هفته اول:

جوجه کاسکو ها در 8 نوامبر سال 2006 با وزن 36 گرم به دنیا آمدن.به محض به دنیا آمدن از پدر و مادر جدا شدن چون پدر و مادر در گذشته جوجه کاسکوها را کشته بودن و این از موارد استثنا می باشد چون کاسکوها پدر و مادر عالی هستن.

زمانیکه جوجه ها از پدر و مادر جدا شدن در گرم کننده مخصوص پرورش طوطی با 28-29 درجه قرار داده شدن.

در 5 روز اول تولد با فرمول مخصوص و بطور دستی تغذیه شدن این فرمول مخصوص ابتدای تولد بوده و حادی موادی آنتی بیوتیکی برای جلوگیری از بیماری می باشد در 18 روز ابتدای تولد هر 2ساعت یکبار تغذیه دستی انجام می شود.

در طی شب به هیچ عنوان به جوجه ها غذا داده نمی شود و فرصتی است تا چینه دان طوطی کاملا خالی شود.

در 5 روز اول حداقل 6-7بار در روز باید به جوجه ها غذا داده شود و هر بار مقدار 1 ML از فرمول داده می شود.

جوجه ها بیشتر ساعات روز خواب هستن ولی زمانیکه بیدار باشن فعال هستن و گاهی بیدار شدن و سر و صداشون برای درخواست غذا می باشد که اگر چینه دان خالی بود باید غذا داده شود.

در هفته اول وزن جوجه طوطی ها به 52 گرم خواهد رسید یعنی وزنشان نسبت به زمان تولد 2برابر می شود.

با اینحال وزن جوجه ها با هم تفاوت دارد برخی جوجه ها وزن بیشتری پیدا می کنند اگر جوجه در حال طبیعی باشد برای به دست آوردن وزن بیشتر از بیشتر غذا دادن خودداری کنید. بری جوجه ها دیرتز وزن اضافه می کنند.

هفته دوم:

وزن در هفته دوم به 88 گرم خواهد رسید.

جوجه ها در هفته دوم زندگی تواناتر و بهتر به نظر می رسن و در حال وزن اضافه کردن مداوم هستن. زمانیکه سر لوله سرنگ به نوکشون برخورد می کنه بسیار پر سر و صدا می شن انگار دیگه یاد می گیرن که با تماس سرنگ غذا داده خواهد شد و خوشحال هستن.

مقدار غذا در این هفته 3ML از فرمول خواهد بود

پرها پرزدار بیشتر می شون و کم کم رنگ صورتی دوست داشتنی چوچه ها تغییر کرده و متمایل به خاکستری می گردد.. این اولین مرحله رویش و زیاد شدن پرهای کرکی زیرین می باشد.

هفته سوم:

در آخرین روزهای هفته دوم و اولین روزهای هفته سوم وزن جوجه کاسکوها به 114 گرم رسید.

وضع جوجه ها خوب است به این مرحله اصطلاحا مرحله قبل تاریخی گفته می شود چون ظاهر جوجه ها جالب است در این دوره سر , شکم , و پاها نسبت به بقیه بدن نامتناسب می شود این وضوح را در عکسهای هفته چهارم به وضوح خواهید دید.

در هفته چهارم غذا دادن به جوجه ها سخت تر می شود و باید بسیار محتاط باشیم چون در این هفته می توانند فعالیت داشته باشن و حرکاتی که نشانه دوست بودن و علاقه به غذا دهنده می باشد از خود نشان می دهند و ممکن است باعث زیاد ریختن غذا به دهان و خفگی شود.

مقدار غذای جوجه ها افزایش خواهد یافت و میزان به 8 ML خواهد رسید

چشم ها کم کم باز خواهد شد و نقطه سیاه رنگ نیمه بازی دیده می شود.

نسبت به نوازش و دست انسان بسیار حساس می باشند.

هفته چهارم:

در هفته چهارم وزن جوجه کاسکوها به 218 گرم رسیده.

در هفته چهارم حلقه شناسایی جوجه ها به دور پاشون وصل می شه رنگ حلقه های این سال قرمز هستن سال 2006 هر سال یک رنگ برای حلقه ها انتخاب می کنیم.رو حلقه ها عدد و حروفی وجود دارن که مشخصات لازم طوطی رو اون درج شده و همچنین کلمه V که به معنای این هست که این سایز حلقه ها برای طوطی خاکستری مناسب هست.

