نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    کاربر ثابت

شماره عضویت
    9

آیا دادن گردو به طوطی درست است ؟

آیا دادن گردو به طوطی درست است ؟

سلام به همه دوستان خوبم
    به تازگی مسئله ای را در مورد دادن گردو به طوطی ها متوجه شدم که بهتر دیدم به شما هم بگم
    همه ما می دونیم که دادن آجیل خام به طوطی ها، مزایا و مضرات خاص خودش را داره . آجیل ها مثل گردو، فندق ، بادام زمینی، پسته ، بادام هندی ، بادام شیرین و غیره .... همگی سرشار از ویتامینهای محلول در چربی مانند ویتامین e ، ویتامین a ، ویتامین d و مواد معدنی هستند و این از مزایای دادن این مواد به طوطی هاست ولی باید در نظر داشت که آجیل های خام بسیار چرب هستند و باید در دادن آن به طوطی ها تعادل را رعایت کرد و این از مضرات آجیل هاست.
    هر کدام از آجیل ها هم خصوصیات خاص خودشان را دارند ...
    در مورد گردو تمام دوستان باید به این نکته توجه کنند که از دادن گردوهایی که رنگشون تیره است به طوطی جدا خود داری کنند
    کلا گیاه گردو مواد فنلی داره... وقتی گردوی تازه را پوست میکنی.. رنگ دستت سیاه میشه این سیاهی به خاطر همین مواد فنلی است گردوهای مغز تیره نیز این ماده را دارند به عکس زیر نگاه کنید تا متوجه گردوی مغز تیره و مغز روشن بشید

تصویر سمت راست گردوی مغز تیره است و سمت چپ گردوی مغز روشن

[IMG][/IMG]

فنل موجود در گردوی مغز تیره می تونه طوطی را به شدت مسموم کنه و باعث ایجاد حالت تهوع در طوطی بشه ..... متاسفانه میزان فنل در گرود وقتی به چشم دیده میشه که گردو خشک شده باشه
    دقت کنید که از این به بعد از دادن گردوهای مغز تیره به طوطی به شدت خودداری کنید ...

کاربر موثر

شماره عضویت
    2671
    با سلام

دوست عزیز ، چون مطلب در یک جای دیگه هم مطرح شد و بنده جواب دادم ، جسارتا عین مطلب خودم رو در اینجا هم میذارم تا عززان از اشتباه دربیایند....
    پیشاپیش بخاطر اینکه در این متن بنده شخص مطرح کننده مطلب رو خطاب قرار دادم ، پوزش میخوام و منظورم شخص شما نیست ...

درباره گردو بنده یک نکته رو خدمتتون عرض کنم ... چون این نکته که شما فرمودید بحث کمی تخصصیه و در تالارهایی که مطرح شده متاسفانه کسی هم جوابگو نبوده ، یک جورهایی مورد تایید شده و برای بعضی از افراد مرجع قرار گرفته ....

فنل یا اسید کابولیک . یک ماده بسیار سمی است که برای انسان و ... کشنده و بسیار خطرناک است ... مقادیر بسیار ناچیزش در آب هم مشکلات زیادی را ایجاد میکند که یکی از معضلات کشورهای پیشرفته و صنعتی ، همین خروج فنل از آب است ...فنل در اثر تجزیه موادی بنام ککتول تولید میکند که سرطان زاست ... فنل یک ماده آروماتیک آلی ست که از قطران مشتق میشود...

برخلاف نظر جنابعالی (که عرض کردم احتمالا از همون تالارها بعنوان مرجع استفاده کردید) گردو حاویه پلی فنل است (حدود 15-20 نوع پلی فنل در گردو شناسایی شده) که این مواد که آنزیمی هستند برخلاف فنل ، موادی بسیار مفید هستند ... پلی فنل ها ی گردو دارای خواص آنتی اکسیدان هستند که بسیار برای بدن مفیدند که اتفاقا جزء خواص بسیار مفید گردو محسوب میشود(در تمام مراجع معتبر تغذیه ای میتوانید این مطلب را جزء خواص بسیار شامخ گردو ملاحظه بفرمایید)

اگر طبق نظر شما گردو حاویه فنل باشد که برای انسان هم کشنده و سمیست ولی گردو حاویه پلی فنل است و نه فنل

بعد از نوشتن این مطلب هم یک لینک را بعنوان نمونه خدمتتون میذارم تا درباره فواید گردو ببینید که درباره بخشی که بنده مطرح کردم (پلی فنل) هم مطلب نوشته است

موفق باشید

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط natsi نمایش پست ها
    با سلام

دوست عزیز ، چون مطلب در یک جای دیگه هم مطرح شد و بنده جواب دادم ، جسارتا عین مطلب خودم رو در اینجا هم میذارم تا عززان از اشتباه دربیایند....
    پیشاپیش بخاطر اینکه در این متن بنده شخص مطرح کننده مطلب رو خطاب قرار دادم ، پوزش میخوام و منظورم شخص شما نیست ...

