صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15
    همکار قدیمی (مدیر آکواریوم آب شیرین )

نوع حیوان خانگی
    انواع آبزیان
    شماره عضویت
    44

مناسب ترین گونه های آبزیان برای نگهداری در تنگ

سلام به همگی
    مدتها بود که میخواستم این تاپیک رو ایجاد کنم اما فرصتی نبود که یک جستجوی درست و حسابی در این مورد داشته باشم...
    در این تاپیک قراره به بحث و تبادل نظر در مورد مناسب ترین گونه های آبزیان آب شیرین برای نگهداری در تنگ بپردازیم، البته وقتی در این تاپیک از کلمه تنگ استفاده میکنم منظور تنگهای 5 لیتر به بالاست که عموما در اکثره خانه ها برای نگهداری از ماهی گلدفیش یا قرمزه خودمون سره سفره هفت سین عید نوروز موجوده ... "تنگهای 5 تا 15 لیتر مد نظر است"

قبل از اینکه در مورد نتیجه سرچهایی که داشتم صحبت کنم، از تمام دوستانی که این تاپیک را میخوانند دوستانه خواهش میکنم که از هیچیک از گونه های ماهی گلدفیش در تنگ نگهداری نکنین، حداقل فضای لازم برای نگهداری از خانواده گلد فیشها تانکهای 30 گالنی هست، اکثره گونه های ماهی گلدفیش حداقل تا 15 سانت رشد میکنند بگذریم از بعضی گونه ها که تا 50 سانت هم رشد می کنند، و واقعا دور از انصاف است که این ماهی های نازنین در تنگهای کوچک نگهداری شوند، امید است با ایجاد این تاپیک و شناسایی گونه های مناسب، ماهی گلدفیش از سفره های هفت سین عید نوروز حذف شوند و جای خود را به گونه های سازگار و متناسب و چه بسا زیباتر دهند.

نوع حیوان خانگی
    انواع آبزیان
    شماره عضویت
    44
    قبل از اینکه بخوام به معرفی گونه های مناسب که انشاالله با کمک شما دوستان تکمیل خواهد شد بپردازم، لازم به توضیح هست که اگر بخواهیم به مساله اصولی بنگریم نگهداری از هیچ گونه ای از آبزیان در 5-15 لیتر آب توصیه نمی شود و گونه هایی که معرفی خواهند شد و تک تک به بررسی ویژگی های آنها خواهیم پرداخت در این حجم آب احساس رضایت کامل نمی کنند بلکه نسبت به گونه های دیگر از عمر بیشتری در تنگ برخوردار خواهند بود و خودشان را با فضای تنگ بهتر وفق خواهند داد...

خب همان طور که میدانید در تنگ به علت فضای محدود نه هیتری وجود خواهد داشت و نه سیستم اکسیژن دهی و نه فیلتراسیونی، پس روشن است که گونه های سازگار با این محیط علاوه بر اینکه باید در برابر کمبود اکسیژن مقاوم باشند و در برابر فاکتورهای آب سخت گیر نباشند همچنین باید بتوانند با تغییرات دمایی فضای منزل کنار بیایند از اینرو دامنه تحمل دمایشان نیز باید وسیع باشد.

همان طور که همه می دانیم خانواده گورامی ها و بتاها به دلیل داشتن عضوی به نام لابیرنت علاوه بر توانایی جذب اکسیژن محلول در آب، در صورت لزوم توانایی جذب اکسیژن از اتمسفر رو هم دارند، علاوه بر این گورامی ها و بتاها خیلی در برابر فاکتورهای آب سخت گیر نیستند و اتفاقا زندگی در آبهای ساکن بدون جریان با پوشش گیاهی را ترجیح میدهند، اما عموما دامنه دمایی 22-26 را ترجیح میدهند که البته تامین این دما در محیط منزل حتی در زمستان دور از ذهن نیست اما با این حال گونه هایی معرفی می شوند که دامنه تحمل وسیع تری داشته باشند و البته در این بین بعضی از گونه ها رشد بالایی دارند و گاها صرف نظر از رشد سوز شدن تا 12-15 سانت رشد میکنند که بازهم با توجه به فضای تنگ گونه های کوچکتر و البته با جلوه تر معرفی می شوند.
    علاوه بر دسته گورامی ها و بتاها گونه های دیگری نیز هستند که تا حدودی تحمل شرایط تنگ را دارند که آنها هم تقدیم حضورتون می شوند.
    سخن رو کوتاه میکنم و به معرفی گونه های مورد نظر میپردازم .

