مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط o0oro نمایش پست ها
    سلام. فندق چند روزه پرخاشگر شدهو
    قبلا از تو قفس 100% روی چوب میوند و گاهی هم روی دوست. الان چوبو هی با خشونت هل میده نمیاد روش. همشم تو قیافست. فقط دوست داره بره روی قفس وایسه همونجا بمونه یه مدت طولانی. ازونجا هم عمرا نه رو دست نه روی چوب نمیاد.:smile (125):
    دیروز هم صداهای عجیب در میورد از خودش.
    به نظرتون یه مدت در قفس رو کلا باز نکنم تا ازادی بخاد مجبور شه بیاد رو ی دست یا چوب یا نه؟ میترسم بدتر بشه

-------------------------------------------------
    البته یه خبر خوب دیگه هم هستش... (البته این خبر کمی گلاب به رویی هستش)
    اینکه ماروزای اول فکر میکردیم توهممونه که این وقت دستشویی داشتنش تلاش میکنه برگرده توی قفس. هر وقت میکشت خودشو برگرده میزاشتیم میدیدم دسشویی کرد. یا اینکه اگه یوقت نمیومد بیرون و ممانعت میکرد میدیدم 3-4 ثانیه یعد دستشویی کرد و اومد رو دست که بیاد بیرون. وقتیم که وسط خونه بود بیقرار میشد تا یجای سرامیکی پیدا کنه روش دستشویی کنه.
    ما هم هر وقت اینکارو میکرد میگفت افرین الان دیگه خیلی خیلی تقویت شده و وقتی میگیم جیش کن بریم , دستشویی میکنه . بعضی وقتها هم اگه نداشته باشه میگیم جیش کن حالت جیش میگیره تلاش میکنه اما نداره .:smile (125)::41::smile (125): اگه رو دست هم باشه پشت سر هم بوس میکنه و پراشو بالا میاره به قفسش اشاره میکنه. اگه ام زود نبریمش سعی میکنه تا 1-2 دقیقه نگه داره....:smile (200):
    :smile (272):
    اخه وقتی روی دست یا چوب نمیاد که بیارمش بیرون چطوری بهش ازادی بدم؟ فقط میتونم در قفس رو باز بزارم که میره رو ی قفسش میمونه 2-3 ساعت واسه غذا هم بر نمیگرده تو.
    روی قفسشم باشه پرخاشگر تر میشه
    من فکر خودم این بود که اگر نیومد روی دست یا چوب اثرار نکنم و درو ببندم.
    نه به اجبار بیارم بیرون نه حبس کنم!؟ پس چیکار کنم؟؟؟
    جدیدا هم رو به سایش رو دیوار وایمیسه و حرکات عجیب شبیه رقص سرخ پوستی انجام میده
    اقای اژیده منم با شما موافقم در این باره . اما مساله اینه که این ملنگو دستی هستش و وحشی نیست. روی دست میاد بوس میده از دست هم غذا میگیره. اما اجازه نمیده نوازشش کنم یا بهش دست بزنم. من خودم احتمال اینو میدم که این وحشی بالغ بوده و بعد رامش کردن با زور.(حاالا نمیدونم حدسم درسته یا نه؟) اما اگه بازم بدونم تو طبیعت توانایی زندگی رو داره این کارو میکنم. این پرنده رو من وقتی خریدم پراشو کشیده بودن الان هم توانایی پرواز نداره. اگر ازاد بشه میمیره...باور کنید دیشب از ناراحتی خابم نبرد نمیدونم براش چیکار کنم
    سلام . طوطی شما چقدر با جایزه گرفتن آشناست ؟ چه غذاهایی رو شدیدا دوست داره ؟ مثلا تخمه یا بادام . از اینا برای آموزشش استفاده کن .

یه جا گفتی که اگه ارتفاعش 90 سانت بیشتر باشه از شما بلندتر میشه . پس اگه بخواد روی قفس هم بره حتما از شما بالاتره ارتفاعش پس اگه نمیاد روی دست یا حالت پرخاشگری داره اون لحظه طبیعیه . وقتی ارتفاعش بیشتر باشه تسلط بیشتری داری به اطراف و فکر می کنه که از شما قوی تره و از اونجائیکه می دونه با گاز گرفتن می تونه دورت کنه ، خیلی راحت به هدفش می رسه . می تونی وقتی روی قفسه از یه پایه کوچیک استفاده کنی که روش وایستی طوری که ارتفاعت بیشتر شه اونوقت بیارش روی چوب یا دست . تصور کن طوطی روی زمین باشه ، شما خم میشی و دستت رو می بری سمتش .دستت چقدر خم میشه ؟؟ پس وقتی روی قفسه ارتفاعت باید جوری باشه که دستت تا همین حد خم شه . هیچ وقت دستت رو از پایین نبر سمتش چون امکان گاز گرفتنش بیشتره .

