نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    سنجاب
    شماره عضویت
    4149

نگهداری از سنجاب

با سلام
    من یک سنجاب 25 روزه دارم
    حدود 10 روزی میشه خریدمش، چون کوچیکه کامله اهلیه
    اما سوالاتی راجع به غذا دادنش، حمام کردنش، واکسن و داروهاش و بیماریهایی که بین سنجاب و انسانه دارم
    ممنون میشم راجع به تربیت سنجاب کمکم کنید

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    سگ، گربه
    شماره عضویت
    1413

نگهداری از سنجاب

نگهداری و تغذیه سنجاب

محل نگهداری سنجاب
    : به طور کلی سنجاب ها پستاندارانی بسیار پر تحرک هستند و تقریبا هیچ قفسی نمی تواند برایشان کافی و مناسب باشد ولی قفس هایی در ابعاد 1.5 متر ارتفاع و یک متر عرض و 2.5 متر طول می تواند از بروز مشکلات رفتاری و استرس در آنها جلوگیری نماید.
    سنجاب ها تمایل زیادی به فرار از قفس دارند و تقریبا هیچ گاه کاملا اهلی نمی شوند حتی زمانی که غذا گرفتن از دست صاحبشان را فرا گرفته باشند. برای جلوگیری از فرار سنجاب می بایست زیر لایه چوبی کف قفس یک لایه توری فلزی نیز وجود داشته باشد تا در صورت خورده شدن بستر چوبی مانع فرار سنجاب شود. سنجاب ها در برالبر سرما مقاوم هستند و در هوای سرد با فواصل چند روزه به خواب زمستانی ناقص فرو می روند ولی در صورتی که سنجاب به خواب زمستانی نرود از عمر بیشتری برخوردار خواهد بود لذا توصیه می شود که محیط زندگی سنجاب به شدت سرد نباشد. سنجاب ها در طبیعت به صورت زوج و یا یک سنجاب نر با دو تا سه سنجاب ماده زندگی می کنند ولی با این وجود هر کدام لانه جداگانه ای دارند. در شرایط اسارت دو یا چند سنجاب ماده در صورتی که از فضای کافی برخوردار باشند بدون مشکل چندان می توانند در کنار هم زندگی کنند ولی دو یا چند سنجاب نر و یا نر و ماده می توانند آسیب های جدی به یکدیگر وارد کنند.
    محل نگهداری سنجاب باید از دمای معتدلی برخوردار باشد و نباید زیر نور مستقیم آفتاب و یا نزدیک شوفاژ یا بخاری قرار بگیرد.
    سنجاب ها به دود سیگار بسیار حساس بوده و دود سیگار به سرعت می تواند منجر به بیماری ریوی در آنها شود.
    محل نگهداری سنجاب نباید در اتاقی که تلوزیون روشن در آن قرار دارد باشد زیرا تلوزیون ها امواج الکترومغناطیسی و اولتراسونیکی ساطع می کنند که تماس طولانی مدت با این امواج می تواند منجر به مرگ سنجاب شود.
    حضور حیوانات خانگی مانند سگ و گربه در خانه یکی از عوامل استرس زای عمده برای سنجاب ها به شمار می آید.

حمام کردن سنجاب : سنجاب ها را می توانید هر ماه یک بار با کف حاصل از شامپوی مخصوص حیوانات (و نه ریختن مستقیم شامپو روی مو) با ملایمت بشویید. برای کاهش استرس بهتر است ابتدا شیر آب را با فشار بسیار کم باز کرده و اجازه دهید سنجاب ازادانه با آب بازی کند و سپس با مقداری کف و آب بدن سنجاب را بشویید و بیشتر اجازه دهید تا خودش هنگام آب تنی بدنش را تمیز کند.. مراقب باشید آب وارد دهان و بینی، چشم و گوش سنجاب نشود. پس از حمام، سنجاب را در محلی گرم قرار داده و در صورتی که نترسد با باد ملایم سشوار با حفظ فاصله مناسب (جلوگیری از سوختن پوست) خشک کنید.

