کریستوفر ارون: دونده فوق ماراتون خام گیاهخوار

دو ماراتون، یا دو استقامت، تاریخ عمیقی دارد. نام ماراتون، به حدود ۲۵۰۰ سال پیش بر می گردد، به ۴۹۰ سال پیش از میلاد وقتی فیدیپیدس، یک پیک یونانی به اسپارتا فرستاد تا از ماراتون، یونان درخواست کمک کند. او در ۲ روز، ۲۴۰ کیلومتر را دوید.

در این مقاله می خواهیم با دونده فوق ماراتون، کریستوفر ارون، با قد 2 متر و توانایی فوق العاده برای دویدن مسافت ۸۰ تا ۱۶۰ کیلومتر در روز، آشنا شویم. او نمونۀ زنده ای است از اینکه وگان (کاملا گیاهی)،اساس استقامت و قدرت است.
من کریستوفر ارون هستم و % ۱۰۰خام گیاهخوار هستم و دونده فوق ماراتون می باشم.کرستوفر ارون در شیکاگو، ایلینوی، آمریکا به دنیا آمد و بزرگ شد. او که از قدی بلند و بدنی ورزشکارانه برخوردار بود، در دانشگاه سیراکوس، در تیم بسکتبال بازی می کرد. در آن زمان، کریستوفر دویدن را به عنوان شیوه ای برای حفظ سلامتی آغاز کرد. اگرچه او از آن پس رؤیاهایش در زمینه بسکتبال را رها کرد اما به مدت ۱۲ سال به دویدن ادامه داد و فواید خام گیاهخواری را با دیگر گروه های سراسر کشور در میان گذاشت.

در سال ۲۰۰۱، از کریستوفر پرسیدند: "آیا هرگز به این فکر کردی که در ماراتون بدوی؟" این فکر هرگز به ذهن او خطور نکرده بود. ۲ سال بعد، برای اولین بار ماراتون را دوید. و تصمیم گرفت که در سال ۲۰۰۳، در ماراتون شیکاگو بدود و در ۳ ساعت و ۵۸ دقیقه، آنرا تمام کرد. که واقعاً رکورد قابل قبول بود، بویژه برای دونده ای که بار اول در این مسابقه شرکت می کرد.

از آن پس، از سال ۲۰۰۳ تاکنون در ماراتون ها و نیمه ماروتون های زیادی دویدم و شور و علاقه ام به دویدن و سلامتی را افزایش دادم.آرزوی کریستوفر برای تندرستی، در نهایت به نگرانی های او در مورد غذایی اش ختم شد. او در سالهای رشد خود از سنتی غربی شامل همبرگر، بریانی و فست فود می خورد. بنار این برای ترمیم سریع، به پاکسازی روده پرداخت. پزشک او به طور صریح در مورد پاکسازی روده به او گفت. و به او تاکید کرد که: "کریس، تو باید غذایی ات را تغییر دهی، زیرا نتیجه این پاکسازی روده نفرت انگیز است." و من فکر می کردم که حق با او نیست، چون وی هیچکدام از غذاهایش را نمی پخت. او خام گیاهخوار بود. اما می دیدم که با این روش زندگی، چقدر خوب به نظر می رسد. می دیدم که او نوشیدنی های گیاهی می خورد، هر روز به اندازه ۱٫۸ کیلوگرم آب میوه.

او می گفت: "با این کار حس بهتری خواهی داشت و اگر گوشت را کنار بگذاری در دویدن به تو کمک می شود." و این واقعاً یکی از چیزهایی بود که مرا تحت تأثیر قرار داد. و بعد او این دی وی دی را به من نشان داد با نام "خوردن" که در مورد کشتارگاه ها هم بود.این دی وی دی، در تغییر ارتباط کریستوفر با زندگی و غذا، نقشی مهم داشت. فیلم مستند برنده جایزه، که مایک اندرسون، نویسندگی، تولید و نقل آن را بر عهده داشت. این فیلم در همه کلینیک های تندرستی در سراسر جهان به کار می رود تا مردم را تشویق کند که خود را تغییر دهند و سلامت خود را باز یابند. این فیلم ۸۸ دقیقه ای، به بررسی پیامدهای خوردن گوشت می پردازد و همچنین به اثرات انتخاب های غذایی ما بر گرمایش جهانی، محیط زیست و دامداری اشاره می کند.