شما گفتی روی دست میاد ، یعنی روی دست کسی که قبلا صاحبش بوده می رفته ، این دلیل نمیشه که به دست شما اطمینان داشته باشه پس اگه برای نوازش شدن یا روی دست شما اومدن سختگیری می کنه اصلا غیر طبیعی نیست . حتی اگه بیاد هم شاید با میل خودش نباشه . پس کاری که شما باید بکنی اینه که اول ترست رو از گاز گرفتن کم کن یا کلا از بین ببر . دوم باید جایی دور از قفس باهاش تمرین کنی ( یه اتاق دیگه ، روی یه میز .... جایی که قفسش رو نبینه ) . پس اول بیارش روی چوب یا دستت . هر کدوم که براش قابل قبول تره . بعد ببرش جایه دیگه واسه تمرین .

قبل همه این کارا این مقالات رو کامل بخون :

نقش ارتفاع در پرخاشگری طوطی

آیا شما گاز گرفتن را به طوطی و کاسکو می آموزید ؟

چرا طوطی از روی دست آمدن اجتناب می کند ؟

اهمیت آموزش روی دست آمدن (step up ) به طوطی

دلایل تغییر رفتار طوطی

دلایل ترس طوطی از دست انسان

و اینا هم برای شروع آموزش :

استفاده از چوب نشانگر به عنوان وسيله كمك آموزشي در تربيت طوطي

آموزش روي دست آمدن طوطي ها يا step up

با کمال ناباوری ببینید طوطی شما روی دست می آید بدون اینکه کوچکترین گازی بگیرد.

اینا بعضی هاش کلیپ داشت که الان دیگه کار نمی کنه کلیپاش از توضیحاتش می تونی استفاده کنی و هر راهی که خودت فکر می کنی با روحیات طوطیت و خودت سازگاره انتخاب کن . الان هم که پرش کوتاه شده ، کارت راحت تره . آقای آژیده گفتن تا بهار نگهش دار ، پس تو این مدت سعی کن بیشتر وقت بذاری برای تمرین و جلب اعتمادش . در روز 5 یا 6 بار باهاش تمرین کن به مدت 10 دقیقه یا کمتر ( تا هر زمانی که خودش حوصله داشت ).

وقتی بردیش یه جای دیگه واسه تمرین . می تونی مثل این کلیپ عمل کنی :

کلیپ آموزش روی دست آوردن طوطی

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ملنگو
    شماره عضویت
    6841

راهنمایی در مورد طوطی ملنگو

با سلام خدمت بزرگواران و اساتید محترم ، من تازه در این سایت عضو شده ام لطفا منو راهنمایی فرمایید واگر سوالاتم طولانی باشه منو ببخشید
    من حدودا 40روزی میشه یک طوطی ملنگو ی نر دستی خریده ام ، پرنده فروش گفت اسمش عسل است ( البته نمی دانم چقدر گفته هاش درسته) اوایل وقتی بهش نزدیک میشدی خیلی شدید میلرزید ،حتی من فکر کردم وقتی اسم عسل را صدا میکنی استرسش بیشتر میشه گفتم شاید پیش صاحب قبلی خیلی اذیت شده به همین خاطر دیگه با اون اسم صداش نکردیم و اسم جدید کو کو را براش گذاشتیم ، روی دست میاد ولی خیلی زود میخواد بره سر جاش (قفس ) ، بالهاش را خیلی نامرتب کوتاه کرده اند( شاه پرهای یک بالش سالمه ولی مال بال دیگش را کشیده بودن که حالا کم کم دار درمیاد) بعضی مواقع که کمی راه میره یک بالش را خیلی کم میکشه . بیش از حد ساکته اسباب بازی توی قفسش گذاشته ام بازی نمیکنه ، هفته ای دو بار مولتی ویتامین به آبش می ریزم اشتهاش خوبه ، انار را خیلی دوست داره طوریکه فقط با انار میشه وادارش کرد دوسه قدم برداره و بیاد از دستت بگیره ، جوانه ماش و گندم + ذرت پخته شده له شده را مخلوط میکنم میذارم تو قفس و تخمه را برمیدارم کم کم عادت کرده و می خوره ، سیب و پرتقال هم دوست داره و میخوره ،کف دریا براش گذاشته ام که هم نوکش را به اون میکشه و هم میخوره ،دو سه بار بردمش حمام ،تو خونه ***** عمل داره سقف قفسش همیشه بازه ولی خیلی خیلی ساکته و این ساکت بودنش خانواده را اذیت میکنه انگار یک مجسمه طوطی گرفته ای و گذاشته ای توی قفس ، تازگیها وقتی صداش میکنی و یا نزدیک قفسش میشی بالهاش را به نشانه رضایت بالا میکشه ، وقتی ما صحبت میکنیم سرش را طوری نگه میداره که انگار به حرفهای ما داره گوش میکنه صبح که من از خواب پا میشم صبح بخیر میگم و وقتی مشغول کار کردن توی آشپزخانه میشم این هم شروع میکنه به مرتب کردن بالهاش .روی هم رفته استرسش بیشتره اکثرا وقتی بهش نزدیک میشی می لرزه نمیدونم حرف خواهد زد یا نه . لطفا راهنمای فرمایید . باز هم از اینکه طولانی شد عذر میخوام .
    من نمی دونم چطوری عکس در این تاپیک بذارم بخاطر همین آپلود کردم ، این هم عکس کو کو
    http://s2.picofile.com/file/7292964408/1.jpg
    http://s2.picofile.com/file/7292965913/2.jpg
    http://s2.picofile.com/file/7292967846/3.jpg
    با تشکر مجدد

