نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    حلزون ، ماهی ، سمندر ، لاک پشت و خوکچه هندی
    شماره عضویت
    3275

تکثیر حلزون سیب

دوستان تمامی این عکس ها مربوط به آکورایوم های خودم هست و مدت ها توی 2 تاشون به صورت اختصاصی روی تکثیر و پرروش حلزون سیب کار می کردم.

تكثير حلزون سيب(Ampullaria cuprina):

براي تكثير اين نوع حلزون احتياج به انجام هيچ كار سختي نمي باشد ، به طور كلي دو فاكتور در تكثير حلزون سيب نقش تعيين كننده دارند:
    1: دماي مناسب : دماي مناسب براي زندگي اين حلزون ها در آكواريوم ، 22 تا 26 درجه سانتي گراد بوده و البته آن ها چند درجه بالا يا پايين تر از اين دما را به خوبي تحمّل مي كنند(به طور كلي از لحاظ دمايي مثل بيشتر ماهيان آكواريومي بوده و رنج دمايي را كه براي آن ها مناسب است تحمّل مي كنند)
    2 : فراواني غذا : شما مي توانيد حد تعادل بين غذاهاي گياهي و جاوري را رعايت كرده ، مثلا نصف هفته به آن ها مقداري غذاي با پروتئين زياد مثل لوفاك(كه پودر خون ، پودر گوشت ، پودر ماهي و دل ساخته شده) به آن ها بدهيد و نصف ديگر هفته كاهو را خوب آبكشي كرده و به مدت 10 دقيقه در آب جوش قرار دهيد و بعد در آكواريوم بيندازيد و چند روز صبر كنيد تا حلزون ها همه آن را بخورند. در مورد كاهو بايد بگم كه كاهو در واقع نقش محرك در توليد مثل دارد و بهترين غذا براي حلزون هاي سيب مي باشد. البته تركيب لوفاك و كاهو يك مثال بود كه من به صورت تجربي امتحان كردم و مي توان به جاي كاهو از انواع ديگر گياهان آبزي و به جاي لوفاك از انواع ديگر غذاهاي با پرئتئين بالا استفاده كرد. اگر قصد استفاده از لوفاك را داريد به دو نكته توجه كنيد : الف: حتما از نوعي باشد كه به زير آب مي رود نه از نوعي كه در سطح آب يا به صورت غوطه ور در آب قرار مي گيرد تا حلزون ها بتوانند آن را بخورند و ب : حتما نوع مرغوب لوفاك را چه براي ماهيان آكواريومي و چه براي حلزون ها استفاده كنيد و به مقداري كه همه آن مصرف شود بدهيد ، زيرا با توجه به موادي كه لوفاك از آن ها ساخته شده در صورت بد كيفيت بودن يا ماندن در آب ، فاسد شده و به شدت و به طور ناگهاني كيفيت آب را بد مي كند. به نظر مي رسد كه بيومار نوع مناسبي باشد.

حلزون های سیب در حال خوردن کاهوی آب پز:

حلزون های سیب در حال خوردن لوفاک بیومار:

به جز دما و غذا(كه فاكتورهاي اصلي بودند) بايد به نكات ديگري توجه داشت:
    - آكواريوم بايد سرپوش داشته باشد ، زيرا اين حلزون ها بيرون از آب تخم هاي خود را مي چسبانند و گاهي اوقات آن قدر بالا مي آيند كه ممكن است از آكواريوم بيرون بيفتند. در ضمن اگر آكواريوم سرپوش داشته باشد ، در صورت گرم بودن آب آن ، شيشه ها در بالاي سطح آب حالت بخاردار پيدا كرده و قطرات آب بر اثر ميعان روي شيشه ها تشكيل مي شوند كه اين حالت براي مرطوب نگه داشتن تخم ها ضروري است(چون اگر تخم ها خشك شوند ، هرگز باز نمي شوند.)
    - سطح آب آكواريوم 10 سانتي متر با درپوش آكواريوم فاصله داشته باشد.(تا حلزون ها كه تخم خود را چند سانتي متر بالي سطح آب مي چسبانند ، فضاي كافي براي تخم ريزي داشته باشند)

توده تخم ها حلزون ها سیب:

لحظه در اومدن بچه حلزون ها از تخم و رفتنشون به درون آب(توده تخم پاره پاره شده):

بچه حلزون های تاه از تخم در آمده:

