نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    رطیل،ایگوانا،لاکپشت،عقرب،صدپا،اسکینک زبان آبی، کینگ
    شماره عضویت
    3124

اصول اولیه نگهداری و تغذیه فرت (قاقم) به عنوان پت (ترجمه)

اصول اولیه نگهداری و تغذیه ی فرت (قاقم) به عنوان حیوان خانگی (ترجمه)

مقدمه:

• عمر فرت ها در حدود 6-8 سال متغیر است.(گاهی اوقات به 11-12 سال هم میرسد.)

• ماده ها جیل،نر ها هاب و بچه ها کیت نامیده میشوند.در آمریکای شمالی ماده های عقیم شده را اسپرایت و نر های اخته شده را گیب مینامند.به دسته های فرت ها "تجارت قاقمی" گفته میشود.
    • نر ها از ماده به نسبت حجم و وزن بزرگتر هستند.ماده های طولی معادل 13-14 اینچ و وزنی در حدود 75.0 تا 2.5 پوند دارند.در حالی که نرها طولی در حدود 15-16 اینج و در صورت اخته بودن وزنی در حدود 2-3.5 پوند دارند.اگر اخته نباشند میتواند به بیش از 4 پوند هم برسند.
    • بیشتر فرتهایی که در آمریکای شمالی به عنوان پت نگهداری میشوند در سنین نوجوانی و کودکی عقیم یا اخته شده اند.همچنین غدد ترشحی بوی آنها هم اکثرا برداشته شده است.
    • فرت ها در بخش اعظمی از روز، عموما در حدود 18 ساعت، خواب هستند.آنها اغلب در اوقات تاریکی هوا و یا شفق فعال هستند ولی در معمولا سعی میکنند ساعات خواب و بیداریشان را با صاحبانشان وفق دهند.
    • فرت ها علاقه ی زیادی به بازی کردن دارند و مشاهده آنها بسیار جالب و سرگرم کننده است.
    • فرت ها حس بینایی ضعیفی ولی چشایی و شنوایی قوی ای دارند.

آیا فرت ها حیوانات اهلی شده ای هستند؟
    اغلب شبهات و تصورات غلطی درباره ی اهلی بودن فرت ها وجود دارد.جواب این سوال، مثبت است، آنها اهلی شده اند.آنها احتمالا از حدود 2000 سال پیش اهلی شده اند و در حدود 300 سال پیش به عنوان حیوان خانگی برای اولین بار وارد آمریکا شدند.اگرچه،در بسیاری مکان ها آنها به علت قوانینی که درباره ی عدم نگهداری حیوانات خانگی وجود دارد هنوز به خوبی شناخته شده نیستند.فرت های اهلی اغلب با عموزاده ی وحشیشان یعنی فرت پا سیاه اشتباه گرفته میشوند.

آیا فرت ها بودار هستند؟
    فرت ها اغلب شهرت بی علتی به بودار بودن دارند.این مطلب حقیقت دارد که آنها مشکبار مجزایی دارند،ولی این بو نه قوی است و نه آزار دهنده.این بو از غدد پوستی آنها ترشح میگردد و ربطی به وجود و یا نبود غدد (در صورتی که طی عمل جراحی برداشته شده باشند) ندارد.حمام کردن به صورت هر چند وقت یکبار توصیه میشود.شستشوی بیشتر باعث از بین رفتن بو نمیشود.از طرفی با توجه به خشک شدن موها و در نتیچه ترشح چربی و روغن از غدد پوستی میتواند باعث تشدید آن نیز بشود.

همانطور که گفته شد،غدد معطر فرت ها در آمریکای شمالی اکثرا برداشته شده است.آنها غددی مانند راسو ها دارند که در صورت احساس خطر از آنها بوهایی خارج میکنند (اسپری نمیکنند).هرچند ترشحات غدد فرت ها رایحه ای ملایم تر از ترشحات راسو ها دارد و بوی آن به سرعت محو و اثرات آن براحتی پاک میشود.عمل برداشتن این غدد،که عموما در آمریکای شمالی انجام میشود،هم اکنون زیر سوال رفته است.چرا که بوی فرت ها مربوط به این غدد نیست و وجود این غدد مشکل زیادی برای صاحب حیوان ایجاد نمیکند.

آیا میدانستید؟

• که لغت فرت از واژه ای لاتین به معنای دزد برداشته شده است؟ صاحبان این حیوان میدانند که این نام برازنده ی حیوانشان است چرا که آنها براحتی هرچیزی که بتوانند میدزدند و در خانه شان پنهان میکنند.
    • فرت ها از همان خانواده ای هستند که گورکن ها،ولورین ها،سمورهای آبی،راسو ها،پلکت ها،فرت های پای سیاه به آن تعلق دارند؟
    • تبار فرت اهلی هنوز به عنوان یک مسئله باقی مانده است.هرچند که آنها شباهت زیادی به پلکت های اروپایی دارند.
    • نام علمی فرت ها هنوز مورد بحث است.در گذشته این نام Mustela putorius furo بود ولی هم اکنون دانشمندان پیشنهاد نام جدید برای این حیوان کرده اند : Mustela furo
    • صاحبان فرت ها نام های جالب و گوناگون زیادی برای حیواناتشان انتخاب میکنند : فرتس،کرکی،فرشی،گلوله ی پشمی و ...

[IMG]http://**********.org/forum/images/statusicon/wol_error.gif[/IMG]Click this bar to view the full image.
    تغذیه ی فرت ها
    فرتها نیاز های غذایی خاصی دارند،که امروزه اغلب به غذاهای تجاری ختم میشوند، البته با رعایت گوناگونی.
    فرت ها گوشتخوارانی سختگیر هستند، و غذا به سرعت در دستگاه گوارش آنها به جریان می افتد.آنها همچنین توانایی تامین مواد مورد نیاز بدن خود از گیاهان را ندارند.به همین علت، غذای فرت ها باید حاوی پروتئین حیوانی بالا،چربی بالا و فیبر کم باشد.همه ی غذاها، از جمله غذاهایی که فقط برای فرت ها ساخته شده اند،اغلب توازن صحیحی ندارند.پس مراقب غذایی که به حیوانتان میدهید باشید.

[IMG]http://**********.org/forum/images/statusicon/wol_error.gif[/IMG]Click this bar to view the full image.
    غذای آماده در تمام مدت
    فرت ها سوخت و سازی سریع و دستگاه گوارش کوتاهی دارند،پس نیاز با غذا خوردن مکرر دارند (معمولا هر 3-4 ساعت یکبار).بهتر است که غذا دائما در اختیار حیوان قرار داشته باشد.اکثر فرت ها فقط به اندازه ی نیازشان تغذیه میکنند و در صورت آماده بودن غذای با کیفیت اضافه وزن پیدا نمیکنند.آب تمیز و تازه هم باید همیشه در دسترس حیوان باشد.اگر فرت شما مقدار زیادی وزن اضافه کرده است،با یک دامپزشک جهت تجویز دارو و یا تغییر دادن غذایی حیوان مشورت کنید.براه بهتر از تغییر غذایی برای از بین بردن اضافه وزن،افزایش تحرکات حیوان است.

غذاهای خشک انتخاب های مناسبی هستند.این غذاها میتوانند در تمام مدت در اختیار حیوان قرار گیرند بدون اینکه در معرض فساد قرار گیرند.غذاهای کنسروی فرت ها میتوانند به عنوان جایزه و یا مخلوط،آنهم فقط به صورت کم در اختیار حیوان قرار گیرد.

احتیجات تغذیه ای اصلی فرت ها

• پروتئین بالا - 30-40 درصد روی برچسب تجزیه ی غذا
    • پروتئین باید با کیفیت،قابل جذب و حیوانی باشد.
    • چربی بالا - حداقل 20 درصد.روی برچسب ها احتمالا 30 درصد خواهد بود.
    • مقدار خیلی کمی کربوهیدرات و فیبر (کمتر از 3 درصد فیبر)

تجزیه و تحلیل غذاهای خشک فرآوری شده
    متاسفانه،تجزیه و تحلیل ها بیانگر همه ی ماجرا نیستند،شما باید لیست دقیق پروتئین و چربی موجود در غذا را بصورت دقیق بررسی کنید.اگرچه حتی تجزیهای خیلی دقیق هم گاهی اشتباه از آب در میایند.غذاهایی که در ابتدا لیست میشوند، بیشترین مقدار را در غذا شامل میشوند.ولی شما از این مقدار آگاهی ندارید.مراقب لیست ها جز جز شده باشید.چرا که در این تقسیم بندی ها اغلب غذاهای یکسان ولی بیهوده از هم تفکیک شده اند که در صورت یکی شدن یک مقدار اصلی از غذا را تشکیل خواهند داد.

منابع پروتئین
    بدنبال گوشت و فرآورده های گوشتی باشید چرا که از در مغایرت با محصولات جانبی گوشتی هستند هستند.این محصولات جانبی که از گوشت و مرغ تهیه میشوند اغلب در تغذیه ی انسان ها جایی ندارند که اغلب قدرت جذب شدن کمی دارند و منبع پروتئین خوبی محسوب نمیشوند.تخم مرغ ها منابع پروتئینی خوبی هستند.برای تهیه ی غذا به دنبال غذاهایی باشید که از گوشت،محصولات گوشتی و تخم مرغ تشکیل شده باشند.(از غذاهایی که پروتئین کم و فیبر بالا دارند دوری کنید). از گلوتن ذرت،کنجاله سویا،نشاسته،برنج و سایر سبزیجات و دانه ها برای بالا بردن مقدار پروتئین استفاده نکنید، چرا که با وجود داشتن پروتئین برای فرت ها مفید نیستند.همچنین مراقب قندهای اضافه شده نیز باشید (سوکروز ، فروکتوز ، شربت ذرت ، و غیره).یک نکته ی دیگر اینکه فرت ها ممکن است طعم غذاهای حاوی ماهی را دوست نداشته باشند (که ممکن است موجب بو گرفتن محفظه ی ادرار هم بشوند)،گرچه برخی ماهیان آب سرد مانند سالمون منابع خوبی برای چربی هستند.

چربی
    به دنبال منابعی باشید که حاوی اسید های چرب امگا 6 و امگا 3 باشند (چربی مرغ هم به عنوان منبع خوبی در نظر گرفته میشود.)این مطلب درمورد لیست های تجزیه شده به سختی قابل بررسی است.هرچند که اغلب مقدار اسید چرب هم در تجزیه و تحلیل مد نظر قرار گرفته میشود.

غذاهای مخصوص فرت
    امروزه های غذایی گوناگونی برای فرت ها تعبیه شده است،که برخی بهتر از بقیه هستند. های خوب اغلب هزینه بر ولی با ارزش هستند.برای دیدن اهمیت مقایسه ی برچسب های غذایی، شرکت MD Ferret PAWS لیستی از غذاها را برای مقایسه تهیه کرده است.این لیست طولانی است ولی ارزش غذا ها را برای شما روشن میکند.از این جدول میتوان فهمید که هیچ غذایی فوق العاده ای وجود ندارد.فقط تعداد کمی از غذاها به حد نصاب تعیین شده میرسند.این مهم است که شما بهترین غذای ممکن را برای تامین نیاز حیوان به پروتئین و چربی تهیه کنید.کمبودهایی که در غذاهای تجاری دیده میشود عامل مهمی به جذب علاقه ی افراد به غذاهای طبیعیست.
    هرگونه تغییر ی باید رفته رفته و با مخلوط کردن غذای جدید و قدیمی و کم کردن مقدار غذای قدیمی در طی زمان انجام شود.اغلب مخلوط کردن غذاها در زمان جوانی فرت ها ایده ی خوبیست، با توجه به اینکه آنها اغلب درباره ی استعمال غذاهای تازه لج بازی میکنند، که ممکن است در صورت در دسترس نبودن غذای فعلیشان برای فرت ها مشکل ایجاد کند.سعی کنید اطمینان حاصل کنید که فرت شما حداقل به دو نوع غذایی پاسخ میدهد.

کلامی درباره ی غذای مخصوص گربه ها
    برای سالیان سال عموما پیشنهاد میشد که از غذای با کیفیت گربه یا بجه گربه استفاده کنید.ولی امروزه این پیشنهاد مناسب دانسته نمیشود.به گفته های یک محقق،درباره ی استفاده ی غذاهای تجاری فرت ها هنوز اندکی شبهه وجود دارد،اگر هنوز هم قادر به یافتن یک غذای باکیفیت نشدید، (از طریق آنلاین هم میتوانید سفارش دهید) مجبور به استفاده از غذای گربه خواهید بود.در صورت استفاده از باکیفیت بودن آن اطمینان حاصل کنید.از غذاهای بچه گربه ها استفاده کنید چون حاوی پروتئین بالایی هستند.ولی زمانی که فرت شما بزرگ تر شد (4 سال به بالا) آنرا به غذای گربه ی بزرگسال تغییر دهید.با این حال هم شما باید برچسب های تجزیه تحلیل غذا را چک کنید و غذایی را انتخاب کنید که حاوی پروتئین بالا در قسمت بالای لیست باشد، و از بالا بودن چربی و کم بودن مقدار دانه های روغنی،قند و فیبر نیز اطمینان حاصل کنید.از غذاهای عمومی و ساخت فروشگاه خودداری کنید چرا که برای فرت ها کیفیت لازم را ندارند.

جایزه ها
    جایزه ها باید با برنامه ریزی داده شوند.مکمل های ویتامینی برای فرت ها موجود است که حیوان اکثرا از آنها خوششان می آید و تامین گر چندین فایده هستند.آنها غذاهای خوبی برای جایزه و یا تمرین دادن حیوان هستند ولی باید به مقدار کم استفاده شوند.سایر جوائز شامل تخم مرغ (آبپز و در هم)،تکه های گوشت پخته شده و یا جگر خشک فریز شده میشود.جوائز تجاری فرت ها فقط در صورتی باید استفاده شوند که از منابع حیوانی تهیه شده باشند و باید از آنهایی که منابعشان شکر،دانه های روغنی و سبزیجات هستند پرهیز کرد.فرت ها دندان های خوبی دارند ولی با این حال بهتر است که از دادن جوائر خیلی شیرین خود داری کنید.

منبع 1
    منبع 2
    ترجمه شده توسط : علیرضا زمانی

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    طوطي- ماهى
    شماره عضویت
    18467

4 درود

سلام
    من بعد از كمى تحقيق متوجه شدم كه اين موجودات زيبا پت هاي مناسب من هستند. چند سوال از شما عزيزان دارم :
    ١: ايا توله ي سالم و خوب اين نوع سمور در ايران وجود دارد؟ ( اگر كسي ميشناسد لطفاً حتما به من بگويد.)
    ٢: ايا اين سمور با طوطي ( من يك گرين چيك كانور دارم) مى سازد؟
    ٣: بهترين دام پزشك براي سمور در ايران كيست؟
    پيشاپيش از همه ممنونم
    راستى اگر كسي توانست و امكانش را داشت مقاله اي درباره قفس و تغذيه اين نوع از سمور در ايران ( با توجه به شرايط بد ما) بگزارد.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    طوطي- ماهى
    شماره عضویت
    18467

7

نقل قول نوشته اصلی توسط Green tea نمایش پست ها
    سلام
    من بعد از كمى تحقيق متوجه شدم كه اين موجودات زيبا پت هاي مناسب من هستند. چند سوال از شما عزيزان دارم :
    ١: ايا توله ي سالم و خوب اين نوع سمور در ايران وجود دارد؟ ( اگر كسي ميشناسد لطفاً حتما به من بگويد.)
    ٢: ايا اين سمور با طوطي ( من يك گرين چيك كانور دارم) مى سازد؟
    ٣: بهترين دام پزشك براي سمور در ايران كيست؟
    پيشاپيش از همه ممنونم
    راستى اگر كسي توانست و امكانش را داشت مقاله اي درباره قفس و تغذيه اين نوع از سمور در ايران ( با توجه به شرايط بد ما) بگزارد.
    سلام
    من كمى عجله دارم . جواب نمى دهيد؟
    ویرایش توسط Green tea : 18th October 2015 در ساعت 07:19 PM

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    کاکادو + ماهی
    شماره عضویت
    9778
    نقل قول نوشته اصلی توسط Green tea نمایش پست ها
    سلام
    من كمى عجله دارم . جواب نمى دهيد؟
    سلام.
    شما اگر به تاریخ نوشته اصلی نگاه کنید مربوط به پنج سال پیش هست.
    مطمئن باشید اگر کسی پاسخ سوالات شما را داشته باشد به شما پاسخ می دهد.
    اما پاسخ شخصی من به شما:
    این موجود در ایران عنوان حیوان خانگی محسوب نمی شود، در نتیجه نه توله آن به راحتی پیدا می شود و نه دامپزشک آن.
    از لحاظ سازگاری با پرندگان هم باز نظر شخصی من کاملا منفی است، چون شبها که پرندگان در حال خواب و استراحت هستند تازه این موجود می خواهد فعالیت کند پس آرامش طوطیتان به هم می خورد و در درازمدت عصبی خواهد شد.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    طوطي- ماهى
    شماره عضویت
    18467

47

نقل قول نوشته اصلی توسط behdad نمایش پست ها
    سلام.شما اگر به تاریخ نوشته اصلی نگاه کنید مربوط به پنج سال پیش هست.مطمئن باشید اگر کسی پاسخ سوالات شما را داشته باشد به شما پاسخ می دهد.اما پاسخ شخصی من به شما:این موجود در ایران عنوان حیوان خانگی محسوب نمی شود، در نتیجه نه توله آن به راحتی پیدا می شود و نه دامپزشک آن.از لحاظ سازگاری با پرندگان هم باز نظر شخصی من کاملا منفی است، چون شبها که پرندگان در حال خواب و استراحت هستند تازه این موجود می خواهد فعالیت کند پس آرامش طوطیتان به هم می خورد و در درازمدت عصبی خواهد شد.
    ممنونببخشيد ولي من با نظر شما مخالفم. اين حيوان در روز حدودا شش ساعت بيدار است و خيلي مى خوابد اما خوابش را با صاحبش تنظيم مى كند بنابراين مشكلي از اين بابت پيش نخواهيد امد اما نگرانى من اين است كه از فرت ها براي شكار پرندگان استفاده مى شده و نكند كه دشمن طبيعى هم باشند.در هر صورت من در حال تحقيق هستم و هر وقت كسي اطلاعى پدر مرد حتى اگر شش ماه هم گذشته بود به من جواب دهد.درود و سپاس
    ویرایش توسط Green tea : 18th October 2015 در ساعت 08:59 PM

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)