نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
    کاربر افتخاری پارسی پت
    (همکار قدیمی مدیر ارشد)

نوع حیوان خانگی
    grey parrot , cocktail
    شماره عضویت
    2847

آموزش بازی عبور از لوله توسط کاسکو

چگونه به طوطی خود آموزش دهیم که از داخل یک لوله عبور کند یا از روی یک حلقه بپرد ؟ در این مقاله به شما توضیح داده خواهد شد که به طوطی خود آموزش دهید از میان اشیای متفاوتی که می بیند عبور کند .

عبور از لوله یکی از آسانترین ترفندهایی است که می توانید به طوطی خود آموزش دهید اما پیش از شروع آموزش ، طوطی شما باید طرز استفاده از چوب نشانگر را آموخته باشد. اما در حال حاضر دانستن برخی نکات ضروری است، طوطی شما باید رام و دستی باشد .اگر طوطی به دست شما اطمینان نداشته باشد یا نداند که چگونه چوب نشانگر را برای رسیدن به جایزه تعقیب کند بهتر است به مقالاتی که مربوط به رام کردن و آموختن آموزشهای پایه است مراجعه کنید .

در ابتدا شما باید یک لوله متناسب با اندازه طوطی خود تهیه کنید . کوچکترین پاراکیت ( یعنی باجریگار ) می تواند از لوله ی مقوایی دستمال کاغذی عبور کند .شما می توانید برای طوطی های کوچک مثل سنگال ، ککاتیل یا کانور از یک قطعه لوله پی وی سی (PVC) با قطر 3 یا 4 سانت استفاده کنید . برای طوطی های بزرگتر تصمیم با شماست .من از یک لوله ی اتصال PVC با قطر 6 سانت استفاده می کنم تا مجبور نباشم یک لوله ی کامل خریداری کنم ( چون خرید لوله در این اندازه می تواند گران و پر هزینه باشد ).شما باید در تهیه لوله برای طوطی های بزرگتر خلاقیت و دقت بیشتری به خرج دهید . اگر طوطی شما بزرگتر باشد خودتان می توانید با استفاده از مقوا و لوازم دیگر یک لوله بسازید .

این ایده ی بدی نیست که برای شروع آموزش از یک لوله با طول کم استفاده کنید تا این اطمینان را به پرنده خود بدهید که می تواند به راحتی از داخل لوله عبور کند .اگر شما از لوله ی مقوایی دستمال کاغذی استفاده می کنید ، می توانید آن را به قسمتهای کوچکتری برش دهید و سپس در مراحل بعدی از لوله های طویل تری استفاده کنید .گاهی اوقات ممکن است نتوانید لوله را برش دهید اما سعی کنید لوله زیاد طویل نباشد تا آموزش تاثیرگذاری داشته باشید . شما باید چوب نشانگر را طوری از یک سمت لوله وارد کنید تا بتوانید آن را در سمت دیگر مشاهده کنید . بهتر است لوله را با استفاده از یک نوار محکم ببندید تا حرکت نکند یا می توانید از شخص دیگری کمک بگیرید تا لوله را برای شما نگه دارد در این حالت هر دو دست شما برای آموزش آزاد خواهد بود .در کلیپی که مشاهده می کنید خودم لوله را در طول آموزش نگه داشته و کنترل کردم. اما اگر شما در مورد حرکت لوله نگرانی نداشته باشید قطعا راحت تر می توانید این آموزش را انجام دهید .

من توصیه می کنم که آموزش این ترفند روی یک میز کوچک یا یک فضایی به دور از شلوغی روی زمین انجام شود که باعث حواسپرتی طوطی نگردد . بهتر است آموزش را روی مبلمان یا میز ناهارخوری انجام ندهید چون ممکن است طوطی شما به سمت مکانهایی جذب شود که شما نمی خواهید . سعی کنید یک مکان اختصاصی برای آموزش انتخاب کنید تا نسبت به تخریب لوازم خود نگرانی نداشته باشید . بنابراین شما علاوه بر لوله به چوب نشانگر و صدای کلیک (کلیکر) نیز نیاز دارید .

