صفحه 37 از 54 نخستنخست ... 18192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 361 به 370 از 540
    کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خرگوش
    شماره عضویت
    24370
    بله دیر کردم ببخشید
    سعی کردم اما واقعا یونجه دوست نداره تا حد مرگ گشنه میمونه ولی زیاد نمیخوره هنوزم ادامه بدم؟ بچه بود دوست داشت اما الان نه ممکنه نوع یونجه ها باهم تفاوت داشته باشه؟
    عطسه‌هاش کمتر شده ولی هنوز بعد از بالا بردن سرش عطسه میکنه
    شکمشم تازگیا صدای غاروغور میده مثل زمانی که آدم شکمش گاز داره ولی فک نکنم اسهال باشه گفتم شاید گشنه مونده این شکلی شده اما با اینکه براش بازم جو ریختم اینجوریه

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    -
    شماره عضویت
    19995
    نقل قول نوشته اصلی توسط Alex12 نمایش پست ها
    بله دیر کردم ببخشید
    سعی کردم اما واقعا یونجه دوست نداره تا حد مرگ گشنه میمونه ولی زیاد نمیخوره هنوزم ادامه بدم؟ بچه بود دوست داشت اما الان نه ممکنه نوع یونجه ها باهم تفاوت داشته باشه؟
    عطسه‌هاش کمتر شده ولی هنوز بعد از بالا بردن سرش عطسه میکنه
    شکمشم تازگیا صدای غاروغور میده مثل زمانی که آدم شکمش گاز داره ولی فک نکنم اسهال باشه گفتم شاید گشنه مونده این شکلی شده اما با اینکه براش بازم جو ریختم اینجوریه
    عزيزم ، اينكه نشد! غذاي خرگوش علوفست . شما داريد با دسر و دورچين غذا ، تغذيه اش ميكنيد جو پرك به نوعي شامل دسته غلات و حبوباته و كمتر از يك درصد جدول غذايي خرگوش رو شامل ميشه . كربوهيدرات براي خرگوش مضره ، و يكي از عاملهاي نفخ ( غر غر شكم ) و سوء هاضمه است و كلا سيستم گوارشي رو بر هم ميزنه . كربوهيدرات در جوي پرك و أمثالش هم مقداري وجود داره .

براي تغيير غذاييش ( طي ٧-١٠ ) ، بيشتر سعي كنيد و يونجه رو به هر شكلي كه ميتونيد ، اسياب شده ، خرد شده .... با غذاهايي كه مورد علاقشه ، مخلوط كنيد و هر بار به مقدارش اضافه و از غذاهاي قبلي كم كنيد تا يونجه ، به طور كامل جايگزين بشه . صفحات قبلي درمورد تغذيه صحيح و بايد و نبايدها ، توضيح داده شده . حتي ميتونيد ازپلتهاي مختلف يونجه براي كمك به اين تغيير ، استفاده كنيد . ولي نه به اونصورت كه ، اينبار به پلت عادت كنه . سنگ جويدني براي ساييده شدن دندانهاش ، از پت شاپ تهيه كنيد .

براي نفخش ، عرق نعنا يا دمنوش آويشن ( روزي دو مرتبه ١ سي سي ) تا ٣ روز بهش بديد . اگر در دفع مشكل داره و دچار يبوست هست هم ، گاهي ما بين غذا كمي روغن زيتون داده بشه . براي عملكرد بهتر دستگاه گوارش و بر طرف شدن بيماريهاي جزئي ، دو هفته يكبار يك مرتبه ، يك سي سي سركه سيب با ١٠ سي سي مخلوط كنيد و ١-٢ سي سي ( يكبار ) بهش بديد .

در مورد عطسه هاش ، ميتونه الرژي يا ناشي از گرد و خاك اطرافش ( حتي پودر علوفه ) باشه . ذرات ريز غبار هم ، باعث عطسه ميشه . بينيشو تميز و چند روز با كمي پماد ويتامين آ چشمي چربش كنيد و با بخار آب ، هواي اطراف قفسشو كمي مرطوب كنيد. ( بيشتر از ١٥ دقيقه ، ظرف حاوي اب گرم در محيط نباشه ) . دما بالا نره چون به گرما حساسن و دچار شوك ميشن . اگر ادامه داشت به متخصص اگزوتيك مراجعه كنيد . حتما فكري براي تغذيه اش كنيد . خيلي خيلي دير شده و دندانهاش در معرض خطره .

