صفحه 81 از 100 نخستنخست ... 316263646566676869707172737475767778798081828384858687888990919293949596979899100 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 801 به 810 از 991
    کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    مرغ عشق - همستر - لاكپشت
    شماره عضویت
    3406
    نقل قول نوشته اصلی توسط mobin.am نمایش پست ها
    دوست عزیز خوکچه ها چون جونده هستند همیشه باید یونجه خشک در دسترسش باشه تا خودشو مشغول کنه وقتی هم که گشنش میشه میره میخوره از اون، کلی هم علاقه دارن به یونجه خشک در کل باید هر روز توی غذای خوکچتون یونجه خشک باشه اینم درسته بیشتر دامپزشکا تشخیص درستی ندارن من میخواستم خوکچمو واکسن بزنم ولی تحقیق کردم فهمیدم واکسن سگ و گربه رو برای پولشون میزنن به خوکچه فقط انگل تراپی لازمه برا خوکچه اونم اگه از بچگی برا خودتون بوده و از سالم و تمیز بودن غذا اطمینان دارین اونم نیازی نیست در در ضمن اگه خوکچتون مو بلند هست پیشنهاد میکنم برای کف قفس از حوله استفاده کنید من خودم حوله میزاشتم چون پوشال ممکنه داخل موهاش گیر کنه یا ممکنه باعث بریدگی بشه اینم بگم باید خیلی مراقب خوکچه باشین چون کلا بازیگوش هستن پیشنهاد میکنم وقت هایی که حواستون بهش هست بیرون بیاریدش چون ممکنه بره این ور و اون ور چیزایی بخوره که ضررر داره مخصوصا پودر های مخصوص سوسک اگه خدای نکرده چیزیش بشه هیچ جوری نمیشه درمان کرد مگر چیز های خیلی جزئی چون جسه کوچکی داره از دست دکترا کاری بر نمیاد من خودم خوکچم اینجوری شد خونریزی داخلی کرد دکتر گفت چون کوچیکه نمیتونم سرم بزنم یا معدشو شست و شو بدم هرکاری تونست کرد ولی نشد ������ امید وارم تونسته باشم کمک کنم بهتون
    بازم خدا پدر مادرتو برات نگه داره
    اومدي يه جوابي دادي
    من از 4 روز پيش كه اين پيغامو گذاشتم واقعا واسه خودم متاسفم كه چقدر تايپ كردمو هيچ كس جوابي به من نداد هر 5 ديقه يه بار تاپيكو ريفرش ميكردم تا ببينم آيا جوابي مياد يا نه
    من خودم مدير يكي از انجمن هاي سايت ******** بودم بخدا هميشه تاپيك رو چك ميكردم و سر مي زد
    اينجا مشالله مدير داره بيشتر وقت هام آنلاينه ولي هيچ جوابي داده نميشه
    بازم ممنون از شما كه جواب داديد گرچه به سوالات جواب خاصي نداديد ولي در هر صورت ممنون
    خدا به داد اون بدبختي برسه كه يه سوال اوژانسي داشته باشه يا خودكچش خدايه نكرده مريض باشه
    ویرایش توسط mamali1365 : 16th November 2015 در ساعت 10:59 AM

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    کاکاتیل
    شماره عضویت
    7061
    نقل قول نوشته اصلی توسط mobin.am نمایش پست ها
    امروز خوکچم توی مطب دامپزشکی فوت کرد خیلی دلم واسش تنگ میشه خداحافظ بوبی عزیزم
    دوست عزیز تسلیت میگم ، اکثر ما این تجربه تلخ رو داشتیم و واقعا خیلی ناراحت کننده است ؛ امیدوارم دیگه هرگز چنین تجربه ای نکنید