کاربر اخراج شده

شماره عضویت
    6936
    نقل قول نوشته اصلی توسط reiki نمایش پست ها
    با سلام خدمت بزرگواران و اساتید محترم ، من تازه در این سایت عضو شده ام لطفا منو راهنمایی فرمایید واگر سوالاتم طولانی باشه منو ببخشید
    من حدودا 40روزی میشه یک طوطی ملنگو ی نر دستی خریده ام ، پرنده فروش گفت اسمش عسل است ( البته نمی دانم چقدر گفته هاش درسته) اوایل وقتی بهش نزدیک میشدی خیلی شدید میلرزید ،حتی من فکر کردم وقتی اسم عسل را صدا میکنی استرسش بیشتر میشه گفتم شاید پیش صاحب قبلی خیلی اذیت شده به همین خاطر دیگه با اون اسم صداش نکردیم و اسم جدید کو کو را براش گذاشتیم ، روی دست میاد ولی خیلی زود میخواد بره سر جاش (قفس ) ، بالهاش را خیلی نامرتب کوتاه کرده اند( شاه پرهای یک بالش سالمه ولی مال بال دیگش را کشیده بودن که حالا کم کم دار درمیاد) بعضی مواقع که کمی راه میره یک بالش را خیلی کم میکشه . بیش از حد ساکته اسباب بازی توی قفسش گذاشته ام بازی نمیکنه ، هفته ای دو بار مولتی ویتامین به آبش می ریزم اشتهاش خوبه ، انار را خیلی دوست داره طوریکه فقط با انار میشه وادارش کرد دوسه قدم برداره و بیاد از دستت بگیره ، جوانه ماش و گندم + ذرت پخته شده له شده را مخلوط میکنم میذارم تو قفس و تخمه را برمیدارم کم کم عادت کرده و می خوره ، سیب و پرتقال هم دوست داره و میخوره ،کف دریا براش گذاشته ام که هم نوکش را به اون میکشه و هم میخوره ،دو سه بار بردمش حمام ،تو خونه ***** عمل داره سقف قفسش همیشه بازه ولی خیلی خیلی ساکته و این ساکت بودنش خانواده را اذیت میکنه انگار یک مجسمه طوطی گرفته ای و گذاشته ای توی قفس ، تازگیها وقتی صداش میکنی و یا نزدیک قفسش میشی بالهاش را به نشانه رضایت بالا میکشه ، وقتی ما صحبت میکنیم سرش را طوری نگه میداره که انگار به حرفهای ما داره گوش میکنه صبح که من از خواب پا میشم صبح بخیر میگم و وقتی مشغول کار کردن توی آشپزخانه میشم این هم شروع میکنه به مرتب کردن بالهاش .روی هم رفته استرسش بیشتره اکثرا وقتی بهش نزدیک میشی می لرزه نمیدونم حرف خواهد زد یا نه . لطفا راهنمای فرمایید . باز هم از اینکه طولانی شد عذر میخوام .
    من نمی دونم چطوری عکس در این تاپیک بذارم بخاطر همین آپلود کردم ، این هم عکس کو کو
    با تشکر مجدد
    دوست عزیز سلام
    درابتدا بهتون برای ورود یه عضو جدید به منزلتون و همینطور به خانوادتون تبریک عرض میکنم.
    طوطی شما با توجه به عکسهایی که قرار دادین از لحاظ بدنی کاملا سالم بنظر میرسه.
    لرزیدن طوطی تازه واردتون بخاطر غریب بودنشه و عدم اعتمادی که به شما و سایرین داره که مطمئنا درآینده با عادت کردن به خانواده شما این رفتار رو ترک میکنه. گاهی سعی کنین خودتونو جای اون حیوون بیچاره تصور کنین و ببینین اگه ناگهان محیط زندگی و هرآنچه که برای شما آشنا بوده عوض بشه چقدر طول میکشه تا بهش عادت کنید؟
    زدن بالها هم بنظر من در طوطی های کوچک مثل ملنگو که قدرت پرواز خوبی دارند لازم است اما نه به اینصورت که شما فرمودید. پرها نباید کشیده شوند و اگر خود پرها بیافتند و روند تجدید را طی کنند بهتر است. همیشه در پرندگان سعی کنید اگر قصد زدن پرها رو داشتید 3شاه پر اصلی رو در هردو بال نگه دارید و 7 پر بعدی را تا محل تلاقی اونها باپرهای کوتاه و کوچکی که پرهای اصلی رو میپوشند کوتاه کنید. دررابطه با وضعیت کنونی طوطی تون هم سعی کنید اون رو دروضعیتی قرار ندید که نیاز به پریدن های طولانی داشته باشد قرار دهید چون این میتونه باعث فشار روی پرهای درحال رشد و گاهی خونریزیشون میشه و اینکار میتونه باعث آسیب جدی به پرها و ازدست دادن همیشگیشون بشه. کشیدن یک بال روی زمین هم میتونه نشانی از فشار مضاعف باشه که اونهم میتونه خطرناک باشه برای حیوون پس حتما تا رشد شاه پرها از قرار دادن طوطی در ارتفاعات بلند خودداری کنید.
    میل به برگشتن سریع طوطی تون به قفس هم ریشه در عدم اعتمادش داره که توضیحش رو در ابتدا آوردم.
    دررابطه با احتمال حرف زدن پرنده تون هم باید بگم احتمالش بسیار زیاده ولی صبر و شکیبایی شمارو میطلبه. درضمن من در قسمتهایی خوندم در این مجموعه که دوستان فرموده بودند طوطی که در قبل از بلوغ حرف نزنه به احتمال زیاد در بعد از بلوغ حرف نخواهد زد ولی من این مطلب رو بنظر خودم اینطور تصحیح میکنم: طوطی که قبل از بلوغ رام نشه و حرف نزنه احتمال صحبت کردنش در بعد از بلوغ کمه. یعنی طوطی که خوی وحشی خودش رو از دست میده و رام میشه حتی بعد از بلوغ هم بسیار امکان حرف زدنش وجود داره.
    باز اگر سوالی باشه در خدمتم