حلقه ها تا آخر عمر همراه طوطی خواهد بود. همچنین در این هفته تست تشخیص جنسیت نیز انجام می شود ما آزمایشان را به آزمایشگاه فرستادیم و 7تا 10 روز طول می کشد تا مشخص شود جوجه های ما کدام دختر و کدام پسر هستن.

جوجه طوطیها چشمهای کاملا بازی دارن و به خوبی شما رو می بینین و می تونن راه برن. به در دست گرفته شدن و بغل کردن علاقه دارن.

مقدار حجم غذا در این هفته به 12MLS از فرمول غذای جوجه طوطی خواهد رسید.

افزوده شدن وزن در هفته چهارم هیجان انگیز است در روزهای آخر هفته چهارم وزن جوجه ها به 364 گرم رسیده است.

هفته پنجم:

گفتیم در روزهای آخر هفته چهارم وزن جوجه ها به 364 گرم رسید.

حال در هفته پنجم هستیم و جواب آزمایش حاضر است ما یک جوجه کاسکو دختر داریم و یک جوجه کاسکو پسر.

در تصویر زیر جوجه کاسکو جلویی پسر و پشتی دختر است تنها تفاوت آشکار بین این دو طوطی بزرگتر و رشد یافته تر بودن جوجه کاسکو نر می باشد در بزرگسالی نیز کاسکو نر کمی از ماده بزرگتر است همچنین پرهای کاسکو نر کمی تیره تر از ماده و سرش کمی برجسته تر است. اینها به این معناست که تشخیص جنسیت کاسکوها در بزرگسالی بدون آزمایش تقریبا ممکن نیست چون با توجه به منطقه ای که کاسکو در آن بدنیا آمده و ژنی که دارد از نظر رنگ و سایز با هم تفاوت خواهد داشت و ممکن است کاسکو ماده منطقه کنیا از کاسکو نر تانزانیا بزرگتر باشد.

بنابراین منطقه کاسکو در اندازه و رنگ آن تاثیر گذار است همانطور که می دانید کنگوهای ناحیه کامرون بزرگتر و روشن تر از کنگوها غنا هستن.

حال کاسکو ها می توانند قدمهای تندتری برای غذا بردارن و تقریبا بدون و مقدار استفاده از فرمول به 20 MLS افزایش پیدا خواهد کرد.

رو بالها جوانه های زیادی دیده می شود که در شروع باز شدن و پر شدن هستن همچنین در سر نیز جوانه های زیادی وجود دارد که در هر دقیقه در حال زیاد شدن هستن.

جوجه ها با بال زدن سعی در حفظ تعادل دارن و می بینین که به خوبی این کار را انجام می دن و در زدن بالها به هم تقریبا موفق هستن.

هفته ششم:

در هفته ششم نصف راه و سختی های دستی بزرگ کردن جوجه ها سپری شده و جوجه ها تقریبا نصف وزن بزرگسالی را دارا هستن وزن کاسکو بزرگسال بین 480-550 گرم است که البته در این دوران کمی بیشتر شده و با تغییر بدن برای آماده شدن پرواز با کاهش وزن روبرو می شویم.

مقدار استفاده از فرمول غذایی جوجه ها به 30 MLS افزایش یافته و در روز 6بار جوجه ها تغذیه می شون.

اولین پرهای قرمز دم جوجه ها شروع به بلند شدن می کنن .همچنین رفتارهای جنسیتی از خود نشان می دهند , کاسکو های پسر همیشه در تلاش برای فرار کردن و بیرون پریدن از جعبه هستن. در حالیکه کاسکو دخر همچنان علاقه به خوابیدن و در جعبه ماندن را دارد.

هر دو جنسیت کاسکو در این مرحله دارای نوک قوی می شوند البته نه آنقدر که بتوانند گاز بگیرن ولی اگر انگشت را به سمت جوجه ها ببرین تصور می کنن انگشت غذاست و گاز کوچکی خواهد گرفت.

در این هفته دمای دستگاه پرورش جوجه را به 20 درجه می رسانیم تا به زودی به جعبه بدون وسیله حرارتی منتقل شون.

پرهای بال رشد زیادی داشته و خواهین دید که جوجه ها سعی در پر آرایی دارند.

الان که دارم 12 هفته با جوجه کاسکوها را می نوسیم و در هفته ششم هستم در روز اول کریسمس هستیم و از طرف خودم و جوجه ها به همه کاسکوها تبریک می گیم.

