صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    کاربر موثر

شماره عضویت
    2690

پاسخ به سوالاتی در خصوص تغذیه مارهای خانگی

سوال :

من یک بوآی رنگین کمانی برزیلی دارم و میخواستم بدانم که اندازه این حیوان در سن یک سالگی چقدر خواهد شد؟ همچنین میخواهم بدانم که این حیوان در شرایط بلوغ و رشد کامل چه اندازه ای خواهد داشت؟ ضمنا بوآی من ماده است.

سوال دیگر من هم این است که برای غذا دادن به او هر زمان که تمایل داشت یا فقط به صورت هفتگی به او غذا بدهم؟ تا به حال هر زمان که او تمایل داشته من به او غذا داده ام.

پاسخ :

مارها معمولا فقط در سال های ابتدایی عمر خود رشد زیادی میکنند و پس از گذر از این دوره، رشد آنها بسیار کم میشود. معمولا بوآهای رنگین کمانی کشور برزیل، به طور متوسط تا 2 متر رشد میکنند. (ممکن است این بوآها بیش از این اندازه نیز رشد کنند اما معمولا در همین حد متوقف میشوند.) یک بوآی رنگین کمانی معمولا در سن یک سالگی طولی تقریبا برابر با 1 متر و 25 سانتی متر دارد. بوآی رنگین کمانی که خود من از آن نگهداری میکنم (و هم اکنون 6 سال سن دارد) در سنین کم، اشتهای زیاد و همینطور رشد بسیار زیادی (حدودا هفته ای 2 سانتی متر) داشت. درصورتی که غذایی مناسبی هم به بوآی خود داده باشید باز هم نباید انتظار رشد بیش از 120 سانتی متر را در سال اول داشته باشید. البته این مورد میتواند بستگی به خصوصیات ژنتیکی مار شما نیز داشته باشد و تعیین میزان دقیق آن ممکن نیست.

درخصوص برنامه غذایی، معمولا مارها اگر سالم باشند و برنامه غذایی آنها روند مناسبی داشته باشد به طور عادی نیاز به وعده ای خارج از برنامه نخواهند داشت. به یاد داشته باشید که در صورتی که وعده های غذایی به صورت توصیه شده دامپزشکی به مار داده شود باید مار از ابتدا با این برنامه خو بگیرد و در غیر این صورت ممکن است در زمانی که شما به او غذا میدهید تمایلی به خوردن نداشته باشد. البته این مورد بستگی به حجم و کیفیت غذای انتخابی شما نیز دارد که باید نسبت به اندازه بدن مار، به طور مناسب انتخاب شود تا مار شما دچار مشکلاتی نظیر انسداد سیستم گوارش نگردد.

مترجم : محمد مسعود کشوری
    منبع : supersnakes.com

کاربر موثر

شماره عضویت
    2690
    بخش دوم

سوال :

بوآی فشار دهنده من حدودا 7 ماه سن و نزدیک به 75 سانتی متر طول دارد. من هنوز به درستی نمی دانم که اندازه و حجم طعمه ای که به او میدهم چه اندازه باید باشد. هم اکنون من هر 3 الی 5 روز یک بار به او به عنوان غذا، موش (Mice) میدهم. آیا باید تغییری در برنامه غذایی او ایجاد کنم یا همچنان به همین روند ادامه دهم؟

پاسخ :

معمولا برای مارها دشوار نخواهد بود که در شرایط مناسب محیط، حتی غذایی که وزنی برابر با وزن بدن خودشان را داشته باشد بخورند. این بدان معنی است که اگر شرایط د(مخصوصا دمای محیط) مناسب باشد آنها میتوانند به راحتی از عهده هضم کردن طعمه ای که قطر آن معادل با قطر عریض ترین بخش بدن مار باشد بربیایند.

شما همواره باید به اندازه مار خود نیز دقت کنید و به تدریج با رشد او غذای او را از موش های کوچک به موش های بزرگتر و در نهایت حتی به موش های صحرایی (رات) تغییر دهید. مارهایی مانند بوآی شما معمولا در سنین پیش از بلوغ نیز میتوانند با رات ها تغذیه شوند و زمانی که به اندازه بزرگی برسند میتوانند به سادگی رات های بالغ را بخورند. بوآی شما با توجه به اندازه ای که هم اکنون دارد میتواند به زودی به سادگی یک رات بزرگ (مودار) را ببلعد. شما همچنان به دادن موش (Mice) به او ادامه دهید اما مطلع باشید که به زودی میتوانید از رات ها در غذایی او استفاده کنید.

