نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    مینا - طوطی - ماکیان
    شماره عضویت
    4419

15 نکته طلایی و مهم در تغذیه و نگهداری صحیح طوطی

از تخم آفتاب گردان سالم و تازه ،*نخود و لوبیای پخته ، تخم مرغ آب پز نسبتا سفت ،گوشت پخته ، استخوان مرغ ، کاهو ، اسفناج ، سیب ، گلابی ، هویج ، بادام زمینی ،سیب زمینی پخته ، هر نوع غذایی که خودتان میخورید(بدون نمک و ادویه جات و چربی)، ماست ، نان خشک سالم یا نان سوخاری تیلیت شده در شیر ، سویای پخته در حداعتدال در تغذیه طوطی استفاده کنید .

٢ ) هر روز غذاخوری و آب خوری طوطی را عوض نمایید و چنانچه کثیف شده باشندبشویید ، مخصوصا ظرف آبخوری طوطی که ممکن است جلبک های مضری در آن رشدکرده باشد را برس بزنید .

٣ ) دانه های خشک ذرت را می توانید مدتی در آب خیس بدهید و آب آنرا تخلیه کنید ودانه های ذرت نرم شده را به طوطی تغذیه کنید . دانه ذرت علاوه بر داشتن انرژی فراوان همانند هویج حاوی کاروتن زیاد نیز هست که کاروتن در بدن طوطی به ویتامین آ تبدیل می شود و این ویتامین خواص فراوانی دارد و کمبود آن دنیایی از مشکلات را در سلامتیانسان و حیوانات به وجود می آورد . نخود و لوبیای پخته و بادام زمینی نیز خاصیت زیادیدارند . دوستان بادام زمینی خام خاصیت ضد استرس دارد. پس کسانی که کاسکوهاییترسو و جیغ کش دارند بد نیست که به کاسکوی خود بادام زمینی خام ( شور نباشد )بدهند .

۴ ) بهداشت چوب نشیمنگاه و سیم های کف قفس را رعایت کنید . حداقل هفته ای یکبار طوطی خود را حمام دهید و بسیار مواظب باشید که سرمانخورد . برای اینکه طوطی سریعتر خشک شود می توانید آنرا داخل حوله ای بپیچید .

۶ ) به بچه ها سفارش کنید که حشرات یا سوسک های مرده یا زنده را به خورد طوطی

ندهند .

٧ ) در مورد حالات سالم و ناخوشی طوطی خود دقیق باشید .

٨ ) متعاقب خوراندن آنتی بیوتیک به طوطی ، تا حد امکان ماست به طوطی بدهید .

٩ ) از میان انواع غذاهای سالم و مقوی ، طوطی شما به احتمال قوی هر غذای جدیدرا قبول نمیکند و اگر تکه ای از آن را به ظرف یا منقار طوطی نزدیک کنید ، طوطیبلافاصله آن را می گیرد و فورا به کف قفس رها می کند . البته این به آن معنی نیستکه طوطی هرگز چنان غذایی را نخواهد خورد . بلکه شما باید با صبر و حوصله آن غذارا بارها و بارها به منقار آن نزدیک کنید تا سرانجام طوطی یک گاز از آن بگیرد و با مزهآن آشنا شود . به مرور زمان و با صبر و حوصله و امید شما این مسئله نیز به احتمالزیاد حل خواهد شد و خواهید دید بالاخره یک روزی از آن غذا می خورد .

١٠ ) شما هر که باشید حتی صاحب طوطی ، اگر با طوطی بدرفتاری کنید تا مدت هاشما را تحویل نمی گیرد و بی ادبی شما را به زودی فراموش نمی کند . و این ممکناست باعث دیر تر اهلی شدن طوطی شما گردد .

١١ ) هیچ غذای مشکوکی در اختیار طوطی خود قرار ندهید .

١٢ ) در دادن میوه ها به طوطی حتما آنها را بشویید .

١٣ ) سعی کنید بفهمید که طوطی شما کدام میوه ها یا غذاها را بیشتر دوست می دارد ، آنرا از جیره غذایی طوطیتان کم کنید و هنگام تربیت طوطی هرگاه که خواستهشما را عملی کرد تکه ای از آن را به عنوان پاداش به طوطی تان بدهید .