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خرگوش
    شماره عضویت
    24521
    سلام خسته نباشید من یک خرگوش دارم حدودا یک ماهشه و تازه خریدمش خیلی دندون قروچه میره و من نمیدونم ک باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید
    خرگوشما کجا باید نگهداری کنم؟گفتن داخل قفس نزارمش
    آیا لازمه ک بهش شیر بدم؟

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    -
    شماره عضویت
    19995
    نقل قول نوشته اصلی توسط YeganehAbdi نمایش پست ها
    سلام خسته نباشید من یک خرگوش دارم حدودا یک ماهشه و تازه خریدمش خیلی دندون قروچه میره و من نمیدونم ک باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید
    خرگوشما کجا باید نگهداری کنم؟گفتن داخل قفس نزارمش
    آیا لازمه ک بهش شیر بدم؟
    سلام ، لطفا يكبار ديگه سوالاتي كه پرسيده بودم رو بخونيد و كامل پاسخ بديد. http://www.parsipet.ir/showthread.ph...024#post291024
    و بفرماييد دندان قروچه شديد داره يا ملايم ؟ دفعش چطوره ؟ نرمال يا اسهال ؟ شكمش سفت و متورم نشده ؟ پاسخها كامل باشه لطفا.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خرگوش
    شماره عضویت
    24521
    حدودا یک ماهشه.غذا بیشتر شبدر بهش میدم گاهیم هویج و خیار و سیب میدم بهش روزی دوبارم چند قطره شیر بهش میدم بعد از شیر خوردن شکمش متورم میشه ولی در حالت عادی مدفوعش نرماله و شکمشم ورمی نداره.در مورد نور آفتابم روزی نیم ساعت میبرمش توی حیاط
    دندون قروچش تقریبا روب شدید میره بیشتر وقتی میخواد بخوابه و توی خواب اینکارو میکنه.پاهاشم هیچ ورمی نداره
    لطفا اگه میشه شرایط مکان نگهداریشو بگین من فقط برای خواب میزارمش تو قفس بیشتر توی اتاقمه
    از دیروزم ک پاش اینطور شده بود یکم بیحاله همش میخواد بخوابه
    مکمل غذایی چیه و از کجا باید تهیه کنم؟

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    -
    شماره عضویت
    19995
    حدودا یک ماهشه.غذا بیشتر شبدر بهش میدم گاهیم هویج و خیار و سیب میدم بهش روزی دوبارم چند قطره شیر بهش میدم بعد از شیر خوردن شکمش متورم میشه ولی در حالت عادی مدفوعش نرماله و شکمشم ورمی نداره.در مورد نور آفتابم روزی نیم ساعت میبرمش توی حیاط
    دندون قروچش تقریبا روب شدید میره بیشتر وقتی میخواد بخوابه و توی خواب اینکارو میکنه.پاهاشم هیچ ورمی نداره
    لطفا اگه میشه شرایط مکان نگهداریشو بگین من فقط برای خواب میزارمش تو قفس بیشتر توی اتاقمه
    از دیروزم ک پاش اینطور شده بود یکم بیحاله همش میخواد بخوابه
    مکمل غذایی چیه و از کجا باید تهیه کنم؟������
    عزیزم این تغذیه خرگوش نیست!! چرا قبل از خرید این بی زبونها تحقیق نمیکنید؟؟

مصرف مداوم میوه و سبزی ، خصوصا خشک نشده و بعنوان غذای اصلی ، بعلت دارا بودن کربوهیدرات ( در میوه ها) و نفاخ بودن سبزیها، اسیب جدی به دستگاه گوارش خرگوش میزنه و مانع ساییده شدن دندانها میشه. غذای خرگوش علوفه خشک هست. ( تیموتی ، میدوهای و یونجه )

دندان قروچه شدید واکنشی هست که به درد نشون میدن. این درد میتونه ناشی از بیماری خاصی باشه یا مشکلات دندانی( در سنین بالاتر) یا نفخ که اکثر خرگوشها بعلت تغذیه نادرست ، دچارش هستن.

