صفحه 1 از 53 123456789101112131415161718192051 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 522
    کاربر موثر

شماره عضویت
    242

پرسش و پاسح در رابطه با co2 در اکواریوم گیاهی

گیاهان و CO2

کربن یک عنصر بنیادی است که اساس تمامی موجودات زنده در طبیعت است. گیاهان هم از این قاعده مثتثنی نیستند.
    چون گیاهان امکان بدست آوردن منابع غذایی خود را ندارند، مواد غذایی آنها باید در محیط پیرامونشان محیا باشد. گیاهان از بسیاری از ریز مغذی ها (MicroNutrients) و درشت مغذی ها(MacroNutrients) پیرامون خود استفاده میکنند.کربن دی اکسید یکی از درشت مغذی های اولیه میباشد. در یک آکواریوم فاکتور ها بیشتر محدود به : نور، کربن دی اکسید، ریز مغذی ها، و درشت مغذی ها است.ریز و درشت مغذی ها معمولاً به میزان لازم توسط ماهی ها و کودها محیا می شود.
    گیاهان از فرآیندی به نام فوتوسنتز برای بدست آوردن کربوهیدرات های لازم برای زندگی خود استفاده میکنند.
    فوتوسنتز از نور برای انرژی و از کربن دی اکسید برای انجام واکنش های شیمیایی استفاده میکند. فرآیند فوتوسنتز به مقدار مشخصی انرژی نوری نیاز دارد به عبارت دیگر هنگامی که نور به شدت کافی وجود داشته باشد فوتوسنتز انجام می شود.
    در صورتی که نور به حد کافی نباشد فوتوسنتز انجام نمی شود. از سوی دیگر در صورتی که نور بیش از حد وجود داشته باشد فوتوسنتز هم با سرعت بیشتری انجام می شود. همانطور که میدانید هنگامیکه نور بیشتر از 2 وات در هر گالن(4 لیتر) وجود داشته باشد تزریق کربن دی اکسید اضافی ضروری است.
    در آکواریوم های گیاهی ما کربن دی اکسید بطور طبیعی وجود دارد. ماهی ها کربن دی اکسید تولید میکنند، همچنین کربن دی اکسید بوسیله ی هوادهی به آب وارد می شود و یا حتی بوسیله ی سطح آب مقداری کربن دی اکسید در آب حل می شود. به این عمل تعادل هوایی یا atmospheric equilibrium می گویند.
    محیا کردن ریز و درشت مغذی ها بوسیله ی کوهای تجاری به راحتی انجام می شود. اما معمولاً محیا کردن یک نور کافی برای یک آکواریوم گیاهی سخت تر و پر هزینه تر است. هر دو نوع لامپ های فلورسنت و هالید نور کافی را محیا میکنند در صورتی که انعکاس مناسبی داشته باشند، اما در آکواریوم های عمیق (بیش از 20 اینچ) بسیار سخت است که بتوان نور کافی را محیا کرد.

(در مورد نورها یک مقاله کامل بزودی ترجمه میکنم)

مقدمات سیستم های تزریق کربن دی اکسید (CO2)

تزریق کربن دی اکسید راه های متفاوتی دارد، محصولاتی برای این کار وجود دارد که به علت پر هزینه بودن آنها ما از توضیح در این مورد صرفنظر میکنیم و میریم سراغ راه ارزانتر!

اولین مرحله برای ساخت دستگاه تولید کننده کربن دی اکسید یک منبع تجدید پذیر کربن دی اکسید است. راه های زیادی برای تولید کربن دی اکسید وجود دارد مثل ترکیب کردن اسید ها و بازها و... که بهترین و مطمين ترین راه متد مخمر یا Yeast Method است. خمیر مایع یا همون مخمر با شکر واکنش میدهد که نتیجه آن کربن دی اکسید می شود که بهترین محل برای انجام این واکنش آب می باشد.که به این فرایند تخمیر می گویند.

در مرحله بعد شما باید کربن دی اکسید تولید شده را به جمع کنید و آن را وارد تانکتان کنید. متد خمیرمایع/شکر در یک ظرف کاملاً بسته شده که امکان ورود و خورج هوا به آن نیست انجام می شود.

در مرحله بعد کربن دی اکسید تولید شده باید به آب تزریق شده و در آن حل شود که این مرحله را می توان بصورت مستقیم با حباب دادن در آب انجام داد که راه زیاد جالبی نمی باشد! در ادامه تعدادی از راه های بهتر را بررسی می کنیم.

