صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 30
    همکار قدیمی (انجمن آکواریوم های آب شور)

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadeng نمایش پست ها
    حسین جان ببخشید ولی من قبول ندارم تو سختی کربنات 13 و ph 8.3 میتونه منیزییم 2000 باشه حتما میبایست ph بالاتری رو بگیرند حداقل بالای 8.6 بنظر من تست منیزیم ایراد داره
    احمد جان این یه روند کلی و ثابت نیست. ph تنها تحت تاثیر منیزیوم و کلسیوم نیست بلکه فاکتورهای زیادی در افزایش یا کاهش ph تاثیرگذارند.
    همونطور که میدونید تمرکز یونهای هیدروژن و هیدروکسید هست که میزان اسیدی بودن اب رو تعیین میکنه. با توجه به نوع یونهایی که وجود داره با افزایش اسیدیته اب مقدار کلسیم به نسبت کاهش پیدا میکنه.
    به طور کلی عوامل عمده موثر بر ph:
    1-با افزایش اکسیژن مقدار ph افزایش پیدا میکنه
    2-با افزایش کربن دی اکسید ph افت میکنه
    3-برخی مواد شبیه سدیم کربنات باعث افزایش ph میشن که با برخی محلولها به اب اضافه میشن
    4-برخی ترکیبات دیگه مثل سدیم بیکربنات ph رو کاهش میدن
    تاثیرات متقابل کلسیم و منیزیوم و ph ,kh مشخصه اما این ارتباط خطی نیست .ان شا الله اگر فرصت شد به صورت کامل همین جا تاثیر متقابل تک تک این فاکتورها بر هم رو میذارم.
    در مورد تستی هم که ایشون انجام دادن من هم کاملا با شما موافقم و در پست قبلی هم نوشتم که احتمال قوی تستتون اشتباه نشون میده !!
    موفق باشید

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    کلسیم کربنات:
    تمامی ریفها با پایه کلسیمی و کورولاین ها و سایر ارگانیسمهای کلسیمی در اکواریوم همزمان به یون کلسیم و بیکربنات نیازمند هستند. بیکربنات رو معمولا به عنوان سختی (kh) اب اکواریوم میشناسیم .تمایل طبیعی وجود دارد که با ترکیب کلسیم و کربنات با یکدیگر هردو به صورت ترکیبی نامحول از اب اکواریوم جدا میشوند.این تمایل طبیعی نقش بزرگی در رابطه ی بین کلسیم و سختی در اکواریوم دارد.
    در اکواریوم تمرکز کلسیم بیش از کربنات و بیکربنات است لذا حتی اگر تمام کربنات اب نیز با کلسیوم واکنش داده به صورت نامحلول دراید کلسیم اب تنها حدود 50 ppm افت میکند.با توجه به این نکته میزان سختی اب بسیار سریعتر تغییر و نوسان میکند هنگام مصرف یا تولید زیادتر از نیاز اکواریوم نسبت به کلسیم اب.
    در اب دریاهای مرجانی به طور قابل توجهی اب نسبت به کلسیم کربنات فوق اشباه شده است.در نتیجه بیش از مقدار پایدار کلسیم کربنات در اب محلول شده که امکان رسوب مجدد ان وجود دارد.در نتیجه میزان رسوب کردن و نشستن یون کلسیم و کربنات روی سطح خالص کلسیم کربنات بیش از مقداری است که ان را ترک میکند و در اب حل میشود(مقدار منیزیم اب روی این فرایند اثر دارد.)
    اگر میزان کلسیم و کربنات در اب بیش از حد انحلال پذیری طبیعی انها باشد به تدریج کلسیم کربنات رسوب کرده و میزان سختی و کلسیم اب به صورت همزمان کاهش میابد.در این حال منیزیوم اب بر این ارتباط اثر میگذارد .این تاثیرگذاری به گونه ای است که اگر مقداری شن کلیسم کربنات به اکواریوم اضافه شود قبل از واکنش و رسوب کلسیم و کربنات اب و در نتیجه کاهش ph اب منیزیوم وارد عمل شده از ادامه ی فرایند رسوب جلوگیری میکند.بنابراین این تغییر در پارامترها انقدر کم خواهد بود که با تستهای معمول قابل تشخیص نخواهد بود
    حال اگر میزان یونهای کلسیم و کربنات یا هردو در اب کمتر از حد اشباع باشد فرایند رسوب ناشی از اضافه کردن یونهای کلسیم و یا کربنات رخ نخواهد داد و تا رساندن میزان یونها به حد نرمال سبب افت یون دیگر در اثر رسوب نخواهد شد.