کاربر ساده

شماره عضویت
    6262
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh نمایش پست ها
    سلام . طوطی شما چقدر با جایزه گرفتن آشناست ؟ چه غذاهایی رو شدیدا دوست داره ؟ مثلا تخمه یا بادام . از اینا برای آموزشش استفاده کن .

یه جا گفتی که اگه ارتفاعش 90 سانت بیشتر باشه از شما بلندتر میشه . پس اگه بخواد روی قفس هم بره حتما از شما بالاتره ارتفاعش پس اگه نمیاد روی دست یا حالت پرخاشگری داره اون لحظه طبیعیه . وقتی ارتفاعش بیشتر باشه تسلط بیشتری داری به اطراف و فکر می کنه که از شما قوی تره و از اونجائیکه می دونه با گاز گرفتن می تونه دورت کنه ، خیلی راحت به هدفش می رسه . می تونی وقتی روی قفسه از یه پایه کوچیک استفاده کنی که روش وایستی طوری که ارتفاعت بیشتر شه اونوقت بیارش روی چوب یا دست . تصور کن طوطی روی زمین باشه ، شما خم میشی و دستت رو می بری سمتش .دستت چقدر خم میشه ؟؟ پس وقتی روی قفسه ارتفاعت باید جوری باشه که دستت تا همین حد خم شه . هیچ وقت دستت رو از پایین نبر سمتش چون امکان گاز گرفتنش بیشتره .

شما گفتی روی دست میاد ، یعنی روی دست کسی که قبلا صاحبش بوده می رفته ، این دلیل نمیشه که به دست شما اطمینان داشته باشه پس اگه برای نوازش شدن یا روی دست شما اومدن سختگیری می کنه اصلا غیر طبیعی نیست . حتی اگه بیاد هم شاید با میل خودش نباشه . پس کاری که شما باید بکنی اینه که اول ترست رو از گاز گرفتن کم کن یا کلا از بین ببر . دوم باید جایی دور از قفس باهاش تمرین کنی ( یه اتاق دیگه ، روی یه میز .... جایی که قفسش رو نبینه ) . پس اول بیارش روی چوب یا دستت . هر کدوم که براش قابل قبول تره . بعد ببرش جایه دیگه واسه تمرین .

قبل همه این کارا این مقالات رو کامل بخون :

نقش ارتفاع در پرخاشگری طوطی

آیا شما گاز گرفتن را به طوطی و کاسکو می آموزید ؟

چرا طوطی از روی دست آمدن اجتناب می کند ؟

اهمیت آموزش روی دست آمدن (step up ) به طوطی

دلایل تغییر رفتار طوطی

دلایل ترس طوطی از دست انسان

و اینا هم برای شروع آموزش :

استفاده از چوب نشانگر به عنوان وسيله كمك آموزشي در تربيت طوطي

آموزش روي دست آمدن طوطي ها يا step up

با کمال ناباوری ببینید طوطی شما روی دست می آید بدون اینکه کوچکترین گازی بگیرد.

اینا بعضی هاش کلیپ داشت که الان دیگه کار نمی کنه کلیپاش از توضیحاتش می تونی استفاده کنی و هر راهی که خودت فکر می کنی با روحیات طوطیت و خودت سازگاره انتخاب کن . الان هم که پرش کوتاه شده ، کارت راحت تره . آقای آژیده گفتن تا بهار نگهش دار ، پس تو این مدت سعی کن بیشتر وقت بذاری برای تمرین و جلب اعتمادش . در روز 5 یا 6 بار باهاش تمرین کن به مدت 10 دقیقه یا کمتر ( تا هر زمانی که خودش حوصله داشت ).

