بسیاری از دارندگان طوطی طوطی های خود را حداقل چند ساعتی خارج از قفس در فضای خانه آراد می کنند بگزریم از آنهایی که طوطی شان 24 ساعته در خونه آزاده.
اما در هنگام آزاد ساری طوطی ها باید به نکاتی توجه شود تا از صدمه زدن به طوطی جلوگیری کنید.

نکته1:
گربه ها معمولا دارای باکتری های پاستورلا را به عنوان بخشی از فلور طبیعی خود دارند. در حالی که این باکتری ها در گربه ها همه جا حاضر است و به آنهاهیچ آسیبی نمی رساند برای به پرندگان مرگبار است. حتی اگر اگر حتی بزاق دهان گربه با پرنده تماس داشته باشد احتمال مرگ پرنده را بیش از 70 % می کند. همچنین ، اگر پرنده شما دارای یک مشکل مزمن یا خارش و دیگر مسائل پوست گربه می تواند عامل این مشکل باشد. اگر پرنده شما تا به حال در رویارویی با گربه بود اورا فورا به دامپزشک ببرید حتی اگر هیچ زخم آشکاری وجود نداشت. پرنده می تواند هنوز هم باید در معرض این باکتری قرار گرفته باشد. شما باید پرنده خود را به دامپزشک در همان روز ببرید اگر شما فکر می کنید که پرنده در تماس فیزیکی با بزاق گربه ، مدفوع ، یا غذا او قرار داشته در این کار کوتاهی نکنید. این باکتری به این معنی است که حتی روابط دوستانه بین گربه ها و پرندگان هم امن نیست.

نکته 2:
در بین حیوانات خانگی پرندگان در بیشترین خطر هستند که آن را به مخاطرات خانگی خاص ، مانند درهای باز ، توالت باز ، گلدان و تابه را روی اجاق گاز (سوخته / جوشانده / غرق / تحت پوشش در روغن) ، ، سیم برق ، و هر چیزی که پرنده قادر به جویدن و قورت دادن است که می تواند باعث آسیب و یا مسمومیت آنها شود(اشیاء شیشه ای). هر چیزی که می تواند یک کودک کوچک را به کشتن دهد می تواند پرنده را نیز بکشند.

نکته3:
اشیای ریز و موادشیمیایی مثل مهره های تسبیح یا گردنبند و مواد شیمیایی شوینده و نفت باعث مرگ سریع پرنده میشوند.لامپ های سوخته و قوطی های خالی اسپری ها و ادکلن نیر برای پرندگان به شذت مضرند.

نکته4:
در غذا های پرنده باید دقت کرد.، قهوه ، و کاکائو حاوی تئوبرومین موادی سمی برای پرنده به شمار می آیند زیرا بدن پرنده می تواند این مواد را آوکادو ماده ای بسیار سمی است تبدیل کند ، به ویژه به گونه آفریقایی در این نوع استعداد بیشتری دارند.

نکته5:
تنقلات مواد دارای نمک بالا و چرب و همچنین کلیه خشکبار بو داده و هندوانه و خیار برای پرنده مضر هستند.همینطور اسباب باری هایی در انها مواد پلاستیکی به کار رفته است می تواند توسط نوک پرنده خرد شده و بلعیده شود.

چند نمونه از اسباب بازی های مناسب طوطی: