نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    رطیل،ایگوانا،لاکپشت،عقرب،صدپا،اسکینک زبان آبی، کینگ
    شماره عضویت
    3124

درمان بیماری های دندانی در خرگوش ها (ترجمه)

درمان
    درمان این نوع بیماری ها به مقدار پیشرفت بیماری در خلل دچار شدن حیوان به این عارضه بستگی دارد.در تمامی موارد،خرگوش هایی که به بی اشتهایی،کم کاری دستگاه گوارش و یا عفونت شدید دچار هستند،باید در ابتدا تثبیت شوند.کنترل مایعات بدن،دمای بدن،داروهای ضد درد و آنتیبوتیک ها ممکن است در کنار تهیه ی غذایی مناسب قدم های اولیه ی درمان باشند.به محض اینکه حیوان تثبیت شد، میتواند برای انجام عمل بیهوش شود.
    برای دندانهای پیشی که زیادی رشد کرده اند یک دریل دندانپزشکی لازم است که بتوان کوتاهشان کرد.این مشکلی مزمن است و ممکن است در آینده باز هم نیاز به کوتاه کردن دندان ها باشد.برای برخی خرگوشها، بهترین کار خارج کردن دندانهاست.خارج کردن دندانها عملی مهم و مشکل است و باید تحت بیهوشی حیوان انجام شود.دو دندان پیش بالایی و دو دندان پیش پایینی بوسیله ی ابزار مخصوص خارج میشوند.پس از عمل،خرگوش ها بر روی برنامه ای دارویی شامل آنتیبوتیک ها و داروهای ضد درد و برنامه ای غذایی شامل خوراکی های نرم مرخص میشوند.خوشبختانه خرگوش ها قادرند که به کمک لبهایشان غذاها را تا حدی تجزیه کنند و به این حالت به کمک نگهداری مناسب بعد از چند روز عادت میکنند.
    مسدود شدن کانال های اشکی مشکل بزرگ دیگری در خرگوش هایی است که ریشه ی دندانهایشان رشد کرده است.قسمت بالای ریشه به کانال اشکها بسیار نزدیک است در نتیجه التهاب و ازدیاد طول ریشه ها براحتی میتواند موجب مسدود شدن این کانال ها شود.در این حالت، صاحب حیوان متوجه ترشح اشک و گاهی چرک از چشم حیوان میشود.برای حل این مشکل در ابتدا باید به کمک اشعه ی ایکس از آن ناحیه عکس برداری شود.یک راه دیگر برای تست کردن این ناحیه این است که مقداری محلول فلئورسین در چشم ها ریخته شود و سپس به کمک یک لامپ UV مقدار پیشرفت ریشه ها را مشاهده کرد.درمان این عارضه بسیار مشکل است.ممکن است هنگامی که حیوان بیدار و یا بیهوش است مجرای اشک قرمز شود.اغلب دامپزشک مجبور است برای جلوگیری از عفونت از آنتی بیوتیک استفاده کند.صاحب حیوان موظف است که ناحیه ی زیر چشم را خشک و تمیز نگه دارد تا از عفونت های بعدی جلوگیری شود.
    برای درمان دندان های آسیایی که زیاد رشد کرده اند،اغلب از یک دریل و فرز دندانپزشکی استفاده میشود تا بتوان دندان را به حالت اولیه برگرداند.عفونت های ریشه ای دندان های آسیا هم معمول است که اغلب به آبسه و عفونت در استخوان های اطراف منجر میشود.در صورت بوجود آمدن آبسه، عمل جراحی برای خارج کردن آبسه و کپسول لازم است.سایر استخوان هایی که در این ناحیه دچار عفونت شده اند نیز باید بررسی شوند.میتوان مقداری آنتی بیوتیک در ناحیه ی آبسه قرار داد تا از عفونت جلوگیری شود.گاهی خارج کردن دندان آسیا و ناحیه ی ملتهب نیاز میشود.

پیش گیری
    متاسفانه اغلب بیماری های دندانی در خرگوش ها مزمن هستند.چکاپ ها و پر کردن دندان ها باید روی برنامه ای منظم انجام شود و عفونت ها بی درنگ درمان شوند.بهترین راه برای پیشگیری از ابتلای حیوان به این نوع بیماری ها این است که اطمینان حاصل شود که خرگوش از غذایی مناسبی شامل علوفه خشک با کیفیت و علوفه ی برگدار تغذیه میکند.از قرار دادن پلت در اصلی حیوان اجتناب کنید.مراقب علائم این بیماری ها باشید و درصورت مشاهده به سرعت با دامپزشک تماس حاصل کنید.چکاپ سالانه ی وضعیت حیوان و دندانهایش لازم است چراکه در تشخیص زود هنگام این عوارض کمک زیادی میکند و یکی از بهترین پیش گیری ها محسوب میشود.

منبع

ترجمه شده توسط علیرضا زمانی

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خرگوش
    شماره عضویت
    29332
    با سلام. ریشه دندان خرگوش من هم بلند شده و نزدیک محرای اشکی شده. تا متوجه شدم با چند عمس رادیوگرافی به یک کلینیک در شیراز مراجعه کردم. با یوهان دندان ها واسه ۲۰ روز شرایط خرگوشم نرمال شد. اما بعد از ۲۰ روز دوباره برای غذا خوردن مشکل داشت. دکتر هم دوباره بلند شدن دندان را علت دانست و دوباره دندانها کمی کوتاهتر شدن. اما مشکل حل نشد. و کماکان برای خوردن غذا مشکل ذارد.آنتی بیوتیک هم دارم بهش میذچدم. تما فکر میکنم آبسه ریشه پائین دندان هایش مشکل اصلی باشه. کسی اطلاغی ذاره تو این زمینه . که من باید چکار منم برا این بچه.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خرگوش
    شماره عضویت
    29332
    چرا کسی بمن یه راهکار نمیده.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خرگوش
    شماره عضویت
    29332
    ممنون میشم اگر کسی راه حلی داره شماره تماسش برام بذاره. تلفنی ازشون کمک بگیرم.
    ۰۹۱۷۳۱۸۲۲۱۶. ابن شماره تماس من هست اگر نباز بود.
    با تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)