عروس ماهی یکی از ماهیانی که در بیشتر سد های داخلی ایران موجوده و بخوبی میشه اونو با پشه گرفت. قالب غذای این ماهی از میج ها و تریکو های بسیار ریزه!!!! این ماهی دهان بسیار کوچکی داره و به رنگ های جذاب خیلی علاقه داره بطوری که حتی به لانسه های بزرگ وجذاب حمله میکنه فقط باید قلاب تک شاخ و ریزتری به جای سه شاخ داشته باشه. سایز این ماهی معمولن از ۳۰ سانت تجاوز نمیکنه ولی بسیار مورد توجه ماهیگیران با چوب کاسی بوده در حالیکه اگر پشه ی مورد علاقه ی این ماهی رو پیدا کنید با سرعت بیشتر و بدون نیاز به تهیه ی طعمه میتونید ماهی بگیرید.
این ماهی وقتی به بلوغ برسه برای تغذیه به سمت رودخانه رفته و میتونه خلاف جریان اب شنا کنه و معمولن بعد از تغذیه به دریاچه برمیگرده! و جالبه بدونید این ماهی ها بصورت گروهی حرکت و زندگی میکنند . پس اگر بتونید گله ی اون رو پیدا کنید میتونید خوب ماهی بگیرید.
یکی از پشه هایی که من تونستم بسازم وخوب با اون عروس ماهی بگیرم پشه ای نارنجی با هکل قهوه ای بود و این رنگ رو در میان رنگ های مختلفی که ساخته بودم برای صید بهتر دیدم و فقط یک نکته رو یاداور بشم که این ماهی بسیار بازیگوشه و همیشه طعمه رو تعقیب میکنه و در رودخانه ها با سرعت بیشتری به طعمه حمله میکنه و اسیر قلاب میشه.

من دیروز برای صید قزل به بالای سد کرج رفته بودم زمانی که داخل اب سد شدم متوجه پرش یک ماهی شدم و فکر میکردم قزل باشه یک کدیس سایز ۱۰ زدم و وقتی ماهی رو گرفتم و متوجه شدم که عروس ماهیه برام جالب بود که به این خوبی به پشه حمله میکرد.