نوع حیوان خانگی
    انواع آبزیان
    شماره عضویت
    44
    1- بی شک ماهی فایتر یکی از مناسب ترین ماهی ها برای نگهداری در تنگ های 5-15 لیتری است، این ماهی که سایز نهایی در نر 7 سانت و در ماده 5 سانت می باشد علاوه بر سایز کوچکشان که با فضای محدود تنگ تناسب دارد دارای لابیرنت هستند و می توانند در صورت کمبود اکسیژن حل شده از سطح آب در تنگ از اتمسفر اکسیژن خود را تامین کنند، و علاوه بر تمام موارد بالا زیبایی فوق العاده ای که دارند باعث منحصر به فرد شدن آنها می شود، فقط نکته حائز اهمیت رنج دمایی فایترها می باشد که 23-30 است در فصل زمستان تنگ آنها در جایی در منزل قرار دهید که این دما برایشان تامین شود، همچنین کاشتن یک یا دو شاخه از گیاهان طبیعی کم توقع در تنگشان هم باعث شادابی آنها می شود هم زیبایی کم نظیری را به تنگ شما می بخشد.
    فراموش نشود که از فایترها باید به تنهایی نگهداری شود.

2- گورامی دارف، این گورامی علاوه بر سایز نهایی 5 سانتی مناسب و وجود عضو لابیرنت، زیبایی خاصی هم دارد و محدوده دمایی قابل تحمل گورامی دارف 22-28 می باشد، سعی شود از تنگهای بزرگتر نسبت به فایتر برای نگهداری آنها استفاده شود چون از فایتر ها فعالتر و شناگرتر می باشند، و می توان بیش از یک عدد از آنها را در کنار هم در تنگ نگهداری کرد که البته با توجه به حجم تنگها بیشتر از دو عدد توصیه نمی شود.

3- گورامی بهشتی،شرایط مشابهی نسبت به دارف دارد با این تفاوت که طول نهایی آنها 9 سانت می باشد و قاعدتا احتیاج به فضای بیشتری برای نگهداری دارند،اما محدوده دمایی
    قابل توجهی دارند " 16- 26" که براحتی این دما در منزل قابل تامین است.
    فراموش نشود که آنها نیز باید به تنهایی نگهداری شوند.

در بین گروه لابیرنت دارها علاوه بر 3 گونه بالا گونه هایی مثل Licorice Gourami و Sparkling Gourami نیز ویژگی های مناسبی برای نگهداری در تنگ دارند که بدلیل عدم دسترسی آنها در بازار ایران معرفی نشده اند.
    و از لحاظ تجربی هم بنده در تنگ 6 لیتری که عکسش را در پست اول این تاپیک قرار دادم گورامی دارف و فایتر را مدت ها نگهداری کردم و ماهی ها هم نسبتا سرحال بودند، فقط توجه داشته باشید که نباید یکباره آبه تمام تنگ رو عوض کتید و و باید به صورت هفتگی 30-50 درصد حجم تنگ را با آب بدون کلر جایگزین کنید.
    انشاالله در پستهای بعدی به معرفی دیگر گونه ها خواهم پرداخت...
    موفق باشید.

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    سلام
    به جز اینها ،ماهی های دیگه ای وجود نداره که بشه در یک تنگ نگهداری کرد ( حجم تنگ مورد نظر من 7 لیتر هست در واقع یک استوانه شیشه ای است ) در صورت امکان میشه سایر گونه ها راهم بگید من رفتم آکواریوم فروشی خیلی ماهی معرفی کرد و گفت که میشه در تنگ نگهداری کرد (متاسفانه اسم هاشون یادم نمونده، من اعتماد نکردم ترسیدم بخرم بمیرند ، گفتم اول بپرسم ، اگر راهنمایی کنید ممنون میشم)

کاربر ویژه انجمن

نوع حیوان خانگی
    خروس لاری_قدیما فلاورهورن
    شماره عضویت
    12
    نقل قول نوشته اصلی توسط Shikra نمایش پست ها
    سلام
    به جز اینها ،ماهی های دیگه ای وجود نداره که بشه در یک تنگ نگهداری کرد ( حجم تنگ مورد نظر من 7 لیتر هست در واقع یک استوانه شیشه ای است ) در صورت امکان میشه سایر گونه ها راهم بگید من رفتم آکواریوم فروشی خیلی ماهی معرفی کرد و گفت که میشه در تنگ نگهداری کرد (متاسفانه اسم هاشون یادم نمونده، من اعتماد نکردم ترسیدم بخرم بمیرند ، گفتم اول بپرسم ، اگر راهنمایی کنید ممنون میشم)
    شیکرای عزیز
    ماهیانی که در این صفحه معرفی شده بجر ماهی اسفرونموس تمام شون رو میشه در تنگ نگه داشت
    این تاپیک رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود من در خدمتم

