صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    همکار قدیمی انجمن پرندگان

شماره عضویت
    40

تغذیه کبوتر های بالغ

یکی از مهمترین اصول کبوتر داری که اهمیت فراوانی دارد تغذیه کبوتر است.کبوتر داران بزرگ و با تجربه موقع غروب افتاب به کبوترهایشان دان می دهند که این کار موجب می شود که کبوتر گرسنه مانده و از صاحب خودش اطاعت کند و همیشه اماده پرواز بوده و هرز نشیند.البته کبوتر هایی که جوجه دارن از این قاعده مستثنی می باشند که باید در روز ۴-۵ وعده غذا به انها داده شود.غذای کبوتر باید متنوع باشد و فقط گندم نباشد که بعد از مدتی از گندم دل زده می شوند.از جمله دان هایی که باید به کبوتر داده شود:گندم-عدس-جو-ذرت-ارزن-گاودانه-و نان خشک است.

همکار قدیمی انجمن پرندگان

شماره عضویت
    40
    برای تغذیه ی کبوترا معمولاً از چند نوع دونه استفاده میکنن:گندم،ارزن،کوشه و ماشک.دادن گندم و کوشه و ماشک به کبوترا باعث سنگین شدن اونا میشه(کوشه و ماشک را معمولاً در هنگام جوجه کشی به کبوترا میدن)،ولی ارزن غذای اصلی کبوتره .اصلا باید تو این دونه ها گندم رو فاکتور گرفت چون سنگین میکنه کفترا رو ولی باید حتماْ ارزن رو با مقداری گندم قاطی کرد و به کبوتر داد.

در بهار که بهترین موقع برای جلد و عادتی کردن کبوتره معمولاً به کبوترا ارزن میدن تا کبوترا سبک بشن تا بشه تو تابستون باهاشون مسابقه داد.اما تو ماههای اول بهار گندم هم به نسبت یک به سه یا کمتر با ارزن ها مخلوط میکنن تا کبوترا قوه ی بیشتری بگیرن اما هرچی به ماههای آخر بهار نزدیک می شیم کم کم جیره ی گندم اونا را قطع می کنند.

توی تیر و اوایل مرداد به کبوترا ارزن میدن تا سبک بمونن و خوب بپرن.اما از این به بعد کم کم شروع به دادن گندم با ارزن به کبوترا میکنن.در پاییز و اوایل زمستان که بهترین فصل جوجه کشی است به کبوترا دانه های مقوی مثل کوشه و ماشک هم میدن تا هم کبوترا روی فرم بیان و هم استخوان بندی جوجه هاشون خوب در بیاد.

اما در کل همیشه سعی کنید تنوع دانه را برای کبوترانتان در نظر داشته باشید.اگه زیاد به کبوترا یه دانه بدهید اونا بعد از مدتی از این دانه زده مشوند و در این جور مواقع برای مدتی برای کفترا تنوع دانه را بر قرار کنید.

هفته ای یک بار در آب کبوترا مولتی ویتامین بریزید و اون آب را24 ساعت بعد عوض کنید

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    ماهی فایتر// عروس هلندی// قمری الماسی
    شماره عضویت
    12573
    سلام
    از دوستان کسی است که از تخم جارو (دانه سورگوم) در تغذیه کبوتر و یا قمری استفاده کرده باشه ؟
    می خوام به قمری الماسی هام دانه سورگوم بدم
    متشکرم

تیم مدیــریــت کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    سهره قناری وماهى
    شماره عضویت
    11905
    نقل قول نوشته اصلی توسط omidkhosravi نمایش پست ها
    سلام
    از دوستان کسی است که از تخم جارو (دانه سورگوم) در تغذیه کبوتر و یا قمری استفاده کرده باشه ؟
    می خوام به قمری الماسی هام دانه سورگوم بدم
    متشکرم
    سلام
    تا جایی که اطلاع دارم برای کبوتر تغذیه مناسب و کاملی نیست و موجب اختلال در دستگاه گوارش کبوتر میشود ولی برای قمری گاهی استفادهمیشود البته بازهم نه بعنوان تغذیه اصلی در کنار تغذیه و تنوع در تغذیه استفاده میشود
    پرسیدن سوال در پیام خصوصی ممنوع است.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی -دیسکس-کبوتر
    شماره عضویت
    3369
    نقل قول نوشته اصلی توسط ehsanfalah نمایش پست ها
    سلام
    تا جایی که اطلاع دارم برای کبوتر تغذیه مناسب و کاملی نیست و موجب اختلال در دستگاه گوارش کبوتر میشود ولی برای قمری گاهی استفادهمیشود البته بازهم نه بعنوان تغذیه اصلی در کنار تغذیه و تنوع در تغذیه استفاده میشود
    سلام
    اقا احسان من قاطی دون به کبوترهام میدم و خیلی با ولع هم می خورن استفاده اش که مشکلی پیش نمیاره؟؟؟!!!!

