سیسلین ها احتمالا جزو کم شناخته شده ترین موجودات زمین هستند و در لیست محبوب ترین و عرف ترین حیوانات خانگی خاص جای نمیگیرند.آنها که اغلب تحت عناوین "کرم لاستیکی" و "مارماهی لاستیکی" فروخته میشوند، با اینکه شباهت زیادی با کرم های خاکی معمولی دارند، در اصل از خویشاوندان غورباقه ها و سمندر های آبی محسوب میشوند.این دوزیستان بومی مناطق گرمسیری هستند و معمولا اندازه ای بین 2 اینچ تا 5 فوت دارند.
آنها با اینکه نسبتا حیوانات مقاومی هستند، ولی باز هم حیوانات خانگی مناسبی برای افراد بی تجربه و تازه کار محسوب نمیشوند.در صورتی که در شرایط مناسب از آنها نگهداری شود، میتوانند به خوبی زندگی کنند و طول عمری بین 5 تا 20 سال داشته باشند.

خانه سازی برای سیسیلین ها
امروزه معمولا در پت شاپ های فروشنده ی حیوانات خانگی خاص دو نوع سیسیلین دیده میشود : گونه ی آبی و گونه ی حفار. با این که این دو با هم تفاوت هایی دارند، ولی هر دو معمولا اکثر وقت خود را نیمی در آب و نیمی در خشکی میگذرانند. این مطلبی است که شما باید در خانه سازی برای یک سیسیلین مد نظر داشته باشید و یک تراریوم دو فازه برای آنها بسازید.
مهم نیست که چه نوع تانکی بخرید؛ هر تانکی که اندازه ی مناسبی داشته باشد و پوششی ضد فرار روی آن تعبیه شده باشد میتواند پایه ی اصلی خانه ی سیسیلین شما باشد.برای گونه های آبی، مهم است که در تانکشان امکان شنا کردن برای آنها وجود داشته باشد و برای گونه های حفار، یک فضای وسیع کف و ایجاد امکان حفاری میتواند ایده ی خوبی باشد.
گونه های حفار از خاک بازی و وول خوردن در لایه ای از خاک پیت موس مرطوب و گشتن به دنبال طعمه لذت میبرند. مهم نیست که گونه ی شما آبی است یا حفار؛ شما باید فضای پنهان شدن کافی در اختیار آنها بگذارید.با توجه به طبیعت مرموز این جانداران و ضعیف بودن بینایی شان، ایجاد احساس امنیت در آنها حین نگهداری در اسارت از کلید های موفقیت در پرورش این جانور زیباست.

دما و رطوبت
تقریبا تمامی گونه ها مبدایی نزدیک به خط استوا دارند، بنابراین باید گرمای کافی در محفظه ی آنها ایجاد شود.هر دو گونه ی سیسیلین ها باید در دمای در حدود 21-27 درجه نگهداری شوند تا سالم بمانند و معمولا تمامی روش های ایجاد گرما که استفاده میشود برای تامین این نیاز مناسب هستند.امروزه با توجه به گستردگی فروش وسایل حیوانات خانگی خاص، قاعدتا نباید در حل این موضوع به مشکل بر بخورید.
رطوبت برای حیوانات زمین رو امری مهم است.آنها برای تنفس نیاز به مرطوب نگهداشتن بدن خود دارند.بنابراین لازم است که تانک همواره به کمک آبپاشی مرطوب نگه داشته شود؛ ولی نگذارید که بستر کاملا از آب اشباع شود و هر شی ای را که شروع به بو گرفتن و کپک زدن میکند سریعا از محفظه خارج کنید.مانند سایر دوزیستان و خیلی از جانوران، سیسیلین ها در دچار شدن به عفونت های باکتریایی و قارچی مستعد هستند؛ پس تمیز نگاه داشتن محفظه آنها امری مهم محسوب میشود.این امر در مورد گونه های ابزی هم صدق میکند؛ پس استفاده از یک فیلتراسیون مناسب در قسمت آبی امری واجب است.


تغذیه
سیسلین های آبزی از دامنه ی وسیعی از غذا ها تغذیه میکنند که شامل غذاهای زنده ای که برای ماهی ها فروخته میشوند نیز میشود : مانند کرمها، توبیفکس، حشرات و لارو آنها. گونه های زمینی نیز با ی متشکل از کرم های خاکی، لیسه ها و گهگاهی جیرجیرک ها راضی خواهند بود.

جمع بندی
با اینکه سیسیلین ها حیوانات خانگی به چالش کشی محسوب میشوند، برای افراد با تجربه و حرفه ای، بدن عجیب و نحوه ی زندگی نامتعارفشان جالب توجه است.با توجه به رنگ بنفش رنگین کمانی ای که اکثر گونه های آبی به آن مزین هستند و بدن حلقوی گونه های خاکی که اکثرا از آسیا وارد میشوند، قطعا نکات جذابی در این حیوانات نهفته است.

منبع

ترجمه شده توسط علیرضا زمانی