ارادتمند
    مصطفی

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    سلام
    من این انجمن را ندیده بودم .... :smile (22):
    ممنون
    ویرایش توسط Shikra : 23rd February 2011 در ساعت 09:56 PM

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    سلام
    رفتم خوندم ،عالی بود و ممنون ، یه سوال دیگه ، این ماهیهایی که اونجا معرفی شده اند، کدومشون در ایران پیدا میشه ، این عکسی که از گورامی بهشتی اینجا گذاشتید خیلی زیباست ولی من توی مغازه ها ندیدمش ...
    الان که این ماهی ها دیدم مطمئن شدم ماهی هایی که بهم توی مغازه نشان دادند هیچ کدام مناسب تنگ نبوده اند چه خوب شد نخریدم

کاربر ویژه انجمن

نوع حیوان خانگی
    خروس لاری_قدیما فلاورهورن
    شماره عضویت
    12
    نقل قول نوشته اصلی توسط Shikra نمایش پست ها
    سلام
    رفتم خوندم ،عالی بود و ممنون ، یه سوال دیگه ، این ماهیهایی که اونجا معرفی شده اند، کدومشون در ایران پیدا میشه ، این عکسی که از گورامی بهشتی اینجا گذاشتید خیلی زیباست ولی من توی مغازه ها ندیدمش ...
    الان که این ماهی ها دیدم مطمئن شدم ماهی هایی که بهم توی مغازه نشان دادند هیچ کدام مناسب تنگ نبوده اند چه خوب شد نخریدم
    عکس گوارمی بهشتی که تاپیک خودش موجود عکس یک گوارمی بهشتی در شرایط نگهداری عالی و تغذیه با غذاهای مخصوص رنگ هستش
    گوارمی بهشتی در ایران پیدا میشه
    من چند باری تو ماهیران مرتضوی دیدم و از دوستان هم شنید در پلاسکو هم میشه پیدا کرد
    به جز این ماهی
    گورامی راه راه یا نواریtaاcolisa fascia

گورامی برقی(Sparkling Gourami)

گورامی پوست ماری(Snakeskin Gourami)

تمام ماهی های دیگه رو من در بازار ایران دیدم (من داخل مغازه ماهی فروشی شهر خودمون تمام ماهی این لیست رو بجر سه ماهی که عرض کردم رو دیدم)

ارادتمند

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی آب شیرین
    شماره عضویت
    5827
    سلام. ببخشین! ماهی کوریدوراس هم جز ماهیان لابیرنت دار هست؟
    برای تنگ از چه گیاهانی میشه استفاده کرد؟ یعنی نیازی به نور و بستر و co2 نداشته باشن یا حداقل کم نیاز داشته باشن!( یکبار بنده گیاه شویدی(نمیدونم اسم اصلیشم همینه یا نه؟) رو با ماهی فایتر تو تنگ نگه داشتم. که چند صباحی سالم بود و حتی رشد هم داشت)

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    آکواریوم گیاهی
    شماره عضویت
    8401
    نقل قول نوشته اصلی توسط پارسا نمایش پست ها
    سلام. ببخشین! ماهی کوریدوراس هم جز ماهیان لابیرنت دار هست؟
    برای تنگ از چه گیاهانی میشه استفاده کرد؟ یعنی نیازی به نور و بستر و co2 نداشته باشن یا حداقل کم نیاز داشته باشن!( یکبار بنده گیاه شویدی(نمیدونم اسم اصلیشم همینه یا نه؟) رو با ماهی فایتر تو تنگ نگه داشتم. که چند صباحی سالم بود و حتی رشد هم داشت)
    درود به شما

نه خیر ماهی کوریدوراس خزء خانواده لابیرنت دار ها نیست .

دوست من ادامه سوالتون رو باید در بخش سوال و جواب مربوط به بخش آکواریوم گیاهی می پرسیدین با این حال جوابتون رو میدم :

برای تنگ هم میتونید از گیاه هانی استفاده کنید که هم رشد کمی دارن و هم در حد کوتوله و یا متوسط میمونند

مثل خانواده آنوبیاس و جاوا فرن

بله گیاه شیویدی هم میمونه، در حد همان نور غیر مستقیم خورشید هم بهش بخوره رشد خوبی خواهد داشت ! ولی برای تنگ مناسب نیست

گیاه هایی که در بالا بهش اشاره کردم نیاز به تزریق Co2 هم ندارند

موفق باشید

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)