بهترین شیر ، شیر مادر هست و بعد از اون شیرخشک مخصوص گربه یا شیر بدون لاکتوز. در غیر اینصورت ، عدم تحمل لاکتوز حتی میتونه باعث فوتش بشه. لطفا اگر غیر ازینها مصرف میکنه متوقفش کنید.

اگر تغذیه اش رو اصلاح کنید ، نیازی به شیر در این سن نداره ، چون یونجه ، درصد بالایی از کلسیم رو دارا هست و کمبودهاشو جبران میکنه.

بی حس شدن پاهاش هم میتونه بعلت مشکلات گوارشی باشه هم ناشی از کمبودها یا ضربه.

اگر شکمش متورم و سفته ، دندان قروچه شدید داره ، بی اشتهاست یا به حالت قوز کرده میشینه یعنی نفخ داره .

شکمشو دائما ماساژ بدید. یک سی سی سرکه سیب به 10 سی سی اب اضافه کنید و فقط دو مرتبه ( امروز و فردا ) یک سی سی ازین ترکیب بهش بدید. برای برطرف شدن نفخ و ضدعفونی شدن دستگاه گوارش مفیده. همینطور مصرف یک سی سی عرق نعنا یا دمنوش اویشن ( روزی 2_3 بار تا دو روز )
    برای رفع دل درد و نفخ مفیده. ولی اگر یبوست داشت ، نعنا مناسب نیست. از آویشن استفاده کنید.

اگر تا فردا مشکلش رفع نشد حتما به دامپزشک مراجعه کنید. ادرس کلینیک خصوصی براتون میزارم.

مصرف شیر و غذاهای دیگه رو متوقف کنید. ولی نه به طور ناگهانی چون این توقف ناگهانی هم بیمارش میکنه. به روشی که عرض میکنم انجام بدید.

هر روز از مقدارشون کاسته بشه و درکنارش علوفه تازه ولی خشک شده قرار بدید. یعنی به ازای کاهش ، به علوفه اضافه کنید تا تغذیه قدیمی کاملا حذف یا کم، و فعلی جایگزین بشه. بعد از اون میتونید مطابق با اصول تغذیه ای زیر، برنامه غذایی در نظر بگیرید و سبزی و میوه رو هم اضافه کنید ( حذف ، اضافه کردن ، کاهش و افزایش غذاها بایستی به مرور و طی یکهفته انجام بشه )

مطلب زیر رو بخونید. برای تغییر غذاییش هم توضیح داده شده.

75 درصد غذایی خرگوش را یونجه تشکیل میده و 25 درصد ، به میوه و سبزیجات تعلق داره.
    به دلیل رشد دائمی دندان جوندگان، عدم استفاده از یونجه باعث رشد بیش از حد ریشه دندان ها و در نهایت مرگ خرگوش میشود.

علوفه هاي مورد نياز خرگوش : تيموتي ، ميدو، يونجه ، جوي دوسر ، orchard hay كه متاسفانه اينجا بغير از يونجه ، بقيه خيلي در دسترس نيست و يونجه بخاطر كلسيم بالايي كه داره ، باعث رشد ريشه دندان ميشه . ولي چون اكثر دارندگان خرگوش از تغذيه صحيح بي اطلاعند و سعي ميكنن با ميوه و سبزي خشك نشده غذاي خرگوش رو تامين كنند ، ناچارا توصيه كنيم از يونجه استفاده كنند ، به همون دليلي كه عرض كردم ١- در دسترس تره ٢- نسبت به سبزي و ميوه كه براي خرگوش مضره و مانع از ساييده شدن دندانها ميشه ، بهتره

80درصد يونجه و علوفه /10درصد سبزي / كمتر از 5درصد ميوه /5درصد پلت/كمتر از 1درصد غلات

غذاهاي مجاز : هويج ، كلم، كلم بروكلي و بروكسل ، قارچ ، كدو ، كرفس ، فلفل دلمه ، خربزه ، خيار ، زردالو ، هلو ، كيوي ، طالبي ، انگور، گلابي ، توت ، پرتقال، سيب ، نارنگي ، گيلاس ، موز هفته اي يكبار ( يك تكه كوچك ) تقسيم بندي كنيد ، به صورتی که در طول هفته از همه اینها به يک اندازه داده بشه نه اينكه در يك روز . ميوه های شیرین هم ، کمتر و همگی بدون هسته.

