صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 36
    کاربر ثابت

شماره عضویت
    9

تعیین جنسیت در عروس هلندی

سلام
    از آنجا که در مورد تعیین جنسیت کاکتیل زیاد سوال میشه تصمیم گرفتم که یک تاپیک جداگانه براش بذارم و قبل از اینکه بحث را شروع کنم این نکته را یاد آوری می کنم که این روشها 80 درصد درست میتونه باشه برای اینکه بارها دیده شده بعد از تولک رفتن پرنده رنگ و خطوط پرها تغیر کرده ، برای تشخیص صحیح تر باید به رفتار پرنده نیز توجه کرد :

نکته : این نشانه ها تا قبل از بلوغ قطعی نبوده و می توانند بعد از بلوغ تغییر کنند اما تا حدود زیادی می توانند ما را در تعیین جنیست کاکتیل مان راهنمایی کنند.
    در نژاد نرمال گری تشخیص از سایر نژادها راحت تر است
    مهمترین تفاوت نر و ماده در این نژاد وجود خطهای افقی بر زیر پرهای دم است ، پرنده ای که این خطوط افقی بر روی دم را داشته باشد به احتمال زیاد ماده است. به تصویر زیر توجه کنید :
    ( پرنده سمت راست نر و پرنده سمت چپ ماده است )

[/IMG]

دومین نشانه تیره تر بودن رنگ صورت است پرنده ای که رنگ صورتش روشن تر باشد به احتمال زیاد نر است . به تصویر بالا نگاه کنید . در تصویر زیر نیز خطوط افقی روی دم و تیره بودن صورت کاملا مشخص است.

[/IMG]

نشانه بعدی وجود نقطه های سفید بر روی شاهپرهای اصلی است که از نشانه های پرنده های ماده است
    این نشانه ها را درسایر نژادهای مخلوط رنگی نیز می توان دید اما درآلبينو ها و لوتينو ها این نشانه ها به خوبی دیده نمی شود

در مورد این نژادهایی که رنگ شان روشن است ، اولين راه شناسايي ، دقت به رفتار پرنده است
    پرنده نر بالغ بلبلي ميخونه، با نوكش روي سطوح سخت ضرب ميگيره و چند قدم راه ميره و ميپره هوا تمام اونهايي كه عروس نر داشتند اين رفتار را ديده اند و ميشناسند.

راه دوم كه كمي سخت است اينه كه به شاهپرهاي اصلي نگاه كني اگر بشه توي نور بهش نگاه کنید بهتر است اگر روي شاهپرها نقطه هاي روشن تري ديده بشه به احتمال زياد پرنده ماده است و همينطور به پرهاي زير دم هم كه نگاه كني خطوطي افقي به صورت خطهاي روشن تر ديده ميشه كه البته ديدن اين نشانه ها در كاكتيلهاي آلبينو يا لوتينو نياز به تجربه داره ولي قابل ديدن است.

راه سوم فرم سر و منقار پرند ه است كه اين راه هم براي افراد با تجربه است كه به علت زياد ديدن و به دفعات متعدد ديدن مي تونن تفاوت فرم سر و منقار را در پرنده تشخيص بدهند ، فرم سر در پرنده نر حالت مستطیلی شکل دارد ولی در پرنده ماده انحنا به سمت دایره بیشتر میل می کند .... در تصویر زیر یک پرنده نر دیده میشود
    البته همانطور که قبلا گقته شد این روش برای کسانی که با تجربه هستند بیشتر کار آمد هست

[/IMG]

تصویر زیر یک کاکتیل ماده است فرم سر یا جمجه با پرنده نر فرق دارد

[/IMG]

راه چهارم اينه كه يك پرنده اي كه از جنسيتش مطمئن هستيد مانند يك نرمال گري ماده را بندازيد كنار اين پرنده و از روي عكس العملي كه نشان ميده بتوني حدس بزني كه مي تونه نر باشه يا ماده