حالا ما می توانیم آموزش را آغاز کنیم . راحت بودن طوطی در اطراف لوله بسیار مهم است و ما نباید او را بترسانیم. بنابراین نباید فورا طوطی خود را مجبور کنید که از داخل لوله عبور کند بلکه باید به او اجازه دهید که در اطراف لوله بازی کند و برای بدست آوردن جایزه ، چوب نشانگر را تعقیب کند . زمانی که طوطی در کنار لوله احساس راحتی داشته باشد شما می توانید او را به سمت لوله هدایت کنید . در ابتدا مهم نیست که طوطی شما در چه موقعیتی قرار دارد، هر اندازه که به لوله نزدیک شد به او جایزه بدهید . هنگامی که طوطی شما نوک چوب نشانگر را با منقار خود لمس می کند ، باید کلیک کرده و به او جایزه بدهید .

حالا ما می توانیم آموزش را آغاز کنیم . راحت بودن طوطی در اطراف لوله بسیار مهم است و ما نباید او را بترسانیم. بنابراین نباید فورا طوطی خود را مجبور کنید که از داخل لوله عبور کند بلکه باید به او اجازه دهید که در اطراف لوله بازی کند و برای بدست آوردن جایزه ، چوب نشانگر را تعقیب کند . زمانی که طوطی در کنار لوله احساس راحتی داشته باشد شما می توانید او را به سمت لوله هدایت کنید . در ابتدا مهم نیست که طوطی شما در چه موقعیتی قرار دارد، هر اندازه که به لوله نزدیک شد به او جایزه بدهید . هنگامی که طوطی شما نوک چوب نشانگر را با منقار خود لمس می کند ، باید کلیک کرده و به او جایزه بدهید .

در ادامه تمرین تعقیب کردن چوب نشانگر ، کم کم طوطی را به سمت یکی از ورودی های لوله نزدیک کنید .سپس تمرین را در داخل لوله آغاز کنید وچوب نشانگر را از داخل لوله عبور داده و از سمت دیگر (سمتی که طوطی حضور دارد )خارج کنید .اجازه دهید که طوطی چوب نشانگر را خارج از لوله اما نزدیک به ورودی آن لمس کند و سپس با دست دیگرتان به او جایزه بدهید . در مرحله بعد چوب نشانگر را بیشتر به سمت داخل لوله بکشید تا طوطی مجبور شود برای لمس کردن آن سرش را بتدریج به داخل لوله وارد کند . بعد از اینکه او اینکار را به درستی انجام داد می تواند برگردد و جایزه خود را دریافت کند .

هنگامی که طوطی شما آمادگی خود را برای رفتن تا نیمه ی راه لوله برای لمس کردن چوب نشانگر نشان داد ، شما می توانید چوب نشانگر را از لوله خارج کرده و همزمان جایزه را در آن سمت به او نشان دهید . بنابراین به جای اینکه دوباره از راهی که آمده برگردد مجبور خواهد شد برای گرفتن جایزه به طور کامل از لوله عبور کند . بعد از این مرحله شما باید بتوانید با حرکت دادن چوب نشانگر در مقابل طوطی بدون اینکه اجازه دهید آن را لمس کند او را به داخل لوله هدایت کنید . فقط چوب نشانگر را بکشید و اجازه دهید که طوطی شما آن را دنبال کند .هنگامی که طوطی از داخل لوله خارج شد ، به او جایزه بدهید و اجازه ندهید که چوب نشانگر را لمس کند .بعد از این مرحله شما باید طوطی خود را امتحان کنید تا ببینید اگر او را کنار ورودی لوله قرار دهید خودش از داخل آن عبور می کند ؟ ممکن است برای اینکه به او یاد آوری کنید که از داخل لوله عبور کند، نیاز باشد که چوب نشانگر یا جایزه را در طرف دیگر به او نشان دهید . هرگز برای عبور از کنار لوله به او جایزه ندهید . او باید تنها زمانی جایزه بگیرد که از داخل لوله عبور کند .

تمرین این مراحل را تا زمانی ادامه دهید که طوطی بین عبور از لوله و به دست آوردن جایزه رابطه برقرار کند .طوطی من ( ترومن ) این ارتباط را در جلسه سوم از تمرین برقرار کرد.بعد از نشان دادن چوب نشانگر، او از داخل لوله عبور کرد.زمانی که من در حال آماده کردن جایزه ی دیگری بودم، ترومن بدون تعقیب کردن چوب نشانگر تصمیم گرفت بار دیگر از داخل لوله عبور کند . بعد از اینکه به او جایزه دادم فهمیدم که این آخرین مرحله از آموزش این ترفند است . طوطی مجبور است برای رسیدن به جایزه اینکار را نکرار کند . با این حال در مراحل ابتدایی آموزش نباید عجله کنید چون اگر طوطی از لوله بترسد از رفتن به داخل آن امتناع می کند .

