صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 34
    همکار قدیمی(سرپرست کل)
    دکتر دامپزشک

شماره عضویت
    3

اصول تعويض آب و سيفون کردن

اصول تعويض آب و سيفون کردن

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم گیاهی .. میگو آب شیرین
    شماره عضویت
    61

اصول تعويض آب و سيفون ضايعات

در بسياري موارد اين مسئله رايج است كه هنگام سيفون كردن ما مقداري از آب آكواريوم را كه با فضولات و مواد زائد از آكواريوم خارج شده است را دور مي ريزيم و به جاي آن از آب همدما و بدون كلر استفاده مي كنيم اما اگر بخواهيم مطلب را درست بررسي كنيم واقعيت اين است كه تعويض آب و سيفون كردن آب دو مقوله از هم جدا هستند كه هر كدام تابع قوانين مخصوص خود است .
    در مورد سيفون كردن نكا ت زير را در نظر بگيريم
    1 - اينكه چه نوع و گونه اي از ماهي را نگهداري مي كنيم
    2 - از چه دستور غذايي استفاده مي كنيم
    3 - چه تعداد ماهي و در چه حجمي نگهداري مي كنيم
    4 - و ابعاد ماهياني كه نگهداري مي كنيم چقدر است
    5 - چك چشمي
    با كسب كمي اطلاع از موارد بالا مي توان به عدد بازه زماني سيفون كردن رسيد يعني شما با توجه به پارامتر هاي بالا و كسب اطلاع از اونها مي توانيد نتيجه گيري كنيد كه مثلا ماهي يكبار سيفون را انجام مي دهم
    بهترين روش و ايده ال ترين ان اين است كه پس از انجام عمل سيفون كردن آبي كه از مواد زائد پاك شده است را مجددا به آكواريوم برگردانيد حسن اين كار در اين است كه مي توان عمل سيفون كردن را تا زماني كه فضولات كاملا از آكواريوم خارج شده اند ادامه داد و به خاطر محدوديت آب جايگزين اين عمل نيمه تمام باقي نخواهد ماند .
    روشهاي دستي نيز كه نياز به حوصله و وقت فراوان دارد نيز موجود است مثلا اين كه خروجي اب را از يك صافي و يا به قول قديميا تنظيف عبور بديم و آب را مجددا به آكواريوم برگردونيم كه در اين روش اگر حجم آكواريوم زياد باشد واقعا طاقت فرسا خواهد بود .
    ذكر اين نكته ضروري است كه براي حفظ اكوسيستم يك آكواريوم ( پارامترهاي حياتي مثل پ هاش و يا سختي و .... ) ما نياز به تعويض آب به ميزان 20 الي 25 در صد داريم .
    اگر بخواهيم اين كار را همزمان با سيفون كردن انجام بديم بايد هر هفته بساط سيفون كردن را فراهم كنيم و اگر اين عمل را انجام داده باشيد خواهيد ديد كه 25 در صد آب تعويضي را خارج كرده ايد اما سيفون كردن هنوز تمام نشده است و تمام سطح كف را از فضولات پاك نكرده ايد
    لذا يا مجبوريد كه بيش از مقدار توصيه شده از آكواريوم خارج كنيد كه اين كار به اكوسيستم ضرر مي زنه و حجم ذخيره آب هم بايد زياد باشد يا بايد اين كار نيمه تمام باقي بماند . و هر هفته نيز ساعت زيادي را صرف اين عمل بكنيد .

من هر هفته سيفون ميکنم و هم تعويض آب به ميزان 25 در صد و با اين توجيه كه چون اين دو عمل همزمان است با توجه به اين كه سيفون كردن عمدتا ناقص باقي مي ماند اما در صدي باعث خارج شدن فضولات مي شد . كم كم حوصلم از جابجا كردن سنگهاي صخره مانند ي كه به سختي پس از هر سيفون كردن هفتگي بايد روي هم مي چيندم سر رفت .
    سيفون مي كردم بدون اينكه محتويات داخل را بيرون بيارم و اين باعث مي شد كه اين عمل خيل سطحي صورت بگيره تا اينكه ديروز بعد از اينكه سه تا از گوارامي هاي بوسندم به سرعت بي حال شدند و از بين رفتندنتيجه گرفتم كه ميزان فضولات در آب زياده . وقتي كه سنگهاي صخره مانند را از روي ماسه ها برداشتم ديدم كه يك لايه مثل كركي كه در مخزن جاروبرقي جمع مي شه زير سنگ بوجود آمده و اين دليلش همين سختيهاي سيفون كردن هفتگي است كه باعث بي حوصلگي من شد .
    وقتي اومدم كه سيفون كنم آنقدر آب كدر و آلوده شد كه ماهي ها ديده نمي شدند با اين حال كه بسيار آهسته اين عمل را انجام دادم اما چون ميزان آلودگي بالا بود آب خيلي سربع كدر شد جالبه كه از زمان آخرين سيفون سطحي كه انجام داده بودم مدت زيادي نمي گذشت .اما چون اين عمل را ناقص انجام مي دادم عليرغم تعدد هفتگي اون ميزان آلودگي بسيار بالا رفته بود .
    اين مطالب را عرض كردم كه به اين نتيجه برسيم كه بين تعويض آب و سيفون كردن تفاوت قائل شويم و اسبابي را فراهم كنيم كه موقع سيفون كردن هم زمان بيشتري براي اين كار داشته باشيم و بتوانيم در صد زيادي از فضولات را خارج كنيم و هم با توجه به 5 پارامتري كه در بالا عرض كردم به يك بازه زماني براي اين عمل برسيم و هم اينكه دفعات اين كار پردردسر به حد اقل برسه ....

