شیکرا در این مقاله به نقاط بسیار جالبی اشاره کرده اند که صفحه مربوط با آن پست رو در زیر قرار میدم که لطفا مطالعه شود.

http://www.parsipet.ir/forum/f519/%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D9%83%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%AC%D9%88%D8%AC%D9%87-%D8%B3%D8%B1%D9%86%DA%AF%D9%8A-6725/

در این مقاله در مورد سرلاک هایی بحث شده است که دارای آنزیمی میباشد که به هضم غذا در چینه دان جوجه کمک میکند و از فاسد شدن و تولید قارچ در چینه دان جلوگیری میکند.با کمی تامل در مطالب زیر به نتایجی خواهیم رسید.

فواید آناناس

خاصیت ضد التهاب و تاثیر بر روی هضم غذا

بروملین مخلوطی از موادی است که از شاخه و میوه آناناس گرفته شده است. در میان هزاران مواد شناخته شده*ای که در بروملین وجود دارد می*توان به بهترین آنها که پروتئین سستئین است اشاره نمود که آنزیمی پروتئینی است و به هضم غذا کمک می*کند. التهابات فراوان،*انعقاد خون و رشد بعضی از تومورها ممکن است بوسیله آنزیم بروملین موجود در آناناس کاهش یابد. همچنین آناناس تقویت کننده دستگاه گوارش می باشد و ویتامین های موجود در 100 گرم آناناس به قرار زیر است :
    مواد موجود در 100 گرم آناناس
    منگنز 2.56 میلی گرمویتامین c 23.87میلی گرمویتامین B1 0.14 میلی گرممس0.17میلی گرمفیبر 1.86 گرمویتامینB6 0.13میلی گرم

پس با توجه به این مطالب به این نتیجه میرسیم که اگر یک آناناس که چندان مبلغی هم نداره (در تبریز 2500 تومان) میتوان آب آن را توسط دستگاه آبمیوه گیری کشیده و در یخچال نگهداری کنیم و لابلای غذا دادن به جوجه از آب اناناس هم استفاده کنیم.

پس در نتیجه :

اولا آبمیوه 100 طبیعی به دست آوردیم که مطمئن از مواد تشکیل دهنده آن هستیم .
    دوما جای خالی آنزیم هضم دهنده غذا را تا حدودی پر کرده ایم.
    سوما با توجه به مقاله شیکرا جان که در هر وعده غذا استفاده از دو دسته غذا را پیشنهاد دادن به این طریق آب آناناس دسته (ق) را
    شامل میشود و دسته غذایی دیگر را که فرد با توجه به موقعیت (شهر که زندگی میکند) و بودجه خود برای جوجه خود در نظر میگیرد باشد.
    در ضمن به همین روش میتوانیم میوه های دیگر از جمله پرتقال و سیب را توسط آبمیوه گیری آبش را کشیده و با خیال راحت در غذایی جوجه مان بگنجانیم که باعث تامین بسیاری از ویتامین های مورد نیاز بدن جوجه خواهد شد و کمتر از مولتی ویتامین که ساختار شیمیایی دارد استفاده خواهیم کرد.

خیلی ممنون که وقتتون را در اختیار بنده حقیر قرار دادید.با توجه به این که هیچ نوشته ای بدون ایراد نیست نظر خود را در این مورد اعلام کنید.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    اطلاعاتی وارد نشده
    شماره عضویت
    4320
    نقل قول نوشته اصلی توسط tabriz10 نمایش پست ها
    سلام دوستان

پیرو مقاله خانم شیکرا در مورد تغذیه جوجه ملنگو در اینجا پس از تحقیق و مطالعه به یک سری نتایج رسیدم که خواهشمندم نظر خودتون در این باره بفرمایید تا با هم به یه نتیجه برسیم.
    خانم شیکرا در این مقاله به نقاط بسیار جالبی اشاره کرده اند که صفحه مربوط با آن پست رو در زیر قرار میدم که لطفا مطالعه شود.

http://www.parsipet.ir/forum/f519/%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D9%83%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%AC%D9%88%D8%AC%D9%87-%D8%B3%D8%B1%D9%86%DA%AF%D9%8A-6725/

در این مقاله در مورد سرلاک هایی بحث شده است که دارای آنزیمی میباشد که به هضم غذا در چینه دان جوجه کمک میکند و از فاسد شدن و تولید قارچ در چینه دان جلوگیری میکند.با کمی تامل در مطالب زیر به نتایجی خواهیم رسید.