١۴ ) از دادن پنیر ، گوشت خام ، جگر خام و خوراک های پرادویه ، پرچربی و نمک دار به

طوطی پرهیز کنید .

١۵ ) هرگز طوطی خود را در معرض باد ، خصوصا باد سرد قرار ندهید و اگر علاقه مند هستید که آنرا از قفس بیرون بیاورید حتما از بسته بودن در و پنجره ها اطمینان حاصل کنید تا موجبات فرار طوطی و سپس پشیمانی خود را فراهم نسازید .

منبع : انجمن دامپزشکی ایران
    ویرایش توسط sepideh : 29th September 2012 در ساعت 12:09 PM

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    اطلاعاتی وارد نشده
    شماره عضویت
    4320
    نقل قول نوشته اصلی توسط tabriz10 نمایش پست ها
    با سلام

از تخم آفتاب گردان سالم و تازه ،*نخود و لوبیای پخته ، تخم مرغ آب پز نسبتا سفت ،گوشت پخته ، استخوان مرغ ، کاهو ، اسفناج ، سیب ، گلابی ، هویج ، بادام زمینی ،سیب زمینی پخته ، هر نوع غذایی که خودتان میخورید(بدون نمک و ادویه جات و چربی)، ماست ، نان خشک سالم یا نان سوخاری تیلیت شده در شیر ، سویای پخته در حداعتدال در تغذیه طوطی استفاده کنید .

٢ ) هر روز غذاخوری و آب خوری طوطی را عوض نمایید و چنانچه کثیف شده باشندبشویید ، مخصوصا ظرف آبخوری طوطی که ممکن است جلبک های مضری در آن رشدکرده باشد را برس بزنید .

٣ ) دانه های خشک ذرت را می توانید مدتی در آب خیس بدهید و آب آنرا تخلیه کنید ودانه های ذرت نرم شده را به طوطی تغذیه کنید . دانه ذرت علاوه بر داشتن انرژی فراوان همانند هویج حاوی کاروتن زیاد نیز هست که کاروتن در بدن طوطی به ویتامین آ تبدیل می شود و این ویتامین خواص فراوانی دارد و کمبود آن دنیایی از مشکلات را در سلامتیانسان و حیوانات به وجود می آورد . نخود و لوبیای پخته و بادام زمینی نیز خاصیت زیادیدارند . دوستان بادام زمینی خام خاصیت ضد استرس دارد. پس کسانی که کاسکوهاییترسو و جیغ کش دارند بد نیست که به کاسکوی خود بادام زمینی خام ( شور نباشد )بدهند .

۴ ) بهداشت چوب نشیمنگاه و سیم های کف قفس را رعایت کنید . حداقل هفته ای یکبار طوطی خود را حمام دهید و بسیار مواظب باشید که سرمانخورد . برای اینکه طوطی سریعتر خشک شود می توانید آنرا داخل حوله ای بپیچید .

۶ ) به بچه ها سفارش کنید که حشرات یا سوسک های مرده یا زنده را به خورد طوطی

ندهند .

٧ ) در مورد حالات سالم و ناخوشی طوطی خود دقیق باشید .

٨ ) متعاقب خوراندن آنتی بیوتیک به طوطی ، تا حد امکان ماست به طوطی بدهید .

٩ ) از میان انواع غذاهای سالم و مقوی ، طوطی شما به احتمال قوی هر غذای جدیدرا قبول نمیکند و اگر تکه ای از آن را به ظرف یا منقار طوطی نزدیک کنید ، طوطیبلافاصله آن را می گیرد و فورا به کف قفس رها می کند . البته این به آن معنی نیستکه طوطی هرگز چنان غذایی را نخواهد خورد . بلکه شما باید با صبر و حوصله آن غذارا بارها و بارها به منقار آن نزدیک کنید تا سرانجام طوطی یک گاز از آن بگیرد و با مزهآن آشنا شود . به مرور زمان و با صبر و حوصله و امید شما این مسئله نیز به احتمالزیاد حل خواهد شد و خواهید دید بالاخره یک روزی از آن غذا می خورد .

١٠ ) شما هر که باشید حتی صاحب طوطی ، اگر با طوطی بدرفتاری کنید تا مدت هاشما را تحویل نمی گیرد و بی ادبی شما را به زودی فراموش نمی کند . و این ممکناست باعث دیر تر اهلی شدن طوطی شما گردد .