نقل قول نوشته اصلی توسط mamali1365 نمایش پست ها
    دوستان سلام
    من از اول شروع كردم به خودن اين تاپيك 80 صحفه رو خوندم در اوايل خيلي از دوستان پاسخ هايه خوبي مي دادن اما وقتي يواش يواش به انتهاي تاپيك ميرسيدم ديدم ديگه جواب ها نه كه خوب نباشه ديگه كارامدي خودشو از دست داده بود
    خيلي برام جايه تعجب هست كه دوستاني كه تجربه بالاي در نگهداري اين حيوان داشتن بعد از گذاشتن 5 الي 6 پست يهو ناپديد ميشدن و ديگه خبري از شون نبود البته دلايل مختلفي داره حتما
    من تو اين 3 هفته اي كه يك خوكچه واگذار شده رو به طور كاملا اتفاقي قبول كردم مي تونم بگم گوگل از دستم عصباني شده انقدر مطلب در مورد اين حيون سرچ كردمو خوندم
    و بعد از اين مدت يك چيز رو فهميدم كه بحثهايي كه در حول و حوشه اين حيوان مي چرخه بسيار بالا پايين داره و بر خلاف حيوانات شبيه خوكچه از قبيل خرگوش و همستر اصلا يك منبع خواص و يك روند يك نواخت رو نداره
    و اين صحبت كاملا با مثالهايي كه براتون ميزنم مشهوده
    مثلا در بخشي از نت گفته شده اگر به اين حيوان كلم داده بشه بسيار براي سلامتيش مضره در بخشي گفته شده كلم هم جز غذاي خوكچتون قرار بدين
    مثلا در بخشي گفته شده اين حيوان اصلا شبزي نيست و مثلا مابقي حيوانات زندگي ميكنه ولي در بخشي گفته شده اين حيوان صبح ها بيشتر استراحت كرده و در شب ها بازي مي كنه
    و.....چندين چيز شبيه اين ها كه هم در كتاب ها و هم در نت و هم از طريق فروشندگان و هم از طريق صاحبان اين حيوان نقل شده
    در حالي كه شما اگر چند روز در نت سرچ كنيد در مورد نحوه نگهداري همستر يا خرگوش به منابعي بر مي خوريد كه همه متوفق القول از يك چيز سخن مي گن اميدوارم حرفامو تا اينجا قبول كرده باشيد
    به خاطر همين امثال من كه مدت زيادي خوكچه نداشتيم دچار سردرگمي ميشيم و سعي ميكنيم از كساني كسب تجربه كنيم كه مدت مديدي از اين حيون نگهداري كردن و زيرو بم كارو مي دونن
    من خودم به شخصه به جرات ميگم تو اين سه هفته خدايي خيلي در مورد اين حيون تحقيق كردم ولي بازم سر در گمم
    من خودم همستر داشتم, ماهي كه خيلي مرغ عشق كه 2 تا خريدم شدن 26 تا در كل مي خوام بگم حيون داشتم و عشق ميورزم به حيون
    اصلا از روزيكه اين پسر اومده تو خودنمون دقيقا انگار بچه خودمونه واقعا واقعا دوست داشتنيه
    منظورم اينكه مي خوام بگم من خيلي به حيون اهميت ميدم و به خاطر همين مي خوام بهترين رسيدگي رو براش انجام بدم واسه همين اين حرفا رو ميزنم
    درسته تو نت شما ميايد تاپيك ميزنيد و از تجربيات هم استفاده ميكنيد ولي همونتور كه اولش گفتم يه چيزايه روتين رو ما به هم منتقل ميكنيم (اينو قبول دارين يا نه)؟؟؟
    ولي من خودم به شخصه ترجيح ميدم برم از دوست يا آشنايي كه حد اقل 2 يا 3 سال خوكچه داره سوال كنم (كه خدارو شكر هيچ كدوم از دوستام حيون دوست نيستن)
    يه چيزي ميگم اميد وارم به دام پزشك ها بر نخوره
    البته بازم ميگم همه دامپزشكا مثل هم نيستن ولي من از اون موقع اي كه حيون دارم نه تنها خوكچه بلكه پت هايه ديگه تا حالا پيشه 3 تا دام پزشكه متفاوت رفتم و هيچ وقت هم نتيجه نگرفتم
    يه مثال مي زنم
    من وقتي اين بچه رو گرفتم بر دمش دامپزشكي چون تو وضعيت ظاهري اسف باري بود تمام مدفوعش به علت بلند بودن بیش از حد موهاش به زیرش جسبیده بود
    خداشاهده بهش گفتم آقاي دكتر نگهداري اين حيون چطوري برام توضيح ميدي به ول الله قسم عينه گفته هاشو براتون مي گم
    در روز 20 دقيقه تو آفتاب مستقيم باشه
    كلم بهش بده بخوره نخود سبز بده و غیره
    شما از اين بگير برو تا آخرش
    بخدا مي خواست تو نسخش برام بنويسه كه چيا بهش بده بخوره من بهش ميگفتم آقاي دكتر كرفسم براش خوبه ها مي گفت آها كرفسم بده می گفتم آقای دکتر هویجم خوبه ها می گفت آره هویجم بده همرو من میزاشتم تو دهنش
    ببنيد در اين حد
    حالا اين آقا حيونه منو ديده ميگه خيلي حالش خوبه پيشه خودم گفتم آخه بی..... تو هنوز اين حيونو لمس هم نكردي ميگي حالش خوبه خداشاهده 30 تون هم ويزيت گرفت از من

کنار نسخش نوشته دارای برد تخصصی از دانشگاه تهران متخصص حیوانات کوچک

ببینید حالا این آدم اگر خوکچت مریض بشه ببریش پیشش ببین دیگه چه تشخصی میده خدا رحم کنه

من نمیگم همشون اینجورین البته بخدا حق هم دارن تو کشور عزیزمون کدوم یکی از این دسته رشته ها خوب تدریس میشه که من بخوام از این بدبخت انتظار داشته باشم وقتی سگ کشی تو کشور عزیزمون مثل آب خوردن انجام میشه و این حیوان نازنین که از هزار تا دوست برای آدم بهتره بهش میگن نجس شما دیگه چه انتظاری از تدریس درس اونم در مورد حیوانات کوچک که تخصصی تر از دام های بزرگ هست تویه دانشگاههای کشور عزیزمون دارین همشون بیشتر تخصصشون دامهای بزگه

بازم میگم همشون اینجوری نیستن

وقتی وارد یه پت شاپ میشی وقتی میبینی که حیوانات اعم از پرنده و جونده و .... در وضع اسفناکی نگهداری میشه و فقط فروشنده به خاطر سود خودش هر توری شده با هزار دوز و کلک می خواد جنسشو بهتون بفروشه شما چه انتظاری داری وقتی میری خوکچه بخری طرف بهت بگه نه این مریضه اون یکی رو ببر بخدا خودم دیدم یا رو اومد همستر بخره بچش از یکی از رنگ هایی که تو قفس بود خوشش خودم و گفت فقط اینو می خوام یا رو همسترو اورد بیرون به خدا قسم گوششو همسترایه دیگه گاز گرفته بودن دوره مقعدش لذج بود یارو بدبخت گفت آقا این چرا خیسه اینجاش گفت هیچی جیش کرده الان ترسیده گرفتمش در صورتی که اون حیون مریض بود و نهایت تا 2 هفته دیگه بیشتر زنده نمی موند ببنید ما در کشور عزیزمون با کیا سرو کله میزنیم

بعد دوست عزیزی در تاپیک جواب دوسته دیگه ای رو داده که موقع خریدن خوکچه :خوکچه باید چنان باشدو چنان خوب وقتی منه نوعی میرم خوکچه میخرم تاحالا نداشتم که بدونم خوکچه سالم چه مدلیه شما هرچقدرم از دور توضیح بدی طرف تا خودش از نزدیک نبینه نمیفهمه پس اون فروشندس که باید توضیحات کامل رو به این بنده خدایی که میره خوکچه بخره بده و باید وجدان داشته باشه و اون حیونی که مریض هست رو نده ولی کاملا برعکس این قضیس.

اگر اینجور نبود چرا خیلی از دوستان تو تاپیک پیغام میدن که آره خوکچمو 2 روزه گرفتم ولی فلانجاش مو نداره رو پستش چیزایه سیاه هست و غیره

حالا از اینا بگذریم میدونم خسته شدید از بس حرفایه صد من یک غاز منو خوندید

ببنید دوستان من خوکچه 1 ساله ای رو که بهم واگزار شده بود رو براتون توصیف می کنم

این خوکچ 1 سال تو انباری نگهداری میشده

صاحبش که دوسته نادان خودم بوده بهم میگفت یه روز بهش یه مشت جعفری میدادم فردا مثلا یه دونه کوچه بعد روز بعد یکی 2 تا کاهو

من که قبلا همستر داشتم گفتم از این پلت ها بهش میدی گفت پلت چیه؟؟

دیدم یه بسته یک کیلویی یونجه هم همراه این بنده خدا به من داد گفتم محمد این چیه گفت از اینم هر 2 هفته یه بار به مشت براش بریز گفتم آب چی گفت آب نمیخوره

هیچی ما این خوکچه که اسمش لیو هست رو گرفتیم و آوردیم خونه بعد دیدم خدایا چرا پوشال هایه این بدبخت انقدر خیسه بخدا دست میزدی به کفه پایه حیون یخ کرده بود از سرما