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    کلسیم کربنات و ph:
    میزان انحلال کلسیم کربنات تحت تاثیر میزان سختی اب است .در سختی اب بالا میزان بیشتر کربنات در اب وجود دارد:

kh: 5.6 8.4 11.2 14
    در شکل بالا دایره های سبز بیکربنات و دایره های قرمز کربنات اب را نشان میدهد که در سختی های مختلف به نسبت برابری هر دو افزایش میابد.
    با تاثیری که سختی اب بر میزان کربنات اب دارد به دنبال ان بر میزان انحلال پذیری کلسیم کربنات بر اب نیز اثر میگذارد.
    با افزایش سختی اب میزان انحلال پذیری کلسی کربنات کاهش میابد .با افزایش سختی اب میزان رسوب کلسیم کربنات افزایش یافته و بر دستگاه های اکواریوم مینشیند که تاثیر نامطلوبی در عملکرد انها دارد اما در سختی اب پایین میزان بیشتری کلسیم کربنات توانایی انحلال در اب را داشته بدون اینکه رسوبی شکل بگیرد.
    به بیان دیگر میزان کلسیم قابل انحلال در سختی اب پایین بیشتر میشود.

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    کلسیم کربنات و مینزیم:
    زمانی که کلسیم کربنات جامد به اب دریا اضافه شود اینطور نیست که به صورت یونهای جدای کلسیم و کربنات شروع به انحلال در اب کند بلکه تحت تاثیر سایر یونهای موجود در اب این انحلال پذیری شکل میگیرد.
    در اب دریا یونهای دیگ ر
    میتوانند در ساختار کریستالی جایگزین هر یک از یونهای کلسیوم و کربنات شوند.در اب دریا منیزیم میتواند جایگزین یونهای کلسیم در ساختار کریستالی کلسیم کربنات شود .البته یونهای دیگری چون استرانسیوم نیز میتوانند جایگزین کلسیم شوند اما به دلیل تراکم بسیار کمتر (استرانسیوم 600 بار کمتر از منیزیوم است) تاثیر ناچیزی در این فرایند نسبت به منیزیوم دارند.

در این شکل یونهای کلسیم به رنگ سفید کربنات به رنگ قرمز و منیزیوم به رنگ سیاه است. در شکل کلسیم کربنات جامد و خالص در داخل اب شور قرار گرفته است.

در این شکل در ادامه فرایند میتوانید جایگزینی یونهای منیزیوم با کلسیم رو ببنید که در بخشی از ساختار اثر گذاشته.

در این شکل میتوان دید که منیزیوم کربنات سطح ماده را پوشانده و از ادامه ی واکنش و رسوب کلسیم و کربنات در سطح کلسیم کربنات جامد جلوگیری میکند.
    به بیان واضح تر مقدار کافی منیزیوم داخل اب به حفظ و پایداری کلسیم کربنات موجود در اب کمک و از رسوب ان بر سطوح اکواریوم جلوگیری کرده و با اینکار میزان کلسیم و سختی اب در حد مناسب خود حفظ میشود.
    حال اگر میزان منیزیوم از حد طبیعی کمتر باشد سبب رسوب کلسیم و کربنات و بهم خوردن میزان سختی و کلسیم اب اکواریوم میشود.