١١ ) هیچ غذای مشکوکی در اختیار طوطی خود قرار ندهید .

١٢ ) در دادن میوه ها به طوطی حتما آنها را بشویید .

١٣ ) سعی کنید بفهمید که طوطی شما کدام میوه ها یا غذاها را بیشتر دوست می دارد ، آنرا از جیره غذایی طوطیتان کم کنید و هنگام تربیت طوطی هرگاه که خواستهشما را عملی کرد تکه ای از آن را به عنوان پاداش به طوطی تان بدهید .

١۴ ) از دادن پنیر ، گوشت خام ، جگر خام و خوراک های پرادویه ، پرچربی و نمک دار به

طوطی پرهیز کنید .

١۵ ) هرگز طوطی خود را در معرض باد ، خصوصا باد سرد قرار ندهید و اگر علاقه مند هستید که آنرا از قفس بیرون بیاورید حتما از بسته بودن در و پنجره ها اطمینان حاصل کنید تا موجبات فرار طوطی و سپس پشیمانی خود را فراهم نسازید .

ممنون از توجه شما
    سلام

دستت درد نکنه واقعا استفاده کردم، اما یه سوال برام پیش اومد.... البته منبع شما موثق بود و قطعا از اطلاعات من غنی تر هست و به همین دلیل میپرسم تا کامل بشه

مصرف ماست واقعا صحیحه؟! یک جا دیدم شیکرا گفتند یک بار در هفته اونم یه قاشق چایخوری اشکالی نداره ولی تا جایی که میدونم لبنیات بازار هم چربی دارن هم لاکتوز که در سنگدان هضم نمیشه و باعث فساد میشه، با توجه به این موضوع استفادش همراه با آنتی بیوتیک هم غیر منطقیه.... البته یه سری غذا های مخصوص طوطی هستن که اسمشون ماست ساده (plain yagurt) هست، این ماست ها مخصوص پرنده هاست و در اصل میشه گفت ماست نیستن.... یه نمونش که تو بازار خارج وجود داره هم "Fiesta Yogurt Dip Parrot " محصول شرکت کیتی هیست.... برای گوشت هم همچین چیزی شنیدم، گرچه خیلی جاها میگن اشکالی نداره ولی مسلما غذایی که در طبیعی یک پرنده نیست، نباید استفاده بشه دیگه

منتظر پاسختون هستم
    ویرایش توسط sepideh : 16th June 2011 در ساعت 10:59 PM

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    سلام

تو منابع معتبر و رسمی همواره به این مسئله اشاره شده که از لبنیات کم چرب و بدون لاکتوز استفاده کنید
    حالا چربیش به کنار...چون همیشه مصرف نمیشه زیاد مهم نیست
    ولی لاکتوز دستگاه گوارش طوطی رو شدیدا به هم میریزه
    من نمیدونم در بازار ایران ماست بدون لاکتوز هست یا خیر ولی خارج از کشور وجود داره...
    در هر صورت اگر هدف از اضافه کردن ماست به غذایی طوطی تامین کلسیم مورد نیاز بدن پرندست راه های بهتری هم وجود داره

برای مثال پرتقال حاوی مقادیر زیاد کلسیمه در صورتی که کمتر کسی بهش توجه میکنه.یا سبزیجاتی مثل جعفری سرشار از کلسیم هستند
    یه نکته دیگه که بار ها بهش اشاره کردم اینه که بیشتر طوطی هایی که به کمبود کلسیم دچار میشن در واقع مشکلشون عدم وجود کلسیم در غذایی و بدنشون نیست...بلکه عدم جذب کلسیم در بدنشونه
    علتش هم اینه که کلسیم برای جذب نیاز به ویتامین d و مخصوصا ویتامین d3 داره که معمولا طوطی هایی که در اسارت زندگی میکنند خیلی کم این ویتامین رو دریافت میکنن
    تنها سورس ویتامین d آفتاب و غذا های دریایی مثل ماهیه