وقتی بردیش یه جای دیگه واسه تمرین . می تونی مثل این کلیپ عمل کنی :

کلیپ آموزش روی دست آوردن طوطی
    از راهنمایی و حوصلتون بی نهایت سپاسگذارم.
    درباره جایزه فکر کتنم زیاد اشنا نیست چون بعد انجام کارش انقد هیجان داره که هرچی بدیم میندازه یا اصلا نمیگرفت قبلا. به عنوان جایزه ایکه دست بزنیم بگیم افرین رو حس میکنم کاملا درک میکنه.:smile (159):
    راهنمایی هاتونو به کار انداختم . این 2-3 روزه خیلی بهتر شده. سعی میکنم روند رفتاریشو بنویسم
    اوایل وقتی میزاشتیمش زمین(حتی قبل اینکه پرخاشگر شه) سریع میدویید سمت قفسش از طنابی که براش گذاشتم میرفت بالا یا میرفت تو یا رو قفس کز میکرد.
    این چند وقته سعی کردم با دستم بیرون از قفس غذایی که دوست داره بدم با دست(بیرون اصلا غذا نمیخورد) که کم کم شروع کرد خوردن .
    سعی کردم بیرون وسایلی که توجه نشون داده بهشون رو بزارم .
    چند دفعه وقتی گذاشتمش زمین به سمت قفس حرکت کرد به وسیله ها ناخونک زد تو مسیر. کم کم داره بهتر میشه .
    جمعه که گذاشتمش زمین مخالف مسیری که سمت قفسش بود راه رفت و رفت سراغ یه تقویم و چند بار صفحاتشو ورق زد. و بعد رفت سمت مامانمو هی مامانمو نگاه کرد که انگار میخاد مامانم برش داره. چند بار هم سعی کرده سرشو بکنه تو لیوان چاییمون بخوره . اما نذاشتیم. یبار اب پرتقال و لیمو شیرین و نارنگی گرفتم یه لیوان خودم خوردم لیوانو کج کردم اومد سمتشو ازش خورد.
    چند باری هم هست که وقتی در قفس رو باز میزاریم نمیره رو وایسه. از قفسش میره روی اوپن گشت میزنه به وسیله ها ناخونک میزنه و برمیگرده تو قفس. :smile (95): قبلا هرجور بود میخاست سرع بره تو قفسش.
    دست رو هم بهتر شده و میاد روش حتا از توی قفس که قبلا نمیومد. اما هنوز خیلی وقتا تمایل نداره خوشبختانه جدیدا گاز هم نمیگیره و دست رو فقط هل میده. یه چیزی رو هم توجه شدم اینه که از چوب به یه دلیلی ترسیده. چون درست رو یا میاد روش یا هل میده اما چوب رو که میگیره با عصبانیت و حالت حمله هلش میده . از دور که میبینه هی چشماشو تنگ میکنه و غر غر میکنه.

به دستمال کاغزی لوله ای خیلی علاقه نشون میده وقتی میاد بیرون اجازی میدم بره روش هر سرشو میکنه تو لولش دسمالارو پاره میکنه فک کنم خوشحال میشه.
    فقط حس میکنم زیادی بهش توجه کردم این 2-3 روزه. چون خیلی زود وقتی محلش نمیزاریم جیغ میزنه و تو غذا خوردن تنبل شده. حتما باید ما بهش غذا بدیم. از بشقابو کاغذ هم میترسید که دیروز بلاخاره وقتی روش عدس پخته و میوا گذاشته ودم با ترس اومد از روش برداشت. و بعدش کم کم پاشو گذاشت روی کاغذ.
    ---------------------
    حمام هم بردمش این دفعه خیلی کمتر ترسید و بیشتر از قبل خوشش اومد. قبلا فرار میکرد و اخراش تازه خوشش میومد. اما اینبار خودش بالاشو باز کرده بود که اب بپاشم بهش

یه مشکل دیگه ای هم که داریم اینه که زبونشو منظورشو نمیفهمیم. یه پسر خاله 4-5 ساله دارم که هوقت اونو میبینه جیغ میکشه اون سرو صدا میکنه این جیک جیک لند میکنه. حالا نمیدونم دوستش داره یا اینکه لجش درمیاد ازین و میدونه کوچیکه بهش زور میخاد بگه.

همکار قدیمی (تیم مدیریت کل انجمن)

نوع حیوان خانگی
    ککاتیل
    شماره عضویت
    4193
    نقل قول نوشته اصلی توسط reiki نمایش پست ها
    با تشکر مجدد
    سلام
    من هم ورودتون رو خوش آمد میگم و دوست جدیدتون رو هم تبریک میگم

همونطور که دوستمون گفتن لرزشش بخاطر ترس و غریبی کردنش هست که به مرور رفع خواهد شد

اینکه انار دوست داره و شما با استفاده از اون میاریدش روی دست خیلی خوبه الان بخاطر بی اعتمادیش زود میره سمت قفسش ولی به مرور زمان با دادن دانه های انار بیشتر روی دست نگهش دارید یعنی وقتی دونه قبلی رو خورد و خواست بره شما دوباره یه دونه جدید نشونش بدید و موندگارش کنید
    به مرور زمان ترسش از دستتون کم میشه

غذاش هم خیلی خوبه فقط اینکه لازم نیست ذرت رو له کنید خودش برمیداره و مغزش رو میخوره پس دونه کامل ذرت رو براش بگذارید

خیلی لازم نیست حمامش ببرید توی زمستان دوهفته یکبار و در تابستان هفته ای یکبار با اسپری براش باران مصنوعی درست کنید کافیه

ساکت بودنش هم به مرور جای خودش رو به جیغ و شلوغ بازی میده نگران نباشید با اسبا بازیشه بازی خواهد کرد

در عکس هم به نظر پرنده سالم و سرحالی میاد

امیدوارم که هرچه زودتر باهاتون رفیق بشه

برای قرار دادن عکس هم کافیه لینک عکس رو در پنجره ای که با زدن عکس درخت در بالای قسمت تایپ متن باز میشه کپی کنید

