صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 25
    کاربر موثر

شماره عضویت
    2671

كوتاه كردن منقار ، پر و ناخن طوطي

با سلام

يكي از نكات مربوط به نگهداريه طوطي سانان مراقبت ظاهر اونهاست ...

بلند شدن منقار و ناخن پرنده باعث بروز ناراحتي و مشكلات زيادي براي اونها ميشه ، در طبيعت خود طوطي ها بواسطه محل و نوع زندگيشون دچار مشكل نميشن و اصولا نوك و ناخنشون بصورت طبيعي و مناسب باقي ميمونه ..

اما در اسارت بخاطر نوع رژيم غذايي و شرايط نگهداري اصولا دچار مشكل ميشن ، البته در اين زمينه توصيه صاحب نظران اين هست كه حتي المقدور با استفاده از مواد و شرايط شبه طبيعي اقدام به كوتاه نگه داشتن اين موارد بنماييد ، كه در جاي خود بطور مفصل تر دربارش بحث ميكنيم اما براي صاحبان پرنده دونستن نحوه كوتاه كردن ناخن و نوك پرنده بسيار ضروريه كه اگر توان و امكانش رو دارند خودشون اقدام به اينكار بكنند و اگر نميتوانند لااقل نظارت بر صحيح انجام شدن اونها بكنند ..

درباره كوتاهيه پر قضيه كاملا متفاوته و اتفاقيه كه هيچگاه در طبيعت نميوفته و صرفا براي ايجاد امنيت بيشتر طوطي در اسارت انجام ميشه ...

هدف از ايجاد اين تاپيك نمايش و آموزش روشهاي انجام اين كارهاست و تبادل نظر بين عزيزان درباره محاسن و معايب روشهاي موجود و بحث درباره لزوم انجام و يا عدم اجراي آنهاست...

انشاا.. كه با مشاركت دوستان و اعلام نظر و تجربه بزرگواران ، ماحصل اين بحثها نتيجه مفيد براي كاربرهاي عزيز باشه.

موفق باشيد

کاربر موثر

شماره عضویت
    2671

اصلاح پر

با سلام

بر خلاف مطالب ديگه اينبار ميخوام از آخر به اول بنويسم...

همانطور كه قبلا هم عرض شدبه اعتقاد خيلي ها اصلاح پر براي امنيت بيشتر طوطي يك ضرورت بحساب مياد ...

خود من بارها خواستم كه اين امر رو براي ناتسي انجام ندم و كارهاي جايگزين رو امتحان كنم ولي هربار مجبور به اينكار شدم...

البته در اينباره و موارد ديگه اي كه اختلاف نظر بين عزيزان هست بهتره كه نظرات مختلف بيان بشه و بعد بشه اونها رو بررسي كرد.

کوتاه کردن پر مثل کوتاهیه ناخن ،کاری نیست که بطور مدام احتیاج به تکرار داشته باشه و دوستانی که از انجامش مطمئن نیستند بهتره که ریسک نکنن و کار رو به افراد خبره بسپارند، ولی از اونجاییکه بعضی از دوستان امکان دسترسی به پزشک ندارند و یا خیلی مایل نیستند که پرنده فروشها اینکار رو براشون انجام بدن بنده اینکار رو تصویری توضیح میدم که مشکلشون رفع بشه ...

چند روش برای کوتاه کردن بال طوطی سانان انجام میشه که من تقریبا همشون رو تابحال انجام دادم ، اینجا روشی و خدمت دوستان میگم که از نظر من بهترین راه برای کوتاه کردنه که هم پرنده کمتر اذیت میشه ، هم مشکلات کمتری رو براش ایجاد میکنه (دلیلش رو عرض میکنم).

باز هم لازمه تاکید کنم که برای اینکار هم باید طوطیتون به حوله پیچ شدن عادت کرده باشه که دچار استرس نشه ...

بال طوطی ها (خاکستریها) دارای 3 لایه اصلی هست ... شاهپرهاشون ردیف سوم پرها هستند که باید از همین ردیف اقدام به کوتاه کردن پرها بکنید.. بعضی افراد توصیه میکنند که 2-3 پر اول رو نگهدارید و بقیه رو کوتاه کنید که بنده تجربتا خیلی با این کار موافق نیستم (دلیلش رو هم در آخر عرض میکنم) ولی در کل فرقی در روش نداره ، بنده تمام شاهپرها رو مبزنم ، اگر دوستان تمایل به روشی که عرض کردم درند میتونند 2-3 پر اول رو نگهدارن و بقیه رو طبق مطالب بنده کوتاه کنند.

1- طوطی رو لای حوله بذارید و یکی از بالهاش رو باز کنید.. به 3 لایه(ردیف) پرها دقت کنید....

2- 7 تا شاهپر اولش رو جدا کنید

3- با دقت تمام و دانه دانه پرها رو از محل اتصال غلاف به پر قیچی کنید (طبق شکل آموزشی اول)- در این مرحله میتونید 2-3 شاهپر اول رو نبرید و 4-5 تا بقیه رو فقط ببرید.