بنا بر این علاوه بر اینکه کلسیم موجود در غذایی طوطی رو فراهم میکنید حتما به فکر دریافت ویتامین d توسط طوطیتون باشید
    روزانه 5 دقیقه آفتاب مستقیم کمک بسیار بزرگی به طوطی میکنه(مراقب باشید طوطی آفتاب زده نشه.نیمی از قفس زیر آفتاب و نیمه دیگر اون در سایه باشه تا هر وقت آفتاب اذیتش کرد بره به قسمتی که سایه هست...)
    مصرف خیلی کم ماهی آب پز شده یا کباب شده هم میتونه کمک کنه به تامین ویتامین d...
    بهترین راه از نظر من استفاده از مولتی ویتامین های اروپایی و معتبره(به هیچ عنوان چینی و ایرانی و ... استفاده نکنید)
    شرکت تابرنیل محصولاتی برای تامین ویتامین d پرندگان داره...میتونید از پرنده فروشی هایی که به صورت تخصصی قناری میفروشن تهیه کنید.ad3e یکی از محصولات تابرنیله که من شخصا برای طوطیم استفاده میکنم و بسیار عالیه.نیازه به مصرف روزانه هم نداره...هفته ای 2 بار کفایت میکنه

پیشنهاد میکنم برای اطلاعات بیشتر این تاپیکو حتما مطالعه کنید :

کمبود کلسیم در طوطی سانان

موفق باشید
    بابک آژیده
    ویرایش توسط بابک آژیده : 16th June 2011 در ساعت 06:00 PM

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    مینا - طوطی - ماکیان
    شماره عضویت
    4419
    سلام

اگه دقت کنید نوشته موقعی که از آنتی بیوتیک ها استفاده میکنید تا حد امکان ماست بدید.نگفته همیشه در غذایی گنجانده بشه.دلیلش فکر کنم شبیه به مورد مشابه در انسان هست.چطور ما از آنتی بیوتیکها استفاده میکنیم بدن ما رطوبت خود را از دست میدهد و اگر دقت کنیم در این حالات بیشتر احساس تشنگی میکنیم و بدنمان سست است.ماست به دلیل دارا بود انواع مواد مورد نیاز بدن همچون کلسیم و پروتئین و .... میتواند تا حدودی انرژی از دست رفته بدن را در اثر مصرف آنتی بیوتیکها تامین کند.دلیل دیگر احتمالا خاصیت سم زدایی ماست و دوغ هست.

حالا من دقیقا نمیدونم دلیل این کار چیه.این مورد موقعی مینا ملنگوی من مریض بود دکتر برای من هم گفت بده.اون موقع داروی سپروفلوکساسین که دامپزشک تجویز کرده بود به عنوان آنتی بیوتیک به طوطیم میدم و به تجویز دکتر ماست هم باید میدادم.دکتر اون موقع گفت حتما به ماست نمک بزن چون ماست بی نمک باعث افت فشار خون میشود.دقیقا افت فشار خون و مرگ در جا در کمترین زمان ممکن را دیدم با اینکه نمک اضافه کرده بودم.

ممنون
    ویرایش توسط sepideh : 29th September 2012 در ساعت 12:11 PM

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    اطلاعاتی وارد نشده
    شماره عضویت
    4320
    با سلام

.......

ممنون از توجه شما
    سلام

اگه دقت کنید نوشته موقعی که از آنتی بیوتیک ها استفاده میکنید تا حد امکان ماست بدید.نگفته همیشه در غذایی گنجانده بشه.دلیلش فکر کنم شبیه به مورد مشابه در انسان هست.چطور ما از آنتی بیوتیکها استفاده میکنیم بدن ما رطوبت خود را از دست میدهد و اگر دقت کنیم در این حالات بیشتر احساس تشنگی میکنیم و بدنمان سست است.ماست به دلیل دارا بود انواع مواد مورد نیاز بدن همچون کلسیم و پروتئین و .... میتواند تا حدودی انرژی از دست رفته بدن را در اثر مصرف آنتی بیوتیکها تامین کند.دلیل دیگر احتمالا خاصیت سم زدایی ماست و دوغ هست.

حالا من دقیقا نمیدونم دلیل این کار چیه.این مورد موقعی مینا ملنگوی من مریض بود دکتر برای من هم گفت بده.اون موقع داروی سپروفلوکساسین که دامپزشک تجویز کرده بود به عنوان آنتی بیوتیک به طوطیم میدم و به تجویز دکتر ماست هم باید میدادم.دکتر اون موقع گفت حتما به ماست نمک بزن چون ماست بی نمک باعث افت فشار خون میشود.دقیقا افت فشار خون و مرگ در جا در کمترین زمان ممکن را دیدم با اینکه نمک اضافه کرده بودم.