اودم خونه و از پوشالی که ساله پیش برای همسترم مونده بود ریختم زیرشو خلاصه کلی تمیزش کردم بدبخت نمیشد بری سمت قفسش انقدر که بود میداد شما فک کن کله پوشاله زیرش از ادرارش کلا خیس بود

هیچی حیون رو گذاشتم تو حال خونه و رفتم دنباله تحقیقات گسترده در زمینه خوکچه که بهتون گفتم کلی مطلب خودندم و فهمیدم که این خوکچه تو چه وضعی بزرگ شده

حالا سوالم اینه که چطوری این بیچاره یک سال بدونه آبو غذای کافی زنده مونده و مریض نشده

اصلا هزارتا سوال تو ذهنمه که چطوری این زنده مونده دندوناش خودش اصلا یه وضعی

الان خدارو شکر کلی حالش خوبه

اولین چیزی که می خوام از دوستانی که تجربه کافی در بزرگ کردن خوکچه ها دارن بپرسم اینکه برنامه غذایی که خودتون برای خوکچتون در نظر گرفتید چیه که الان سالم و سرحاله لطفا اون رو به من بگید ؟؟؟؟؟؟

بعد اینکه من چون صبح ساعت 6 میزنم بیرون و ساعت 5 بعد از ظهر هم میام خونه صبح که میخوام برم هر روز براش یه دسته جعری میریزم با یونجه

بعد ظهر که بر می گردم یه روز بهش یه نصفه گوجه نصفه استکان پلت درجه یک مخصوص خوکچه میم با 4 برگ کاهو و یونجه

یه روز دیگه کرفس می دم 3 4 تا شاخه با برگ با یونجه و یه نصفه گوجه و فل فل دلمه از نصف کمتر

یه روز دیگه بهش یه نصف گوجه با 5 6 حلقه خیار و 5 6 حلقه هویچ و یونجه

ولی همیشه بعد از اینا همش سوت میزنه و گرسنشه

من نمی دونم این غذایی آیا کافیه ؟؟؟؟

آیا باید بشترش کنم مقدارشو ؟؟؟

آیا چیز هایه دیگه ای باید اضافه کنم بهش ؟؟؟

ممنون میشم اول این سوالاتمو پاسخ بدید تا برسم به مباحث دیگه
    خواهش میکنم دوستانی که تجربه دارن جوابمو بدن

بازم ممنون که مطالب بالا رو خوندید اگر هم نظری داشتید خوشحال میشم با هم در موردش بحث کنیم

سلام
    دوست عزیز همه ی صحبت هاتون کاملا درست و صحیح هست و واقعا هیچ جای حرفی باقی نمیگذاره ...
    خوکچه ی خودم دچار مشکل شد و بعد از چند دامپزشک بالاخره یکی تونست درمان اش کنه
    من خودم هم در زمانی که خوکچه داشتم در بین مقالات مختلف انقدر به صحبت های متناقض بر میخوردم که سردرگم و در نهایت بی پاسخ میموندم و هیچ منبع دقیق و علمی ای نبود که همه چی رو با جزئیات و درست توضیح بده و همه چیز گنگ و تکراری بود
    فکر کردم شاید این مشکل در مقالات ترجمه شده و فارسی هست اما همین تناقضات و تفاوت ها رو در مقالات انگلیسی هم مشاهده کردم و چاره ای جز احتیاط نسبت به مطالب مبهم نیست و ناچارا باید نتیجه هایی کلی گرفت و به اطلاعاتی رایج و تجربیات دیگران تکیه کرد چرا که روش آزمون و خطا هم با توجه به خطری که ممکنه جان خوکچه رو تهدید کنه ، امکان پذیر نیست و کسی برای کسب اطلاعات وجود نداره ، نه دامپزشک و نه فروشنده و ...

و در مورد خوکچه ی شما
    واقعا در وضعیت بسیار بدی نگهداری شده و بهترین شرایط رو براش مهیا کنید و تقویت اش کنید
    دوست عزیز من مجددا مقالات زیادی رو فارسی و انگلیسی مطالعه کردم تا بتونم به بهترین شکل کمک شما کنم و سعی کردم همان روشی رو که خودم در مورد خوکچه ام انجام دادم یعنی انجام مسائل کاملا مطمئن و پرهیز از موارد چند جانبه انجام بدم ، چرا که فکر میکنم منطقی ترین راه حل در این شرایط همین هست...

