وگان (کاملا گیاهی) برای نوزادان

در قسمت قبل توضیح دادیم که چرا برای زنان باردار، وگان بهترین است. در این قسمت کارشناسانی در بخش خدمات درمانی و افراد دیگر برای ما توضیح می دهند که چرا وگان برای نوزادان و کودکان بهترین است.
در هالیوود، برخی از مادران باردار مشهور وگان هستند. به عنوان مثال، هنرپیشه آمریکایی و سخنگوی پیتا، الیسیا سیلورستون که به مدت ۱۵ سال وگان می باشد، هم اینک اولین فرزندش را باردار است.

در حالیکه خانم سیلورستون وگان همچنان به خود ادامه می دهد اغلب در وبلاگ خود تجربیاتش را می نویسد. از دیگر هنرپیشه های هالیود و از طرفداران حقوق حیوانات، امیلی دیشانل در مارس ۲۰۱۱، بارداری اش را اعلام کرد.

بچه های این افراد مشهور، از مادران خود تغذیه کامل را دریافت می کنند و پس از تولد نیز همچنان به این دوستدار زمین ادامه می دهند.

تغذیه با شیر مادر، نهایت عشق مادر را نشان می دهد.

شیر مادر شامل ۵ آنتی بادی است که سیستم ایمنی بچه را قوی می کند و مستعد بودن کودک به حساسیت را کاهش می دهد. شیر مادر، طبیعی ترین و عالی ترین غذا برای بچه هاست. وقتی مادر به بچه شیر می دهد، خود نیز باید توجه ویژه به غذای خود داشته باشد. زیرا همه غذاهایی که او مصرف می کند، در خون او به گردش در می آیند و بعد از خون به شیر می روند و بعد به بچه می رسند.

لذا گاهی اوقات ممکن است در دل مادر باد بپیچد، ممکن است اسهال بگیرد یا دل درد بگیرد به همین خاطر باید از این غذاها اجتناب کند: غذاهای سرخ کردنی، پر چرب و فرآوری شده.

اسپیرولینا (نوعی جلبک دریایی) ماده غذایی است که هر کسی در همه وقت می توانند دریافت کند، حتی کودکان. لذا وقتی به پایان دوره ی شیر دهی نزدیک می شوید و می خواهید کودک را از شیر بگیرید، توصیه می کنیم که به مقدار کم اسپیرولینای پودری را به شیشه بچه اضافه کنید.

دکتر اریک سلایویچ:
باید تا ۶ ماهگی بچه را فقط با شیر مادر تغذیه کرد. پس از آن زمان، غذاهای کمکی معرفی می شوند. لذا این مهم است که شما به طور ایمن این تغییر را ایجاد کنید و غذاهایی به بچه بدهید که برای او مناسب باشد. پس از ۶ ماهگی، با غذاهای نرم شروع کنید. بعنوان مثال در برزیل معمول است که با میوه آغاز می کنند، اما در برخی از کشورها، ابتدا غلات می دهند. به روش هر کشور بستگی دارد. هیچ یک از این راه ها اشتباه نیست و به تدریج، با گروه های دیگر غذایی نیز آشنا می شوید تا کودک غذایی شامل میوه له شده و بقیه غذا ها را داشته باشد که باید شامل گروه های مواد غذایی نیز باشد.
لذا غذای بچه باید شامل غلات (برنج، ذرت، گندم، دانه چاودار، کوینوآ، و غیره) حبوبات (هر نوع لوبیا، شامل نخود، نخودفرنگی، عدس، توفو) و سبزیجات (کدو، شایوت، فلفل، کلم، آروگولا، یا هر نوع سبزی دیگری از همین گروه) باشد. باید یک منبع غذای روغنی هم داشته باشیم، زیرا ما برای کودکان زیر ۲ سال محدودیت مصرف روغن نداریم و البته به یاد داشته باشید که روغن باید با کیفیت باشد. می توانند روغن آووکادو، زیتون، بذر کتان یا خود بذر کتان باشد. که منبع خوبی از انرژی و چربی با کیفیتی نیز هست.