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    خلاصه و جمع بندی اثر انحلال پذیری کلسیم کربنات:
    1-فوق اشباه شدن اب پتانسیل لازم جهت رسوب یونهای کلسیم و کربنات برسطحی از کلسیم کربنات جامد را فراهم میکند .در این حالت میزان رسوب بیش از انحلال کلسیم کربنات خواهد بود.
    2-در فرایند رسوب در شرایط بالا منیزیوم میتواند دخالت کرده و با تغییر سطح کلسیم کربناتی از رسوب جلوگیری یا فرایند ان را کند کند.میزان مینزیوم اب در میزان این تاثیرگذاری مهم است.
    3-هرچه تراکم یونهای کلسیم و کربنات (سختی و کلسیم بالا) بیشتر باشد فرایند رسوب سریعتر و بیشتر خواهد بود و توانایی منیزیوم در کنترل و کاهش ان کمتر میشود.
    4- تاثیر ph در این فرایند چشم گیر است به طوری که افزایش تنها 0.3 واحدی ph معادل وضعیتی است که تراکم یونهای کلسیم و کربنات برای رسوب دوبرابر شود. لذا میزان ph میتواند به صورت اهرمی در افزایش سریع میزان رسوب و کاهش سختی و کلسیم باشد.این همان فرایندی است که در کلسیم راکتور با کاهش ph جهت افزایش انحلال پذیری کلسیم کربنات و کلسیم دی اکسید رخ میدهد.
    5- در شرایطی که اب اکواریوم از یونهای کلسیم و کربنات فوق اشباه نباشد افزایش کلسیم یا سختی یا هردو باعث افت دیگری نمیشود.در اب دریا هم به دلیل وجود یونهای منیزیوم با وجود فوق اشباه بودن رسوب کلسیم کربنات محدود و اندک است.
    بنابر این تحت شرایط بالا افزودن کلسیم یا سختی تاثیری در کاهش دیگری ندارد.
    6-زمانی که کلسیم کربنات رسوب میکند به نسبت ثابتی یونهای کلسیم وکربنات کاهش میابد(به ازای هرد 20ppm کلسیم 1 میلی لیتر بر لیتر (2.8 dkh) )این نسبت همانی است که ریفها برای ساختن پایه های کلسیمی خود استفاده کرده و به میزان ثابتی کلسیم و سختی را کاهش میدهند.
    اما در فرایند شیمیایی و غیر زیستی رسوب همانطور که اشاره شد سایر یونهای اب نیز دخالت کرده و این سبب کاهش نسبت کلسیم کاهش یافته به سختی کاهش یافته میشود. این تغییر نسبت عملا از ناحیه ی دخالت یونهایی چون منیزیوم و استرانسیوم است و ادامه ی فرایند رسوب شمیایی کلسیم کربنات در دراز مدت سبب فقر منیزیوم و استرانسیوم در شرایط جبران کلسیم و سختی کاهش یافته میشود.

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    فرایند رسوب و ذخیره ی کلسیم کربنات توسط بافتهای زنده و مرجانها:
    مرجانها همواره به نسبت ثابتی (1:1) کلسیم و سختی اب را جهت اسکلت سازی استفاده میکنند.البته این نسبت اندکی در گونه های مختلف به دلیل متفاوت بودن مشارکت یون منیزیوم متغیر است .
    به نسبتی که مرجانها داخل اکواریوم سختی و کلسیم اب را مصرف میکنند باید از راه های مختلف این کمبود جبران شود.
    در صورتی که سختی اب اکواریوم زیادتر از حد شود فرایند رسوب کلسیم کربنات و به تبع ان کاهش کلسیم و سختی اب افزایش بیشتر میابد.
    در شرایطی که کلسیم کمتر از حد طبیعی ان یعنی حداقل 360 واحد و سختی اب نرمال باشد میتواند سبب کاهش فرایند اسکلت سازی توسط مرجانها شود در این شرایط با افزایش کلسیم به حد نرمال, سختی اب کاهش میابد زیرا فرایند اسکلت سازی مرجان افزایش میابد و ریفها سختی و کلسیم اب را به نسبت بیشتری مصرف خواهند کرد.
    در شرایطی که سختی و کلسیم موجود در اب بسیار کمتر از حد نرمال شود ریفها برای ترکیب کلسیم و کربنات و ساخت اسکلت شرایط سختی پیدا کرده و دچار استرس شدیدی شده که حتی منجر به مرگ انها میگردد.
    اکواریوم داران معمولا توجه زیادی به ph میکنند زیرا تاثیر زیادی بر میزان سختی اب دارد .
    حتی اگر میزان سختی و کلسیم کاملا نرمال باشند اما ph اب کاهش یافته به زیر 7.7 برسد به تدریج بافتهای کلسیمی مرجانها در اکواریوم شروع به حل شدن میکند چون در این وضعیت هرچند مقدار کربنات و سختی به نظر مناسب میرسد اما در عمل با توجه به اسیدی شدن اب بسیار کمتر از ظرفیت انحلال پذیری کامل کربنات بوده و امکان حل شدن مقادیر بیشتری کربنات در ابهای اسیدتر به نسبت وجود دارد