در مورد نژادهای مخلوط نیز این قوانین صدق می کند در تصاویر زیر دو نژاد مخلوط نشان داده شده است در یکی که خطوط افقی زیر دم کام مشخص است و در دیگری این خطوط دیده نمی شود ... این دو پرنده آلبینو نیستند بلکه یک نژاد مخلوط هستند که رنگ فیلی رنگ کم رنگی دارند

پرنده نر :

[/IMG]

پرنده ماده :

[/IMG]

اما تاكيد ميكنم تمام اين راهها هم صد در صد نمي تونه جنيست را تعيين كنه چرا كه موارد نقيضش هم ديده شده با اينحال اين راهها ، روشهاي رايجي است كه با آن ميشه جنسيت كاكتيل ها را(به خصوص در مورد آلبينو ها يا لوتينو ها حدس زد.

شاد باشید.

شیکرا

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ندارم
    شماره عضویت
    4501
    لینک تصاویر مشکل داره داداش

همکار قدیمی (مدیر کل انجمن)
    متخصص آکواریوم های آب شور

نوع حیوان خانگی
    اگه گفتی؟!!!!!!!!!!
    شماره عضویت
    27
    نقل قول نوشته اصلی توسط kimiascript.com نمایش پست ها
    لینک تصاویر مشکل داره داداش
    مشکل آپلود سنتر فروم هستش که به زودی بر طرف میشه و عکس ها بر میگرده

کاربر ساده

شماره عضویت
    3433
    سلام
    مطلب خوبی بود
    یه نکته هست اونم اینکه در پرنده نر هم خطوط زیر دم وجود داره.

کاربر تازه وارد

شماره عضویت
    4821
    نقل قول نوشته اصلی توسط draco نمایش پست ها
    سلام
    مطلب خوبی بود
    یه نکته هست اونم اینکه در پرنده نر هم خطوط زیر دم وجود داره.

دوست عزیزم ، در مورد موتیشن های خاکستری ، دارچینی ، ابلغ 25 درصد روشن 75 درصد تیره ، و لوتینو ، این مطلبی که گفتی کاملا اشتباهه و اتفاقا نر ها به هیچ وجه دارای خطوط زیر دم و خال های روی شاهپر ها نیستند .

در مورد اصل مطلب که نوشته ی shikra هست باید عرض کنم به عنوان کسی که مدت هاست داره تعیین جنسیت کاکاتیل رو انجام میده و ازشون نگهداری می کنه ، روش 3 کاملا تخیلی و من در آوردیه و به عنوان کسی که به ترجمه وارده باید عرض کنم در هیچ جای دنیا و در هیچ سایت معتبری همچین چیزی نوشته نشده !!! می تونید سرچ کنید . مگر اینکه از بعضی پرنده فروش ها بشه شنید !!!

و با توجه به این که دیدن آواز خوندن کاکاتیل ممکنه در فروشگاه و هنگام خرید امکان پذیر نباشه و ممکنه شخص مجبور شه تا فصل جفتگیری تو فروشگاه بایسته !!! و همینطور روش 4 که باز اون هم به زمانی در حدود6 ماه نیاز داره ، بنابراین فقط روش 2 شما کاربردی هست . البته روش 4 و 1 هم معتبره ولی کاربردی نیست .

موفق باشید...

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    نقل قول نوشته اصلی توسط majooly نمایش پست ها

دوست عزیزم ، در مورد موتیشن های خاکستری ، دارچینی ، ابلغ 25 درصد روشن 75 درصد تیره ، و لوتینو ، این مطلبی که گفتی کاملا اشتباهه و اتفاقا نر ها به هیچ وجه دارای خطوط زیر دم و خال های روی شاهپر ها نیستند .

در مورد اصل مطلب که نوشته ی shikra هست باید عرض کنم به عنوان کسی که مدت هاست داره تعیین جنسیت کاکاتیل رو انجام میده و ازشون نگهداری می کنه ، روش 3 کاملا تخیلی و من در آوردیه و به عنوان کسی که به ترجمه وارده باید عرض کنم در هیچ جای دنیا و در هیچ سایت معتبری همچین چیزی نوشته نشده !!! می تونید سرچ کنید . مگر اینکه از بعضی پرنده فروش ها بشه شنید !!!

