نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    سگ، گربه
    شماره عضویت
    1413

جغد ها پرندگان شکاری شگفت انگیز

سلام.
    چند روز پیش برنامه ی مستندی در مورد جغد ها به زبان آلمانی دیدم . به زبان آلمانی تسلطی ندارم . به همین خاطر سوالات زیادی تو ذهن من باقی موند. همچنین مقاله هایی خوندم در مورد جغد ها که اطلاعات کلی در مورد آن ها داده شده بود و جزئیات و چرایی بعضی موارد رو در اون مقاله ها نگنجانده بود.

این جا قصد دارم سوال های خودم رو بپرسم . اگر کسی اطلاعاتی داره ممنون می شم که در اختیار همه ی دوستان قرار بده.

اولین سوال من این بود که چرا جغد ها چشم هاشون حرکتی نداره و تا این اندازه به خودشون زحمت می دن و سرشون رو 270 درجه می چرخونند؟ شکل مهره های گردن اون ها به چه شکل هست که می تونند گردن خودشون رو 270 درجه بچرخونند ؟!!!!!!!!

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    سلام
    تا اونجا که من می دونم زاویه گشتن به حول یک محور بیشتر از اونچه به شکل مهره ها مربوط باشه به شکل عضلات متصل به مهره ها بستگی داره این شکل و نحوه اتصال عضلات هست که اجازه حرکت کم یا زیاد را به مهره ها میده... در جغد هم همینطوره ... نحوه قرار گیری عضلات و ایجاد حرکت در مهره گردن پرندگان به گونه ای است توانایی چرخش را به اونها میده و چون این چرخش هیچگاه 360 درجه کامل نیست امکان قطع شدن گردن اون طوری که ما فکر می کنیم وجود نداره جغد مقام اول را در گرداندن گردن نداره ... یک نوع دارکوب هست به نام wryneck که ما بهش میگیم دارکوب راه راه یا دارکوب قهوه ای اما اگر به معنای اسم انگلیسی اش توجه کنی می بینی معنی " گردن ش ک س ت ه " را میده ... چرخش گردن این دارکوب به قدری زیاد است که به 360 درجه خیلی نزدیکه به حدی که به گردن ش ک س ت ه معروف شده ...
    اما در مورد عدم حرک چشمها در حفره ... این دیگه به مراحل تکامل بستگی داره ... باید توی بحثهای تکاملی گشت و دید جغد ها در کدام مرحله از تکامل نیاز به گردش چشم را از دست داده اند یا اینکه اصلا نداشتند... اگر در این مورد مطلبی پیدا کردم بهت میگم ...

ویرایش توسط hsoonheb : 25th May 2012 در ساعت 12:13 PM

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    سگ، گربه
    شماره عضویت
    1413
    سلام .
    چغد ها معمولا چند تا تخم می ذارن ؟ جوجه ها معمولا بعد از چند مدت می تونن پرواز کنند ؟ جغد ها هم مهاجرت می کنند ؟

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    سلام
    اینکه هر جغدی چند تا تخم میذاره بسته به جنس و نژاد اون فرق می کنه جغد هایی که جثه بزرگتری دارند معمولا دوتا تخم میذارن ( این چیزی است که منبه صورت تجربی توی لانه هاشان دیدم برای اطلاعات دقیق تر ،دانستن زمان تفریخ و زمان مستقل شدن باید به منابع پرنده شناسی مراجعه کنید)
    اما در مورد مهاجرت : بله جغدها مهاجرت هم می کنند مثلا مرغ حق که از جغد کوچک هم کوچکتر است در تابستان مهان کشور ماست ... کتاب پرندگان ایران آقای جمشید منصوری کتاب خوبی است که جغدهای ایران را به خوبی معرفی کرده است.
    ویرایش توسط hsoonheb : 25th May 2012 در ساعت 12:14 PM

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)