- بهتر است آن ها را در يك آكواريوم اختصاصي نگهداري كرد ، چون اغلب وقتي آن ها مي خواهند براي غذا خوردن ي تنفس از سطح آب(آن ها در صورت كم بودن اكسيژن محلول در آب ، به سطح آب رفته و لوله هواي بلند خود را از لاكشان بيرون فرستاده و از اكسيژن بيرون آب تنفس مي كنند) از صدف خود بيرون بيايند ، ماهي ها با گاز گرفتن شاخك هاي آن ها براي آن ها مزاحمت و ناراحتي ايجاد مي كنند و اگر آن ها با ماهي ها در يك آكواريوم نگهداري شوند به جز وقتي كه چراغ آكواريوم خاموش است هرگز به طور كامل از لاكشان بيرون نمي آيند ولي اگر به تنهايي نگهداري شوند ، شما آن ها را در حالي كه با آرامش تا حدودي از صدفشان خارج شده اند و به اطراف حركت مي كنند مي توانيد ببينيد و اين امر در توليدمثل آن ها هم مي تواند تأثير مثبت بگذارد.

یک حلزون سیب که لوله هواش رو به سطح آب فرستاده تا از اکسیژن هوای بیرون از آب استفاده کند.(به دلیل کمبود اکسیژن محلول در آب):

- اين حلزون ها آب بد كيفيت را دوست نداشته و بهتر است هر چند وقت يك بار(مثلا هر 3 يا 4 هفته 1 بار) مقداري از آب آكواريوم را خالي كرده و آب جديد جاي آن بريزيد.
    - اين حلزون ها براي نگه داشتن دوام لاكشان به آب كمي سخت نياز دارند.
    -درجه pH بين 6.5 تا 7.5 براي زندگي و تكثير اين حلزون ها مناسب است.
    چگونگي توليدمثل : اين حلزون ها مثل بيشتر حلزون ها ،هرمافروديت(دو جنسي) نبوده و براي تكثير بايد حداقل چنين عدد از آن ها را داشته باشيد تا از وجود نر و ماده در آن ها مطمئن شويد(چون تشخيص جنسيت آن ها با چشم امكان پذير نمي باشد). مثلا اگر شما فقط 2 تا حلزون داشته باشيد ، به احتمال 50% يكي نر و ديگري ماده است و اگر 3 حلزون داشته باشيد به احتمال 75% در آن ها هم جنس نر و هم جنس ماده وجود دارند و در صورت داشتن 4 عدد ، به احتمال 87.5% در آن ها هم جنس نر و هم جنس ماده وجو دارد. پس اگر چند عدد از آن ها را بخريد بهتر است و هر چه تعداد آن ها بيشتر باشد احتمال اين كه از دو جنس نر و ماده باشند بيشتر است. همان طور كه گفته شده ، آن ها تخم خود را چند سانتي متر بالاي سطح آب مي چسبانند و در هنگام تخم ريزي تخم هايشان را به صورت به هم چسبيده به ديواره آكواريوم مي چسبانند. پس تخم هاي آن ها شكلي شبيه دانه تمشك پيدا مي كند. در صورتي كه تخم ها خيلي خشك نشوند(كه در صورت رعايت مطالب بالا ، حتما تخم ها خشك نمي شوند) ، بعد از حدود سه هفته باز شده و بچه حلزون ها از آن ها خارج شده و راه خود را به سمت پايين به طرف آب آكواريوم طي مي كنند.
    توجه كنيد كه اگر همه مطالب گفته شده رعايت هم نشود باز هم احتمال اين كه اين حلزون ها توليدمثل كنند وجود دارد به عنوان مثال گاهي اوقات ديده شده بدون اين كه صاحبان اين حلزون ها قصد تكثير آن ها را داشته باشند ، آن ها توليدمثل كرده اند. ولي در صورتي به جز نگهداري قصد داريد كه حتما آن ها را تكثير هم كنيد رعايت نكات بالا به شما كمك زيادي خواهد كرد.

موفق باشید ، پرهام.

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    کاکادو + ماهی
    شماره عضویت
    9778
    من یک جفت حلزون دارم که همش در حال جفت گیری و تخم گذاری هستن، اما هیچکدوم از تخمها باز نمیشه..من خیلی علاقه دارم که بتونم این حلزونهارو تکثیر کنم میشه یکی بگه مشکل کجاست
    شرایط آکواریوم من معمولیه، درپوش شیشه ای داره.دمای آب روی ۲۸ درجه فیکسه و بالای آکواریوم هم همیشه هواش گرم و مرطوبه.
    تقریبا هر دو سه روز حلزونا تخم میریزن،*اما*اتفاقی نمیوفته.*برای امتحان روی *یکسریشون یک*پارچه گذاشتم که خیس بمونن نشد، یک *سری*رو با زیاد کردن آب* به سطح آب* نزدیک*کردم باز هم نشد، چند سری رو هیچ*کاری نکردم نشد، یک*سری رو*که خودشون از*شیشه کنده شده بودن لای پارچه گذاشتم نشد و ...
    حالا سوالم اینه:
    شرایط تکثیر باید چجوری باشه*که تخمها باز بشن؟