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    شماره عضویت
    12573
    نقل قول نوشته اصلی توسط M_2k2 نمایش پست ها
    سلام
    اقا احسان من قاطی دون به کبوترهام میدم و خیلی با ولع هم می خورن استفاده اش که مشکلی پیش نمیاره؟؟؟!!!!
    با سلام
    در یکی از رساله های بچه های کارشناسی ارشد از سورگوم در تغذیه بلدرچین ها استفاده کردیم
    دوزهای پایین اثر نامطلوبی نداشت. اما دوزهای بالا موجب کاهش وزن زنده بلدرچین ها شد
    (الان سطوح مصزفی رو به خاطر ندارم متاسفانه)
    این تحقیق نشون داد که استفاده از دانه سورگوم وابسته به سطح است
    چه مقدار سورگوم را به دان کبوترها اضافه فرمودید؟
    (با عرض پوزش از آقای فلاح که بنده پر حرفی کردم)
    (نکته: درسته که من و دوستم تجربه استفاده از سورگوم در بلدرچین رو داشتیم اما برای من سطوح مصرف اش در کبوتر و قمری ناشناخته است. می خواستم بدونم که تا چه سطحی در تغذیه قمری استفاده می شود؟ یعنی چند گرم سورگوم را به چند کیلو دان کبوتر یا قمری اضافه می کنند؟ )
    متشکرم
    ویرایش توسط omidkhosravi : 29th September 2014 در ساعت 11:35 PM

تیم مدیــریــت کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    سهره قناری وماهى
    شماره عضویت
    11905
    نقل قول نوشته اصلی توسط M_2k2 نمایش پست ها
    سلام
    سلام
    گاهی برای تنوع افرادی به کبوتر سورگوم میدند که از دوستان با تجربه در این زمینه پرسیدم که نظر پیشنهاد کردند برای تنوع هم خوب نیست
    بر اساس نتایج تجربی و نه بعنوان علمی در سورگوم منبع مغذی خاصی نیست که برای کبوتر مفید باشه و فقط جای دان اصلی رو در وعده دانی اشغال میکنه و کبوتر بتدریج بعلت کم بود دان اصلی ضعیف میشه البته این نظری هستش که از تعدادی پرورش دهنده با تجربه در کبوتر گرفتم
    نکته دیگه اینکه اگر تغذیه خوبی برای کبوتر بود همه دان فروشیها و تمام نگهدارندگان کبوتر استفاده میکردند

نقل قول نوشته اصلی توسط omidkhosravi نمایش پست ها
    با سلام
    در یکی از رساله های بچه های کارشناسی ارشد از سورگوم در تغذیه بلدرچین ها استفاده کردیم
    دوزهای پایین اثر نامطلوبی نداشت. اما دوزهای بالا موجب کاهش وزن زنده بلدرچین ها شد
    (الان سطوح مصزفی رو به خاطر ندارم متاسفانه)
    این تحقیق نشون داد که استفاده از دانه سورگوم وابسته به سطح است
    چه مقدار سورگوم را به دان کبوترها اضافه فرمودید؟
    (با عرض پوزش از آقای فلاح که بنده پر حرفی کردم)
    (نکته: درسته که من و دوستم تجربه استفاده از سورگوم در بلدرچین رو داشتیم اما برای من سطوح مصرف اش در کبوتر و قمری ناشناخته است. می خواستم بدونم که تا چه سطحی در تغذیه قمری استفاده می شود؟ یعنی چند گرم سورگوم را به چند کیلو دان کبوتر یا قمری اضافه می کنند؟ )
    متشکرم
    سلام .
    من شخصی رو ندیدم که بصورت در صد بندی و مشخص با دان ترکیب کنه و میزان ترکیبش رو نمیدونم اقا امید ولی بنظرم و طبق تحقیقات خود شما تغذیه مفیدی نیست و گاهی مضر هم میتونه باشه دانها و بذرهای خیلی خوبی برای کبوتر و قمری هستش که دون جارو یا سورگوم هیج ارزش غذایی در مقابل اونها نداره و تغذیه ای نیست که تحقیقات و وقت با ارزش شما رو بگیره البته بنده جسارت میکنم این نظر شخصی من هستش
    پرسیدن سوال در پیام خصوصی ممنوع است.