من تازه فهمیدم که در کشتارگاه ها، چطور با حیوانات رفتار می شود و این خیلی بر من تأثیر داشت و واقعاً سبب شد که به آنچه در کشتارگاه ها روی می دهد، پی ببرم. این فیلم، این موضوع را در ذهن من زنده می کرد که: "چرا ما در این سیاره اینقدر زجر می کشیم؟" خب، ما رنج زیادی می کاریم و کاملاً طبیعی است که رنج زیادی هم برداشت کنیم. آنچه من از تجربه شخصی ام در مورد گوشتخواری دریافتم این بود که این کار غیر طبیعی است.

ما از ساختار طبیعی بدن خود می دانیم که برای خوردن گوشت آفریده نشده ایم و همین سبب شد که من وگان بشوم. کریستوفر از کتابی به نام "اولین قانون طبیعت: غذایی خامخواری" نیز تأثیر گرفت که توسط استفان آرلین، فواد دینی، دیوید ولف، آر سی دینی، مارک ولف، و کن شانی، نوشته شده است. کریستوفر از یک فرد وگان به یک خام گیاهخوار تبدیل شد و هرگز این مسیر را ترک نکرد. او اینک از طریق مشاوره های شخصی، سخنرانی ها، آماده کردن غذا و آموزش تمرینات جسمانی، وقت خود را به اشاعه پیام هایی در مورد سلامت عالی سپری می کند. از کرستوفر دعوت شد تا در مطب پزشکان در شیکاگو، به طور علنی در مورد فواید خام گیاهخواری صحبت کند.

یک مسابقه دو فوق ماروتی 160 کیلومتری واقعاً چگونه است!دوندگی به شهامت، عزم راسخ، قدرت و استقامت نیاز دارد. هدف بسیاری از دوندگان، شرکت در ماراتون است. دوندگانی مثل کریستوفر نیز هستند که حس می کنند دو ماراتون ۴۰ کیلومتری یا در همین حدود، به اندازه کافی چالش بر انگیز نیست. چنین افرادی را دونده فوق ماراتون می گویند که بین ۴۸ تا ۱۶۰ کیلومتری را بین ۱۲ تا ۴۸ ساعت می دوند، با هر مسیر و در هر شرایط اقلیمی.

کریستوفر اولین فرد وگان و خام گیاهخواری است که در دو ۱۶۰ کیلومتری دویده است. او چطور می تواند بدون خوردن غذاهای معمولی که دیگر دوندگان می خورند، اینطور بدود. دوندگان دو فوق ماراتون غذاهای فرآوری شده زیادی می خورند، مقدار زیادی شکر و غذای پخته.

در حالیکه شاید کریستوفر اولین خام گیاهخواری باشد که در "کتل ۱۰۰" شرکت می کند، بسیاری از دوندگان دو فوق ماراتون و ورزشکاران ورزشهای سه گانه هستند که از وگان پیروی می کنند. به عنوان مثال، سکات جورک.تمرینات سخت برای چنین رویدادی به چه شکل است؟
کریستوفر آرون: من در ۸ ماه گذشته به تمرین مشغول بوده ام. حالا شدت تمرینات من بیشتر شده است. برخی روزها، برخی هفته ها باید ۱۹۳، ۲۲۵ کیلومتر بدوم، به این شکل که یک روز ۴۸ کیلومتر می دوم و روز بعد بیدار می شوم و ۴۸ کیلومتر دیگر می دوم. و هر روز ۵۰۰ شنا، در نوبت های ۵۰ تایی می زنم.

دونده وگان ماراتون که به خاطر طی کردن بیش از ۲۶۵ کیلومتر در مسابقات جهانی برای انجمن بین المللی دوندگان دو فوق ماراتون، رکورد دو ۲۴ ساعته در آمریکا را به دست آورد.

کریستوفر: یکی از اهداف ما این است که دو قطب تغذیه و سلامت را به همدیگر پیوند زنیم، سلامتی در حد عالی و تغذیه در حد عالی، تا نه تنها در زمینه سلامت جسمی به خود کمک کنیم، بلکه به سیاره نیز یاری رسانیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کریستوفر ارون، لطفاً از این سایت ها دیدن کنید: