صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 43

موضوع: دلیجه

همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

نوع حیوان خانگی
    ماهی های آب شیرین
    شماره عضویت
    4029

دلیجه

دلیجه یا باشه نام گونه*ای پرنده است.
    این پرنده از راستهٔ شاهین*سانان، خانوادهٔ بازان، جنسِ بازها است.
    پرهای دلیجه بیشتر قهوه*ای با خال*های تیره هستند. بر خلاف بیشتر بازها، دلیجه دورنگی جنسیتی دارد بدین معنی که رنگ نر آن با رنگ ماده آن تفاوت دارد. سر و دم دلیجک نر آبی-خاکستری است. در ماده*ها، دم قهوه*ای با نوارهای سیاه است. در هر دو جنس، انتهای دم سیاه*رنگ است و نواری سفید دارد.
    دلیجه و تعدادی اندک از پرندگان دیگر از جمله پرستوهای دریایی تنها برای چند ثانیه قادرند قبل از یورش به طرف طعمه در هوا بال*بال زنان درجا باقی بمانند.

طبقه*بندی علمی فرمانرو: جانوران
    شاخه: طنابداران
    رده: پرندگان
    راسته: شاهین*سانان
    خانواده: بازان
    سرده: بازها
    گونه: F. tinnunculus
    نام علمی Falco tinnunculus

نقاط پراکندگی

منبع: ويكي پديا

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی، طوطی
    شماره عضویت
    3439
    با سلام
    به بخش پرسش و پاسخ رفتم ولی فقط یه تاپیک در مورد جغد بود!!! به همین دلیل سوالمو اینجا مطرح می کنم
    این پرنده که عکسش رو گذاشتم دیرزو به دستم رسیده
    جوجه هست ولی نمی دونم چه گونه ای هست؟؟؟ اینا دوتا جوجه بودن که از منطقه اطراف مسجد سلیمان از لونه بیرون آوردنشون، خواستن تاکسیدرمیشون کنن که من و یکی از دوستانم نذاشتیم یکی پیشه منه و یکی دیگه پیش دوستم
    البته جوجه جوجه هم نیست، تقریباً آماده پروازه دیگه
    از دیروز تا حالا چندبار گوشت مرغ بهش دادم به خوبی می خوره، ترسش هم خیلی کم تر شده امروز از دستم راحت غذا رو گرفت
    دوستان لطف کنید گونه، حدود سن و شرایط کلی نگهداری رو برای من توضیح بدید
    طبق جست و جویی که تا حالا کردم، خودم حدس می زنم بالابان باشه، حدود 2 ماهه. طول بدنش حول و حوش 30 سانته الآن. شباهت زیادی به دلیجه ماده داره ولی رنگش به دلیجه نمی خوره، این طرفا (خوزستان) کلاً فکر نمی کنم دلیجه زیاد باشه.
    فعلاً تو قفس طوطی گذاشتمش ولی می دونم که جاش خیلی تنگه و بعضی وقتا خودش رو می زنه به در و دیوار که بیاد بیرون (وقتی غذا می خوره و سیر می شه فعالیت زیاد می شه)

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی، طوطی
    شماره عضویت
    3439
    راستی چشم بند نیاز داره؟؟؟ تو اتاقی که هست معمولاً یه نور متوسط (مهتابی) روشنه، اذیتش نمی کنه؟؟؟

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    نقل قول نوشته اصلی توسط TL_550 نمایش پست ها
    با سلام
    به بخش پرسش و پاسخ رفتم ولی فقط یه تاپیک در مورد جغد بود!!! به همین دلیل سوالمو اینجا مطرح می کنم
    این پرنده که عکسش رو گذاشتم دیرزو به دستم رسیده
    جوجه هست ولی نمی دونم چه گونه ای هست؟؟؟ اینا دوتا جوجه بودن که از منطقه اطراف مسجد سلیمان از لونه بیرون آوردنشون، خواستن تاکسیدرمیشون کنن که من و یکی از دوستانم نذاشتیم یکی پیشه منه و یکی دیگه پیش دوستم
    البته جوجه جوجه هم نیست، تقریباً آماده پروازه دیگه
    از دیروز تا حالا چندبار گوشت مرغ بهش دادم به خوبی می خوره، ترسش هم خیلی کم تر شده امروز از دستم راحت غذا رو گرفت
    دوستان لطف کنید گونه، حدود سن و شرایط کلی نگهداری رو برای من توضیح بدید
    طبق جست و جویی که تا حالا کردم، خودم حدس می زنم بالابان باشه، حدود 2 ماهه. طول بدنش حول و حوش 30 سانته الآن. شباهت زیادی به دلیجه ماده داره ولی رنگش به دلیجه نمی خوره، این طرفا (خوزستان) کلاً فکر نمی کنم دلیجه زیاد باشه.
    فعلاً تو قفس طوطی گذاشتمش ولی می دونم که جاش خیلی تنگه و بعضی وقتا خودش رو می زنه به در و دیوار که بیاد بیرون (وقتی غذا می خوره و سیر می شه فعالیت زیاد می شه)

سلام
    بعید می دونم که بالابان باشه ... با جوجه بالابان هایی که من دیدم فرق می کنه
    محل نگهداریش اصلا خوب نیست ... به هیچ عنوان نباید در قفس نگهداری بشه ... باید یک استند براش درست کنید ... روی استند را هم با موکت بپوشانید که پاهاش مشکل پیدا نکنه ... به دو دلیل نباید با شرایطی که توی عکس میبینم نگهش دارید ( منظورم قفسه )
    اول : پرهاش خراب میشه ... پرهای شکاری ها با پرهای پرند ه های عادی کمی فرق داره ... اگر بر اثر برخورد با میله ها ریش ریش بشه به راحتی ترمیم نمیشه و در پرواز پرنده دچار مشکل میشه
    دوم:*مدفوع شکاری ها اسیدی است وقتی روی زمین باشند مدفوع به پرها مالیده میشه و باز پرها آسیب می بینه

سن دقیق پرنده تون را نمیشه گفت حدس من بین یک ماه و نیم تا دو ماه است ... جوجه های نابالغ بعد از بلوغ به شدت تغییر رنگ می دهند بنابراین در مورد نر و ماده بودنش هم نمیشه دقیق نظر داد ( با اطلاعاتی که من دارم شاید افراد حاذق تر بتونند )
    پرنده تون را در حال حاضر با جگر مرغ و یا دل مرغ تغذیه کنید ... دادن گوشت مرغ هنوز براش زوده ... اگر خواستید از جگر استفاده کنید سعی کنید جگر مرغی باشه که در کشتارگاه تولید نشده باشه ( جگر خیلی مواد سمی به خودش جذب می کنه ) در ضمن اگر تونستید می تونید از موش سوری کوچک ( بچه ) و حشرات درشت ( ملخ ) هم در غذاییش استفاده کنید ...
    خیلی مراقبش باشید پرنده سالمه ... از بین نره ...
    تعجب می کنم چه طور می خواستند که این پرنده را تاکسی درمی کنند معمولا این جور جوجه ها را از لانه می دزدند برای فروش ... مشتری هم به اندازه کافی دارند ..

راستی دلیجه همه جای ایران هست حتی در خوزستان ... خصوصا دلیجه معمولی ...
    .

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی، طوطی
    شماره عضویت
    3439
    ممنون از پاسختون
    منم تو فکر استند هستم براش ولی این هنوز روی چوب نمی ایسته، چون هنوز جوجه آشیونست بیشتر روی محیط مسطح می ایسته، مثلاً تو روز 2 ساعت روی چوب می ایسته بقیش رو زمینه، خودم می گیرم می زارمش رو چوب، در اثر این تمرین الآن چوب رو بهتر می شناسه نسبت به دیروز بیشتر روی چوب می یاد، امروز هم راحت روی دستم اومد، ایناش اوکی بشه می زارمش رو استند، ولی مشکل اینه که بعضی وقتا شروع می کنه به ورجه ورجه کردن عین این بچه های شیطون، حالا من بزارمش رو پایه گوشه اتاق، اصلاً نمی ایسته!!! چند ساعت پیش یکی از دوستام بهم دوتا پابند داد خودش قبلاً دلیجه داشت تا ببینم چی می شه. در مورد اسید مدفوع مدام کاغذ زیرش رو عوض می کنم تا آسیب نبینه وقتی خودش دلش می خواد بره کف قفس من چه کار کنم دیگه؟؟؟ :7:
    در مورد غذا هم چشم، بلدرچین واسش گرفتم، گنجشک هم واسش می خوام بگیرم، دوستم هم می گفت من به دلیجه سنگدون می دادم بیشتر. موش سوری فراوون گیرم میاد ولی کثیف کاری داره از خونه می ندازنم بیرون :smile (166):
    در مورد گونه، این رفیق من می گفت دلیجه نیست، از کسی هم که اینو آورد پرسیدم می گفت پدر و مادرشون شبیه هم هستن ولی دلیجه نرش رنگیه و مادش قهوه ای، نمی دونم شاید هم یه نژادی از دلیجه باشه
    به هرحال هرچی که هست من که عاشقش شدم، از بس که می فهمه و باهوشه، اصلاً با طوطی و اینا قابل مقایسه نیست
    در مورد تاکس درمی هم باید بگم که این فردی که پرنده ها رو آورده بود پرنده فروش و اینا نبود، اینا اتفاقی گیرشش اومده بود چون نمی دونست چیکارشون کنه و مشتری هم دم دستش نبود، تاکسیدرمی هم بلد بود می خواست تاکسیدرمیشون کنه. هرچند از تاکسیدرمی متنفرم ولی این دفعه رفتم پیشش چندتا از کاراش رو عکس می گیرم براتون می زارم خیلی ظریف کار می کنه

فقط یه سوال مهم دیگه:
    برای تامین کلسیم بدنش چه کار کنم؟؟؟ استخوان بهش بدم؟؟؟ می خواستم یه بلدرچین کامل واسش بندازم تو چرخ گوشت، بعد پیش خودم گفتم اگه خورده استخوان ها دستگاه گوارشش رو داغون کرد چی کار کنم، پشیمون شدم

حالا چه کار کنم؟؟؟

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    سگ، گربه
    شماره عضویت
    1413
    می تونید از کلاهک هایی ( اسم اصلیشون رو نمی دونم ) برای پرندگان شکاری استفاده می شه استفاده کنید . تا مجبور شه یه جا آروم بمونه. وقتی نتونه ببینه آروم می مونه. سعی کنید ارتفاعش رو زیاد کنید. وقتی در جای مرتفعی هستند ترسشون کمتر می شه و کمتر تقلا برای فرار خواهند داشت.
    اگر نه . می تونید از داخل قفس دور تا دور قفس رو با چیزی بپوشونید که بین میله ها فاصله نباشه و پرهاش گیر نکنه بین میله ها . این طوری یه دیواره ی صاف خواهد داشت .

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی، طوطی
    شماره عضویت
    3439
    چشم بند دارم
    ولی مشکلش وحشی بازی نیست، فضولیه!!! ورجه ورجه می کنه

بچه ها کسی رو سراغ دارید که حرفه ای قوش بازی بلد باشه؟؟؟ بتونه منو درست و حسابی راهنمایی کنه؟؟؟ این پرنده اینجوری زیر دست من حروم می شه حیفه
    تو این چند روز با این که خیلی سرم شلوغ بوده ولی کلی دنبال اطلاعات گشتم، کتاب فروشی هم رفتم ولی فقط یه کتاب معمولی داشت
    البته گذشته از اطلاعات، الآن اصلی ترین مشکل من جای نگهداریشه، نگهداری این جور پرنده ها یه اتاق اختصاصی لازم داره
    اینو گفتم واسه کسایی که ممکنه مثل من هوس نگهداری این جور پرنده ها به سرشون بزنه
    البته خدائیش من طبق اون داستانی که گفتم این پرنده رو گیر آوردم وگرنه عمراً از دامان طبیعت جداش نمی کردم، حیفن واقعاً

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    سگ، گربه
    شماره عضویت
    1413
    بله درسته . این ها نباید از دل طبیعت بیرون بیان . ولی شما نجاتش دادید.
    پشت بام خونه ی شما به چه شکله؟ حالت یه اتاقک کوچیک رو داره یانه ؟ اگر این طور باشه خیلی خوب می شه می تونید اون جا براش یه جای مناسب درست کنید . اگر نه به نظرم خودتون اقدام کنید و یه فضای مناسب براش بسازید.حالا که تا این جا زحمت کشیدید نجاتش دادید . دیگه براش سنگ تموم بذارید . حکمتی داشته که دست شما افتاده.

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    ممنون از پاسختون
    منم تو فکر استند هستم براش ولی این هنوز روی چوب نمی ایسته، چون هنوز جوجه آشیونست بیشتر روی محیط مسطح می ایسته، مثلاً تو روز 2 ساعت روی چوب می ایسته بقیش رو زمینه، خودم می گیرم می زارمش رو چوب، در اثر این تمرین الآن چوب رو بهتر می شناسه نسبت به دیروز بیشتر روی چوب می یاد، امروز هم راحت روی دستم اومد، ایناش اوکی بشه می زارمش رو استند، ولی مشکل اینه که بعضی وقتا شروع می کنه به ورجه ورجه کردن عین این بچه های شیطون، حالا من بزارمش رو پایه گوشه اتاق، اصلاً نمی ایسته!!! چند ساعت پیش یکی از دوستام بهم دوتا پابند داد خودش قبلاً دلیجه داشت تا ببینم چی می شه. در مورد اسید مدفوع مدام کاغذ زیرش رو عوض می کنم تا آسیب نبینه وقتی خودش دلش می خواد بره کف قفس من چه کار کنم دیگه؟؟؟ :7:
    در مورد غذا هم چشم، بلدرچین واسش گرفتم، گنجشک هم واسش می خوام بگیرم، دوستم هم می گفت من به دلیجه سنگدون می دادم بیشتر. موش سوری فراوون گیرم میاد ولی کثیف کاری داره از خونه می ندازنم بیرون :smile (166):
    در مورد گونه، این رفیق من می گفت دلیجه نیست، از کسی هم که اینو آورد پرسیدم می گفت پدر و مادرشون شبیه هم هستن ولی دلیجه نرش رنگیه و مادش قهوه ای، نمی دونم شاید هم یه نژادی از دلیجه باشه
    به هرحال هرچی که هست من که عاشقش شدم، از بس که می فهمه و باهوشه، اصلاً با طوطی و اینا قابل مقایسه نیست
    در مورد تاکس درمی هم باید بگم که این فردی که پرنده ها رو آورده بود پرنده فروش و اینا نبود، اینا اتفاقی گیرشش اومده بود چون نمی دونست چیکارشون کنه و مشتری هم دم دستش نبود، تاکسیدرمی هم بلد بود می خواست تاکسیدرمیشون کنه. هرچند از تاکسیدرمی متنفرم ولی این دفعه رفتم پیشش چندتا از کاراش رو عکس می گیرم براتون می زارم خیلی ظریف کار می کنه

فقط یه سوال مهم دیگه:
    برای تامین کلسیم بدنش چه کار کنم؟؟؟ استخوان بهش بدم؟؟؟ می خواستم یه بلدرچین کامل واسش بندازم تو چرخ گوشت، بعد پیش خودم گفتم اگه خورده استخوان ها دستگاه گوارشش رو داغون کرد چی کار کنم، پشیمون شدم

حالا چه کار کنم؟؟؟
    چشم بند دارم
    ولی مشکلش وحشی بازی نیست، فضولیه!!! ورجه ورجه می کنه

بچه ها کسی رو سراغ دارید که حرفه ای قوش بازی بلد باشه؟؟؟ بتونه منو درست و حسابی راهنمایی کنه؟؟؟ این پرنده اینجوری زیر دست من حروم می شه حیفه
    تو این چند روز با این که خیلی سرم شلوغ بوده ولی کلی دنبال اطلاعات گشتم، کتاب فروشی هم رفتم ولی فقط یه کتاب معمولی داشت
    البته گذشته از اطلاعات، الآن اصلی ترین مشکل من جای نگهداریشه، نگهداری این جور پرنده ها یه اتاق اختصاصی لازم داره
    اینو گفتم واسه کسایی که ممکنه مثل من هوس نگهداری این جور پرنده ها به سرشون بزنه
    البته خدائیش من طبق اون داستانی که گفتم این پرنده رو گیر آوردم وگرنه عمراً از دامان طبیعت جداش نمی کردم، حیفن واقعاً