و با توجه به این که دیدن آواز خوندن کاکاتیل ممکنه در فروشگاه و هنگام خرید امکان پذیر نباشه و ممکنه شخص مجبور شه تا فصل جفتگیری تو فروشگاه بایسته !!! و همینطور روش 4 که باز اون هم به زمانی در حدود6 ماه نیاز داره ، بنابراین فقط روش 2 شما کاربردی هست . البته روش 4 و 1 هم معتبره ولی کاربردی نیست .

موفق باشید...

سلام
    ممنون از اینکه در نهایت ادب تخیلی بودن مورد سوم را یاد آوری کردید .... واقعا ازتون سپاسگزارم ......... وجود کاربران با تجربه ای مثل شما ( و چند نفر دیگه که جدیدا توی سایت فعالیت می کنند ) مایه مباهات و افتخار است... لطفا افراد کم تجربه ای مثل من را بیشتر راهنمایی فرمایید ..
    با سپاس فراوان از لطف شما

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی -دیسکس-کبوتر
    شماره عضویت
    3369
    سلام
    مي خواستم بدونم تعيين جنسيت در عروس هايي كه كاملا سفيد هستند چه جوري است؟

کاربر ثابت

شماره عضویت
    198
    نقل قول نوشته اصلی توسط M_2k2 نمایش پست ها
    سلام
    بهترین روش تشخیص از روی صدا و فرم سر هست.اگه صداش یک مدل باشه ماده هستو اگه با چند تن مختلف آواز بخونه نره.

کاربر تازه وارد

شماره عضویت
    4821
    نقل قول نوشته اصلی توسط m_2k2 نمایش پست ها
    سلام
    در جهش رنگی آلبینو ما به غیر از تست dna روش قطعی دیگری نداریم . مگر اینکه کاکاتیل مورد نظر شروع به آواز خواندن کند که معمولا در هنگام خرید پرنده ، چنین اتفاقی نمی افتد یا اینکه جنسیت در موتیشن البینو ، می تواند پس از جفت گیری مشخص بشود. در غیر این صورت ، تنها روش قابل اطمینان ، تست dna است که تا جایی که اطلاع دارم در تهران یک کلینیک این کار را انجام می دهد ...

کاربر تازه وارد

شماره عضویت
    4821
    نقل قول نوشته اصلی توسط Shikra نمایش پست ها
    سلام
    ممنون از اینکه در نهایت ادب تخیلی بودن مورد سوم را یاد آوری کردید .... واقعا ازتون سپاسگزارم ......... وجود کاربران با تجربه ای مثل شما ( و چند نفر دیگه که جدیدا توی سایت فعالیت می کنند ) مایه مباهات و افتخار است... لطفا افراد کم تجربه ای مثل من را بیشتر راهنمایی فرمایید ..
    با سپاس فراوان از لطف شما
    دوست عزیز من از شما پوزش می خوام . درست میگید لحن من بد بود . با دیدن این مطالب عجیب مثل تعیین جنسیت کاکاتیل با توجه به سایز جمجمه (!!!!!) تو این سایت یک مقدار تعجب کردم و برای مخاطب تازه واردی که این مطالب رو میاد و می خونه ، ناراحت شدم.به هر حال بازم عذر می خوام . اما فراموش نکنید که تازه وارد بودن یا کاربر قدیمی بودن ، میزان تجربه یا اطلاعات رو مشخص نمی کنه ... .بنده هم همونطور که می بینید پست هام به 10 تا نرسیده و فکر هم نمی کنم برسه چون به اندازه ی کافی مشغله دارم و اگر هم بخوام فعالیت کنم ، در جایی این کار رو انجام می دم که بدونم فعالیتم نتیجه داره نه اینجا .در رابطه با این مسئله هم امیدوارم پوزش من رو بپذیرید و از دست من ناراحت نباشید... .

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)