مناسب ترین و بیشترین دمایی که در اکثر مقالات توصیه شده دمای بین 18 تا 24 C هست ، سعی کنید دما رو در یک حد معین و با تغییرات کم نگهدارید چرا که تغییرات دمایی زیاد برای هیچ حیوونی خوب نیست
    خارج از مسیر جریان هوا و با فاصله مناسب از وسیله گرمایشی و سرمایشی قرار بدید ، الان که هوا سرده نه خیلی نزدیک وسیله گرمایشی و نه خیلی دور ؛ در نظر بگیرید که در تمام طول روز دما چطور خواهد بود براش

در مورد آفتاب ، خوکچه ها به طور کلی علاقه ای به افتاب ندارن و زیر آفتاب بودن براشون مناسب نیست ، مثلا موقع جا به جایی با ماشین خوکچه ام مدتی زیر افتاب بود و بعد از حدود 10 دقیقه کاملا میشد بی حالی اش رو متوجه شد ، اگر در طول روز هم آفتاب روی قفس اش میفتاد بعد از مدت کوتاهی به یه قسمتی که سایه بود میرفت ، پس زیر نور مستقیم آفتاب بیش از 15,20 دقیقه قرار اش ندید و یا براش محیطی همراه با سایه فراهم کنید

خوکچه ها شب زی هستند ، جدای از ابهامات ، چند موضوع هست که به دنبال هم این مسئله رو تایید میکنه ، اکثر جوندگان شب زی هستند و در طول شب به فعالیت میپردازند چون در طول روز خطر شکار شدن اون ها توسط حیوانات شکارچی بالا میره و دلیل بعدی حفر لانه هایی توسط خوکچه ها در طبیعت هست که در طول روز اون ها رو دور از گرما و آفتاب نگه داره
    خوکچه ی خودم هم اکثرا در طول شب مشغول غذا خوردن و حتی گاهی بازی بود !

برای قفس سعی کنید بیشترین فضایی رو که میتونید در اختیار اش قرار بدید و محل خواب و غذا با فاصله مناسب از هم باشه و فضای کافی برای فعالیت و بازی داشته باشه ، حداقل فضا 70 در 90 هست و در فضایی کمتر خوکچه اذیت میشه و چون ابعاد قفس های داخل بازار معمولا کمتر هست میتونید با هزینه ای پایین تر در صورت امکان خودتون براش یک قفس مناسب بسازید که مقالات خوبی در رابطه با ساخت قفس در فروم موجود هست که میتونید به اونها مراجعه کنید (جزئیاتی مثل سرپناهی کوچک برای خواب و قایم شدن ، اسباب بازی چوبی برای جویدن و بازی کردن و... رو برای ساخت قفس فراموش نکنید )

برای بستر قفس از پوشال های بسته ای مخصوص جوندگان میتونید استفاده کنید یا پارچه ی مناسب که قابل شست و شو باشه ، خیلی پرز دار نباشه که ناخن های خوکچه داخل اش گیر کنه و باعث اذیت و ازار اش بشه ، از یونجه خشک هم برای بستر استفاده نکنید چون وقتی به عنوان بستر قرار داده بشه آلودگی ادرار و فضولات بهش منتقل میشه و خطر انگل رو بالا میبره
    بستر قفس رو حداقل هفته ای دو تا سه بار نظافت کنید و نگذارید مقدار فضولات و آلودگی های قفس زیاد بشه و حواستون باشه که ظرف غذا و یونجه ها با فضولات و ادرار در تماس نباشند

و اما تغذیه
    اول از همه اینکه تمام مواد غذایی باید به دقت شسته بشن تا از انگل و دیگر بیماری ها جلوگیری بشه
    استفاده از ظرف مناسب و قابل شست و شو و البته سنگین که موقع غذا خوردن ظرف برنگرده و غذای داخل اش نریزه
    خوکچه به آب نیاز داره و باید همیشه آب تمیز در اختیار اش باشه که میتونید از آبخوری های ساچمه ای مخصوص جوندگان استفاده کنید