با رشد تدریجی مار، شما میتوانید از طعمه های بزرگتر که برای مارهای کوچک خطر آفرین هستند به عنوان غذای مار خود استفاده کنید. البته این موضوع را فراموش نکنید که طعمه باید از پیش کشته شده باشد یا حداقل توانایی مبارزه با مار را نداشته باشد. به نظر شخصی من حتی بهتر این است که شما از موش های یخ زده / باز شده به عنوان غذا برای مارتان استفاده کنید اما همچنان در نظر داشته باشید که طعمه نباید بزرگتر از پهن ترین بخش بدن مار باشد. تحقیقات اخیر نشان داده است که موش های یخ زده که یخ آنها باز شده باشد از نظر هضم به مراتب در درجه بهتری از موش های کشته شده تازه هستند. اگر از غذای یخ زده برای مارتان خریداری و استفاده میکنید حتما درخصوص اندازه طعمه ای که سفارش میدهید دقیق باشید.

کاربر موثر

شماره عضویت
    2690
    بخش سوم

سوال :

مار رات من بیش از 2 ماه است که هیچ غذایی نخورده است. در ابتدا تصور میکردم که مشکل اصلی از دمای محفظه است و برای اون یک لامپ گرماده خریداری کردم. اما اون همچنان هیچ علاقه ای به طعمه نشان نمیدهد. همچنین او علاقه خاصی به حفر کردن بستر محل زندگی اش دارد. آیا باید طعمه را به زور به او بخورانم؟

پاسخ :

یک بار دیگر به خوبی در خصوص سوالی که در مورد به زور خوراندن غذا به مار پرسیدید فکر کنید. به زور غذا دادن به مار میتواند اضطرابی شدید به آنها وارد کند و آنها را به شدت مستعد دچار شدن به انواع و اقسام بیماری ها سازد. این کار تنها برای زمانی توصیه میشود که مار بر اثر گرسنگی در آستانه مرگ قرار گیرد. درشرایطی که مار فقط در مقطعی از سال تصمیم به اعتصاب غذا بگیرد، انجام این عمل از سوی شما میتواند نتیجه کاملا عکس بدهد. موارد زیادی پیش می آید که صاحبان مارها این عمل را انجام میدهند (و به گمان خود کار درستی را انجام میدهند) اما این کار آنها باعث میشود که مرگ سریعی را برای حیوان خانگی شان رقم بزنند. برای درک بهتر این حالت، تصور کنید که شما هیچ اشتهایی به غذا نداشته باشید و شخصی به زور غذایی را در گلوی شما فرو کند!

به طور کلی نتایج مطالب بالا به این شکل خلاصه میشود :
    از تکنیک غذا خوراندن اجباری به مار فقط در مواقعی استفاده کنید که این کار برای زنده ماندن مار الزامی باشد. در این خصوص شما باید موارد زیادی از جمله سن، اندازه، تاریخ های غذاخوری، زمان و فصل سال و ... را پیش از اقدام به این کار به دقت ارزیابی کنید.

همچنین شما به مورد لامپ گرماده نیز اشاره کردید. اگر مار شما از گونه هایی باشد که در محیط تاریک، فعال تر میشوند، ارجحیت با این امر است که در هنگام شکار، نور محفظه را خاموش کنید. در مناطقی که دمای پایین تری دارند برای تامین دمای مناسب، استفاده از پدهای حرارتی ( و نه صخره های داغ!) به جای لامپ های حرارتی توصیه میشود. اگر شما از شرایط مناسب محفظه مار خود اطمینان حاصل کردید، سپس میتوانید منتظر فصل بهار شوید تا شاید مار شما تمایل به غذا خوردن نشان دهد.