فواید آناناس

خاصیت ضد التهاب و تاثیر بر روی هضم غذا

بروملین مخلوطی از موادی است که از شاخه و میوه آناناس گرفته شده است. در میان هزاران مواد شناخته شده*ای که در بروملین وجود دارد می*توان به بهترین آنها که پروتئین سستئین است اشاره نمود که آنزیمی پروتئینی است و به هضم غذا کمک می*کند. التهابات فراوان،*انعقاد خون و رشد بعضی از تومورها ممکن است بوسیله آنزیم بروملین موجود در آناناس کاهش یابد. همچنین آناناس تقویت کننده دستگاه گوارش می باشد و ویتامین های موجود در 100 گرم آناناس به قرار زیر است :
    مواد موجود در 100 گرم آناناس
    منگنز 2.56 میلی گرمویتامین c 23.87میلی گرمویتامین B1 0.14 میلی گرممس0.17میلی گرمفیبر 1.86 گرمویتامینB6 0.13میلی گرم

پس با توجه به این مطالب به این نتیجه میرسیم که اگر یک آناناس که چندان مبلغی هم نداره (در تبریز 2500 تومان) میتوان آب آن را توسط دستگاه آبمیوه گیری کشیده و در یخچال نگهداری کنیم و لابلای غذا دادن به جوجه از آب اناناس هم استفاده کنیم.

پس در نتیجه :

دوما جای خالی آنزیم هضم دهنده غذا را تا حدودی پر کرده ایم.
    سوما با توجه به مقاله شیکرا جان که در هر وعده غذا استفاده از دو دسته غذا را پیشنهاد دادن به این طریق آب آناناس دسته (ق) را
    شامل میشود و دسته غذایی دیگر را که فرد با توجه به موقعیت (شهر که زندگی میکند) و بودجه خود برای جوجه خود در نظر میگیرد باشد.
    در ضمن به همین روش میتوانیم میوه های دیگر از جمله پرتقال و سیب را توسط آبمیوه گیری آبش را کشیده و با خیال راحت در غذایی جوجه مان بگنجانیم که باعث تامین بسیاری از ویتامین های مورد نیاز بدن جوجه خواهد شد و کمتر از مولتی ویتامین که ساختار شیمیایی دارد استفاده خواهیم کرد.

خیلی ممنون که وقتتون را در اختیار بنده حقیر قرار دادید.با توجه به این که هیچ نوشته ای بدون ایراد نیست نظر خود را در این مورد اعلام کنید.
    سلام

قرار بر این شد که دیگه تو اینجور بحث ها شرکت نکنم، بنابر این فقط من هم اون چه که مطالعه کردم و شنیدم رو میگم، نظر کارشناسی و تایید هر کدوم از مطالب با دیگر دوستان و خانم شیکرا

خب همه میدونیم چینه دان محل ذخیره و نرم کردن غذاست، اما چرا این آنزیم هایی که در مقاله به سریلاک ها نسبت داده شد به طور طبیعی در خود چینه دان نیست؟ جواب اینه که این دو آنزیم موسوم به پروتولیت و آمیلولیت
    (amylase, protease) تنها در پرنده بالغ تولید میشن، و طبق آخرین تحقیقات اثبات شده، که به هنگام تغذیه، وقتی که پدر و مادر غذا رو از چیندون خودشون به جوجه منتقل میکنن این آنزیم هم منتقل میشه.... بحث سر این که چرا این اتفاق میفته طولانیه، لپ مطلب اینه که این دو آنزیم خیلی به گوارش ضعیف جوجه گوشتی کمک میکنن و بجز در بدن والدین و غذاهای تکمیلی ( به اشتباه "سریلاک") جای دیگه ای نیستن.... حالا اینکه آناناس آنزیم یا پروتئین دیگه ای داره که در گوارش کمک کنه رو من نمیدونم و فقط تا جایی که میدونم هر آنزیمی هم که باشه به پای آنزیم های غذاهای تکمیلی (سریلاک) نمیرسه.... البته این موضوع از ارزش غذایی فوق العاده آناناس کم نمیکنه

چهار
    تا مسئله دیگه هم هست

اول اینکه آب میوه ها به دلایل متعددی بعد از استخراج خاصیتشون کم تر میشه پس بهتره آب میوه تازه تازه باشه