یکی از راه های بهتر و آهسته تر متدی است که به آن ناقوس کربن دی اکسید یا CO2 Bell میگویند:
    در این راه مطابق شکل زیر شلنگ هوا (CO2 Tubing) باید زیر یک ظرف ناقوس مانند (میتونید یک بطری آب رو به این صورت ببرید) حباب دهد که این حباب ها در این منطقه محبوس می شوند و حباب های اضافی از آن خارج می شوند با این راه در حباب های خود صرفه جویی میکنید و مقدار بیشتری کربن دی اکسید در آب حل می شود.

متد دیگر به نام Diffuser که یک دستگاه حل کننده حباب می باشد و چون تا بحال همچین دستگاهی در ایرن ندیدم از این توضیح بیشتر صرفنظر میکنیم!

ساخت دستگاه

برای اینکار به یک ظرف 2 لیتری پلاستیکی آب و مقدار کافی شلنگ و چسب سیلیکون نیاز دارید:
    درب بطری را بردارید و در آن سوراخ تنگی ایجاد کنید که شلنگ هوا به سختی از آن داخل شود.
    سپس شلنگ را حداکثر 3 سانتیمتر از سوراخ رد کنید.
    هر دو طرف سوراخ را با چسب سیلیکون(آکواریوم) چسب بزنید.
    چند ساعت صبر کنید تا چسب کاملاً خشک شود (بهتر از 1 شبانه روز صبرکنید)
    میتوانید در سر راه شلنگ که به سمت تانکتان رفته یک شیر اطمینان قرار دهید تا از برگشت آب به ظرف جلوگیری شود.
    دستگاه شما باید تقریباً مشابه عکس زیر شود:

تهیه ترکیب تولید کربن دی اکسید

خوب به قسمت مهم آموزش رسیدیم:

مواد مورد نیاز:

2 فنجان آب
    2 فنجان شکر
    1 قاشق چایی خوری خمیر مایع

ترکیب بالا ساده ترین روش است که به راحتی تا 16 روز کربن دی اکسید شما را تأمین میکند.

به جای شکر معمولی می توانید از شکر قهوه ای استفاده کنید که تأثیر بهتری دارد البته من هرکجا که رفتم نتونستم تهیه کنم!

خمیر مایع هم نوع های متفاوتی دارد که در ایران فقط همین خمیر مایع معمولی رو میتونید پیدا کنید که هر 100 گرم آن تقریباً 500 تومان می شود.

مراحل کار

بطری 2 لیتری را تا 3/4 آب گرم کنید و شکر را در آن آب کاملاً حل کنید.
    سپس صبر کنید تا دمای آب داخل بطری با دمای اتاق برابر شود.
    و خمیر مایع را به آن اضافه کنید.
    در این مرحله میتوانید مقدار 1 قاشق چایی خوری جوش شیرین برای جلوگیری از کف کردن آب استفاده کنید.
    و درب بطری را ببندید.

حداکثر بعد از 14 ساعت حباب دهی شروع می شود.

چند توصیه

یک سیستم تولید کننده کربن دی اکسید خوب می تواند به راحتی کربن دی اکسید 30 گالون (120) لیتر آب را محیا کند در صورتی که تانک بزرگی دارید میتوانید چندین بطری را به همین ترتیب درست کنید و با یکدیگر استفاده کنید البته در صورتی هم که همین یک بطری آکواریومتان را تأمین میکند باز هم توصیه میشود از یک بطری اضافی هم استفاده کنید چون هنگامی که بطری اول حباب دهی اش تمام میشود تقریباً تا 2 روز طول میکشد تا دو باره دستگاه آماده شود که در این مدت هم نیاز تانکتان برآورده می شود.

هیچگاه از خروج کربن دی اکسید از ظزف جلوگیری نکنید و سر راه آن را نبندید چون ممکن است بطری شما منفجر شود!