سلام
    برای کاهش بازیگوشی باید از پا بند استفاده کنید نه از چشم بند ...اگر بتونید از دوستتون براش پا بند بگیرید خیلی خوب میشه ... . حتما پابندهای مخصوص پرندگان شکاری را دیده اید ... این پا بندها هم در تمرین پرواز هم در آموزش یک جا نشستن به پرنده کمک می کنه

در مورد غذایی اش من برای سارگپه ام که در بخش معرفی پرندگان خانگی معرفی اش کردم ... اون اوایل که نمی تونست خودش یک غذای کامل را بخوره برای تامین نیاز استخوانی اش گردن مرغ را اول با ساتور خرد خرد کردم بعد انداختم توی مولینکس خمیر شد ... بعد با انگشت خمیر را لمس کردم ... هیچگونه خرده تیزی توش نبود ... دادم بهش ... در ضمن اگر شما از طعمه کامل استفاده کنید یا استخوانها را از مفصل ببرید که تیزی نداشته باشه براش بذارید خودش می دونه که چه طوری استخوان را خرد کنه وب بخوره ... من وقتی به سارگپه ام جوجه یه روزه میدم تمام استخوانها را خودش خرد می کنه و می خوره ... حتما غذایی پرنده تون را کامل کنید وگرنه استخوانهاش محکم نمیشه

خب کثیف کاری شون یک طرف بالا آوردن پلت هم یک طرف دیگه ... وقتی شروع کنه به خوردت طعمه کامل باید پلت ها را هم جمع کنید .... برای همین من بالای پشت بام را برای شکاری ام فنس کشی کردم ...
    یادتون نره به خاظر مواد غذایی که داره حتما حتما حتما باید حداقل دوبار در هفته یک غذای کامل بهش بدهید ... می تونید از دانشکده دامپزشکی شهری که توش هستید موش سوری تهیه کنید ... من شنیدم به شکاری های کوچک گنجشک هم می دهند ... طرفهای شما که زیاده من شنید گنجشک توی مغازه ها هم می فروشند ... دوستتون در مورد سنگدون هم درست گفته ... سنگدون هم میشه بهش داد ...

متاسفانه من قوش باز حرفه ای نمیشناسم ...

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی، طوطی
    شماره عضویت
    3439
    نقل قول نوشته اصلی توسط sina.M نمایش پست ها
    بله درسته . این ها نباید از دل طبیعت بیرون بیان . ولی شما نجاتش دادید.
    پشت بام خونه ی شما به چه شکله؟ حالت یه اتاقک کوچیک رو داره یانه ؟ اگر این طور باشه خیلی خوب می شه می تونید اون جا براش یه جای مناسب درست کنید . اگر نه به نظرم خودتون اقدام کنید و یه فضای مناسب براش بسازید.حالا که تا این جا زحمت کشیدید نجاتش دادید . دیگه براش سنگ تموم بذارید . حکمتی داشته که دست شما افتاده.
    مرسی از پیشنهادت
    ولی الآن مطمئنم که شما تا حالا تو تابستون اهواز نیومدی ) آقا گرمای این جا سنگ های ساختمون رو هم می ترکونه، چه برسه به این زبون بسته... نمی شه تو دمای محیط نگهش دارم، با این وضع برق هم که کولر... اگه مسئله گرما نبود یه انبار داریم جون میده واسه همین کار
    تو فکرم در 30-40 روز آینده یه قفس بزرگ واسش بخرم یا خودم با فنس براش بسازم البته تو اتاق خودم!!! هرچقدر هم رام بشه و رو استند بایسته باز یه مواقعی قفس لازم می شه، یه وقت ممکنه 1 روز 2 روز نباشم و موارد این طوری

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)