درباره گردو بنده یک نکته رو خدمتتون عرض کنم ... چون این نکته که شما فرمودید بحث کمی تخصصیه و در تالارهایی که مطرح شده متاسفانه کسی هم جوابگو نبوده ، یک جورهایی مورد تایید شده و برای بعضی از افراد مرجع قرار گرفته ....

فنل یا اسید کابولیک . یک ماده بسیار سمی است که برای انسان و ... کشنده و بسیار خطرناک است ... مقادیر بسیار ناچیزش در آب هم مشکلات زیادی را ایجاد میکند که یکی از معضلات کشورهای پیشرفته و صنعتی ، همین خروج فنل از آب است ...فنل در اثر تجزیه موادی بنام ککتول تولید میکند که سرطان زاست ... فنل یک ماده آروماتیک آلی ست که از قطران مشتق میشود...

برخلاف نظر جنابعالی (که عرض کردم احتمالا از همون تالارها بعنوان مرجع استفاده کردید) گردو حاویه پلی فنل است (حدود 15-20 نوع پلی فنل در گردو شناسایی شده) که این مواد که آنزیمی هستند برخلاف فنل ، موادی بسیار مفید هستند ... پلی فنل ها ی گردو دارای خواص آنتی اکسیدان هستند که بسیار برای بدن مفیدند که اتفاقا جزء خواص بسیار مفید گردو محسوب میشود(در تمام مراجع معتبر تغذیه ای میتوانید این مطلب را جزء خواص بسیار شامخ گردو ملاحظه بفرمایید)

اگر طبق نظر شما گردو حاویه فنل باشد که برای انسان هم کشنده و سمیست ولی گردو حاویه پلی فنل است و نه فنل

بعد از نوشتن این مطلب هم یک لینک را بعنوان نمونه خدمتتون میذارم تا درباره فواید گردو ببینید که درباره بخشی که بنده مطرح کردم (پلی فنل) هم مطلب نوشته است

موفق باشید
    سلام آقا سهیل عزیز اگه دقت کرده باشید خانم شیکرا گفتن گردوی سیاه رو به طوطی ندین .من وارد توضیحات تخصصیش نمیشم چون احتمالا ایشون خودشون جواب دارن که بدن .ولی این مشکلی بوده که برای طوطی هر دوی ما پیش اومده .طوطی هامون به خاطر بی اطلاعی ما از این بحث مهم گردوی سیاه خوردن و بالا آوردن . وقتی طوطیم این گردو رو خورد تمام شب هرچی خورد بالا آورد و شب بود نمی تونستم ببرمش دکتر .تنها چیزی که منو مشکوک کرد همون گردو بود چون غیر اون چیز غیر عادی ای بهش نداده بودم .فرداش دیگه خوب شد ولی من فهمیدم که دیگه نباید این گردو رو بهش بدم (گردوی سیاه یا تیره ). از اون روز به بعد هیچ مشکلی مثل این براش پیش نیومد .من دنبالش نرفتم چون خوب شد .ولی چند روز پیش همین اتفاق برای طوطیه خانم شیکرا پیش اومد و گفت که طوطیش بعد از خوردن این گردو بالا آورده، خیلی هم نگران شده بود.من بهش گفتم طوطیه منم با خوردن اون گردو بالا آورده .ایشون هم زحمت کشیدن راجع بهش تحقیق کردن .کسی نگفت گردو بده ولی گردوی سیاه این مشکل رو داره .باز میل خودتونه میتونید امتحان کنید .شاید طوطیه شما حساس نباشه .ولی من کاملا حرف ایشون تائید می کنم و از همه می خوام به نکته توجه کن .گردوی مغز روشن هیچ مشکلی نداره و من هربار به طوطیم میدم .مشکلی هم نداشتم .ولی گردوی سیاه به هیچ وجه به طوطیتون ندین.
    و اگه دقت کرده باشید این لینکه شما فقط از فواید گردو میگه .این لینکی که من می ذارم حداقل از مضراتش هم گفته :

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid...ticleID=271708

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    طوطی خاکستری، قورباغه درختی
    شماره عضویت
    894
    نقل قول نوشته اصلی توسط natsi نمایش پست ها
    با سلام