همکار قدیمی (تیم مدیریت کل انجمن)

نوع حیوان خانگی
    ککاتیل
    شماره عضویت
    4193
    از راهنمایی و حوصلتون بی نهایت سپاسگذارم.
    درباره جایزه فکر کتنم زیاد اشنا نیست چون بعد انجام کارش انقد هیجان داره که هرچی بدیم میندازه یا اصلا نمیگرفت قبلا. به عنوان جایزه ایکه دست بزنیم بگیم افرین رو حس میکنم کاملا درک میکنه.:smile (159):
    راهنمایی هاتونو به کار انداختم . این 2-3 روزه خیلی بهتر شده. سعی میکنم روند رفتاریشو بنویسم
    اوایل وقتی میزاشتیمش زمین(حتی قبل اینکه پرخاشگر شه) سریع میدویید سمت قفسش از طنابی که براش گذاشتم میرفت بالا یا میرفت تو یا رو قفس کز میکرد.
    این چند وقته سعی کردم با دستم بیرون از قفس غذایی که دوست داره بدم با دست(بیرون اصلا غذا نمیخورد) که کم کم شروع کرد خوردن .
    سعی کردم بیرون وسایلی که توجه نشون داده بهشون رو بزارم .
    چند دفعه وقتی گذاشتمش زمین به سمت قفس حرکت کرد به وسیله ها ناخونک زد تو مسیر. کم کم داره بهتر میشه .
    جمعه که گذاشتمش زمین مخالف مسیری که سمت قفسش بود راه رفت و رفت سراغ یه تقویم و چند بار صفحاتشو ورق زد. و بعد رفت سمت مامانمو هی مامانمو نگاه کرد که انگار میخاد مامانم برش داره.
    چند باری هم هست که وقتی در قفس رو باز میزاریم نمیره رو وایسه. از قفسش میره روی اوپن گشت میزنه به وسیله ها ناخونک میزنه و برمیگرده تو قفس. :smile (95): قبلا هرجور بود میخاست سرع بره تو قفسش.
    دست رو هم بهتر شده و میاد روش حتا از توی قفس که قبلا نمیومد. اما هنوز خیلی وقتا تمایل نداره خوشبختانه جدیدا گاز هم نمیگیره و دست رو فقط هل میده.
    به دستمال کاغزی لوله ای خیلی علاقه نشون میده وقتی میاد بیرون اجازی میدم بره روش هر سرشو میکنه تو لولش دسمالارو پاره میکنه فک کنم خوشحال میشه.
    فقط حس میکنم زیادی بهش توجه کردم این 2-3 روزه. چون خیلی زود وقتی محلش نمیزاریم جیغ میزنه و تو غذا خوردن تنبل شده. حتما باید ما بهش غذا بدیم. از بشقابو کاغذ هم میترسید که دیروز بلاخاره وقتی روش عدس پخته و میوا گذاشته ودم با ترس اومد از روش برداشت. و بعدش کم کم پاشو گذاشت روی کاغذ.
    ---------------------
    حمام هم بردمش این دفعه خیلی کمتر ترسید و بیشتر از قبل خوشش اومد. قبلا فرار میکرد و اخراش تازه خوشش میومد. اما اینبار خودش بالاشو باز کرده بود که اب بپاشم بهش

تبریک میگم خیلی پیشرفت خوبی داشتید

منتظر موفقیتهای بیشترتون هستیم

کم کم سعی کنید براش جایزه رو جا بندازید که توی انجام شیرینکاری ها واقعا لازمه

موفق باشید

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ملنگو
    شماره عضویت
    6841
    با تشکر و سپاس فراوان از دوستان عزیز ( نفیسه خانم و آقا محمد رضا )
    در مورد روی دست امدن طوطی ، بدون دادن چیزی هم روی دست میاد یعنی هرکس دستش رو ببره جلوش میاد رو دست ولی سریع می خواد پیاده شه ، وقتی روی قفس هست فقط با انار میشه وادارش کرد دو سه قدمی بیاد جلو و اون رو از دست شما بگیره فقط با انار ، وقتی میاریم اتاق دیگه طوری نگهش میداریم که قفسش را نبینه چون زود می پره و میره بطرف قفسش ، تو اتاق دیگه هم چون قفسش را نمیبینه کمی بیشتر رو دست میمونه ولی بالاخره اونجاهم ازرودست میره پایین و یه جایی رو انتخاب میکنه و میره اونجا . حالا سوالی که از شما دوستان داشتم یکی سن کو کو رو چقدر حدس میزنید – موقعی که میاد رودست من سعی میکنم با انگشت دیگم سرش رو نوازش کنم نمی زاره و فوری میاد رو اون انگشتم تا نوازشش نکنم بعضی مواقع میگیرمش و سرش رو نوازش میکنم میخارونم تقریبا حرکتی نمیکنه خوشش میاد ولی اعتماد نمیکنه و بعد میخواد بره آیا این کار من درسته – با این اوضاع واحوال و شرایط زندگیش و با توجه به تجربه های شما دوستان عزیز ،بعد از چه مدت احتمال میدید شلوغ کاریش گل کنه بازیگوشی کنه و ... میدونید اگه حرف نزنه مشکلی نیست ولی اینکه بازیگوشی نمیکنه واقعا همه مارو ناراحت میکنه فکر میکنیم افسرده است – در مورد قفسش همیشه سقف قفسش بازه و قفس رو کنار یک شومینه خالی گذاشتیم اونجارو خیلی دوست داره خودش موقع نیاز می ره به قفس و میاد ( یک عکس از موقعیتش براتون گذاشته ام ) *****ش رو محدود کنم یا نه اینطور بهتره – ناخونهاش را چطور اصلاح کنم – کم کم برد پروازش بیشتر میشه نه اینکه خودش شروع به پرواز کنه نه فقط موقعی که میبریمش به جای دیگه و نمیره ، پرواز میکنه میره بطرف قفسش ،ایا می تونم پرهاش رو کوتاه کنم – چطور و از کجا شروع کنم باهاش کار کنم - باز هم مرسی از لطفتون