لذا یک غذای خوب برای کودک کم و بیش شامل این چیزهاست: ۳ / ۱غلات،۳ / ۱ حبوبات، و ۳ / ۱ سبزیجات و روغن نیز باید به این غذا اضافه شود. پس از چند ماه وقتی بچه ۷، ۸ ماهه شد، مرحله دوم غذاهای نرم نمک دار را شروع می کنیم تا بچه به عنوان نهار یا شام آنها را مصرف نماید. او می توانند پوره میوه جات بخورد و در کنار آن از شیر مادر نیز تغذیه نماید تا همچنان منبع خوبی از کلسیم و همه مواد مورد نیازش را داشته باشد.

یک مدرک علمی وجود دارد که نشان می دهد مصرف محصولات حیوانی بر رفتار کودکان و بزرگسالان و نیز سلامت روانی عمومی آنها تأثیر منفی می گذارد. یک تحقیق منتشر شده در ژوئن ۲۰۱۰، در مجله تغذیه بیان داشت که احتمال ابتلای گیاهخواران در آمریکا به افسردگی کمتر است و نسبت به گوشتخواران، از شرایط روحی بهتری برخوردار هستند.

این تکه گوشتی که وارد بدن می شود، پر از رنج است و ما را به بیماری های غیر قابل انتظار بیشتری مبتلا می کند.به عنوان مثال، ما ارتباط بسیار واضحی بین حملات عصبی و مصرف لبنیات یافته ایم. بر اساس اطلاعات ما از فیزیولوژی بدن، می دانیم که روده های ما بلند هستند. ما می دانیم که محصولات حیوانی در غشاء مخاطی روده نفوذپذیری بالایی دارند و این سبب می شود برخی از مولکولها که در حالت عادی نباید وارد خون شوند به آن وارد شوند و این امر بر مغز ما و نیز رفتار ما تأثیر مستقیم دارد. لذا برخی از حملات عصبی در بزرگسالان، به راحتی با حذف محصولات حیوانی و بویژه محصولات لبنی از بین می رود.

لذا کودکان قربانی محض تغذیه ای هستند که به بزرگسالان به آنها می دهند. وقتی یک بچه یکساله کوکاکولا می نوشد، وقتی می بینم که بچه ها گوشت می خورند، واقعاً جای تعجب دارد و مسلم است که بعد پرخاشگر می شوند... در واقع بچه ها کمتر از بزرگسالان می توانند رفتار خود را مدیریت کنند. وقتی امروز می بینیم که از هر ۱۰ کودک محصل،۶ کودک از مشکلات رفتاری رنج می کشد، این واقعاً هشدار دهنده است. می توانیم با تغییر ، بهبودهای زیادی را مشاهده کنیم. لذا متوجه شدیم که مشکلات رفتاری به این مسئله مربوط است که مغز نسبت به ترکیبات خون بسیار حساس است. آنچه همه می دانند، مشکلات بالا یا پایین بودن قند خون است که مغز ما نمی تواند تحمل کند و اینها به غذاهای صنعتی و غذاهای پخته، مرده و فرآوری شده ربط دارد.

اساساً مردم از نظر غذاهای سالم کمبود دارند. لذا به خوبی تغذیه نمی شوند و استرس هم دارند. در نتیجه غذاهایی می خورند که شکر فوری دریافت کنند. سیگار می کشند و می خورند و وقتی سیستم عصبی تغذیه نشود، ما عصبی می شویم، بی ثبات می شویم و دیگر نمی توانیم تمرکز کنیم. بی شک، بهترین منبع غذایی برای کودکان، وگان است و توسعه عادات غذایی سالم در کودکان، باید توسط والدین آغاز شود.