موفق باشید

سلام به دوست نکته سنج
    به نظر میاد که باز هم در فرمایشاتتون دقت نکردید شما می دونید واژه پلی فنل یعنی چی؟ ظاهرا نمی دانید
    واژه پلی یعنی چند تایی ، پلی فنل ترکیبی است که از چند حلقه فنلی تشکیل شده و باید بهتون بگم که در گردوی قهوه ای این ماده زیاد است و در گردوی سالم مقدارش بسیار کم است وقتی میگیم این مقدار زایاد است به این معنی نیست که کشنده است .... فکر کنم بهتر است وقتی حرف از کشنده بودن یک ماده میزنید به مقدار آن هم اشاره کنید
    حتی پزشکان توصیه می کنند که از مصرف گردوی های تیره تا حد امکان خود داری کنید در مغازه های فروش خشکبار اگر دقت کرده باشید گردو با رنگهای مختلف هست هر چه گردوها رنگشون روشن تر باشه قیمتشون هم گران تر است
    تندی غذاهایی که را گردو درست میشه مثل فسنجان و یا برخی کشک بادمجان ها هم به خاطر وجود همین ماده است
    خانم شیکرا هم با تاکید گفتند که از دادن گردوی تیره به طوطی خود داری کنید نه اینکه از دادن گردون خود داری کنید

باید بگم طوطی هم با خوردن گردوی سیاه دچار حالت تهوع شد حتی رنگ موادی که برگردوند نشان میداد که از گردو است طوری که وقتی بردم دکتر اولین سوالی که ازم پرسید این بود که به طوطی چی دادی؟ وقتی گفتم که گردو ، سریع پرسید که آیا گردو سیاه بوده یا خیر
    این اتفاق دقیقا یک ماه پیش برای طوطیم حادث شد و آن موقع که من به خانم شیکرا گفتم ایشان گفتند که حتما در این مورد تحقیق می کنند

با شناختی که من از ایشان دارم بعید می دانم که بنا به گفته شما از منابع غیر معتبر استفاده کنند و هر چیزی را که نمی دانند به جای اینکه از خودشون جواب بدن می گویند نمی دانم

هر چند که قصد طرفداری از کسی را ندارم ولی گاهی اوقات به نظر میاد که در این تالار جهت گیری های خاصی وجود داره و کامنت های اینچنینی فقط برای برخی از کاربران گذاشته میشه این را هر غریبه ای که وارد این تالار میشه متوجه میشه

باز هم میگم قصد بی احترامی ندارم و از همه مدیران ارشد خواهش می کنم مطالب خودشون را با دقت بذارن روی سایت چون مسئول پاسخ هایی که می دهند هستند

کاربر موثر

شماره عضویت
    2671
    با سلام

دوست عزیز....

شما 2 نکته رو در نظر داشته باشید ...

1- با اینکه بقول شما پلی یعنی چند تا ، ولی در شیمی وقتی ماده ای از مونو به پلی تغییر میکنه کلا تغییر ماهیت میده و دیگه به ماده اول ربطی نداره (مثلا اتیلن گازه خطرناک و سمیست ولی پلی اتیلن پلاستیک بهداشتی و ربطی هم به هم ندارند) .... (استرها مایع خوراکی هستتند که فرمول تمام اسانسها از این ماده است ولی پلی استر بسته به کاربریش ازنخ تا مواد پلاستیکی صنعتی ، چسب و... است) ...
    صرف اینکه در پیشوند کلمه فنل یک عبارت پلی آمده به این معنی نیست که همان ماده بصورت زیاد در کنار هم قرار گرفته ، قبلا هم عرض کردم پلی فنلها عموما ماهیت آنزیمی دارند....

2- بنده یک لینک از یکی از منابع معتبر تغذیه ای گذاشتم که اگر دقت میکردید از پلی فنلها بعنوان یکی از مزایای گردو نامبرده شده ...

بنده در ابتدا هم عرض کردم که خطابم به سرکار شیکرا خانوم نبوده و چون این مطلب در چند سایت آورده شده بنده جواب دادم ....

در چند پست و مطلب ، بنده و عزیزان دیگر با تاکید گفتیم که برای کاسکو باید از مرغوبترین نوع خوراکی ها استفاده بشه و بنده با این بخش از صحبتهای ایشان که گردوی سیاه شده برای طوطی مناسب نیست کاملا موافقم و در باره اون بخش هم بحثی نکردم و صرفا درباره وجود فنل و یا پلی فنل و تفاوتشون صحبت کردم ...

دوست گرامی ، بنده هم عادت ندارم در مواردی که اطلاعی ازشون ندارم نظر بدم ، ولی من ،هم رشته تحصیلی و مدرکم و هم رشته کاریم درباره شیمی و موادشیمیاییه و به مقدار بسیار ناچیز و اندک از این رشته اطلاعات محدود دارم ....