ممنون
    سلام

پس احتمالا از دستتون در رفته، در نقل قول اول مشخص کردم

ببینید من نمیخوام ادعا کنم اطلاعاتم از انجمن دامپزشکی ایران بیشتر هست، ولی یک تناقض وجود داره که باید حل بشه

از اونجایی که لینک نذاشتید من نتونستم متن مقاله رو بخونم و با توجه به اشتباهی که احتمالا رخ داده، لطفا در این زمینه دقیق چک کنید ببینین موضع منبعتون چیه....

شما در نقل قول دوم سه تا احتمال رو نسبت دادید

1. "
    چطور ما از آنتی بیوتیکها استفاده میکنیم بدن ما رطوبت خود را از دست میدهد و اگر دقت کنیم در این حالات بیشتر احساس تشنگی میکنیم و بدنمان سست است"

2.
    "به دلیل دارا بود انواع مواد مورد نیاز بدن همچون کلسیم و پروتئین و .... میتواند تا حدودی انرژی از دست رفته بدن را در اثر مصرف آنتی بیوتیکها تامین کند"

3. "
    دلیل دیگر احتمالا خاصیت سم زدایی ماست و دوغ هست"

خوب به ترتیب

1. ببینید لاکتوز قند شیر هست و آنزیم شکستنش اصلا در چینه دان وجود نداره، چطور ماست میتونه باعث جذب رطوبت بشه وقتی که خودش ساعت ها چینه دان رو مشفول میکنه، به احتمال قوی هرچی مایعات خورانده بشه هم برای کم کردن غلظت لاکتوز مصرف میشه و به این ترتیب حتی رطوبت بدن پایین تر هم میاد

2. در هنگامی که جوجه داره با مرگ دست و پنجه میکنه، دیگه چه فرقی داره کلسیم و پروتئین و .... جذب بشن یا نه؟ به علاوه دارو ها و مکمل های زیادی هستن که چندین برابر بهتر و سریع تر از ماست این کار رو میکنند، و در نهایت همون طور که در بالا اشاره کردم چینه دان و سنگ دان ساعت ها درگیر لاکتوز خواهند بود و این مواد آلی اصلا جذب نخواهد شد

3. منظور شما از سم زدایی جیه؟ درسته که ماست خاصیت سم زدایی داره ولی در زمینه های خاصی مثل مواد .... البته اگر به فرآورده های پروبیوتیک اشاره میکنید، این فرآورده ها خاصیت سم زدایی عمومی دارن و باکتری های مضر و مفید معده رو کنترل میکنند ولی باز هم چون سنگین تر از ماست معمولی هستن قبل اینکه بخواد این کار رو بکنن فاسد میشن و تبدیل میشن به منبع باکتری.... بعلاوه همه انواع لبنیات در برابر قارچ دفاعی ندارند و از اونجایی که قارچ ها نقش اساسی تری در پیش معده پرندگان دارند پس میشه گفت ماست هیچ تاثیر سم زدایی مفیدی نداره

یک تناقض دیگه هم که به نظرم میرسه بحث انداختن فشار هست.... دیگه ضرر های اساسی و آنی نمک در پرندگان بر کسی پوشیده نیست و فکر نکنم لازم باشه توضیح بدم.... چطور ممکنه برای خنثی کردن افت فشار خون از نمک استفاده کنیم؟!

قبلا هم تاکید کردم، ماست و دوغ به مقادیر بسیار و کاربرد فراوان در صنعت گاو و گوسفند استفاده میشه و همه فوایدی رو که شما برای ماست ذکر کردید در بحث پستانداران وجود داره و کاملا منطقی هست.... اما برای پرندگان بحث فرق میکنه و لبنیات خودشون حکم سم رو دارن.... احتمال من اینه که دامپزشک محترم در اینباره چیزی نمیدونستد و البته این امری طبیعیه چون متاسفانه دامپزشکی پرندگان زینتی رشته ای جدا افتاده از دانشگاه های ایرانه و اغلب در زمینه دامپزشکی صنعتی یا سگ و گربه فعالیت وجود داره

راستی مورد گوشت رو هم توضیح ندادین و الان که نگاه میکنم نان هم اضافه شد

منتظر پاسختون هستم...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)