تغذیه سنجاب

سنجاب ها پستانداران کوچکی هستند که به طور کلی همه چیز خوارند و مواد غذایی و ویتامین های مورد نیاز خود را با خوردن دانه غلات (گندم، جو، ذرت، برنج)، حبوبات (عدس، ماش، سویا و ..)، انواع میوه ها و سبزیجات و گیاهان (مانند گل قاصدک) و حتی مواد پروتئینی (گوشت پخته، تخم مرغ پخته و حتی جوجه یک روزه گنجشک ها) تامین می کنند. سنجاب ها علاقه زیادی به خوردن دانه های روغنی مثل تخم آفتابگردان، گردو، فندق، پسته وبادام دارند ولی این دانه ها به دلیل اینکه حاوی مقدار زیادی فسفر و چربی هستند می توانند باعث بروز پوکی استخوان و کمبود کلسیم و نیز چاقی بیش از حد در سنجاب ها شوند. به همین دلیل مصرف این دانه ها باید در حد تنقلات و هفتهای یک بار محدود شود و هر بار نیز یک دانه با پوسته سخت آن در اختیارش قرار داده شود تا تلاش برای باز کردن پوسته سخت به ساییده و کوتاه شدن دندانها نیز کمک کند. مصرف منظم از میوه های متنوع در حفظ سلامتی سنجاب ها اهمیت بسیاری دارد. پلت های مخصوص جوندگان را نیز می توانید از پرنده فروشی تهیه نمایید که این پلت ها حداکثر 40% از غذای روزانه را شامل می شوند و باقی غذای روزانه باید از میوه و سبزیجات تازه مانند هویج، کاهو، سیب زمینی، کلم، انواع میوه و دانه غلات و حبوبات تامین شود. ماست و پنیر بدون نمک و شیر خشک از منابع بسیار مناسب کلسیم هستند. تخم مرغ پخته شده با پوست سخت نیز به مقدار کم و هفته ای یک بار می تواند مناسب باشد (بخشی از تخم مرغ پخته را با پوست سخت آن در اختیار سنجاب قرار دهید.).
    دندان سنجاب ها مانند سایر جوندگان، در تمام طول عمر به طور منظم بلند می شود و سنجاب برای کوتاه کردن دندان خود ناگزیر به جویدن مواد سخت می باشد. در طبیعت سنجاب ها با جویدن چوب درختان این نیاز را برطرف می کنند ولی در منزل می توان علاوه بر چوب درختان میوه از خوراک خشک سگ ها و استخوان های مصنوعی خوراکی سگ ها که حاوی پروتئین و ویتامین نیز هستند استفاده نمود. همچنین انواعی از aسنگ های مصنوعی جویدنی حاوی کلسیم و ویتامین های مخصوص جوندگان نیز به اشکال مختلف در بازار موجود است که می تواند در برطرف کردن این نیاز کمک نماید. در صورتی که نیاز جویدن برطرف نگردد، دندانهای سنجاب بیش از اندازه رشد کرده و به استخوان فک و چشم های سنجاب آسیب می رساند و به علت درد شدید این عارضه، سنجاب قادر به خوردن غذا نخواهد بود.
    همواره باید آب پاکیزه و تازه در اختیار سنجاب قرار داشته باشد. استفاده از ابخوری های مخصوص جوندگان می تواند به پاکیزه و تازه ماندن آب کمک زیادی کند. این آبخوری ها به قفس متصل شده و با هر بار زبان زدن به نوک آن آب خارج می شود که این خصوصیت مانع از خیس شدن قفس و آلوده شدن آب می شود.
    سنجاب ها در شرایط زندگی در منزل به میزان زیادی دچار کمبود ویتامین D و E و A می شوند. برای جلوگیری از بروز این کمبود باید طبق توصیه دامپزشک و با توجه به وزن و جثه سنجاب از مکمل های ویتامینی استفاده نمایید. مصرف مرتب میوه و سبزیجات رنگین (مثل هویج) می تواند ویتامین A مورد نیاز سنجاب را تامین نماید.

بیماری های سنجاب :

سنجاب ها می توانند ناقل برخی از بیماری های مشترک انسان و دام باشند که برخی از آنها مانند هاری بسیار خطرناکند. به خصوص در صورتی که سنجاب پرورشی نبوده باشد احتمال آلودگی به هاری وجود خواهد داشت که در این حالت گاز گرفتگی می تواند خطرناک باشد. به همین دلیل نگهداری از این حیوان در برخی کشورها ممنوع است.
    برخی انگل های گوارشی مشترک میان سنجاب و انسان نیز وجود دارد که به منظور کنترل آنها باید هر 3 ماه یک بار داروی ضد انگل توسط دامپزشک تجویز شود و از دادن میوه و سبزی و دانه های شسته نشده اجتناب شود.
    سنجاب ها حیوانات مقاومی هستند و به همین دلیل زمانی که علائم بیماری را نشان می دهند اغلب بیماری پیشرفته شده و به همین دلیل باید در سریع ترین زمان ممکن اقدامات درمانی انجام گیرد. با مشاهده علائم زیر با دامپزشکتان مشورت کنید:
    بی اشتهایی
    سختی در دفع ادرار
    اسهال
    فلجی (کامل یا ناقص)
    کوری
    ریزش موها به صورت ناحیه ای یا خارش پوست
    ترشح زیاد بزاق در دهان
    پنجه زدن مداوم به دهان
    تنفس غیر طبیعی یا دشوار و یا صداهای تنفسی (عطسه، سرفه، خس خس)
    آبریزش از بینی

نویسنده : دکتر س.مکرم

ویرایش توسط hsoonheb : 6th April 2011 در ساعت 04:09 PM

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    سگ، گربه
    شماره عضویت
    1413
    از همه ی دوستان تقاضا دارم تو تصمیمشون تجدید نظر کنند. سنجاب در حال انقراض هست و اصلا پت به حساب نمیاد .
    حتی المقدور تو جنگل های بلوطی ایران آزادشون کنید . تو انقراض نسلشون سهیم نباشیم

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    سنجاب
    شماره عضویت
    4149
    سلام. حرفتون درسته
    منم دوست داشتم آزادش کنم. اما این حیوون و آزاد کنیم که نمیتونن تو جنگل زندگی کنن. زودی حیوونای دیگه میکشنشون
    دیگه خونگی شده.
    باید کلا شکارشو اووردنش ممنوع بشه. اما وقتی میارن بهترین راه اینه که بهترین زندگی و واسشون بسازیم . نه؟

بسیار ممنون خانم دکتر سارا مکرم
    از راهنماییتون ممنونم.
    فقط شما دفتر هم دارین که سنجاب رو برای ویزیت بتونیم بیاریم پیشتون؟
    ضمنا سنجاب و دارم از شیر خوردن میگیرمش. اما هیچ غذای دیگه ای نمیخوره. نهایتا به سیبی چیزی یه گاز میزنه و بی خیال میشه چی کارش باید بکنم.
    بعدا نمیدونم با من بازیش گرفته یا چی ... آخه همش دوس داره منو گاز بگیره. کس دیگرو زیاد گاز نمیگیره . اما تا دست منو میبینه میگیره و هی گاز میگیره. البتته فعل محکم نیست ولی علتشو نمیدونم
    شما اسپری و داروی ضد باکتری سنجاب رو هم دارین؟
    خیلی ممنون
    ویرایش توسط sepideh : 10th April 2011 در ساعت 12:50 PM

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    سگ، گربه
    شماره عضویت
    1413
    نقل قول نوشته اصلی توسط khorshidico نمایش پست ها
    سلام. حرفتون درسته
    منم دوست داشتم آزادش کنم. اما این حیوون و آزاد کنیم که نمیتونن تو جنگل زندگی کنن. زودی حیوونای دیگه میکشنشون
    دیگه خونگی شده.
    باید کلا شکارشو اووردنش ممنوع بشه. اما وقتی میارن بهترین راه اینه که بهترین زندگی و واسشون بسازیم . نه؟