کاربر موثر

شماره عضویت
    242
    سوار کردن سیستم دی اکسید کربن با کپسول و رگولاتور
    برای سوار کردن یک سیستم دی اکسید کربن نیاز هست :

1 رگلاتور
    2 کپسول + شیر سوپاپ دار
    3 شیر نیوماتیک
    4 بابل کانتر ( شرط لازمه نیست )
    5 تایمر
    البته این مواردی که عرض شد میتونید کاملترشو از لوازم اکواریوم فروشیها تهیه کنید مثلا رکشن هم ضمیمه کیت آماده هست اما کیتهای اماده در ایران قیمت گزافیرو دارند و حداقل شما باید 300 هزار تومان پول بدهید حالا اونهائی که پول دارند هیچی نوش جونشون ولی خوب میتونیم با هزینه پائینتر این تجهیزات رو تهیه کنیم

مرحله بعد خرید کپسول یا همون سیلندر هست قیمت کپسول هم با توجه به ذخیره اون متفاوت هست از 20 تومان به بالا من این کپسول رو با شیر فلکه سوپاپدار 28 تومان با هزار چک و چونه خریدم البته ممکنه شما ارزونتر هم پیدا کنید
    دقت داشته باید که شیر فلکه اصلی سیستمتون حتما سوپاپ اطمینان داشته باشه که اگر اگر دمای هوا بالا رفت یا محیط خیلی گرم شد بدلیل انبساط گاز میزان مازاد از کپسول خارج گردد شکل زیر

مرحله بعد خرید شیر نیوماتیک یا شیر برقی هست این شیر رو شما میتونید از لاله زار از قسمت نیوماتیک فروشیها تهیه نمائید دوستان توجه کنید شیرهای برقی با توجه به میزان مقاومتشون در برابر بار خروجی رگلاتور متفاوت هست یعنی از 4 بار شروع میشود تا 300 بار
    شما بهتر هست شیر نیوماتیکی با قدرت تحمل 20 تا 50 بار رو تهیه کنید این شیر برقی که من تهیه کردم 0 تا 24 بار هست البته خروجی که شما برای اکواریوم میخواهید بگیرید اگر فرض کنیم آکواریومتون 400 لیتر باشه 40 حباب در دقیقه نیاز دارید و میزان خروجی شما از شیر روی درجه رگلاتور بیشتر از 1 تا 6 بار نخواهد بود شیر برقی در شکل زیر مارکش راپای المان هست قیمتش هم بین 25 تا 27 تومان در حال حاضر که دارم براتون مینویسم هست !!
    یک موقع فکر نکنید که شیر نیوماتیک حتما باید با قدرت 300 بار تهیه بشود که قیمت این شیرها روی 1 میلیون تومان میچرخه و مابین رگلاتور و کپسول وصل میشه و برای موارد خاصی استفاده میشه . میزان خروجی بار از رگلاتور برامون مهم هست نه از کپسول
    توجه کنید بهیچ عنوان شیر رو در حالتی که روی برق هست از کپسول جدا نکنید چون خواهد سوخت

حالا میرسد به تنظیم میزان خروجی در که در شکل زیر بایستی اول شیر فلکه اصلی را ابتدا باز نمود و سپس شیر تنظیم بار خروجی از رگلاتور را هم بروی دریچه سمت راست تنظم نمود
    سپس با استفاده از شیر تنظیم خروجی کوچک میزان حباب رو تنظیم کنید کلا اونقدر با شیرها بازی کنید تا حباب خروجی تنظیم شود
    یادتون باشه هر 10 لیتر آب 1 حباب در دقیقه
    بعد از مراحل بالا فقط میمونه شلنگ خروجی داخل اکواریوم که شما میتونید از پاور هدهائی که زبانه مکش هوا دارند استفاده نمائید یا بوسیله سرسوزن پزشکی به یک اسفنج که متصل شده به فیلتر اکسترنال یا اینترنالتون اگه هست وصل نمائید که عمل رکشن رو براتون انجام بدهد

در آخر هم به یک تایمر هم نیاز دارید تا بدینوسیله با نصب شیر برقی به این وسیله بتوانید زمان معینی رو به تزریق دی اکسید کربن اختصاص دهید بغیر از شبها که بایستی جریان دی اکسید کربن حتما قطع گردد

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    51
    سلام به همه دوستان

میخوام بدونم واسه یه تانک 400 لیتری، بهترین و جمع و جور ترین کپسولی که میشه خرید چند کیلوییه و چه مدتی کار میکنه
    امروز رفتم یه جا فروشنده میگفت کپسول 10 کیلویی حدود 5 کیلو co2 میگیره چون تحت فشار پر نمیشه
    قیمتی هم که داد، کپسول 10 کیلویی+رگلاتور+مانومتر فلومتر دار ایتالیایی گفت حدود 130-140 البته با کپسول نو که 70 تومن بود و گفت اگه کپسول کار کرده بخوای یه مدل دارم میدم 30 تومن (که فکر کنم شیرش باید عوض شه)
    به نظر شما چطوره؟
    با تشکر