سنگ جويدني از پت شاپ تهیه کنید برای ساییده شدن دندان و در اختیارش بزارید.
    شاخه درخت سیب هم به ساییده شدن و کوتاه ماندن دندان ها کمک میکنه. ( بشویید و از سمی نبودنش مطمئن باشید )

برنامه غذایی در نظر بگیرید که مصرف همزمانشون، تاثیر نامناسب نگذاره .مثلا میزان كربوهيدارت ونشاسته در یک روز بالا نره. در كنار ميوه هاي سرد ، از ميوه هاي طبع گرم هم استفاده بشه ....

3 روز در هفته ( يك الي دو پيمانه )، غروب ، چندین نوع سبزي ، با هم مخلوط کنید به ازای هر 3 کیلو وزن بدن و در اختیارش بزارید. به پرخوري عادت نكنه براي سلامتي ضرر داره . ( یک وعده میوه و یک وعده سبزی )

3 روز در هفته به اندازه گردوی کوچک از لیست میوه های مجاز داده بشه. بيشتر بعنوان تشويقي ( از لیست میوه های مجاز )

نان به دلیل داشتن مقدار زیاد کربوهیدرات برای خرگوش مناسب نیست. به عنوان تشویقی هر هفته یا چند هفته یکبار ، حدود نصف کف دست ، مصرف نان خشک مانعی نداره. ( کربوهیدراتها برای خرگوش مضر هستن و مشکلات گوارشی ایجاد میکنن. مثل نفخ یا تغییر در انسجام پوپ )

اگر با مشکل دندان مواجه هست ، مصرف میوه و سبزیجات رو به یک روز یا دو روز کاهش بدید و حتما به متخصص اگزوتیک مراجعه کنید.

از سبزیجات زیر ، کمتر استفاده کنید.مثلا هفته اي دو سه بار از هركدوم به مقدار كم : برگ كاسني ، شويد ، گشنيز ، برگ هويج ، برگ شلغم ،ترخون ، گل كلم ، كلم پيچ، ريحان ، بابونه . ( اويشن ، رزماري ، نعنا ، مرزه ، رازيانه براي دستگاه گوارش مفيده كه بهتره به طور هفتگی مصرف کنه )

چندین نوع علوفه تهیه ، و با هم مخلوط کنید و در اختیارش بزارید مثل ،یونجه ، تیموتی ...( خشک شده باشه و از سلامتش مطمئن باشید. یعنی سعی کنید از پت شاپها تهیه کنید چون علوفه های موجود در دامداری خیلی بهداشتی نیست )

خرگوش تا قبل از 1 سالگی بیشترین تغذیش یونجه است ولی بعد از یک سالگی به تدریج از میزانش کاسته میشه و تیموتی و میدو های جایگزین میشه که مشکلات دندانی ایجاد نکنه. و میزان یونجه بعد از یکسالگی ،10 تا 20 درصد کل علوفه مصرفیشه.

از ٢/٥ماهگي ، پلت مخصوص خرگوش لازم داره. مناسب با سن خرگوشتون ، پلت تهیه کنید. چون ترکیبات تشکیل دهنده اش برای خرگوشهای بالغ و نابالغ متفاوته.

تا قبل از یکسالگی روزانه به ازای هر 2.5 کیلو یک سوم فنجان پلت.

از یکسالگی به بعد یکچهارم.

یونجه روزانه ( تا قبل از یکسالگی ) به اندازه حجم کل بدن

آب تمیز ، سالم همیشه در اختیارش باشه.

چکاپ 6 ماهه فراموش نشه. چون خرگوشها به سرعت با مشکلات دندانی مواجه میشن. در اینصورت مصرف هر غذایی غیر از علوفه ، بایستی طی یکهفته متوقف بشه و فقط از علوفه استفاده کنن ( درکنار درمانهای اصولی )

هیچ زمان، تغییر غذایی ، به طور ناگهانی انجام نشه. باید خیلی آرام و طی یکهفته انجام بشه.