موفق باشید

کاربر موثر

شماره عضویت
    2671
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepide p نمایش پست ها
    سلام آقا سهیل عزیز اگه دقت کرده باشید خانم شیکرا گفتن گردوی سیاه رو به طوطی ندین .من وارد توضیحات تخصصیش نمیشم چون احتمالا ایشون خودشون جواب دارن که بدن .ولی این مشکلی بوده که برای طوطی هر دوی ما پیش اومده .طوطی هامون به خاطر بی اطلاعی ما از این بحث مهم گردوی سیاه خوردن و بالا آوردن . وقتی طوطیم این گردو رو خورد تمام شب هرچی خورد بالا آورد و شب بود نمی تونستم ببرمش دکتر .تنها چیزی که منو مشکوک کرد همون گردو بود چون غیر اون چیز غیر عادی ای بهش نداده بودم .فرداش دیگه خوب شد ولی من فهمیدم که دیگه نباید این گردو رو بهش بدم (گردوی سیاه یا تیره ). از اون روز به بعد هیچ مشکلی مثل این براش پیش نیومد .من دنبالش نرفتم چون خوب شد .ولی چند روز پیش همین اتفاق برای طوطیه خانم شیکرا پیش اومد و گفت که طوطیش بعد از خوردن این گردو بالا آورده، خیلی هم نگران شده بود.من بهش گفتم طوطیه منم با خوردن اون گردو بالا آورده .ایشون هم زحمت کشیدن راجع بهش تحقیق کردن .کسی نگفت گردو بده ولی گردوی سیاه این مشکل رو داره .باز میل خودتونه میتونید امتحان کنید .شاید طوطیه شما حساس نباشه .ولی من کاملا حرف ایشون تائید می کنم و از همه می خوام به نکته توجه کن .گردوی مغز روشن هیچ مشکلی نداره و من هربار به طوطیم میدم .مشکلی هم نداشتم .ولی گردوی سیاه به هیچ وجه به طوطیتون ندین.
    و اگه دقت کرده باشید این لینکه شما فقط از فواید گردو میگه .این لینکی که من می ذارم حداقل از مضراتش هم گفته :

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid...ticleID=271708
    با سلام

دوست گرامی ، سوء تفاهم نشه ... بنده در این نکته که باید مرغوبترین خوراکی به طوطی داده بشه همیشه تاکید داشتم و دارم .... شاید ایراد از من بوده که باید قبل از بحث فنل این نکته رو در تایید عدم مصرف گردوی سیاه مینوشتم ....

در این نکته هم که گردوی سیاه نامرغوب و فاسده هم شکی نیست و مطمئنا برای طوطی نامرغوبه .... اتفاقا در جایی بنده نوشتم که گردوی سیاه نامرغوبه ولی گردو مشکلی نداره که یکی از عزیزان در جواب بنده نوشتند که گردوی سیاه نامرغوب نیست چون مورد استفاده است و کلا چون گردو حاویه فنله ، بر اثر مرور زمان مشکل ساز میشه و بنده مطلب فوق رو در جواب ایشون نوشتم ...

بنده همانطور که در مطلب قبل هم عرض کردم ، صرفا به بحث تفاوت فنل و پلی فنل پرداختم ....

درباره مضرات و مزایای گردو هم عرض کنم که باور کنید بنده در صنف گردو هیچ منافعی ندارم :smile (138): و خودم هم خیلی از گردو استفاده نمیکنم ، لینک فوق رو هم فقط برای این گذاشتم که دوستان وجود پلی فنل و فوائدش رو ببینند ، نه اینکه گردو فقط مزایا داره و فاقد عیبه ....

باز هم تاکید میکنم مخالف استفاده از هرگونه خوراکی با کیفیت پایین برای طوطی ها هستم

موفق باشید

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    طوطی خاکستری
    شماره عضویت
    962
    من اصلا کاری به بحث تخصصیش ندارم ولی با توجه به گفته ها باید بگین گردوسیاه برای طوطی خوبه؟من خیلی گردو به عسل می دم در واقع اصلا بادام زمینی نمی دم جایزش گردو هست گاهی هم تخمه نمی دم جاش گردو می دم البته همیشه گردو از بهترین آجیل فروش بوده سیاه هم نبوده مشکلی پیش نیومده.تازه به طوطیم که هیچی به قناری و فنچ هم با اون جثشون گردو پودر شده دادم ولی می گم یکذره سیاهی رو گردو بلال هر چی باشه یکراست سطل آشغال می ره .

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    سلام

دوستان اختلاف نظر همیشه در اینجور موارد وجود داشته و داره...
    نمونش همین گردو یا کرفس و حتی بادام زمینیه

تو خیلی از مقاله ها پیشنهاد شده و تو خیلی از مقاله های دیگه تائید نشده.(حتی تو مقاله ها و سایت های معتبر)

فقط خواهشم از کلیه دوستان عزیزم اینه که هم دیگرو نرنجونید...الانم منظورم هیچ شخص خاصی نبود

با تشکر از زحمات و توجه شما دوستان عزیز
    آژیده
    ویرایش توسط بابک آژیده : 7th November 2010 در ساعت 01:53 AM

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)