نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11

ترس شبانه در طوطی سانان

آیا تا به حال شده است که پرنده شما نیمه های شب ، خودش را به دیواره های قفس بکوبد ؟این اتفاق برای طوطی های من پیش آمده و من علت این ترس را نمی دانستم اما چون نگران سلامتی آنها بودم و می ترسیدم که این اتفاق بار دیگر رخ دهد، به زودی دلیل آن را فهمیدم .بزرگترین سوال من این بود که ترس شبانه چیست و به چه دلیل اتفاق می افتد ؟

ترس شبانه چیست ؟

ترس شبانه زمانی رخ می دهد که برخی از طوطی ها ، مخصوصا ککاتیل ها در طول شب مضطرب شده و وحشت زده در قفس بال می زنند .ککاتیل ها در تاریکی نمی توانند چیزی را مشاهده کنند . هنگامی که آنها دچار ترس شبانه می شوند، سعی می کنند که از قفس فرار کنند در این حالت به شدت با دیواره های قفس و اسباب بازی ها برخورد می کنند . این صحنه واقعا ترسناک است . من از ۴ طوطی (۲ ککاتیل و ۲ باجریگار) نگهداری می کنم . قفس های آنها مجزا اما در مجاورت یکدیگر قرار دارند . اگر یکی از طوطی های من ترس شبانه را تجربه کند باعث میشود که پرندگان دیگر نیز خود را به دیوار قفسشان بکوبند، در حالی که ممکن است ترس شبانه نداشته باشند .

نتیجه ترس شبانه :

در طول ترس شبانه ، ممکن است یکی از بالهای طوطی شما بشکند و یا پرهایش آسیب ببیند بخصوص اگر آن پر خونی باشد . اگر یک پر خونی آسیب دیده باشد باید به آرامی آن را خارج کنید ، چون ممکن است عواقب دیگری در پی داشته باشد .بهتر است این کار توسط دامپزشک انجام شود . اگر در ترس شبانه ی دیگری به پر خونی شکـــســـته ضربه ای وارد شود ، باعث میشود که خونریزی ادامه پیدا کند و اگر درمان نشود بخصوص در طوطی های کوچک ممکن باعث مرگ شود .

خارج کردن پر خونی :

در صورت عدم دسترسی به دامپزشک ، برای خارج کردن پر خونی با استفاده از یک انبر دست دم باریک ( موچین به اندازه کافی برای اینکار قوی نیست ) پر را ، نزدیک به قسمتی که به پوست متصل شده بگیرید . اگر پر آسیب دیده پر بال یا دم باشد، انبر را جایی نگه دارید که بال یا دم از آن خارج شده است .سپس با فشار ثابت و در جهت رویش ، پر را بکشید .بهتر است که اینکار توسط دو نفر انجام شود ،که یکی پرنده را نگه دارد و دیگری عمل خارج کردن پر را انجام دهد .سپس با انگشت محلی که پر از آن خارج شده را فشار دهید تا وقتی که خونریزی کم و سرانجام متوقف گردد. با استفاده از آرد و نشاسته ی ذرت هم می توانید خونریزی را متوقف کنید .این خونریزی ممکن است یک یا دو دقیقه ادامه داشته باشد ، اگر متوقف نشد باید توجه کنید که این یک شرایط اورژانسی است و باید در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید و وقت را هدر ندهید .

ترس شبانه به چه دلیل اتفاق می افتد ؟

برخی از دلایل این ترس

* ارتعاشات ناشی از زلزله (پرندگان به لرزش بسیار حساس هستند )
    *عبور موش یا حشرات مزاحم از کنار یا داخل قفس
    *حرکات ناگهانی در اتاقی که طوطی در آن حضور دارد
    * سر و صداهای ناگهانی
    *دیدن کابوس در خواب
    *سقوط کردن طوطی از روی چوب نشیمن ( که معمولا به علت بلندی ناخن اتفاق می افتد )
    *عبور حیوانات خانگی دیگر در تاریکی از کنار قفس
    *سایه