یونجه ی خشک باید همیشه و همیشه در دسترس خوکچه باشه و در کوتاهی دندان ، تنظیم سیستم گوارش (کمک به هضم غذا )، تامین کلسیم و ویتامین c (ویتامین c آن دو برابر جعفری هست ) نقش مهمی داره و هر زمان خوکچه تون گرسنه باشه به سراغ اش میره
    میتونید گاهی هم براش یونجه تازه قرار بدید اما مقدار کم و مستمر نباشه چون یونجه ی تازه نفاخ هست و تا جایی که میدونم خوکچه در صورت نفخ شدید ، آسیب میبینه چون توانایی اسفراغ و برگشت غذا را ندارد
    علت اینکه در بعضی جاها گفته شده کلم به خوکچه تون ندید به همین مسئله بر میگرده ، انواع کلم (کلم پیچ ، گل کلم ، کلم بروکلی ) همگی بسیار نفاخ هستن و در صورت مصرف در مقدار بسیار کم و دیر به دیر استفاده بشه و علت اینکه در برخی جا ها هم گفته شده از کلم در غذایی خوکچه استفاده کنید ، میزان بالای ویتامین c خانواده ی کلم ها است ولی من خودم ترجیح میدم و برام منطقی تره که میزان ویتامین c رو با مواد دیگری تامین کنم تا اینکه از خود کلم استفاده کنم

مطئنا میدونید که بدن خوکچه قادر به تولید ویتامین c نیست و در روز حدود 50 گرم گوجه که چیزی در حدود یک گوجه کوچک یا نصف یک گوجه بزرگ هست ، نیاز دارند
    شما میتونید علاوه بر گوجه از مواد غذایی دیگه ای مثل نخود فرنگی ، اسفناج تازه (در حد 30 گرم در هر وعده ) هم استفاده کنید که ویتامین c قابل توجهی دارند اما باید علاوه بر گوجه داده شوند نه به جای آن

کاهو دارای ویتامین A و فیبر بالاست و بیشتر به منظور تامین آب بدن خوکچه و کمک به دستگاه گوارش داده میشه . یک برگ بزرگ یا دو برگ متوسط در روز کافیه و مصرف زیاد اون باعث بیرون روی میشه و از برگ های سبز تر استفاده کنید چون ویتامین A در قسمت های سبز اون بیشتر هست
    خیار هم به منظور تامین اب بدن خوکچه هست و فاقد ارزش غذایی هست و نصف یک خیار متوسط یا کمتر در روز مناسبه

هر 2،3 روز کرفس (63 گرم در هر وعده که چیزی در حدود یک شاخه متوسط یا کوچک هست ) ، فلفل دلمه ای (حدود 40 گرم ، تقریبا یک چهارم یا یک سوم یک فلفل متوسط ) ، جعفری و ریحون (در حد 3،4 شاخه ) ، هویج (حدود 30 گرم در هر وعده ، مثلا نصف یک هویج متوسط ) بهش بدید

در طول هفته هم میتونید از میوه هایی مثل سیب ( 20 گرم مثلا یک چهارم یک سیب بزرگ ) ، آناناس (حاوی ویتامین c هست و از نوع کمپوت استفاده نشه و در هر وعده حدود 10،15 گرم مجاز به استفاده است ) استفاده کنید

شکلات ، سیب زمینی ، شیرینی جات ، ادویه ، روغن ، پیاز ، لبنیات ، هسته سیب و دیگر میوه ها رو بهش ندید

و اما در مورد تغذیه ی خوکچه ی شما
    یونجه ی خشک رو که همیشگی براش بگذارید
    تعداد وعده ی خوکچه بین 3 تا 5 در روز باید باشه ، اگر براتون امکان پذیره در ساعات ظهر که شما نیستید یکی به خوکچه تون غذا بده ، برای اون وعده ی ظهر هم غذا بهش بدید اگر امکان پذیر نیست سعی کنید دو وعده رو یکجا براش بگذارید هر چند که اکثر شون شکمو هستن و همه رو یکجا میخورن اما حداقل زمان بیشتری رو تا بازگشت شما سیر خواهد بود
    مقدار کاهو رو از 4 برگ به 2 برگ تغییر بدید و هر روز کاهو بدید بهش ، گوجه فراموش نشه ، خیار هم همونطور که در بالا خدمتتون گفتم نصف یک خیار در روز براش کافیه
    حالا شما به اصلی که شامل یونجه خشک ، کاهو ، گوجه و خیار هست باید طبق سلیقه و امکان در هر روز یک یا دو تا از موارد هر 2،3 روز یعنی کرفس ، فلفل دلمه ، هویج ، جعفری و ریحون رو جای بدید تا علاوه بر تنوع غذایی ، مقدار کافی ، ویتامین ها و دیگر مواد لازم برای خوکچه هم به طور مناسب تامین بشه
    مقدار جعفری رو از اینی که در حال حاضر بهش میدید کمتر کنید
    مقدار پلتی که میدید براش کافیه و میتونید یک روز در میان بهش بدید