ناتسی با یک بال اصلاح شده

4- بال دیگه رو هم بهین ترتیب اصلاح کنید...

اینم ناتسی با بالهای اصلاح شده

فقط توصيه اي كه دارم اينه كه چون از غلاف اقدام به بريدن ميكنيد و غلاف پرها گرد هستند بجاي استفاده از قيچي معمولي از قيچيهاي مخصوصي كه براي كوتاه كردن ناخن و پر بكار ميره استفاده كنيد.

ادامه دارد .....

موفق باشید

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    کاکادو (برفی)
    شماره عضویت
    2856
    فوق العاده بود مرسی:smile (91):

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    سگ، گربه
    شماره عضویت
    1413
    خیلی عالی بود.
    من پیشنهاد می کنم که این تاپیک هم مهم بشه . البته اگر جسارت و دخالت در کار مدیران به حساب نمی یاد .

کاربر موثر

شماره عضویت
    2671
    با سلام

در ادامه مطلب اصلاح کردن پر ، بحث استرس رو مطرح میکنم.

خیلی از دوستان اعتقاد دارند که اگر هنگام کوتاه کردن پر ، طوطی اونها رو ببینیه در روابطشون تاثیر منفی داره .

کوتاه کردن پر اگر بروش درست انجام بشه و از محلی که اشاره شد قطع بشه ، هیچ درد و اذیتی برای طوطی نداره و تنها عاملی که بعضا باعث ناراحتی میشه فقط همون حوله پبچبدن اونهاست .

برخلاف تصور ، نباید صورت طوطی رو بپوشونید چون بخاطر کم شدن اکسیژن و بسته شدن فضا طوطی رو شدیدا دچار ناراحتی و استرس میکنه .

اینجا چند تا عکس میذارم که ببینید به چه راحتی تمام مراحل کوتاه کردن پر رو میبینه و مشکلی هم ایجاد میکنه .

ولی در ابتدا عکس پرهای بریده شده رو میذارم ، به محل بریده شدن رو با دقت ببینید...

اینم ناتسی در حال تماشا....

[IMG]http://www.img4up.com/up2/31355173437***4.jpg[/IMG]

اینم جایزه دختر خوب بابا که خیلی مودب و مهربونه...

ادامه دارد....

موفق باشید

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی:اسکار،پنکوسی وحشی و...
    شماره عضویت
    3552
    بحث خیلی خوبیه خیلی خیلی خیلی ممنونم:smile (22)::smile (22)::smile (22):

کاربر موثر

شماره عضویت
    2671
    با سلام

همانطور که در ابتدای این بحث خدمت عزیزان عرض کردم درباره تعداد پرهای لازم برای کوتاه کردن اختلاف نظر هست ،همانور که قبلا عرض شد به ردیف سوم پرهای طوطی که وظیفه اصلیه پرواز رو بعهده دارند شاهپر گفته میشه که فقط کوتاه شدن این ردیف از پرها میتونه تو جلوگیری از پرواز پرنده موثر اشه و کوتاه شدن پرهای دیگه کار اضافی و بی فایده ای هست ..

بعضی ها اعتقاد دارند که بهتره 2-3 پر اول کوتاه نشه و بقیه شاهپرها رو زد ،

اصلیترین دلیل این گروه از افراد این هست که پرنده میتونه برای جلوگیری از خستگی 2 تا شاهپر هر طرف رو روی هم بندازه و از خستگیش جلوگیری کنه ...

دسته دوم معتقند که باید شاهپرها رو از پر اول کوتاه کرد و کاملا یدست اصلاح بشه ...

این دسته (که بنده هم جزء اونها هستم) نظرشون اینه که این مدل کوتاهیه پر بهتره ، دلایل :

وقتی طوطی 2-3 تا پر اول رو داره ، چون اون پرها وضیفه حفظ تعادل در پرواز رو بعهده دارن ، وجود شون باعث میشه که طوطی برای پرواز کردن تلاش خودش رو بکنه ولی چون نمیتونه احتمال برو حادثه براش خیلی بیشتره ، در صورتی که در حالت دوم طوطی اصلا اقدام به پرواز ه نمیکنه ...

درمورد خستگی هم باید عرض کنم (با توجه به چندین مورد تجربه شخصیه خودم) وقی 2-3 پر اول وجود داشته باشه چون پیوستگی پرها از بین رفته ولی بلندترین پرها هنوز وجود دارند پرده با صرف انرژی مضاعف ناچاره که پرهاشو روی هم بذاره و کاملا مشهوده که کتف پرنده بحالت غیر طبیعی زیر فشار هست ولی اگر تمام پرها کوتاه بشه پرنده براحتی کتفش رو رها میکنه و با آرامش استراحت میکنه - این مورد رو عزیزانی که پر طوطیشون رو به حالت اول زدند کاملا میتونند مشاهده کنند

دلیل سوم هم ظاهر پرنده هست که با کوتاه کردن تمام پرها ، هم پرهاشون قشنگتر میشه و هم دمشون کامل دیده میشه که زیباییشون رو بیشتر میکنه.