اینکه چه چیزی باعث ایجاد این ترس میشود دقیقا معلوم نیست .احتمالات زیادی وجود دارد .طوطی های من با عبور یک سوسک از کنار قفسشان دچار ترس شبانه می شدند. هر حرکت و یا سر و صدا توجه طوطی ها را به خود جلب خواهد کرد . ممکن است هنگامی که طوطی در خواب است اتفاقاتی در محیط اطراف رخ دهد که باعث ترس او شود ، چراغ ماشینی که در حال عبور از کنار پنجره یا خانه شما است ، جریان هوایی که به دلیل باد ، تصفیه کننده های هوا و یا پنکه ایجاد شده و با قفس طوطی برخورد می کند یا حتی پارس کردن یک سگ ممکن است باعث ایجاد ترس در طوطی ها شوند . بیشترین توجه بر روی رویاهایی است که طوطی در خواب می بینند .اما آیا واقعا طوطی خواب می بیند ؟ برخی از دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که طوطی ها ممکن است درباره ی صداها و آوازهای خود خواب ببینند .با این حال هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند طوطی ها ،کابوس های مشابهی همچون انسانها دارند .

پیشگیری :

*استفاده از یک لامپ کم نور یا چراغ خواب بسیار موثر است .در این حالت طوطی می تواند ببیند و احساس آرامش بیشتری خواهد داشت و براحتی می تواند بخوابد .
    *قفس طوطی را با یک کاور یا پارچه ی مناسب بپوشانید
    *اگر کاور یا پارچه طوطی شما را مضطرب می کند ، فقط نیمی از قفس را بپوشانید
    *در اتاقی که قفس طوطی در آن قرار دارد را ببندید تا احتمال عبور حیوانات خانگی از کنار قفس وجود نداشته باشد
    *ناخن های طوطی خود را به موقع کوتاه کنید
    *همه حیوانات یا حشرات مزاحمی که ممکن است وجود داشته باشند را از بین ببرید
    *شما حتی می توانید از یک موسیقی آرام بخش در طول شب استفاده کنید

در مقابل ترس شبانه طوطی چه واکنشی داشته باشیم :

هنگامی که طوطی شما دچار ترس شبانه شد ، ابتدا آرامش خود را حفظ کنید . فورا چراغ اتاق را روشن و به آرامی با او صحبت کنید ؛ صدای آرام شما باعث قوت قلب طوطی خواهد شد .سعی کنید به قفس نزدیک نشوید تا کاور را برداشته و طوطی را بگیرید چون ممکن است باعث ترس بیشتر طوطی شوید .
    پس همیشه برای ترس شبانه آماده باشید و به یاد داشته باشید که به آرامی با طوطی خود صحبت کنید و به دنبال جراحت های ایجاد شده باشید .یک طوطی ممکن است دچار آسیب های جدی شده و یا حتی کشته شود . شما می توانید امکان رخ دادن ترس شبانه طوطی خود را با پیروی از نکات مفیدی که در این مقاله به آن اشاره شد کاهش دهید .

ترجمه : سپیده

توجه : کلیه مطالب و مقاله های اين سايت متعلق به پارسي پت و شرکت شبکه ارتباطات کامپیوتری ایران(Aka Networks) است .استفاده از مطالب و مقاله های سایت پارسی پت بدون ذکر منبع و لینک معتبر و مستقیم مصداق بارز دزدی است و از طرف شرکت ارتباطات کامپوتری ایران مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت .در صورت تمایل به استفاده از مقاله های این سایت میبایست منبع را به صورت یک لینک معتبر و مستقیم به همراه نام مترجم و نویسنده مقاله به این صورت ذکر کنید :

منبع : www.parsipet.ir

مترجم/نویسنده : نام مترجم/نویسنده مقاله

ویرایش توسط sepideh : 19th March 2013 در ساعت 10:59 AM

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ؟؟؟
    شماره عضویت
    8715
    سپیده خانم ممنون بابت این مقاله ی خوب.من تابحال نخونده بودمش!
    فقط همونطوری که خودتون میدونید یکی از راه های جلوگیری از ترس شبانه روشن بودن یه نور کم تو اتاقه،که اینطوری احتمالش خیلی کمه که این مسئله پیش بیاد.
    حالا بالا نوشته بودید دیدن کابوس های شبانه،مگه طوطی هم خواب می بینه؟