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    51
    نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا امیرجانی نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان

میخوام بدونم واسه یه تانک 400 لیتری، بهترین و جمع و جور ترین کپسولی که میشه خرید چند کیلوییه و چه مدتی کار میکنه
    امروز رفتم یه جا فروشنده میگفت کپسول 10 کیلویی حدود 5 کیلو co2 میگیره چون تحت فشار پر نمیشه
    قیمتی هم که داد، کپسول 10 کیلویی+رگلاتور+مانومتر فلومتر دار ایتالیایی گفت حدود 130-140 البته با کپسول نو که 70 تومن بود و گفت اگه کپسول کار کرده بخوای یه مدل دارم میدم 30 تومن (که فکر کنم شیرش باید عوض شه)
    به نظر شما چطوره؟
    با تشکر
    سلام به همه
    نظر؟ نبود؟ بخرم همینو؟

همکار قدیمی آکواریوم آب شیرین

شماره عضویت
    31
    سلام به همه دوستان

به نظر شما چطوره؟
    با تشکر
    سلام به همه
    نظر؟ نبود؟ بخرم همینو؟
    سلام

1- کپسول 10 کیلویی یا 10 لیتری؟؟
    من کپسول 10 لیتری دارم، از لحاظ حجم گاز خیلی مناسب هست و اگه درست تنظیم بشه برای 400 لیتر شما، فکر کنم تا دو سال نیاز به شارژ نداشته باشید، (به صورت تئوریک)
    اما بزرگترین مشکلش بزرگی و وزن زیاد اونه، این کپسول در حدود یک متر طول داره و 23 کیلو وزرن کپسول خالی هست
    2- شما نیاز به مانومتر فلومتر ندارید چون فشار گاز خروجی شما بسیار اندک هست، به جای اون حباب شمار بگیرید البته اگه گیر اوردید
    3- به غیر از اینهای که گفتید باید یک شیر برقی هم بگیرید تا کارکردن با سیستم تزریق co2 راحتر بشه.
    4- حتما از شیر مخصوص co2 استفاده کنید، این شیر مجهز به سوپاپ اطمینان هست
    5- رگلاتوری بگیرید که تنظیم دقیقی داشته باشه مثل رگلاتور برند ماکسی مخصوص co2

موفق باشید

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    51
    نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadkhabir نمایش پست ها
    سلام

1- کپسول 10 کیلویی یا 10 لیتری؟؟
    من کپسول 10 لیتری دارم، از لحاظ حجم گاز خیلی مناسب هست و اگه درست تنظیم بشه برای 400 لیتر شما، فکر کنم تا دو سال نیاز به شارژ نداشته باشید، (به صورت تئوریک)
    اما بزرگترین مشکلش بزرگی و وزن زیاد اونه، این کپسول در حدود یک متر طول داره و 23 کیلو وزرن کپسول خالی هست
    2- شما نیاز به مانومتر فلومتر ندارید چون فشار گاز خروجی شما بسیار اندک هست، به جای اون حباب شمار بگیرید البته اگه گیر اوردید
    3- به غیر از اینهای که گفتید باید یک شیر برقی هم بگیرید تا کارکردن با سیستم تزریق co2 راحتر بشه.
    4- حتما از شیر مخصوص co2 استفاده کنید، این شیر مجهز به سوپاپ اطمینان هست
    5- رگلاتوری بگیرید که تنظیم دقیقی داشته باشه مثل رگلاتور برند ماکسی مخصوص co2

موفق باشید
    ممنون احمد جان
    بله منظورم ده لیتریه
    این فروشنده گفت 1لیتریش حداکثر 3-4 روز کار میکنه که برای من خیلی تعجب داشت
    با این چیزی که شما میگید، همین 1 لیتری هم چند ماهی باید کار بکنه
    شیر هم سوپاپ دار بود
    کپسولهاش 2 مدل بود که یک مدلش که گرون تر بود کمی تپل تر و کوتاه تر بود
    یه مدل هم 5 لیتری داشت که جدود 30 سانت ارتفاع داشت اما میگفت 95
    حالا در کل این قیمت به نظرتون منصفانست؟
    نظرتون در مورد همون کپسول 1 لیتری چیه؟ (البته فروشنده میگفت کپسول 1 لیتری رو باید هزارتا قربون صدقه بری تا یه جا پرش کنن)
    با هم متشکرم
    ویرایش توسط علیرضا امیرجانی : 27th June 2010 در ساعت 01:01 AM