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    12284
    نقل قول نوشته اصلی توسط behdad نمایش پست ها
    من یک جفت حلزون دارم که همش در حال جفت گیری و تخم گذاری هستن، اما هیچکدوم از تخمها باز نمیشه..من خیلی علاقه دارم که بتونم این حلزونهارو تکثیر کنم میشه یکی بگه مشکل کجاست
    شرایط آکواریوم من معمولیه، درپوش شیشه ای داره.دمای آب روی ۲۸ درجه فیکسه و بالای آکواریوم هم همیشه هواش گرم و مرطوبه.
    تقریبا هر دو سه روز حلزونا تخم میریزن،*اما*اتفاقی نمیوفته.*برای امتحان روی *یکسریشون یک*پارچه گذاشتم که خیس بمونن نشد، یک *سری*رو با زیاد کردن آب* به سطح آب* نزدیک*کردم باز هم نشد، چند سری رو هیچ*کاری نکردم نشد، یک*سری رو*که خودشون از*شیشه کنده شده بودن لای پارچه گذاشتم نشد و ...
    حالا سوالم اینه:
    شرایط تکثیر باید چجوری باشه*که تخمها باز بشن؟
    در آکواریوم من هم تخم ها هچ نمیشدن یعنی هچ شده بودن ولی نمیتونستن از کندو خارج شن.غشا دورشون خیلی سفته.به آرامی کندو تخم ها رو بکنید و بزارید تو آب خیس بخوره و به آرامی بعد از یک ساعت سعی کنید بدون فشار آوردن زیاد تخم ها رو جدا کنید و تو تانک رهاکنید.بعد از 48 ساعت تا 72 ساعت حلزونها رو رو دیواره آکواریوم خواهید دید .

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    کاکادو + ماهی
    شماره عضویت
    9778
    نقل قول نوشته اصلی توسط rahman1643 نمایش پست ها
    در آکواریوم من هم تخم ها هچ نمیشدن یعنی هچ شده بودن ولی نمیتونستن از کندو خارج شن.غشا دورشون خیلی سفته.به آرامی کندو تخم ها رو بکنید و بزارید تو آب خیس بخوره و به آرامی بعد از یک ساعت سعی کنید بدون فشار آوردن زیاد تخم ها رو جدا کنید و تو تانک رهاکنید.بعد از 48 ساعت تا 72 ساعت حلزونها رو رو دیواره آکواریوم خواهید دید .
    تخمها بعد از چند روز آماده باز شدن می شن؟
    مثلا اگه امروز حلزونها تخم بریزن، چند روز بعد اینکارو انجام بدم و تخم ها رو تو تانک رها کنم؟

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    کاکادو + ماهی
    شماره عضویت
    9778
    کسی پیشنهاد دیگه ای واسه تکثیر این حلزونا نداره؟

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    12284
    نقل قول نوشته اصلی توسط behdad نمایش پست ها
    تخمها بعد از چند روز آماده باز شدن می شن؟
    مثلا اگه امروز حلزونها تخم بریزن، چند روز بعد اینکارو انجام بدم و تخم ها رو تو تانک رها کنم؟
    بین 2-3 هفته طول میکشه.موقعی که حلزون ها آماده خارج شدن میشن کاملا مشخصه.رنگ کندو تغییر میکنه و پر رنگتر میشه .حتما باید محیط کندوی تخم ها پر رطوبت بوده باشه.

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم
    شماره عضویت
    14053
    ممنون از دوست عزیز بابت توضیحات مفید
    من مدتی پیش چند تا حلزون خریدم و انداختم تو تانک کوچیک مخصوص بچه ها و متاسفانه اصلا جفت گیری مشاهده نمیکردم
    بعد یکی از دوستام 2تا حلزون داد بهم و اوردم انداختم که بعد دیدم حلزون ها جفت گیری کردند ( مثلا درون هم قفل میشن ) الان بعد چند روز صبح که پا شدم و داشتم به بچه ها غذا میدادم دیدم یه چیزی شبیه کندو بالای اک هست و چون کمی خونده بودم فهمیدم یکی از حلزون ها تحم گزاری کرده
    منم اوردم درپوش شیشه رو گزاشتم و الان کاملا مرطوب هست
    حالا هیچ تجربه ای ندارم و اولین باره که همچین چیزی میبینم
    امیدوارم که نتیجه ای داشته باشه..........

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)