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    شماره عضویت
    12573
    نقل قول نوشته اصلی توسط ehsanfalah نمایش پست ها
    سلام
    گاهی برای تنوع افرادی به کبوتر سورگوم میدند که از دوستان با تجربه در این زمینه پرسیدم که نظر پیشنهاد کردند برای تنوع هم خوب نیست
    بر اساس نتایج تجربی و نه بعنوان علمی در سورگوم منبع مغذی خاصی نیست که برای کبوتر مفید باشه و فقط جای دان اصلی رو در وعده دانی اشغال میکنه و کبوتر بتدریج بعلت کم بود دان اصلی ضعیف میشه البته این نظری هستش که از تعدادی پرورش دهنده با تجربه در کبوتر گرفتم
    نکته دیگه اینکه اگر تغذیه خوبی برای کبوتر بود همه دان فروشیها و تمام نگهدارندگان کبوتر استفاده میکردند

سلام .
    من شخصی رو ندیدم که بصورت در صد بندی و مشخص با دان ترکیب کنه و میزان ترکیبش رو نمیدونم اقا امید ولی بنظرم و طبق تحقیقات خود شما تغذیه مفیدی نیست و گاهی مضر هم میتونه باشه دانها و بذرهای خیلی خوبی برای کبوتر و قمری هستش که دون جارو یا سورگوم هیج ارزش غذایی در مقابل اونها نداره و تغذیه ای نیست که تحقیقات و وقت با ارزش شما رو بگیره البته بنده جسارت میکنم این نظر شخصی من هستش

سلام
    خواهش می کنم
    داداشم این چه حرفیه؟؟ شما تاج سر ما هستید آقا احسان
    راستش دلیل اصلی پژوهش ما بر روی بلدرچین (کلمه ما به خاطر اینه که کار گروهی بوده ) این بود که کشور ما وارد کننده ذرت دانه ای است و ما میخواستیم سورگوم رو جانشینی بخشی از ذرت بکنیم .

راستش اینجا در مغازه های پرنده فروشی (زینتی) هم سورگوم رو می فروشند. پرسیدم چه کاربردی داره؟ گفتن برای درمان اسهال به کار میره ؟ ممکن این حرف درست باشه چون سورگوم تانن بالایی داره و تانن خاصیت ضد باکتریایی داره. اما در فیزیولوژی دستگاه گوارش پرنده های زینتی با ماکیان فرق داره . ممکنه برای کبوتر و یا قمری مفید نباشه
    منم دقیقا نمیدونم و خواستم از دوستان با تجربه بپرسم
    من شخضا در تغذیه ماکیان هم تنوع دانه های استفاده شده رو می پسندم
    هرچقدر تنوع دانه های جیره زیاد باشه پرنده سالم تره

اینم عرض کنم که سورگوم در سطوح بالا قطعا برای پرنده مضر است . چرا؟
    چون تانن میتونه به سطح روده آسیب برسونه
    در ضمن تانن با مواد مغذی مثل اسید آمینه و مواد معدنی پیوند غیر قابل برگشت ایجاد می کنه و این مواد با ارزش رو از دست رس پرنده خارج می کنه
    اما سطوح کمش میتونه مفید باشه . حالا این سطوح کم در کبوتر چقدره ؟ نیاز به کار داره دیگه !
    من مخلصم شما هستم آقا فلاح

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی -دیسکس-کبوتر
    شماره عضویت
    3369
    سلام به همه ی دوستاان
    من از دانه ی جارو یاسورگوم به مقدار یک کیلو گرم در کل دان که معمولا 30 کیلو هستش استفاده می کنم و تا الان هم خدا رو شکر مشکلی نداشتم و حدود سه سالی میشه استفاده می کنم ولی باید به یک مورد هم توجه کرد بعضی وقت ها دانه های جارو بشدت کثیف و داخلشون کپک زده که باید موقع خرید بسیار دقت کرد....

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    گیاه . باجی ، عروس
    شماره عضویت
    14664
    از ذرت مرغی برای تغذیه قمری خانگی( یاکریم ) و کبوتر میشود استفاده کرد؟
    کنجاله سویا چطور؟

ممنون

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)