کاربر اخراج شده

شماره عضویت
    6936
    [QUOTE=reiki;48430]با تشکر و سپاس فراوان از دوستان عزیز ( نفیسه خانم و آقا محمد رضا )
    در مورد روی دست امدن طوطی ، بدون دادن چیزی هم روی دست میاد یعنی هرکس دستش رو ببره جلوش میاد رو دست ولی سریع می خواد پیاده شه ، وقتی روی قفس هست فقط با انار میشه وادارش کرد دو سه قدمی بیاد جلو و اون رو از دست شما بگیره فقط با انار ، وقتی میاریم اتاق دیگه طوری نگهش میداریم که قفسش را نبینه چون زود می پره و میره بطرف قفسش ، تو اتاق دیگه هم چون قفسش را نمیبینه کمی بیشتر رو دست میمونه ولی بالاخره اونجاهم ازرودست میره پایین و یه جایی رو انتخاب میکنه و میره اونجا . حالا سوالی که از شما دوستان داشتم یکی سن کو کو رو چقدر حدس میزنید – موقعی که میاد رودست من سعی میکنم با انگشت دیگم سرش رو نوازش کنم نمی زاره و فوری میاد رو اون انگشتم تا نوازشش نکنم بعضی مواقع میگیرمش و سرش رو نوازش میکنم میخارونم تقریبا حرکتی نمیکنه خوشش میاد ولی اعتماد نمیکنه و بعد میخواد بره آیا این کار من درسته – با این اوضاع واحوال و شرایط زندگیش و با توجه به تجربه های شما دوستان عزیز ،بعد از چه مدت احتمال میدید شلوغ کاریش گل کنه بازیگوشی کنه و ... میدونید اگه حرف نزنه مشکلی نیست ولی اینکه بازیگوشی نمیکنه واقعا همه مارو ناراحت میکنه فکر میکنیم افسرده است – در مورد قفسش همیشه سقف قفسش بازه و قفس رو کنار یک شومینه خالی گذاشتیم اونجارو خیلی دوست داره خودش موقع نیاز می ره به قفس و میاد ( یک عکس از موقعیتش براتون گذاشته ام ) *****ش رو محدود کنم یا نه اینطور بهتره – ناخونهاش را چطور اصلاح کنم – کم کم برد پروازش بیشتر میشه نه اینکه خودش شروع به پرواز کنه نه فقط موقعی که میبریمش به جای دیگه و نمیره ، پرواز میکنه میره بطرف قفسش ،ایا می تونم پرهاش رو کوتاه کنم – چطور و از کجا شروع کنم باهاش کار کنم - باز هم مرسی از لطفتون