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط رضا قلیخانی نمایش پست ها
    سپیده خانم ممنون بابت این مقاله ی خوب.من تابحال نخونده بودمش!
    فقط همونطوری که خودتون میدونید یکی از راه های جلوگیری از ترس شبانه روشن بودن یه نور کم تو اتاقه،که اینطوری احتمالش خیلی کمه که این مسئله پیش بیاد.
    حالا بالا نوشته بودید دیدن کابوس های شبانه،مگه طوطی هم خواب می بینه؟

مشکلی نیست ، موارد دیگرو رعایت کنید . اگه باز پیش اومد . میتونید از یه چراغ خواب استفاده کنید

چند خط پایین ترش توضیح داده

"اما آیا واقعا طوطی خواب می بیند ؟ برخی از دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که طوطی ها ممکن است درباره ی صداها و آوازهای خود خواب ببینند .با این حال هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند طوطی ها ،کابوس های مشابهی همچون انسانها دارند ."

تمامی احتمالات رو در نظر گرفتن ، خواب هم یکی از اینموارده

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی و مرغ عشق
    شماره عضویت
    5168
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh نمایش پست ها

مشکلی نیست ، موارد دیگرو رعایت کنید . اگه باز پیش اومد . میتونید از یه چراغ خواب استفاده کنید

چند خط پایین ترش توضیح داده

"اما آیا واقعا طوطی خواب می بیند ؟ برخی از دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که طوطی ها ممکن است درباره ی صداها و آوازهای خود خواب ببینند .با این حال هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند طوطی ها ،کابوس های مشابهی همچون انسانها دارند ."

تمامی احتمالات رو در نظر گرفتن ، خواب هم یکی از اینموارده

من برای این حرفم هیچ سند و مدرکی ندارم ولی خیلی اوقات که ظهر ها یه گوشه نشستم و بعد از چند دقیقه که محیط برای پرنده ها عادی شده بود خیلی هاشون به خواب میرفتن.
    توی زمانی که خواب بودن و پلک ها بسته بود خیلی واضح میشد دید که چشم ها زیر پلک جابجا میشن درست مثل وقتی که به جایی نگاه میکنن و یا بعضی اوقات سرشون رو هم خیلی کم توی خواب تکون میدن و بعد ناگهان چشمشون رو باز میکنن و وحشت زده به اطراف نگاه میکنن یا شروع به بال زدن و میچسبیدن به دیوار قفس که بیشتر موقع استرس اینکار رو میکنن.
    چیزی که من استنباط میکنم اینه که طوطی ها هم وقایع روزانه مثل درگیری برای جفت پیدا کردن یا خوردن غذا و غیره رو توی خواب میبینن.

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط arooseholandy نمایش پست ها
    من برای این حرفم هیچ سند و مدرکی ندارم ولی خیلی اوقات که ظهر ها یه گوشه نشستم و بعد از چند دقیقه که محیط برای پرنده ها عادی شده بود خیلی هاشون به خواب میرفتن.
    توی زمانی که خواب بودن و پلک ها بسته بود خیلی واضح میشد دید که چشم ها زیر پلک جابجا میشن درست مثل وقتی که به جایی نگاه میکنن و یا بعضی اوقات سرشون رو هم خیلی کم توی خواب تکون میدن و بعد ناگهان چشمشون رو باز میکنن و وحشت زده به اطراف نگاه میکنن یا شروع به بال زدن و میچسبیدن به دیوار قفس که بیشتر موقع استرس اینکار رو میکنن.
    چیزی که من استنباط میکنم اینه که طوطی ها هم وقایع روزانه مثل درگیری برای جفت پیدا کردن یا خوردن غذا و غیره رو توی خواب میبینن.
    منم موافقم. خودمم وقتی طوطیم خوابه دیدم چشماش زیر پلک حرکت میکنه . یا حتی بعضی وقتا غرغر میکنن تو خواب .

ولی خب مثل طوطی های باجریگار یا عروس هلندی که کلا ترس شبانه بینشون زیاد دیده میشه وحشت زده نمیشه . حالا اینکه دقیقا چه خوابی معلوم نیست .