کاربر موثر

شماره عضویت
    2690
    بخش چهارم

سوال :

مار ذرت من که به تازگی از تخم خارج شده است، به هیچ وجه تمایلی به غذا خوردن نشان نمیدهد. او یک هفته و 4 روز (11 روز) است که به دنیا آمده است. چه کاری میتوانم انجام دهم؟

پاسخ :

موردی برای نگران شدن وجود ندارد، بنابراین به هیچ وجه نگران و مضطرب یا هیجان زده نباشید. ممکن است هفته ها طول بکشد تا زمانی که مار بتواند خود را به قوت دادن طعمه راضی کند.

شما در این خصوص اطلاعات خاصی ارائه نکردید اما اجازه بدهید تا من در اینجا توصیه هایی هرچند کلی و عمومی در خصوص غذاخوردن مار به شما داشته باشم. در ابتدا از شرایط مناسب محل زندگی مار (از جمله منطقه گرم، محل مخفی شدن، آب تازه و ...) مطمئن شوید. در هنگام غذا دادن، مارتان را بدون اینکه با او در دستانتان بازی کنید به محفظه جدیدی منتقل کنید (با زمانی که شروع به خوردن کند) و تا دو هفته این کار را برای مارتان انجام دهید. هرگز این عمل را دفعتا تکرار نکنید زیرا میتواند در مار شما ایجاد اضطراب کند.

میتوانید امیدوار باشید که در این شرایط مار شما به غذا خوردن علاقه نشان دهد. (معمولا در این شرایط این اتفاق می افتد) برخی از مارهای ذرت ترجیح میدهند که از سوسمارها به عنوان اولین وعده غذایی شان استفاده کنند، اما باید در دفعه نخست با موش تغذیه شوند و این توصیه ای است که تقریبا تمامی صاحبان خزندگان به آن عمل میکنند تا از وضعیت سلامت خزنده خود مطمئن شوند. ضمنا از شخصی که مار را از او خریداری کرده اید سوال کنید که آیا تا به حال این اتفاق سابقه داشته است یا خیر؟

کاربر موثر

شماره عضویت
    2690
    بخش پنجم

سوال :

من سه ماه است که از یک بال پیتون نگهداری میکنم و او هر ماه پوست اندازی کرده است. طول او تقریبا 55 سانتی متر است و هفته ای 2 حشره جهنده (جیرجیرک یا ملخ یا ...) میخورد. من نگران هستم که مقدار غذایی او زیاد باشد و همین امر منجر به پوست اندازی زیاد و بیش از حدی او شده باشد. تمامی پوست اندازی های او کاملا درست و طبیعی انجام شده اند و او هم اکنون کاملا سالم و سرحال است. (البته چه اطمینانی به این گفته است؟) لطفا من را در خصوص سلامت مارم مطمئن کنید، متشکرم.

پاسخ :

به نظر میرسد که مار شما در شرایط مناسبی به سر میبرد. مارهای جوان معولا در فواصل کوتاهی غذا میخورند. آنها به دلیل قرار داشتن در مرحله رشد سریع، نیاز به کالری زیادی برای مصرف دارند. سن و اندازه ای که مار شما دارد گویای این است که دیگر زمان تغییر غذایی و بزرگتر شدن اندازه طعمه، فرا رسیده است. درنظر داشته باشید که قطر بدن طعمه، نباید بیش از قطر پهن ترین بخش بدن مار باشد. شما باید طعمه ها را از این پس بزرگتر انتخاب کنید اما همچنان هفته ای دو بار به پیتون خود غذا بدهید. برای اطمینان از اینکه مارتان همچنان سالم و سرحال خواهد بود توصیه میکنیم که از موش های یخ زده (که یخ آنها باز شده باشد) به عنوان طعمه استفاده کنید.

پوست اندازی هر ماهه برای مار شما (با توجه به سن و نژاد) مناسب است. ضمنا در خصوص نحوه پوست اندازی نگران نباشید زیرا در صورتی که شرایط مناسب باشد، مار شما به طور کامل پوستش را خواهد انداخت .