من سعی کردم کامل توضیح بدم و چیزی از قلم نیفته با این حال اگر موردی بود بفرمایید در حد توان کمک میکنم ، امیدوارم مطالب براتون مفید واقع بشه

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    مرغ عشق - همستر - لاكپشت
    شماره عضویت
    3406
    نقل قول نوشته اصلی توسط shadi.a نمایش پست ها
    دوست عزیز تسلیت میگم ، اکثر ما این تجربه تلخ رو داشتیم و واقعا خیلی ناراحت کننده است ؛ امیدوارم دیگه هرگز چنین تجربه ای نکنید

سلام
    دوست عزیز همه ی صحبت هاتون کاملا درست و صحیح هست و واقعا هیچ جای حرفی باقی نمیگذاره ...
    خوکچه ی خودم دچار مشکل شد و بعد از چند دامپزشک بالاخره یکی تونست درمان اش کنه
    من خودم هم در زمانی که خوکچه داشتم در بین مقالات مختلف انقدر به صحبت های متناقض بر میخوردم که سردرگم و در نهایت بی پاسخ میموندم و هیچ منبع دقیق و علمی ای نبود که همه چی رو با جزئیات و درست توضیح بده و همه چیز گنگ و تکراری بود
    فکر کردم شاید این مشکل در مقالات ترجمه شده و فارسی هست اما همین تناقضات و تفاوت ها رو در مقالات انگلیسی هم مشاهده کردم و چاره ای جز احتیاط نسبت به مطالب مبهم نیست و ناچارا باید نتیجه هایی کلی گرفت و به اطلاعاتی رایج و تجربیات دیگران تکیه کرد چرا که روش آزمون و خطا هم با توجه به خطری که ممکنه جان خوکچه رو تهدید کنه ، امکان پذیر نیست و کسی برای کسب اطلاعات وجود نداره ، نه دامپزشک و نه فروشنده و ...

و در مورد خوکچه ی شما
    واقعا در وضعیت بسیار بدی نگهداری شده و بهترین شرایط رو براش مهیا کنید و تقویت اش کنید
    دوست عزیز من مجددا مقالات زیادی رو فارسی و انگلیسی مطالعه کردم تا بتونم به بهترین شکل کمک شما کنم و سعی کردم همان روشی رو که خودم در مورد خوکچه ام انجام دادم یعنی انجام مسائل کاملا مطمئن و پرهیز از موارد چند جانبه انجام بدم ، چرا که فکر میکنم منطقی ترین راه حل در این شرایط همین هست...

مناسب ترین و بیشترین دمایی که در اکثر مقالات توصیه شده دمای بین 18 تا 24 C هست ، سعی کنید دما رو در یک حد معین و با تغییرات کم نگهدارید چرا که تغییرات دمایی زیاد برای هیچ حیوونی خوب نیست
    خارج از مسیر جریان هوا و با فاصله مناسب از وسیله گرمایشی و سرمایشی قرار بدید ، الان که هوا سرده نه خیلی نزدیک وسیله گرمایشی و نه خیلی دور ؛ در نظر بگیرید که در تمام طول روز دما چطور خواهد بود براش

در مورد آفتاب ، خوکچه ها به طور کلی علاقه ای به افتاب ندارن و زیر آفتاب بودن براشون مناسب نیست ، مثلا موقع جا به جایی با ماشین خوکچه ام مدتی زیر افتاب بود و بعد از حدود 10 دقیقه کاملا میشد بی حالی اش رو متوجه شد ، اگر در طول روز هم آفتاب روی قفس اش میفتاد بعد از مدت کوتاهی به یه قسمتی که سایه بود میرفت ، پس زیر نور مستقیم آفتاب بیش از 15,20 دقیقه قرار اش ندید و یا براش محیطی همراه با سایه فراهم کنید

خوکچه ها شب زی هستند ، جدای از ابهامات ، چند موضوع هست که به دنبال هم این مسئله رو تایید میکنه ، اکثر جوندگان شب زی هستند و در طول شب به فعالیت میپردازند چون در طول روز خطر شکار شدن اون ها توسط حیوانات شکارچی بالا میره و دلیل بعدی حفر لانه هایی توسط خوکچه ها در طبیعت هست که در طول روز اون ها رو دور از گرما و آفتاب نگه داره
    خوکچه ی خودم هم اکثرا در طول شب مشغول غذا خوردن و حتی گاهی بازی بود !