بعضی ها رد کردن این موضوع رو . ولی توی این مقاله خواسته به همه موارد اشاره کنه حتی اگه رد شده باشه

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    کاسکو.عروس هلندی.سگ
    شماره عضویت
    9830
    سلام به دوستان تازه بعضی از شبها که شازده از شیطنت و شر سوزی زیاد خسته میشه و زود تر باقی مواقع میخوابه تو خواب با خودش حرف میزنه و کله اش رو تو خواب بالا پایین میکنه

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی
    شماره عضویت
    6251
    سلام
    دوستان یه سوال داشتم که بی ربط به موضوع تاپیک نیست
    دیشب عروسم ساعت 10-11 شب که همیشه تاریک بود و خواب خواب خواب بود جیک نمیزد دیشب ساعت 10-11 عروس نر داشت سوت میزد و میخوند.... جیغ نمیکشید و بال بال هم نمیکرد اما داشت میخوند برای خودش گاهی نوکش هم میزد به قفس و میخواست جلب توجه کنه ... صداش کردم دیگه ساکت شد

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی و مرغ عشق
    شماره عضویت
    5168
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh نمایش پست ها
    منم موافقم. خودمم وقتی طوطیم خوابه دیدم چشماش زیر پلک حرکت میکنه . یا حتی بعضی وقتا غرغر میکنن تو خواب .

ولی خب مثل طوطی های باجریگار یا عروس هلندی که کلا ترس شبانه بینشون زیاد دیده میشه وحشت زده نمیشه . حالا اینکه دقیقا چه خوابی معلوم نیست .

بعضی ها رد کردن این موضوع رو . ولی توی این مقاله خواسته به همه موارد اشاره کنه حتی اگه رد شده باشه

کسانی که رد میکنن کل موضوع رو دلایلی میارن که به نظر من شاید چندان عاقلانه نباشه.هرچند به هرحال شاید از دید دیگران خیلی هم دلایل منطقی باشه.
    اما من به شخصه فکر میکنم هر موجود زنده ای که مغز داره و تعلیم پذیره مثل سگ و گربه و طوطی (که فقط فرمان پذیر نیست و براساس هوشش تصمیم گیری هم میکنه و صحبتم میکنه) پس باید در لحظاتی که میخوابن مغز به فعالیتش ادامه بده و واکنش هایی رو هم دنبال داشته باشه.شاید قیاس اشتباهی باشه ولی درست مثل انسان هستن.کم پیش نیومده که نا خود آگاه دست یا پا توی خواب به دلیل واکنشی که توی خواب در مقابل حادثه ای داریم تکون بخوره و بپریم.
    از طرفی برای من قابل قبول نیست که مغز این حیوانات در روز فعالیت داره ولی شب یا هر موقعی که خوابن فعالیت نداشته باشه و خواب نبینن.کما اینکه خواب دیدن یه فعالیت طبیعی از مغز هست که خیلی ها معتقدن از اتفاقات روزانه نشات میگیره.دقیقا اتفاقی که برای انسان ها میفته.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی
    شماره عضویت
    29534
    سلام دوستان منم یک جفت عروس هلندی دارم در طول این مدت تا بحال فقط دومرتبه این اتفاق واسه یکی از پرندهام افتاده بار اول گفتم شاید حشره ای اذیتش کرده باشه ولی چند ماه بعد که بازم همین اتفاق واسش افتاد واقعا اطمینان پیدا کردم طوطی عروسم خواب بد میبینه وقتی نصفه شب با صدای بلند بال زدنش و کوبیدنش به قفس فورا خودمو بهش رسوندم کاملا از حالتاش معلوم بود خواب دیده وحشت زده بود انقد ترسیده بود و محکم خودشو به قفس کوبیده بود هر دو بار بالاش خونی شد خیلی غصه خوردم واقعا به فکر افتادم که در مورد این مشکل تحقیق کنم تا بلکه راه و چاره ای واسش پیدا کنم که با مقاله ای که اینجا گذاشته شده برخورد کردم واقعا مفید واقع شد به نظر منم طوطی ها شبها خواب میبینن ولی فقط بعضیاشون اینجوری بد خواب میشن مثلا من هر دو بارفقط لوتینوی ماده بدخواب شد الان دیگه واسش چراغ خواب میزارم که شبا اگرم خواب دید کمتر بترسه و خودشو انقدر به قفس نکوبه که آسیب ببینه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)