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    در یه جمع بندی به زبان ساده اینطور میتونم رابطه ی بین کلسیم و منیزیوم و سختی ph اب رو توصیف کنم که تمام ریفها و موجوداتی که ساختارهای کلسیمی دارند عملا برای اینکه بتونن این اسکلت خودشون رو تشکیل بدن به ترکیب کردن کربنات موجود در اب با کلسیم احتیاج دارن.امکان چنین ترکیبی توسط ساختارهای زنده وجود شرایطی فوق اشباه برای کلسیم و کربنات هست که تحت اون شرایط امکان واکنش و رسوب دادن اون توسط مرجانها وجود داشته باشه در عین حال در شرایط فوق اشباه احتمال رسوب به صورت شیمیایی وجود داره و باید شرایطی ایجاد بشه که از این رسوب شیمیایی جلوگیری بشه و رسوب کلسیم کربنات خود به خود ایجاد نشه.شرایطی که برای این امر لازمه ph ابی بین 8.1 تا 8.3 و میزان منیزیوم کافی بین 1200تا 1400 هست برای جلوگیری از فرایند رسوب کلسیم و کربنات روی سطح کلسیم کربناتی بدین صورت که منیزیوم با جایگزین شدن در ساختار کلسیم کربناتهای جامد شکل سطح اون رو به منیزیوم کربنات تبدیل کرده و از ادامه ی فرایند تشکیل رسوب جلوگیری میکنه.
    تاثیر ph هم بر ظرفیت انحلال پذیری کلسیم و کربنات و رسوندن اون به حد فوق اشباه برای داشتن پتانسیل رسوب هست.به این مفهوم که در تراکم یکسان از یونهای کلسیم و کربنات در ph پایین ظرفیت انحلال زیادتر شده و این مقدار از یونها حالت فوق اشباه ایجاد نکرده بلکه حتی در شرایط افت شدید احتمال برعکس شدن و انحلال ساختارهای کلسیمی هم ایجاد میشه.
    اضافه کردن بدون اندازه گیری کلسیم و سختی اب هم بر فرایند تشکیل رسوب اثر نامطلوب میذاره و سبب کاهش متقابل یکی از دو فاکتور دیگه میشه به همین دلیل هر اکواریوم دار باید میزان کلسیم و سختی رو که در اثر مصرف ریفها ایجاد میشه محاسبه و به همون نسبت ثابت هر دو رو اضافه کنه.افزایش هر کدوم از این دو فاکتور نسبت به دیگری سبب ایجاد رسوبهای کلسیم کربناتی داخل اکواریوم میشه که از علائم اون به گیر کردن و سوختن دستگاه هایی چون واترپمپ و موج ساز و بهم چسبیدن و درشت شدن تدریجی شنهای کف اکواریوم میشه اشاره کرد.
    در این جا یکی از بهترین و مطمئن ترین راه ها برای تامین تمام فاکتورها سیفون کردن منظم به شمار میاد که دیگه نیازی به محاسبه مصرف کلسیم و سختی نیز نیست.

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    38
    نقل قول نوشته اصلی توسط homirne نمایش پست ها
    احمد جان این یه روند کلی و ثابت نیست. ph تنها تحت تاثیر منیزیوم و کلسیوم نیست بلکه فاکتورهای زیادی در افزایش یا کاهش ph تاثیرگذارند.
    همونطور که میدونید تمرکز یونهای هیدروژن و هیدروکسید هست که میزان اسیدی بودن اب رو تعیین میکنه. با توجه به نوع یونهایی که وجود داره با افزایش اسیدیته اب مقدار کلسیم به نسبت کاهش پیدا میکنه.
    به طور کلی عوامل عمده موثر بر ph:
    1-با افزایش اکسیژن مقدار ph افزایش پیدا میکنه
    2-با افزایش کربن دی اکسید ph افت میکنه
    3-برخی مواد شبیه سدیم کربنات باعث افزایش ph میشن که با برخی محلولها به اب اضافه میشن
    4-برخی ترکیبات دیگه مثل سدیم بیکربنات ph رو کاهش میدن
    تاثیرات متقابل کلسیم و منیزیوم و ph ,kh مشخصه اما این ارتباط خطی نیست .ان شا الله اگر فرصت شد به صورت کامل همین جا تاثیر متقابل تک تک این فاکتورها بر هم رو میذارم.
    در مورد تستی هم که ایشون انجام دادن من هم کاملا با شما موافقم و در پست قبلی هم نوشتم که احتمال قوی تستتون اشتباه نشون میده !!
    موفق باشید
    حسین جان ببخشید اما :
    1) در صورتی اکسیژن دهی موثر واقع میشه که آب به خاطر وجود co2 اسیدی شده باشه نه محلولهای اسیدی .
    3)موادی مانند سدیم کربنات ph شون در حد 11 هستش اما سختی بسیار بالایی دارن و در زمانی که به آب تانک اضافه میشن در صورتی که co2 محلول در آب کم باشه به شدت با کلسیم واکنش میده و باعث رسوب دادن کلسیم میشه . پس به هایی نمیشه استفاده بشه جهت تثبیت kh و ph
    4) تهنا عاملی که میتونه ph آب دریا رو روی 8.3 فیکس کنه سدیم هیدروژن کربنات هستش و اصلاً باعث افت ph نمیشه چون دات این ماده ph 8.3 رو به ما میده .