سلام
    اولاخواهش میکنم وظیفه است. ثانیا کاش سوالاتتون رو بخش بخش عنوان کنید تا مطلب رو بهتر بتونیم باز کنیم اما به چند مورد اشاره میکنم.
    1- درباره تشخیص سن ملنگو زیاد تخصص ندارم و فقط تا 1سال میتونم نظر بدم که مطمئنا طوطی شما از یک سال بیشتره گواه اونهم طوق گردنشه. اظهارنظر دراین رابطه با دوستان متخصص تر دراین زمینه.
    2- طوطی عادتشه که وقتی تکیه گاهی بالاتر از سطح خودش بهش نزدیک بشه سعی درجابجایی داره پس بالا رفتن از انگشتتون درزمان اقدام به نوازش طبیعی هست و من همیشه برای جلوگیری از اینکار با کف دستم به طوطیم نزدیک میشم و اونرو روی سرش میزارم طوری که نتونه ازش بالا بره البته به مرور خود حیوون گردن کج خواهد کرد برای نوازش نگران نباشید دیر نمیشه.
    3- پریدن و قصد دررساندن خودش به قفس هم مختص شاید همه طوطی هاست که شاید در تایید حرفم بقیه اعضا هم با این مورد سروکار داشتن و باز هم تاکیدم بر صبر و اعتمادسازیست.
    4- درپست قبلیم روش کوتاه کردن پرهارو کامل توضیح دادم و توصیه میکنم اگر میخواید طوطیتون همیشه مال خودتون باشه پرهاشو کوتاه کنید چون این حیوان وحشیست و دوست داره ازتون فرار کنه و به طبیعت برگرده.
    5- کوتاه کردن ناخن کار حساسیه اما بسیار راحته که برای راهنمایی به چند تذکر بسنده میکنم:
    تذکر1- چوبی قطور بطوری که پنجه طوطی هنگام گرفتنش و نشستن روش نتونه بیشتر از 75%اونرو بگیره بعنوان نشیمنگاه توصیه میشه چون این امر خودش یکی از راههای جلوگیری از بلند شدن بی رویه ناخن هاست.
    تذکر 2- برای جلوگیری از بلند شدن نوک هم بهتر است دربرنامه غذایی و تفریحی حیوان مقداری استخوان و با ترکه ای چوب که شسته شده باشد توصیه میشود چون هم میتواند باعث تفریح حیوان باشد و از افسردگی و بیماری هایی همچون پرخوره جلوکیری میکند و هم میتواند مواد معدنی مفیدی را به حیوان برساند و مهمتر اینکه به استحکام و کوتاه ماندن طبیعی نوک کمک میکند.
    تذکر3- درهنگام اقدام به کوتاه کردن ناخن و نوک حتما با حوله ای حیوان را گرفته و قدرت دید او را نسبت به خود محدود کنید چون اگر حیوان شمارا درحین کوتاه کردن ناخنش ببیند احتمال بی اعتمادی و ترسش از شما افزایش میابد و توصیه میشود اینکاررا به شخص دیگری واگذار کنید که با طوطی شما بعدا سروکاری نخواهد داشت.
    تذکر4- درهنگام کوتاه کردن ناخن باید توجه داشته باشید که لبه های وسیله برنده (ناخن گیر) دوطرف ناخن قرار نگیرد چون باعث آسیب چشمگیر و خونریزی خواهد شد پس لبه های آنرا زیر و روی ناخن قرار دهید و فقط قسمت نوک تیز ناخن را که از نظر رنگ کمی متمایز با قسمت های دیگر ناخن است قرار داده و برش را انجام دهیدو مهار کامل حیوان وجلوگیری از آسیب به او الزامیست.
    درپایان باید بگم اگر بازهم اینکاررو به فردی باتجربه واگذار کنید بهترخواهد بود.

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    فلاور-دیسکس-انواع تترا - کاکادو-کاسکو-آرا
    شماره عضویت
    4092
    [QUOTE=reiki;48430]با تشکر و سپاس فراوان از دوستان عزیز ( نفیسه خانم و آقا محمد رضا )

سلام

دوست عزیز

اقا محمدرضا نکات مفیدی را فرمودند . بنده چند مطلب اضافه میکنم

1- نوع قفس شما مناسب طوطی نیست اولا که کوچک هست دوما بخاطر رنگ روی میله ها که با گاز گرفتن کنده میشه مناسب نیست.
    2- محل قرار گرفتن قفس به لحاظ ارتفاع مناسب نیست و حد اقل باید 90 سانت از سطح زمین بالاتر باشه.
    3-طوطی را همیشه بیرون از قفس قرار ندهید چراکه دستور پذیری طوطی کم میشود
    4- ا کثر ملنگوها عادت پرواز را دارند ولی با مطالعه توضیحات شما تصور میکنم طوطی شما بصورت اصولی دستی نشده و همیشه در استرس هست برای همین هم در این عکسها در حقیقت داخل شومینه مخفی شده.
    5- لطفا عکس واضح در نور طبیعی از چشم طوطی بگذارید تا بشود سن انرا حدث زد

هر کدام از 4 مورد اخیر میتوانند باعث استرس و در نتیجه عدم شدابی طوطی باشند البته سن هم بسیار مهم هست که با دیدن عکس میتوان در این رابطه صحبت کرد

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ملنگو
    شماره عضویت
    6841
    با سلام وتشکر فراوان
    در رابطه با ارتفاع ، قفس را روی یک میز گذاشته بودم ، تو یکی از سایتها خوندم نباید ارتفاع دید طوطی از شما بیشتر باشه چون باعث پرخاشگری و دستور نگرفتن از شما میشه اون هم بخاطر اینکه در بالا خودش را از همه سر تر میبینه ، بخاطر همین گذاشتم رو زمین – در مورد بیرون از قفس قراردادن طوطی ( با این وضع استرسی که داره ) چکار کنم تا هم دستور پذیریش بیشتر بشه و هم شادابتر و بازیگوشتر بشه. راستی این ملنگوی من به آجیل علاقه ای نشون نمیده نمی دونم چطور باید براش آجیل بدم ، خرد کنم یا درسته بزارم -امروز کمی برنج و عدس بصورت آبپز پختم و دو سه دونه دادم بخوره ، گرفت ولی انداخت تا حالا که نخورده نمی دونم به این هم علاقه نشان خواهد داد یانه – لطفا در صورت امکان با توجه به توضیحات بنده و مشخصات و وضعیت کو کو هر کاری را که لازم دونستید بفرمایید تا دوستیمون با این مخلوق زیبای خدا بهتر و بهتر بشه . مرسی
    [IMG]http://s1.picofile.com/file/7297896769/IMG_****.jpg[/IMG]

صفحه 105 از 529 نخستنخست ... 5558687888990919293949596979899100101102103104105106107108109110111112113114115116117118119120121122123124155205 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)