کاربر موثر

شماره عضویت
    2690
    بخش ششم

سوال :

من یک شاه مار با سن حدودا یک سال دارم که در هر هفته 1 یا 2 عدد موش با سایز متوسط را به عنوان غذا میخورد. این روند به همین شکل ادامه داشت تا 3 یا 4 هفته پیش که از آن زمان تاکنون، اعتصاب غذا کرده است. شخصی که تجربه نگهداری از مارها را داشت به من گفت که این حالت در فصل زمستان و در یک مقطع، کاملا طبیعی است. آیا این گفته صحیح است؟

پاسخ :

اگر هیچ نشانه ای از بیماری و عدم سلامت مارتان به چشم نمیخورد، این حالت در فصل زمستان کاملا طبیعی است. البته شما باید بار دیگر به شرایط محل زندگی مار خود نگاه کلی داشته باشید. اگر منطقه خنک محفظه، که باید دمای پایین تری نسبت به منطقه آفتاب گرفتن داشته باشد، در دمایی پایین تر از حد مجاز قرار گیرد، میتواند اشتهای مار شما را به کلی از بین ببرد.

کاربر موثر

شماره عضویت
    2690
    بخش هفتم

سوال :

من یک بچه شیرمار تانگرین (نارنگی) دارم که 3 هفته پیش او را خریداری کرده ام. مشکل اینجاست که او هیچ چیز نمیخورد!

من 15 سال است که از خزندگان مختلف نگهداری میکنم که البته بیشتر آنها سوسمار بوده اند. دمای قسمت گرم محفظه برابر با 32 درجه سانتیگراد و دمای قسمت خنک آن 26 درجه سانتیگراد است. هر دو بخش دارای قسمتی برای پنهان شدن هستند و آب تازه به میزان کافی در اختیار او قرار داده ام. بچه موش هایی که در اختیار او قرار میدهم اندازه مناسبی دارند و شرایط را طوری مهیا کرده ام که اضطرابی به او وارد نشود.

آیا رطوبت محفظه در این مورد امری حیاتی است؟ رطوبت محفظه تا حدی پایین است. (مطابق با محیط طبیعی زیست این خزنده) در حال حاضر تنها احتمالی که من به آن شک کردم همین مورد بود.
    من سعی کردم پیش از خوراندن بچه موش ها به مار، آنها را در آب گرم بخیسانم تا مار را تحریک به خوردن آنها کنم. حتی مار را هم چندین بار در آب ولرم خیساندم که بر اثر آن توانست مدفوع خود را دفع کند. اگر مشکل از دفع مزاج نباشد آیا ممکن است انسداد سیستم گوارش برای این مار پیش آمده باشد؟ با اینکه خودم به هیچ وجه با این روش موافق نیستم، آیا توصیه میکنید که به زور به او غذا بخورانم؟

جالب اینجاست که هیچ علامتی از بیماری از خود بروز نمیدهد. حتی زمانی که او را خریدم تمام موارد سلامت او را کاملا بررسی کردم. تمام موارد از جمله، بدن براق و شفاف، چشمان روشن و رو به بیرون، فعالیت زیاد و ... را به دقت بررسی کردم.

هر توصیه ای میتواند برای من مفید باشد. متشکرم.

پاسخ :

سه هفته زمان زیادی برای غذا نخوردن محسوب نمیشود. (حتی برای مارهای تازه متولد شده) این طور به نظر میرسد که شما مطمئن نیستید که این مار پیش از خریداری شدن توسط شما، غذا میخورده یا نه! البته این را از کلیت صحبت های شما برداشت کردم.

تا زمانی که مار شما کاملا سالم به نظر میرسد، توصیه من بر این است که به هیچ وجه او را به زور وادار به غذا خوردن نکنید. این کار ممکن است مارهایی را که در آستانه تلف شدن هستند و نیاز مبرم به انرژی دارند از مرگ نجات دهد، اما برای مارهایی که سالم هستند میتواند تجربه دردناک و تلخی باشد و حتی منجر به این شود که حیوان به کلی اعتصاب غذا کند. مشکلی که برای شما پیش آمده است میتواند به دلیل دمای فصل زمستان باشد، (گرچه دمایی که شما برای او فراهم کردید بر وجود زمستان دلالت نمیکند اما بچه های شیرمار میتوانند این موضوع را تا حدی حس کنند) و باعث کم اشتهایی مار شما شده باشد. با اینکه تشخیص این امر که شرایط مار دقیقا مناسب است یا نه، کار ساده ای نیست، اما با توجه به توضیحاتی که شما دادید، به نظر نمیرسد که هیچ یک از نیازهای اساسی مار باقی مانده باشد. شاید بهتر باشد شما از شخصی که مار را از او خریده اید سوال کنید که آیا پیش از این به درستی تغذیه میشده یا خیر ! البته به خاطر داشته باشید که ممکن است این جواب سوال شما نباشد و باید در محوطه منزل خود به دنبال جواب این سوال باشید.