Merry Christmas and A Happy New Year from them and us at babygreys

هفته هفتم:

جوجه ها در این هفته بسیار فعال هستن و بیشتر روز را بیدار هستن در زمان غذا دادن طی جعبه را راه می روند و گوشه جعبه منتظر غذا می نشینند. در این زمان مقدار غذا به 40mls و 5بار در روز می رسد.من غذاهای جامد را به آنها معرفی می کنم آنها کنجکاو هستن ولی فکر کنم فقط به غذاها زبان می زنند و چیز متفاوتی را حس می کنند.

جوجه ها را در وسیله پرورش بدون گرم کننده قرار می دهم در این زمان سرمای هوا نیز شکسته شده و زمانیکه شما در رختخواب گرم خوابیدین من تا زمانیکه مطمئن نشوم حال جوجه ها روبراه است نمی توانم بخوابم باید مانند پدر و مادر باشین. همانطور که در عکس می بینین پرها واقعا بیرون آمدن و هر روز ظاهر متفاوت پیدا می کنند.

و وزنشان به بیش از 400 گرم می رسد .

زمانیکه پشت گردنشان را آرام نوازش کنید به خواب می روند.

هفته هشتم:

در هفته هشتم جوجه ها در قفس آموزشی هستن بدون گرم کننده.و غذای پرندگان بزرگسال و آب را بهشان پیشنهاد می کنیم آنها کنجکاو هستن با غذاهای جدید و من ملتمسانه می خوام که غذاهایی را که ارزش غذایی خوبی دارن بخورن.ار آب اصلا چیزی نمی دانند و نمی تونن ببیننش و ممکن است باعث خیس شدنشان شود.

غذا دادن به 4بار در روز و بین 30-40 mls می رسد.خیلی فعال هستن و سعی می کنند از آجری که پایین قفس قرار دادم بالا برن اینکار برای این نیست که آجر چینی یاد بگیرن این اولین بار است که ناخن های جوجه ها با این آجر اصلاح می شود در این زمان ناخن های خوبی دارن و وقتی از شما بالا می روند درد فرو رفتن ناخن ها را حس می کنید که من ناخن ها را کوتاه می کنم ولی با اینکار بالا رفتن را هم یاد می گیرن و با نشمینگاه های درمانی را پیدا می کنند و شما را از هزینه های کوتاه کردن ناخن نجات می دهند هم نوک هم ناخن.

بسیار مهربان هستن و عاشق نوازش.

هفته نهم:

جوجه ها به خوبی از آجر استفاده می کنند و هر دو شب را روی آن می خوابند.کشف کردن که می تونن بالا برون و همه نشیمنگاه های قفس را پیدا کردن. وزن زیادی در این هفته به دست نمی یاد ولی میزان فعالیتشان زیادتر می شود و کالری زیادی می سوزونن.

در اینجا جواب یک سوال مهم را می دم دوستی پرسیده بود چگونه به جوجه طوطی دستی غذا بدهم؟

من فرمول یعنی همان سرلاک مخصوص طوطی را در مایکروفر گرم می کنم این قسمت می تواند خطرناک باشد زیرا مایکروفر برخی قسمتهای غذا را خیلی داغ می کند . درجه را رو45/46 درجه می زارم و ریسک نمی کنم تا ببینم غذا گرم شده یا نه به جاش از دماسنج دیجیتالی استفاده می کنم.

اگر غذا سرد باشد جوجه ها غذا را پس می زنند و نمی خورند و اگر زیادی داغ باشد باعث سوختگی چینه دان می شود و اگر این اتفاق بیفتد درمان آن خیلی مشکل است و ممکن است جوجه را از دست بدهیم.

مدت 2 دقیقه صبر می کنم تا غذا سردتر شود و دوباره با دماسنج تستش می کنم و مزه غذا را هم قبل دادن به جوجه می چشم.

همیشه طبق دستور پیش برین اگر مقدار فرمول مصرفی کم باشد مواد غذایی لازم به جوجه نمی رسد و اگر مقدار فرمول زیادی باشد بدن طوطی کم آب می شود.

توجه داشته باشین تخم مرغ غذای جوجه طوطی نیست تخم مرغ منبع خوبی برای طوطی در زمانیکه مستقلا غذا می خورد می باشد ممکن است برخی عذاها چینه دان پرنده را ببندد اگر این اتفاق افتاد آب گرم به جوجه بدهید و به آرامی چینه دان را ماساژ بدهین تا غذای گیر کرده پایین برود

هفته دهم:

در هفته دهم جوجه ها بیشتر زمان را فعال بوده و اقدام به پرواز های کوتاه می کنند.از فرودشان بسیار هیجان زده می شوند والبته فرود اکثرا با برخورد روبرو می شود زیرا این جوجه ها در این هفته پرواز کننده های ضعیفی هستن.