در ابتدا ، هر زمان که طوطی از داخل لوله عبور کرد به او جایزه بدهید .شما مجبورید که همیشه با جایزه های متنوع و کلیکر در دستتان آماده باشید چون هر لجظه طوطی ممکن است تصمیم بگیرد از داخل لوله عبور کند .شما می خواهید عبور از داخل لوله یک تجربه فوق العاده با ارزش برای طوطی باشد ، با این حال عبور از داخل لوله به تنهایی یک ترفند محسوب نمی شود .مرحله آخر گذاشتن یک نشانه برای این ترفند است .در بیشتر موارد نشان دادن لوله به طوطی کافی است .من دوست دارم برای ترغیب طوطی به انجام ترفند ، نشانه های دیداری را با نشانه های کلامی تکمیل کنم .بنابراین من از این جمله برای این ترفند استفاده می کنم " از لوله رد شو ".برای اینکه به طوطی خود بیاموزید به سرعت از داخل لوله عبور کند ، ابتدا لوله را از او دور کنید و سپس آن را در مقابل طوطی قرار دهید . با یک دست لوله و با دست دیگر کلیکر و جایزه را نگه دارید . لوله را در محلی قرار دهید که ورودی آن درست در مقابل طوطی باشد و منتظر بمانید که از داخل آن عبور کند .در ابتدا شما می توانید زمان زیادی برای عبور طوطی منتظر بمانید اما در نهایت نباید به انتظارهای طولانی جایزه بدهید .اگر طوطی شما در محدوده زمانی مناسب از داخل لوله عبور نکرد لوله را برداشته ( برای مدتی اجازه ندهید که داخل لوله عبور کند) و وقتی او آماده شد که از داخل لوله عبور کند بار دیگر لوله را در مقابل او قرار دهید . بعد از اینکه به طوطی برای عبور از داخل لوله جایزه دادید لوله را دور کنید چون او تا زمانی که لوله را در مقابل او قرار ندهید از داخل آن عبور نمی کند . اگر طوطی شما هنگامی که لوله را در مقابل او قرار دادید از داخل آن عبور نکرد ، مرحله قبلی را بار دیگر تکرار کنید و منتظر بمانید که تمرین بیشتر باعث ایجاد انگیزه در طوطی شود .

تمرین را برای مدتی ادامه دهید و ذهن طوطی را درگیرتر کنید . لوله را در فاصله دورتری از طوطی قرار دهید به طوری که مسافت بیشتری را برای رسیدن به لوله و عبور از آن طی کند . همچنین زاویه لوله را تغییر داده و ورودی آن را رو به سمت دیگری قرار دهید که طوطی برای پیدا کردن ورودی لوله مجبور باشد مسیر خود را تغییر دهد . تغییر زاویه لوله را به سرعت انجام ندهید چون ممکن است طوطی درک نکند که چه کاری باید انجام دهد اما اگر ورودی لوله در زاویه دید طوطی قرار داشته باشد او می فهمد که برای عبور از لوله باید مسیر خود را تغییر دهد . مطمئن شوید که طوطی شما صرف نظر از اینکه در مقابل کدام ورودی لوله قرار گرفته ، از هر دو سمت لوله عبور کند . اگر شما همیشه روی یک سمت تاکید داشته باشید ( مثلا عبور از سمت چپ لوله به سمت راست ) بنابراین طوطی ممکن است بجای ترفند کلی ، یک حرکت خاص را یاد بگیرد . هنگامی که لوله را در هر سطح یا هر سمتی که مورد نظر شما است قرار دهید خواهید دید که طوطی شما به خوبی می داند چگونه این ترفند را انجام می دهد . به سمت ورودی لوله حرکت می کند ، از داخل آن عبور کرده و از سمت دیگر خارج می شود .

مترجم: sepideh

گرداوری: honey

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    کلیپ تصویری آموزش بازی عبور از لوله به طوطی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)