دوستان بزرگوار ، چون من خودم طرفدار سبک دوم هستم ، طبیعتا دلایل بهتر بودن روش دوم رو بیان کردم که باتجربه بدست آوردم ، احیانا اگر دوستانی برای روش اول مزایایی رو در نظر دارند لطفا بیان کند که عزیزان دیگه براشون مقایسه راحتتر باشه...

یکی از سوالاتی که دوستان پرسیدند فرق بین بریدن و کشیدن پر هست...

دوستان عزیز دقت داشته باشند که کشیدن پر علاوه بر ایجاد درد و ناراحتی و بعضا خسارات روحی و جسمی فراوان به پرنده یک ایراد دیگه هم داره ...

پرهای کشیده شده و یا افتاده بسرعت جایگزین میشوند و بجاشون پر جدید در میاد چون از انتهای غلاف و از داخل پوست جدا شده و از ریشه پر جایگزین رشد میکند.

ولی وقتی پر قیچی میشود در همین حالت باقی میماند تا روزی که بصورت طبیعی و یا توسط پرنده از انتها بیوفتد و مجددا جایگزین شود ، بهمین دلیل زمان امنیت پروازیش خیلی بیشتره و احتیاج به اصلاح پرش خیلی کمتر از حالت قبل میشه.

ادامه دارد .....

موفق باشید

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی
    شماره عضویت
    6251
    سلام
    دوستان من یه عروس هلندی دارم که حدود 65 روز داره از پری روز بلند میشه رو هوا !!!! و میپره و 2-3 بار شدید خورده تو دیوار میخوام پرهاش رو بچینم اما دوستان عزیز بهم گفتن شاید تو پرهاش رگ خونی باشه ایا این درسته ؟ لازم هست الان بچینم پرهاشو یا نه بعضی ها میگن با نخ ببند پرهاشو ! اینطوری که زشت میشه مثل کفتر......
    میخوام 2-3 تا شاه پر اول رو برای قشنگی بزارم بمونه ایا بقیه پرها رو بچینم حل هست دیگه نمیتونه بپره ؟ میخوام یه خورده شاید تا ارتفاع نیم یا 1 متری بتونه بپره اینطوری خیلی بد میشه اگر اصلا نتونه بپره ....
    در ضمن از کجا بچینم پرهاشو ؟ ما فقط تو خونه قیچی خیاطی و قیچی اصلاح مو داریم ایا با اینا میشه بچینی پرهاشو 1- دردش نمیگیره دقیقا چقدرش رو جا بزارم و بقیه اش رو بچینم ایا برای کوتاه کردن پرها کوچیک نیست و بعدا ایا پر در میاره یا خیر هیچوقت پر در نمیاره ؟
    لطفا کمک کنید

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    فعلا فقط دیسکس
    شماره عضویت
    3742
    با عرض سلام خدمت سروران گرامي
    دوست عزيز همين طور كه ميدونيد رفتار همه طوطي ها با هم يكسان نيست خصوصا در طوطي هايي كه كاملا رام نشدن به طور مثال طوطي وحشي يا نيم رام هرگز اجازه حوله پيچيدن رو نميده و استقامت در اين موضوع باعث استرس طوطي ميشه و در نهايت كينه به دل گرفتن طوطي از صاحبش در صورت تكرار.
    اين تاپيك شما مفيده بحثي هم توش نيست و اين به منزله موفقيت شما در شناخت رفتار طوطي تون هست اما من تازه وارد كه تاپيك رو بخونم سريعا اقدام به اين كار ميكنم كه طبعا با مشكل مواجع ميشه پس بهتره توضيحات تون رو ويرايش كنيد و توضيح كامل تري بدين.
    به خدا قصد بدي نداشتم از نوشتن اين متن فقط جهت اطلاع رساني درست به كاربراي تازه وارد از جمله خودم و مهمانان گرامي را دارم.
    بعد از ويرايش متن تون نوشته هاي منم حذف كنيد.
    موفق و موئيد باشد.

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی
    شماره عضویت
    6251
    ممنون میشم دوستان عزیز کمک کنید من چطوری پرهای عروس هلندی 65-70 روزه خودم رو بچینم ... نمیخوام کامل ناتوان از پروازش کنم میخوام بتونه حداقل از رو زمین رو صندلی چیزی بپره اما خیلی نتونه بپره که اوج بگیره بره بخوره تو دیوار.... لطفا کمک کنید ضمنا با قیچی معمولی میشه چید و دردش نمیگیره ؟ از این که میگن شاید تو پرهاش رگ خونی باشه هم توضیح بدید...

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)