توجه و مواظبت بسیار زیاد در این هفته پنجره های بزرگ باعث آسیب پرنده ها می شوند به این دلیل که قادر به دیدن شیشه نیستن و به شیشه برخورد می کنند از 10 بار ممکن است 9بار سالم بمانند ولی همیشه شانسشکستن گردن و در نتیجه مرگ وجود دارد. بوسیله توری پنجره یا پرده می توانید از حادثه جلوگیری کنید.

غذا دادن به 3 بار در روز می رسد برای خوردن صبحانه همیشه عجله دارن ولی ممکن است وعده عصر را رد کنند. ظروف آب و غذا هنوز در پایین قفس وجود دارد زیرا بیشتر ساهات را در پایین قفس هستن. در هفته بعد غذا به ظروفی که در جای قفس وجود دارن منتقل می شوند.

به نظر می رسد جوانه هایی که دادیم را دوست داشتن این را می گویم چون به نظرم غذایی حاوی مخلوط تخمه آفتاب گردان سالمی برای طوطی ها نیست تخمه آفتاب گردان حاوی مقدار زیادی کالری و در عین حال ارزش غذایی پایین است.

مقدار کمی تخمه آفتاب گردان به جوانه ها اضافه می کنیم. میوه و سبزیجات را نیز دوست دارند و مقدار کمی تخم مرغ پخته و پنیر خواهند داشت.

هفته یازدهم:

در هفته 11 پرهای اطراف گردن به خوبی رشد کردن و پر آرایی را شروع می کنند.جوجه ماده شروع به بالا رفتن از ظرف آب کرده و بیشتر از بقیه جوجه ها تمایل به حمام کردن دارد. هیچکدام از آنها علاقه ای به اسپری شدن آب رو بدنشان ندارند ولی امیدوارم به آن عادت کنند.

به خوبی غذا می خورن و در روز 2 بار با سرلاک مخصوص بطور دستی تغذیه می شوند زمان صبح و شب برای سرلاک می باشد.

برخی جوجه ها تا هفته 14 نیز دستی غذا داده شدن را طول می دهند تصمیم ما این است تا اجازه دهیم خود طوطی تصمیم بگیرد تا چه زمان به دستی غذا داده شدن نیز تمایل دارد.

یکی از آنها پرواز بهتری دارد و حدس می زنم باقی جوجه هانیز به زودی پرواز بهتری پیدا کنند.

در شب رو نشیمن کنفی که پایین تر است می خوابن ولی در طول روز رو بلندترین چوب نشیمن می نشینند.

هفته دوازدهم:

خوب به هفته 12 زندگی جوجه ها و آخرین مرحله می رسیم من از لحظه لحظه آن لذت بردم و واقعا منبع عالی خوشحالی و سرگرم شدن می باشند.

در این هفته صاحبان جدید جوجه ها را ملاقات می کنیم آنها نیز به دیدن جوجه ها می آیند باید بدانم که طوطی ها عشق و توجه را برای سالها دریافت می کنند و صاحبان جدید هر زمان که بخواهند می توانند با ما تماس بگیرن.

همانطور که در تصویر می بینید در هفته 12 کاملا شبیه پرنده کامل هستن سیاهی دور چشم را تا 10-12 هفته آینده نگه می دارند و این زمانیست که عنبیه و چشم در حال شکل گیری است. ممکن است به هر دلیلی پرنده را گم کنید به همین دلیل حلقه رو پای جوجه ها باید شامل سال تولد باشد.

عنبیه و چشم طوطی ها در حال شکل گیری است و امکان از دست دادن جوجه ها وجود دارد.

مثلا 06 نشان سال 2006 و کلمه V نشان مناسب بوذن حلقه برای طوطی کاسکو می باشد.

همچنین همه اطلاعات پرورش دهنده و .. را نیز دارند. برخی حلقه ها نوشته هایشان رنگی است ولی توجه داشته باشین این رنگ ها بعد مدتی پاک می شوند.

به هر حال این حلقه ها فقط برای زمانیکه با افراد کطئن برخورد کنید مفید هستن زیرا حلقه ها در چند ثانیه بریده می شوند برای همین پیشنهاد می کنیم پرنده را نزد دامپزشک برده و میکروچیپ بزارین بعد گذاشتن میکروچیپ پرنده دچار کاهش وزن خفیفی می شود که بعد مددتی وزن دوباره بر می گردد.

به یاد داشته باشید خاکستری های ما همیشه به مکمل های کلسیم نیاز دارند.

ترجمه:شهرزاد
Baby African Grey Parrots