نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
    کاربر ثابت

شماره عضویت
    9

كدام چوب نشيمن براي طوطي مناسب تر است ومشكلات پا در پرندگان و انواع چوب نشيمنگاه

كدام چوب نشيمن براي طوطي مناسب تر است (مشكلات پا در پرندگان و انواع چوب نشيمنگاه )
    سلام
    در اين تاپيك قصد دارم به مشكلات پا در پرندگان كه مي تونه ناشي از نامناسب بودن نشينگاه آنها باشه اشاره كنم. در اين تاپيك برخي از انواع استندها و نشيمنگاهها را معرفي كنم تا دوستان بتونن با توجه به شرايطشون محيط مناسب تري را براي طوطي هاي خودشون فراهم كنند. اميدوارم كه مفيد باشه.

مشكلات پا
    مناسب بودن نشينمگاه بسيار مهم است.محل نشستن پرنده بايد به اندازه اي باشه كه پاهاي پرنده نتونه كاملا به دور آنها بپيچه اگر قطر ميله ها بيش از حد زياد باشه ممكنه زخمهاي ناشي از فشار در كف پاهاي پرنده ايجاد و نهايتا به عفونت در پا منجر بشه كه به آن اصطلاحا Bumble Foot ميگن.
    چنانكه ميله هاي نشيمنگاه با قطرهاي متفاوت در قفس وجود داشته باشه فشار وارده به كف پاهاي پرنده متغير و متفاوت بوده و پرنده مي تونه بر اساس آن محل نشستن خود را انتخاب كنه(در طبيعت هم وضع همينطوره و پرنده روي شاخه هاي درختان با قطرهاي متفاوت ميشينه). نكته اي كه اكثر ما بهش توجه نمي كنيم استفاده از همين ميله ها با قطر هاي متفاوت است. ما معمولا توي قفس پرنده مون يك ميله ميذاريم كه قطرش يكسان و كاملا استوانه اي است ، پرنده در تمام اوقات از اون استفاده مي كنه، در ضمن ممكنه قفس پرنده مون به اندازه اي باشه كه نتونيم دو يا چند تا چوب نشيمن در قفس بذاريم ... پس بايد چه كار كنيم ؟*
    براي پاسخ دادن به اين سوال ابتدا چند نوع ميله كه توي بازار ايران هم يافت ميشه و بسيار مناسبه را بهتون معرفي مي كنم. بعد ميرم سراغه معرفي استندهايي كه خودتون با كمي خلاقيت مي تونيد بسازيد و در نهايت شما متوجه خواهيد شد كه چه نشيمنگاههايي براي پرنده مناسب تر است.

يكي از اين ميله هايي كه كم و بيش در ايران هم يافت ميشه چوبهايي با روكش مواد معدني است اين ميله هاي نشيمن چند تا مزيت داره
    الف : قطرشون متغير است
    ب: پرنده هنگام نشستن روي اون دايم با نوكش با اون بازي مي كنه و علاوه بر تامين مواد معدني نوكش هم ساييده ميشه .
    اينجا عكس چند مدل از اين ميله ها را ميذارم و نحوه اتصال آن به قفس نشان مي دم...

مدل ديگري هست كه بيشتر به شاخه درخت شبيه است در زير ميتونيد عكسش را ببينيد

من براي پرنده ام گذاشتم ..جالب اينجاست كه پرنده من به صورت متناوب روي چوب معمولي و روي اين چوب ميشينه در طبيعت هم قطر شاخ و برگ درختان متغير است و حتي زاويه قرار گيري شاخه برگ نسبت به هم متغير است... ولي ما فقط يك چوب صاف كاملا افقي توي قفس ميذاريم.... خوبي اين چوبهاي روكش معدني دار اينه كه يك شيب ملايم هم داره و كاملا افقي نيست به تصاوير توجه كنيد:

چوب ديگه اي كه ميخوام بهتون معرفي كنم دقيقا نمي دونم اسمش چيه اما علاوه بر قطر مناسب يه جور اسباب بازي هم هست ... كه پرنده علاوه بر نشستن روش سرگرم ميشه و در عين حال بازي كردن با زايده هاي چوبي موجود در اين ميله باعث ساييدگي نوكش هم ميشه ... جنس اين چوب بسيار محكمه و پرنده نمي تونه به راحتي خردش كنه براي طوطي خاكستري و شاه طوطي كه معمولا سه سوته يه وسيله چوبي را مي جون وسيله مناسبي است.

پرنده من صبحها كه از خواب بيدار ميشه معمولا بعد از پر آرايي عادت داره مياد روي اين چوب ميشينه و چند ساعتي سرش گرمه اينجوري وقتي هم كه سركارم خيالم راحته كه بهش بد نميگذره... حالا به تصوير نگاه كنيد خودتون متوجه ميشيد.

اگر قفس پرنده تون بزرگ باشه مي تونيد همون چوبهاي معمولي را با زاويه در قفس بذاريد اگر خواستيد اين كار را انجام بديد بايد حواستون باشه كه بايد بيشتر از يك چوب استفاده كنيد چيدمان به چوب ها با زاويه 15 تا 20 درجه باعث قوي شدن عضلات پا در پرنده ميشه من براي شاه طوطيم از اين روش استفاده كردم .

اينها چوبهاي رايجي بود كه مي تونيد خريداري و براي پرنده تون ازش استفاده كنيد

در پست بعدي استندهاي مناسب براي پرنده ها را معرفي مي كنم.
    ویرایش توسط sepideh : 7th November 2013 در ساعت 06:44 PM

کاربر ساده

شماره عضویت
    4970
    خیلی ممنون میشم عکسهای این پست رو درست کنید. من هر کاری کردم عکسها نمایش داده نمیشه.
    مرسی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)