به خاطر داشته باشید که فراهم کردن محلی برای پنهان شدن در هر دو سمت گرمایی، یعنی بخش سرد و بخش گرم، کاملا الزامی است. ضمنا رطوبت محیط منزل برای این گونه از مارها کاملا مناسب است و نیازی به تامین رطوبت اضافی وجود ندارد. مشکل انسداد سیستم گوارش نیز اگر در مار به وجود آید مسلما علائمی به شکل واضح بروز میکند که مار شما آنها را نشان نمیدهد. توصیه من به شما این است که همچنان به او فرصت دهید و از روش های متعارف ترغیب کردن بچه مارها به غذا خوردن استفاده کنید.

کاربر موثر

شماره عضویت
    2690
    بخش هشتم

سوال :

مشکل من تا حدی با مشکلات مطرح شده دیگران متفاوت است. من همیشه میخواستم که یک مار داشته باشم. من در انتخاب بین بال پیتون و شاه مار دچار شک و تردید شده ام. مشکل این است که من نمیتوانم موش یخ زده یا زنده به عنوان غذا به مار بدهم. لطفا اگر امکان غذا دادن به مار به وسیله سینه مرغ یا گیاه وجود دارد من را مطلع کنید.

پاسخ :

بال پیتون ها و شاه مارها هر دو در محیط اسارت از جوندگان تغذیه میکنند. مارها نیاز دارند که تمام جسد طعمه خود را ببلعند و خوردن بخش هایی از بدن مرغ نمیتواند انرژی لازم برای آنها را در دراز مدت تامین کند، ضمنا بخش دوم سوال شما کاملا غیرممکن است. استفاده از موش های منجمد شده که یخ آنها باز شده باشد معمولا بهترین و ساده ترین شیوه برای غذا دادن به مارهاست. شاید اگر شما آموزش بیشتر و بهتری در خصوص نحوه استفاده از موش های یخ زده به عنوان غذا برای مار داشته باشید بتوانید راحت تر با این مورد کنار بیایید. در غیر این صورت گونه های مارهایی که شما توانایی نگهداری از آنها را خواهید داشت بسیار محدود خواهند بود. من شک ندارم که شما به همان اندازه که میگویید به نگهداری از مارها علاقه دارید بنابراین باید کاملا شرایط مناسب برای غذا خوردن مارتان را فراهم کنید یا اینکه به دنبال گونه هایی از مار باشید که از کرم های خوراکی، ماهی ها و ... تغذیه میکنند.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    مار آبی
    شماره عضویت
    9339
    سلام من چند هفته پیش یک مار آبی چلیپر خریداری کردم که طول آن نزدیک به 25 سانتی متر است ولی از زمان تا به حال هیچ چیز نخورده من تا به حال براش تکه های گوشت انداختم ولی به هیچ کدام علاقه نشان نمیدهد و نمیخورد میشود در خصوص غضای مار های چلیپر راهنمایی کنید

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    مار
    شماره عضویت
    15557
    ممنون از کمک ها و زحمات شما.

چند تا سوال دارم در رابطه با مار چلبیر [Dice snake] که 25 سانت اندازه داره

1. این مار با این اندازه حدودا چند ساله است؟

2. فصل پوست اندازی این مار چه فصلی است؟

3.به او چه غذایی بدهم بهتر است؟

4.آیا نیاز است که پوست اورا مرطوب نگاه دارم؟

5. آیا این نوع مار حامل بیماری خواصی است؟

باز هم ممنون از زحمات و خدمات شما

اگر نیاز باشد عکس آن را آپلود کنم بگویید

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)