اگر به غذاهای نامناسب عادت کرده ، مصرف اونها رو به تدریج کاهش بدید تا تغذیه صحیح ، جایگزین بشه.

دریافت نور خورشید لازمه ولی نه گرمای بالا ونه به طور مستقیم چون خرگوشها به گرما حساسن و زود از بین میرن. در غیر اینصورت برای دریافت مکمل ویتامین d با دامپزشکش مشورت کنید ولی هیچوقت بدون تجویز پزشک از هیچ دارو یا مکملی استفاده نکنید.

لیست غذاهای مجاز:

جعفری، اسفناج، خردل سبز، برگ چغندر، برگ تربچه، کلم پیچ، برگ هویج، برگ خیار، کاسنی، کاهو، برگ شلغم، برگ قاصدک، نعناع، ریحان، برگ تمشک، کلم پیچ، شاهی، کاسنی وحشی، رازیانه، گاوزبان، شوید، بابونه، رزماری، گشنیز، مرزه، ترخون، آویشن سبز، هویج، کلم بروکلی، گل های خوراکی (گل رز، لادن، بنفشه، گل بامیه)، کرفس، فلفل دلمه ای، کلم بروکسل، کلم، قارچ، کدو، سیب، گیلاس، گلابی، هلو، آلو، کیوی، پاپایا، انبه، انواع توت، آناناس (پوست کنده)، موز (برای یک خرگوش با سایز متوسط، فقط و فقط اندازه ی یک عدد خرما میتوانید موز استفاده کنید؛ بیشتر آن خطرناک است)، طالبی و خربزه (پوست و تخمه های طالبی هم مجاز است)، استار فروت (میوه ستاره ای)، زردآلو، شلیل، خیار، انگور (هم برگ و هم میوه)، پرتقال، گوجه فرنگی، نارنگی

گیاهان سمی برای خرگوش:

نیلوفر صحرایی، آلاله، شبدر قرمز، پامچال، همیشه سبز، پیچک، برگ گوجه فرنگی، لوبیا، برگ هلو، برگ آلو، جوانه سیب زمینی، ریواس

اقاقیا، زردآلو، آزالیا، راش، گیلاس، کلماتیس، پیچک، دارواش، بلوط، خرزهره، هلو، آلو، گل صد تومانی، درختان همیشه سبز

غذاهای مضر:

چغندر، غلات صبحانه، شکلات (برای همه ی حیوانات خانگی مضر است)، ذرت، نخودفرنگی تازه، غلات، لوبیا سبز، آجیل، پیاز، سیب زمینی، دانه ها، قند به هر شکلی (مقدار خیلی کم، در مواقع ضروری مانعی ندارد )، ریواس

- غذاهایی که باعث ایجاد اسهال و تهوع میشه :

آلوئه ورا، سدر، گل داودی، نرگس زرد، گل مرغ بهشت، گل آفتاب گردان، اوکالیپتوس، زنبق

لیست غذاها مجاز

سبزیجات برگی گروه یک (به دلیل بالا بودن میزان اسید اگزالیک در این گروه سبزیجات، باید کمتر استفاده شوند)
    جعفری
    اسفناج
    خردل سبز
    برگ چغندر
    برگ تربچه
    سوییس چارد
    کلم پیچ

سبزیجات برگی گروه دو (این گروه اسید اگزالیک کمتری دارند)

برگ هویج
    برگ خیار
    کاسنی
    کاهو
    برگ شلغم
    برگ قاصدک
    نعناع
    ریحان
    برگ تمشک
    کلم پیچ
    شاهی
    کاسنی وحشی
    رازیانه
    گاوزبان
    شوید
    بابونه
    رزماری
    گشنیز
    مرزه
    ترخون
    آویشن سبز

سبزیجات غیر برگی (از این سبزیجات فقط باید اندازه ی 15 درصد غذایی روزانه ی خرگوش استفاده کنید)

هویج
    کلم بروکلی
    گل های خوراکی (گل رز، لادن، بنفشه، گل بامیه)
    کرفس
    فلفل دلمه ای
    کلم بروکسل
    کلم
    قارچ
    کدو

میوه های زیر ، کمتر از 10 درصد غذایی رو شامل میشه:

سیب
    گیلاس
    گلابی
    هلو
    آلو
    کیوی
    پاپایا
    انبه
    انواع توت
    آناناس (پوست کنده)
    موز (برای یک خرگوش با سایز متوسط، فقط و فقط اندازه ی یک عدد خرما میتوانید استفاده کنید)
    طالبی و خربزه (پوست و تخمه های طالبی هم مجاز است)
    استار فروت (میوه ستاره ای)
    زردآلو
    شلیل
    خیار
    انگور (هم برگ و هم میوه)
    پرتقال
    گوجه فرنگی
    نارنگی

غذاهای مضر و خطرناک برای خرگوش ها:

علاوه بر مواد غذایی فاسد شده، آب مانده و راکد، پلت های غذایی تاریخ گذشته و فاسد، سبزیجات و گیاهان خاصی هم باعث بیماری در خرگوش میشوند و بسیار خطرناک هستند.

این گل ها و گیاهان مضر هستند:

• نیلوفر صحرایی
    • گل استکانی آبی رنگ
    • آلاله
    • آلاله زرد
    • شبدر قرمز
    • پامچال
    • همیشه سبز
    • پیچک
    • برگ گوجه فرنگی
    • لوبیا
    • برگ هلو
    • برگ آلو
    • جوانه سیب زمینی
    • ریواس

شاخه های درختان که برای سلامتی خرگوش مضر هستند:

• اقاقیا
    • زردآلو
    • آزالیا
    • راش
    • جعبه
    • گیلاس
    • کلماتیس
    • پیچک
    • دارواش
    • بلوط
    • خرزهره
    • هلو
    • آلو
    • گل صد تومانی
    • درختان همیشه سبز

برای نگهداریش فضای ازادتری در نظر بگیرید که راحت بتونه فعالیت کنه . ولی قالی ، سرامیک و در کل سطوح زبر یا صاف که باعث ساییدگی پاها یا لیز خوردنش بشه مناسب نیست و حرکت روی این سطوح ، به مرور باعث بیماری Sore Hocks ( بیماری تاول پاشنه ) میشه.

نمونه ای ازین لانه ها که برای جوندگان ساخته میشه .

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خرگوش
    شماره عضویت
    24521
    واقعا ممنونم از راهنماییتون
    من نمیدونم پلت چیه و باید از کجا تهیه کنم برای اون سنگ جویدنی ام ی سایت معتبر لطفا معرفی کنید بهم

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    -
    شماره عضویت
    19995
    واقعا ممنونم از راهنماییتون
    من نمیدونم پلت چیه و باید از کجا تهیه کنم برای اون سنگ جویدنی ام ی سایت معتبر لطفا معرفی کنید بهم
    خواهش ميكنم

پلت ، غذاهاي تجاري بسته بنديه كه براي انواع حيوانات ساخته ميشه. به همراه سنگ جويدني از پت شاپ تهيه كنيد .

اينكه كدوم سايت فروش محصولات حيوانات خانگي ، معتبر هست ، اطلاعي ندارم . ادرسهاي زير بيشترين بازديد رو داشتن كه از نت گرفتم. درخواست بديد براتون ميفرستن ولي قبل از ارسال ، حتما تقاضا كنيد كه از كيفيت و تاريخ مصرف محصولاتشون ، توضيح بدن خدمتتون .

https://pet-land.ir/

http://www.animalshouse.org/

https://petifood.com/

https://shop.loolak.com/

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خرگوش
    شماره عضویت
    24521
    از کجا سن دقیق خرگوشمو میتونم بفهمم؟
    موردی داره از پلت استفاده نکنم؟

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    -
    شماره عضویت
    19995
    از کجا سن دقیق خرگوشمو میتونم بفهمم؟
    موردی داره از پلت استفاده نکنم؟
    مگه سنشو فروشنده بهتون نگفتن؟ غذاها رو به راحتی میجوه؟

عکسشو بزارید.

میتونید پلت رو حذف کنید ولی تغذیه اش باید کامل و صحیح باشه. اگر به همین رویه میوه خواری ادامه بده خیلی زود در اثر مشکلات گوارشی و رشد بیش از حد دندان از بین میره.

صفحه 37 از 54 نخستنخست ... 18192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)