دویش هم مولتی ویتامینه، اونقدر ها هم که شما گفتید مضر نیست و اگر طبق زمان بندی استفاده بشه عامل شیمیایی مخرب نداره، خیلی جا ها توصیه میشه حتی اگه طوطی مناسب هم داره بازم از مولتی ویتامین استفاده بشه

سومیش هم همون طور که اشاره کردم استفاده از واژه سریلاکه.... البته مساله مهمی نیست ولی برای اطلاع عرض میکنم که سریلاک نام یک برند تجاری شرکت نستل فرانسه هست، همونی که قهوه فوریش تو بازار وجود داره در نتیجه این که به همه غذا های تکمیلی (hand rearing food) بگیم "سریلاک" مثل این میمونه که به همه مایع ظرف شویی ها بگیم "ریکا"

چهارمیش هم اشاره به پروتئین "سستئین" هست.... درباره "سیستئین" که یک آمینو اسید هست شنیدم ولی "
    سستئین" رو نه.... میشه یکم توضیح بدی

با سپاس

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    مینا - طوطی - ماکیان
    شماره عضویت
    4419
    سلام دوست عزیز آقای Da vinci

خوب این هم نظر شماست و قابل احترام .اصلا بنده سرلاک نمیدم یا هر غذای تکمیلی دیگه به جوجه هام نمیدم.من ترکیبی از بیسکویت و آرد نخودچی میدم و خود فروشنده خودش این بهم گفت بدم و خودم هم به چشمهای خودم دیدم که از این غذا می داد. حالا کارم درسته یا اشتباه این دیگه نمتونم بحث کنم که کارم کاملا اصولی هست.ولی کسی میشناسم که جوجه خودش فقط با آرد نخودچی(اصلا سرلاک مخصوص طوطی نداده) بزرگ کرده و همان طوطی الان بیشتر از 1 سال داره و 5 کلمه هم حرف میزنه حتی در قفس رو خودش باز میکنه و میاد بیرون و خودش باز میره داخل قفس و از بابت هوش و استعداد در سطح خیلی خوبی هست.
    هر میوه ای دارای ویتامین می باشد و همانطور که می دانیم مثلا پرتقال دارای ویتامین c و خیار دارای ویتامین E و....پس اگر آناناس در هضم غذا هم کمک نکنه با توجه به ویتامین هایی که در خودش جای داده میتونه یه منبع سرشار ویتامینی برای جوجه باشه تا کمبود های بدن جوجه رو تامین کنه.

در مورد اون پروتئین سیستئین هم بگم که غلط املائی از جانب بنده بوده ضمن معذرت خواهی باید بگم که سستئین نداریم و همان که شما فرمودید صحیح هست.

سیستئین (Cys): این اسید آمینه نقش مهمی در ساختمان فضایی پروتئینها بر عهده دارد زیرا عامل تیول (SH-) دو مولکول سیستئین در یک زنجیره پلی پپتیدی و یا دو مولکول سیستئین در دو زنجیره پلی پپتیدی با از دست دادن هیدروژن پیوند کوالان می*سازند و در نتیجه دو مولکول سیستئین تبدیل به اسید آمینه دیگری به نام سیستئین می*گردند.

و اما در مورد خاصیت آناناس :

اگه این سایتها رو مطالعه کنید

http://www.seemorgh.com/health/default.aspx?tabid=2093&conid=6164

http://ostadrooyesh.******.com/post-4.aspx

http://4pineapple2.*********.com/

و چندین سایت دیگه و......

خواهید دید که مطالب درج شده طبق همان اطلاعات بوده م بنده مرکز تحقیقاتی ندارم که در موردش تحقیق کنم و با تحقیق در همین اینترنت خودمون به این مطالب دست یافتم.هدف اطلاع بود و نظر دوستان اگر به نظر کسی سودمند باشد میتواند استفاده کند و اگر هم شک داشته باشد میتونه از دامپزشکی طوطی خودش جهت معاینه و چکاب پیشش میبره ازش مشورت بخواد و در صورت تایید دامپزشک اقدام به استفاده کند.

و اما قسمت آخر پست قبلی خودم رو اینجا دوباره میارم:

"""""پس در نتیجه :

دوما جای خالی آنزیم هضم دهنده غذا را تا حدودی پر کرده ایم."""""

اگه اون قسمت قرمز رنگ که یه بار دیگه بخونید نوشتم تاحدودی ولی ننوشتم صد در صد جای اون میگیره.

ممنون از توجهتون

صفحه 30 از 529 نخستنخست ... 11121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344454647484980130 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)