الکساندر جامیسون
: برای مادران وگان پندهای زیادی دارم. واقعاً مهم است که مصمم باشید و به کودکان تان نشان دهید که از غذایی که می خورید لذت می برید و همچنین کودکان را در آشپزی شرکت دهید تا با مراحل آماده سازی غذا آشنا شوند. به شیوه ای مفرح و مهیج به آنها بگویید که چرا این غذاها را می خورید و چرا نسبت به خوردن سبزیجات و غلات، حبوبات و دانه ها اشتیاق دارید و این غذاها برای آنها چه فایده ای دارد. آشپزی کنید. باید آمادگی داشته باشید، باید از قبل برنامه بریزید، باید در مورد برنامه ریزی غذایی اطلاعات داشته باشید. محصولات بسیار خوبی وجود دارد که می توانید با توجه به سلیقه و ذائقه تان از آنها استفاده کنید. یکی از آنها کره دانه آفتابگردان است یا می توانید از کره شاهدانه استفاده کنید که در واقع یکی از مقوی ترین کره ها برای کودکان است، زیرا آهن بیشتری دارد و مقدار امگا ۳ آن خیلی زیاد است. لذا اضافه کردن این کره به غذای کودکان، سبب می شود که مقدار مواد مورد نیازشان را بدست آورند.

لذا مسئله به برنامه ریزی مربوط می شود و اینکه مطمئن باشید که می دانید چطور مطابق میل بچه ها غذا درست کنید و در عین حال غذاهای سالم نیز به آنها بدهید.

چطور یک کودک وگان داشته باشیم؟

نکته مهم در مورد تربیت یک کودک وگان، این است که کودکان حیوانات را دوست دارند. ما به آنها یاد می دهیم به حیوانات عشق بورزند. هر کتابی که برای کودکان می خوانید، باید در مورد اهمیت حیوانات مزرعه، یا بازی با توله ها باشد تا بچه ها حیوانات را دوست بدارند. لذا به این شکل کاملاً درک می کنند که نباید حیوانات را بخوریم

ماریا املیا: من دو فرزند وگان سالم و باهوش دارم. من برای ۲ بارداری ام کار خاصی نکردم، هر ۲ با زایمان طبیعی به دنیا آمدند. بعد از ۲ روز و نیم بیمارستان را ترک کردم و بعد از ۳ روز رانندگی کردم. شیر خوبی داشتم و به آن اندازه بود که بتوانم تا الآن به کامیلا شیر بدهم، او ۶ ماهه است و فقط شیر مادر می خورد. و بچه ها خیلی سالم هستند! "پدرو" هرگز آنتی بیوتیک نخورده و حالا ۲٫۵ سال دارد. او بسیار چابک و تیزهوش است و ما خیال مان از بابت او کاملاً راحت است.

در خانه، ما توفو دوست داریم. هر هفته به روشهای مختلف درست می کنیم. من یک کتاب آشپزی خریدم که فقط دستور پخت غذاهای حاوی توفو در آن است و دوستش دارم. امروز کامیلا، اولین غذای نرم نمکی اش را که با کدو تنبل، کدو سبز، برنج قهوه ای و لوبیا بود، خورد. او این غذا را خورد، اما فکر می کنم مثل همه ی افراد دیگر در این خانه، غذای محبوبش میوه است. او خرمالو و موز هم خورد. فکر می کنم یک توصیه برای مادران این است که یک پزشک کودکان بیابند تا از آنها حمایت کند و به نظرشان احترام بگذارد، زیرا مهم است که از ابتدا یک کودک وگان داشته باشید.

کودکان و نوزادان گیاهخوار با مقاومت بیشتری در برابر بیماری بزرگ می شوند. از جنبه آلرژی غذایی، یک غذایی وگان بلافاصله چهار تا از هشت ماده آلرژی زا، یا نیمی از آلرژی زاهای معروف را از غذایی فرزندتان حذف می کند.

اینها شیر، تخم مرغ، ماهی و نرم تنان دریایی هستند، همه آنها می توانند موجب مشکلات سلامتی کشنده یا مادام العمر شوند. بنابراین، شروع یک وگان در زندگی فرزندمان می تواند یکی از بزرگترین هدایایی باشد که ما می توانیم بعنوان والدین به فرزندمان بدهیم.

با تشکر از کانون انسان پاک زمین پاک

منبع:
www.phce.org