بسیار ممنون خانم دکتر سارا مکرم
    از راهنماییتون ممنونم.
    فقط شما دفتر هم دارین که سنجاب رو برای ویزیت بتونیم بیاریم پیشتون؟
    ضمنا سنجاب و دارم از شیر خوردن میگیرمش. اما هیچ غذای دیگه ای نمیخوره. نهایتا به سیبی چیزی یه گاز میزنه و بی خیال میشه چی کارش باید بکنم.
    بعدا نمیدونم با من بازیش گرفته یا چی ... آخه همش دوس داره منو گاز بگیره. کس دیگرو زیاد گاز نمیگیره . اما تا دست منو میبینه میگیره و هی گاز میگیره. البتته فعل محکم نیست ولی علتشو نمیدونم
    شما اسپری و داروی ضد باکتری سنجاب رو هم دارین؟
    خیلی ممنون
    سلام . من دکتر مکرم نیستم دوست عزیز . فقط مطالب ایشون رو این جا قرار دادم. قرار دادن شماره و آدرس دکتر مکرم در این جا خلاف قوانین هست . چون ممکن هست به عنوان تبلیغات قلمداد بشه . اما می تونم بگم که همین جا دکتر برهانی کیا هستند . می تونید با ایشون تماس بگیرید . در بخش های مشاوره شماره ی ایشون هست.
    شماره ی دکتر مکرم رو هم می تونید از طریق اینترنت پیدا کنید . فقط کافی هست که اسمشون رو سرچ کنید . همچنین دکتر دیگری که در حیطه ی اگزاتیک پت هست و خیلی تعریفش رو شنیدم دکتر معماریان هست . شما از طریق سرچ می تونید پیداشون کنید .

اما در مورد این که سنجاب رو آزاد کنید یا نه . اگر سنجابی خریده نشه آیا فروشنده ای تشویق به شکار دوباره ی سنجاب می شه ؟ بین بد و بدتر شما بد رو انتخاب کنید . مسئله دقیقا این جاست که شما نمی تونید نگهداری کنید . چرا که سنجاب همه جا را خواهد جوید. و برای زندگی از چندین درخت استفاده می کنه . آیا شما تو خونه چندین درخت رو دارید ؟ می تونید محل امن ( از نظر سنجاب . و نه از نظر خود شما )براش فراهم کنید ؟
    ویرایش توسط hsoonheb : 10th April 2011 در ساعت 10:48 PM

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    سنجاب
    شماره عضویت
    4149
    درست میفرمایین. من تسلیمم
    هرچند من محیطی که واسه سنجابم درست کردم براش 3-4 تا درخت بزرگ گذاشتم با همه امکانات. محیط گرم و مورد نیازش و ...
    ولی بازم جای این حیوون تو طبیعته نه خونه
    منم به این نتیجه رسیدم

یک مسئله دیگه
    این بخش های مشاوره که میفرمایین کجا هستمن که پیدا نکردم
    ویرایش توسط sepideh : 12th April 2011 در ساعت 03:43 PM

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    سگ، گربه
    شماره عضویت
    1413
    نقل قول نوشته اصلی توسط khorshidico نمایش پست ها
    درست میفرمایین. من تسلیمم
    هرچند من محیطی که واسه سنجابم درست کردم براش 3-4 تا درخت بزرگ گذاشتم با همه امکانات. محیط گرم و مورد نیازش و ...
    ولی بازم جای این حیوون تو طبیعته نه خونه
    منم به این نتیجه رسیدم

یک مسئله دیگه
    این بخش های مشاوره که میفرمایین کجا هستمن که پیدا نکردم

خیلی خوشحالم .
    از لینکی که برا تون قرار می دم استفاده کنید

http://www.parsipet.ir/forum/forumdisplay.php?f=505

از این بخش استفاده کنید

کاربر ویژه انجمن
    (همکار قدیمی سرپرست کل)

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی_شاه طوطی_گربه
    شماره عضویت
    22
    مرسی سینا و همچنین شما دوست خوبم. منم خوشحالم که یه تصمیم درست و جدید گرفتی برای سنجابت

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)