باد ایامی که در گلشن سرایی داشتم ..

کاربر ساده

شماره عضویت
    3774
    سلاک
    دوستان ضد کلرهایی که استفاده میکنینو بگین.
    ایا راضی هستین؟
    اکواسیف خوبه یا تقلبیه تترا زیاده؟

کاربر ویژه انجمن

نوع حیوان خانگی
    خروس لاری_قدیما فلاورهورن
    شماره عضویت
    12
    نقل قول نوشته اصلی توسط saeid pc نمایش پست ها
    سلاک
    ایا راضی هستین؟
    با پرس و جویی که من کردم در مورد صد کلر باید بگم انقدر مواد اولیه تهیه ضد کلر قیمت بالای داره که صرفه اقتصادی برای شرگت تولید کننده اش نداره
    وضدکلر های موجد در بازار که تولید داخل هستن وفقط اسمشون ضد کلر هستش
    اکوا سیف هم برای راه اندازی تانک جدید استفاده میشه و تا جایی که من می دونم باید بعد از کلر زدایی به تانک اضافه بشه

کاربر موثر

شماره عضویت
    3213
    نقل قول نوشته اصلی توسط shellman2008 نمایش پست ها
    با پرس و جویی که من کردم در مورد صد کلر باید بگم انقدر مواد اولیه تهیه ضد کلر قیمت بالای داره که صرفه اقتصادی برای شرگت تولید کننده اش نداره
    اکوا سیف هم برای راه اندازی تانک جدید استفاده میشه و تا جایی که من می دونم باید بعد از کلر زدایی به تانک اضافه بشه
    سلام
    مصطفی جان من همیشه از آکوا سیف استفاده میکنم
    به دلیل صرفه ی اقتصادی 4/5 لیتریش رو از ماهیران خریدم 55 تومن و جدا از اینکه مواد مضر درون آب تازه رو خنثی میکنه و آب رو آماده برای ورود ماهی میکنه . کلر آب رو هم عالی میگیره بصورتی که اگه تو یه لیوان یه قطره ازش بریزی خودت متوجه میشی
    با ریختن آکوا سیف . مواد سفید رنگ کلر به سرعت و به همراه حباب های ریز رو به بالا حرکت میکنه طوری که انگار آب گاز دار داخل لیوان ریختیم و طی 3دقیقه آب کاملا شفاف میشه.
    باید خودتون استفاده کنید تا متوجه شید

کاربر ویژه انجمن

نوع حیوان خانگی
    خروس لاری_قدیما فلاورهورن
    شماره عضویت
    12
    من با طی شدن سیکل طبیعی موافقم و کلا از این محصولات استفاده نمیکنم
    در دراز مدت به نظر من این محصولات روی کیفیت اب تاثیر میزارن چون خودشون از ترکیب مود مختلف و بعضا شیمیایی بدست میان

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    3780
    وجود کف روی سطح آب نشونه نیتریت؟ نیترات؟ آمونیم یا ماده دیگه ایه؟ نظرتون رو در موردش یفرمایید.
    از اونجایی که من مدتی آکواریم آب شور داشتم فکر میکنم نیترات باشه که توسط اسکیمر جمع میشه. آیا تو آب شیرین هم باید جمعش کرد؟ روشی برای جدا کردنش هست؟

