این مطالب به شما کمک می کند که بهترین نوع تراریوم دست ساز مناسب برای لاک پشت های آب شیرین رو بسازید ، اولین نمونه این کار رو خودم تو خونه برای لاک پشت های خودم ساختم و مدتی بعد با کمی تغییرات یک بزرگترش رو ساختم و الان برای لاک پشت های بزرگترم از اون استفاده می کنم. طرح ساخت این تراریوم رو خودم ارائه کردم و در مطالب زیر توضیح دادم ، در صورت ناکافی بودن توضیحات سوالاتتون رو مطرح کنید. (این طرح نتیجه 15 سال نگهداری از انواع لاک پشت های آب شیرین است):

1: برای ساخت تراریومی با طول 60 سانتی متر (توجه کنید هر چه این اندازه بزرگتر باشد ، برای لاک پشت هایتان در آینده که بزرگ می شوند بهتر است) ، آکواریومی با طول 60 و عرض 30 و ارتفاع 40 سانتی متر تهیه کنید.

توجه داشته باشید که این ابعاد فقط برای لاک پشت های تازه خریداری شده و کوچک مناسب است و برای لاک پشت های بزرگ تراریوم با طول 100 سانتی متر نیاز می باشد.

2: آکواریوم دیگری با ابعاد مقابل تهیه کنید. البته مطابق شکل باید ارتفاع 2 دیواره پهلویی آن بیشتر از بقیه جاها باشد(یعنی باشد 45 سانتی متر باشد به جای این که 15 یا 12 سانتی متر باشد) و کف آن(15 سانتی متر) بلند تر از بالای آن(12 سانتی متر) باید باشد.

3: روی دقیق بودن اندازه ها تأکید کنید. چون طول آماده شده آکواریوم کوچک تر ، باید درست اندازه عرض آکواریوم آماده شده بزرگتر باشد تا روی آن قرار بگیرد.

4: آکواریوم بالایی را مطابق شکل روی آکواریوم پایینی قرار داده به طوری که 2 سانتی متر با لبه آکواریوم پایینی فاصله داشته باشد. از این فاصله لوله سیم تاپ فیلتر را عبور دهید. بعد آن را با نوار چسب با عرض زیاد ، از سمت لبه های داخلی به آکواریوم پایینی بچسبانید. لبه های خارجی را بعدا برای چسباندن نوار زینتی (مثل نوار پلنگی آکواریوم من) استفاده خواهید کرد.

5: به اندازه کافی فیلتر زیر شنی خریداری کرده و در کف آکواریوم بالایی قرار دهید و با چسب آکواریوم آن را محکم کنید. لازم نیست تمام لبه های آن را با چسب بچسانید ، فقط چند نقطه را چسب بزنید و بگذارید تا خشک و محکم شود.

6: فیلتر زیر شنی دیگری را مطابق شکل با چسب آکواریوم به لبه فیلتر زیر شنی اولی بچسبانید. توجه کنید به گونه ای کار چسباندن را انجام دهید که فیلتر زیر شنی دوم نسبت به سطح پایینی آکواریوم بالایی هیچ برجستگیی نداشته باشد. می توانید ابتدا 2 فیلتر زیر شنی را به هم بچسبانید و سپس فیلتر زیر شنی اولی را به کف آکواریوم بالایی بچسبانید.(حتما از چسب آکواریوم استفاده کنید)

توجه : روی فیلتر زیر شنی دوم مقداری چسب آکواریوم ریخته و فشار کمی به آن بیاورید. بگذارید تا خشک شود. این کار باعث می شود پنجه های لاک پشت ها به چسب گیر کرده و موقع بالا آمدن از فیلتر زیرشنی دچار سرخوردن و مشکل نشوند.

7: آب را درون تراریوم ریخته و به گونه ای این کار را انجام دهید که سطح آب از لبه فیلتر زیرشنی دوم بالاتر باشد. در صورت لزوم می تواندی از شیشه ای با طول و عرض مناسب به عنوان درپوش به منظور جلوگیری از خروج لاک پشت ها استفاده کنید.

توجه : برای جلوگیری از پایین رفتن فیلتر زیر شنی دوم در آب بر اثر وژن لاک پشت ها ، از بادکش های وسایل آکواریومی می توانید استفاده کنید. این بادکش ها را از آکواریوم فروشی ها می توانید تهیه کنید.

طرح شماتیک که با autocadطراح کردم:

عکس یکی از تراریوم های خودم:

و در انتها این نکته رو ذکر می کنم که این تراریوم نتیجه سال های نکهداری از لاک پشت ها و ساخت تراریوم و پیشرفت بوده تا به این شکل امروزی در آمده و در حال حاضر بهترین و مناسب ترین شکل تراریوم می باشد و در صورت تمایل می توانید برای ساخت اون و تهیه وسایل و لوازمش با من از طریق پیام خصوصی تماس بگیرید. موفق باشید ، پرهام.