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    نقل قول نوشته اصلی توسط saeid svc نمایش پست ها
    حسین جان ببخشید اما :
    1) در صورتی اکسیژن دهی موثر واقع میشه که آب به خاطر وجود co2 اسیدی شده باشه نه محلولهای اسیدی .
    3)موادی مانند سدیم کربنات ph شون در حد 11 هستش اما سختی بسیار بالایی دارن و در زمانی که به آب تانک اضافه میشن در صورتی که co2 محلول در آب کم باشه به شدت با کلسیم واکنش میده و باعث رسوب دادن کلسیم میشه . پس به هایی نمیشه استفاده بشه جهت تثبیت kh و ph
    4) تهنا عاملی که میتونه ph آب دریا رو روی 8.3 فیکس کنه سدیم هیدروژن کربنات هستش و اصلاً باعث افت ph نمیشه چون دات این ماده ph 8.3 رو به ما میده .
    ببخشید اما ظاهرا به صورت دقیق مطلب رو نخوندید.این مطالب از من نیست بلکه ترجه ی مقاله ای از reefkeeping هست.
    من در هیچ جای این متن ننوشتم که سدیم کربنات رو برای بالا بردن سختی و کلسیم به اب اضافه کنید!!نمیدونم شما از کجا این رو برداشت کردید.این مطلب به طور عمده به نحوه ی فرایند و بر هم کنش مواد در اکواریوم پرداخته و هیچ اشاره ای به نحوه ی تامین و منبع کلسیم و چگونگی اون نکرده.
    شما به طور کل مبحث رو اشتباه برداشت کردی.من در اونجا که به اکسیژن و سدیم کربنات اشاره کردم صرفا برای فهم مبحث ph بوده و من توضیحی در مورد کاربرد و یا اینکه از این مواد در اکواریوم استفاده کنیم ندادم!!!!
    خواهش میکنم ابتدا دقیق بخونید کلش رو بعد اشکال بگیرید.اتفاقا در پست11 من فقط کلمه ی اب رو به کار بردم و به اکواریوم و دریا اشاره ای نکردم.
    درمورد ph و چگونگی ثابت کردنش هم جایی ننوشتم که سدیم کربنات به اب اضاف کنید.ان شا الله مبحث کامل تر میکنم و توضیحات بیشتر رو هم میذارم که نحوه ی جبران و تثبیت فاکتورها هم در اون توضیح داده شده.
    ممنون از توجهت
    موفق باشید

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    38
    نقل قول نوشته اصلی توسط homirne نمایش پست ها
    ببخشید اما ظاهرا به صورت دقیق مطلب رو نخوندید.این مطالب از من نیست بلکه ترجه ی مقاله ای از reefkeeping هست.
    من در هیچ جای این متن ننوشتم که سدیم کربنات رو برای بالا بردن سختی و کلسیم به اب اضافه کنید!!نمیدونم شما از کجا این رو برداشت کردید.این مطلب به طور عمده به نحوه ی فرایند و بر هم کنش مواد در اکواریوم پرداخته و هیچ اشاره ای به نحوه ی تامین و منبع کلسیم و چگونگی اون نکرده.
    شما به طور کل مبحث رو اشتباه برداشت کردی.من در اونجا که به اکسیژن و سدیم کربنات اشاره کردم صرفا برای فهم مبحث ph بوده و من توضیحی در مورد کاربرد و یا اینکه از این مواد در اکواریوم استفاده کنیم ندادم!!!!
    خواهش میکنم ابتدا دقیق بخونید کلش رو بعد اشکال بگیرید.اتفاقا در پست11 من فقط کلمه ی اب رو به کار بردم و به اکواریوم و دریا اشاره ای نکردم.
    درمورد ph و چگونگی ثابت کردنش هم جایی ننوشتم که سدیم کربنات به اب اضاف کنید.ان شا الله مبحث کامل تر میکنم و توضیحات بیشتر رو هم میذارم که نحوه ی جبران و تثبیت فاکتورها هم در اون توضیح داده شده.
    ممنون از توجهت
    موفق باشید
    حسین جان من موارد پست 11 رو عرض کردم .
    منظور از آب آب آکواریوم هستش یا همون آب شور دریا
    شما هم درسته به طور مستقیم اشاره نکردید که سدیم کربنات اضافه کنیم اما مفهوم رو میرسونه .
    ونکته آخر یعنی شماره 4 پست 11 شما چه منبعی واسه این موضوع دارین که سدیم هیدروژن کربنات میتونه باعث افت ph بشه ؟

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)