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    45
    نقل قول نوشته اصلی توسط saeid pc نمایش پست ها
    سلاک
    ایا راضی هستین؟
    من با طی شدن سیکل طبیعی موافقم و کلا از این محصولات استفاده نمیکنم
    در دراز مدت به نظر من این محصولات روی کیفیت اب تاثیر میزارن چون خودشون از ترکیب مود مختلف و بعضا شیمیایی بدست میان
    با اجازه آقا مصطفي
    بايد عرض كنم با مطالعه گسترده اي كه بنده كردم كلرين اوشن فري و توكسيوك سرا رو به همه اين بالانسها و ماينسها براي كلر و فلزات توي آب ترجيح ميدم.
    آكواسيف براي ماهيهاي بسيار حساس مثل ديسكس توي آب شيرين در رده بعدي قرار داره.
    ولي در آب شور بالانسهاي جي بي ال از همه حرف هاي ترند.
    راجع به فرمايش آقا مصطفي بايد عرض كنم تمامي شركت ها يكسري كانديشنر به علاوه بالانس هاي آب و ماينس ها و پلاس ها توليد كردن كه به فاكتورهاي آب ضرر نمي زنن كه هيچ تازه با محصولات باكتريايي محلول در آب غني شده به تسريع تشكيل سيكل ازت هم كمك مي كنه.
    اگر دوست داشتن كاتالوگ محصولات پيوست خواهد شد.
    البته شخصا مشكلي كه دوست خوبمون در پستهاي قبل راجع به مرگ ماهيهاشون فرمودن رو بشرط سيفون مرتب هفتگي براي اون دسته ماهيها قبول ندارم و نظرم اينه كه بايد دنبال دليل ديگري بگردند.
    مديران بخش آبزي در خدمت شما هستند.
    اگر دوستون مدت راه اندازي تانك رو بفرمايند دوستان نظر من رو تصديق مي كنن.
    بببين دوست عزيز باكتريهاي زنده توي تانك خيلي از مواد آلاينده آب رو تجزيه مي كنن و به اكسيژن تبديل مي كنن و چرخه نيتروژن به همين درد مي خوره ديگه.
    ضمنا اين رو هم عرض كنم اگر دوستان در ابتدا زمان سيفون رو كوتاه كنن من و بابك اعتقادي به مشكلات سيكل نداريم.
    دقت كنيد ما توي همين بخش بيماريها بارها ذكر كرديم سيفون 100 درصد + تكرار دوز دارو.

نقل قول نوشته اصلی توسط seifollahi نمایش پست ها
    وجود کف روی سطح آب نشونه نیتریت؟ نیترات؟ آمونیم یا ماده دیگه ایه؟ نظرتون رو در موردش یفرمایید.
    از اونجایی که من مدتی آکواریم آب شور داشتم فکر میکنم نیترات باشه که توسط اسکیمر جمع میشه. آیا تو آب شیرین هم باید جمعش کرد؟ روشی برای جدا کردنش هست؟
    دوست من بهتر نيست يك عكس از اون كف هاي روي سطح آب بگذاريد تا بهتر دوستان بتونن نظر بدن.
    نكنه كفهاي ناشي از اكسيژن روي آب رو منظورتونه.
    نيترات رو ما ها هيچ كدوم تا از سطح آب جمع نكرديم.
    آق مصطفي شما هم نظر داريد؟ شما با اين تجربه زيادتون تا حالا نيترات رو از سطح آب جمع كرديد؟

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    3780
    نقل قول نوشته اصلی توسط siavashr نمایش پست ها
    دوست من بهتر نيست يك عكس از اون كف هاي روي سطح آب بگذاريد تا بهتر دوستان بتونن نظر بدن.
    نكنه كفهاي ناشي از اكسيژن روي آب رو منظورتونه.
    نيترات رو ما ها هيچ كدوم تا از سطح آب جمع نكرديم.
    آق مصطفي شما هم نظر داريد؟ شما با اين تجربه زيادتون تا حالا نيترات رو از سطح آب جمع كرديد؟

کف تقریبا سفید رنگی هست که با سیفون خیلی کمتر شده فعلا. در ضمن آکواریم رو بعد از شستشو با محلول 1/20 بلیچ و آبکشی و بعد از 2 روز آب کردم. کف رو هم بعد از 10 روز و 2-3 روز بعد از اضافه کردن ماهی ها دیدم. الان کمتر شده ولی از همین عکس میگیرم تا نظر اساتید رو بشنوم.

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    45
    نقل قول نوشته اصلی توسط seifollahi نمایش پست ها
    کف تقریبا سفید رنگی هست که با سیفون خیلی کمتر شده فعلا. در ضمن آکواریم رو بعد از شستشو با محلول 1/20 بلیچ و آبکشی و بعد از 2 روز آب کردم. کف رو هم بعد از 10 روز و 2-3 روز بعد از اضافه کردن ماهی ها دیدم. الان کمتر شده ولی از همین عکس میگیرم تا نظر اساتید رو بشنوم.

راستش رو بخواي من اطلاعاتش رو ندارم و خيلي مشكوكه.
    با چي شستي تانكو.
    بعد از آب كردن از چيزي استفاده كرديد؟
    از دوستان مدير و يا بقيه دوستان مي خوام اگر اطلاعات قطعي دارن اطلاعاتشون رو بدن.
    مثل كف مواد شوينده مي مونه.
    ولي نيترات نيست.
    ویرایش توسط siavashr : 5th February 2011 در ساعت 10:56 PM

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)