همکار قدیمی آکواریوم آب شیرین

شماره عضویت
    31
    ممنون احمد جان
    بله منظورم ده لیتریه
    این فروشنده گفت 1لیتریش حداکثر 3-4 روز کار میکنه که برای من خیلی تعجب داشت
    با این چیزی که شما میگید، همین 1 لیتری هم چند ماهی باید کار بکنه
    شیر هم سوپاپ دار بود
    کپسولهاش 2 مدل بود که یک مدلش که گرون تر بود کمی تپل تر و کوتاه تر بود
    یه مدل هم 5 لیتری داشت که جدود 30 سانت ارتفاع داشت اما میگفت 95
    حالا در کل این قیمت به نظرتون منصفانست؟
    نظرتون در مورد همون کپسول 1 لیتری چیه؟ (البته فروشنده میگفت کپسول 1 لیتری رو باید هزارتا قربون صدقه بری تا یه جا پرش کنن)
    با هم متشکرم
    خواهش میکنم
    نباید انتظار داشت فروشنده های کپسول در مورد اکواریوم اطلاعات داشته باشند.
    بله، کپسول یک لیتری هم به صورت تئوریک چند ماهی دووم میاره، اما مشکل اینجاست، شما برای تنظیم اولیه مجبورید چند باری شیر خروجی گاز باز وبسته کنید که موجب خروج زیاد گاز خواهد شد.
    زمانی که من کپسول رو گرفتم، 5 لیتری و 10 لیتری اختلاف قیمت نداشتند.
    کپسول یک لیتری رو پیشنهاد نمیکنم، چون زود تموم میشه، و مشکل پر کردن رو داره و هر جایی اون رو پر نمیکنه (همون چیزی که فروشنده گفت درسته)
    اطلاع دقیقی از قیمت ندارم، من همین حدودها گرفتم یک سال پیش.
    به نظرم اگه قیمت مناسب پیدا کردید، کپسول 3 یا 5 لیتری بهترین گزینه ست
    موفق باشید
    ویرایش توسط ahmadkhabir : 27th June 2010 در ساعت 10:53 AM

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم گیاهی .. میگو آب شیرین
    شماره عضویت
    61
    سلام به همه دوستان عزیز ... ضمن تبریک سال نو و آرزوی بهترینها برای همه

.
    .
    .
    برای تهیه کپسول CO2 بهترین راه حل مراجعه به دفاتر فروش لوازم آتش نشانی یا محل هایی که کپسولهای آتش نشانی رو پر می کنند هست
    .
    .
    .
    قیمت مناسب .. کیفیت عالی و اطلاعات درست اونها از میزان و حجم گاز پر فشار CO2 که به نوبه خود یکی از خطرناک ترینهاست
    ( چه از نظر نشت و چه از نظر ظرفیت کپسول و مقاومت رگولاتور) کمترین ضرری هست که شما از خرید از این مراکز نصیبتون میشه:smile (249):
    .
    .
    من خودم اول 220 تومان هزینه کردم درست مثل همون مدلی که دوستمون آقا پیام گفتند و کاملا هم مطلب بالا رو تایید میکنم
    اما از آوردن نام آدمها خودداری می کنم.
    من کپسول شرکتی4 لیتری نو 40000 + شیر ساخت ایران 10000( که چینی هم داره و هر 2 سوپاپ اطمینان دارند . اما ساخت چین ارزونتره ) + رگولاتور MICRO که 75000 تومان
    + دفیوزر JBL به قیمت 40000 تومان خریدم ... بی نهایت از کیفیتش زاضی هستم و خیالم هم راحته
    .
    .
    این بهترین راه و مطمئن ترین راه هستش .. مخصوصا اون عده از دوستانی که تو منزل استفاده می کنند ..
    موقع شارژ هم ببرید همون مراکز با خیال راحت شارژ کنید اگه نشتی داشت متوجه بشید

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم گیاهی .. میگو آب شیرین
    شماره عضویت
    61
    حل کننده co2 در آب

فایل پیوست 1911

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    قناری , بلدرچین
    شماره عضویت
    3968
    در مورد دستگاه تولید دی اکسید کربن باشکر و مایه خمیر این نکته رو باید گفت که حباب دهی بعد از یه ساعت هم شروع میشه ولی اگه شیلنگ رو بزارید تو اکواریم رنگ اب اکواریم به رنگ خمیر میشه :smile (138):
    پس مثل من عجله نکنید

صفحه 1 از 53 123456789101112131415161718192051 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)