برای قفس سعی کنید بیشترین فضایی رو که میتونید در اختیار اش قرار بدید و محل خواب و غذا با فاصله مناسب از هم باشه و فضای کافی برای فعالیت و بازی داشته باشه ، حداقل فضا 70 در 90 هست و در فضایی کمتر خوکچه اذیت میشه و چون ابعاد قفس های داخل بازار معمولا کمتر هست میتونید با هزینه ای پایین تر در صورت امکان خودتون براش یک قفس مناسب بسازید که مقالات خوبی در رابطه با ساخت قفس در فروم موجود هست که میتونید به اونها مراجعه کنید (جزئیاتی مثل سرپناهی کوچک برای خواب و قایم شدن ، اسباب بازی چوبی برای جویدن و بازی کردن و... رو برای ساخت قفس فراموش نکنید )

برای بستر قفس از پوشال های بسته ای مخصوص جوندگان میتونید استفاده کنید یا پارچه ی مناسب که قابل شست و شو باشه ، خیلی پرز دار نباشه که ناخن های خوکچه داخل اش گیر کنه و باعث اذیت و ازار اش بشه ، از یونجه خشک هم برای بستر استفاده نکنید چون وقتی به عنوان بستر قرار داده بشه آلودگی ادرار و فضولات بهش منتقل میشه و خطر انگل رو بالا میبره
    بستر قفس رو حداقل هفته ای دو تا سه بار نظافت کنید و نگذارید مقدار فضولات و آلودگی های قفس زیاد بشه و حواستون باشه که ظرف غذا و یونجه ها با فضولات و ادرار در تماس نباشند

و اما تغذیه
    اول از همه اینکه تمام مواد غذایی باید به دقت شسته بشن تا از انگل و دیگر بیماری ها جلوگیری بشه
    استفاده از ظرف مناسب و قابل شست و شو و البته سنگین که موقع غذا خوردن ظرف برنگرده و غذای داخل اش نریزه
    خوکچه به آب نیاز داره و باید همیشه آب تمیز در اختیار اش باشه که میتونید از آبخوری های ساچمه ای مخصوص جوندگان استفاده کنید

یونجه ی خشک باید همیشه و همیشه در دسترس خوکچه باشه و در کوتاهی دندان ، تنظیم سیستم گوارش (کمک به هضم غذا )، تامین کلسیم و ویتامین c (ویتامین c آن دو برابر جعفری هست ) نقش مهمی داره و هر زمان خوکچه تون گرسنه باشه به سراغ اش میره
    میتونید گاهی هم براش یونجه تازه قرار بدید اما مقدار کم و مستمر نباشه چون یونجه ی تازه نفاخ هست و تا جایی که میدونم خوکچه در صورت نفخ شدید ، آسیب میبینه چون توانایی اسفراغ و برگشت غذا را ندارد
    علت اینکه در بعضی جاها گفته شده کلم به خوکچه تون ندید به همین مسئله بر میگرده ، انواع کلم (کلم پیچ ، گل کلم ، کلم بروکلی ) همگی بسیار نفاخ هستن و در صورت مصرف در مقدار بسیار کم و دیر به دیر استفاده بشه و علت اینکه در برخی جا ها هم گفته شده از کلم در غذایی خوکچه استفاده کنید ، میزان بالای ویتامین c خانواده ی کلم ها است ولی من خودم ترجیح میدم و برام منطقی تره که میزان ویتامین c رو با مواد دیگری تامین کنم تا اینکه از خود کلم استفاده کنم

مطئنا میدونید که بدن خوکچه قادر به تولید ویتامین c نیست و در روز حدود 50 گرم گوجه که چیزی در حدود یک گوجه کوچک یا نصف یک گوجه بزرگ هست ، نیاز دارند
    شما میتونید علاوه بر گوجه از مواد غذایی دیگه ای مثل نخود فرنگی ، اسفناج تازه (در حد 30 گرم در هر وعده ) هم استفاده کنید که ویتامین c قابل توجهی دارند اما باید علاوه بر گوجه داده شوند نه به جای آن

کاهو دارای ویتامین A و فیبر بالاست و بیشتر به منظور تامین آب بدن خوکچه و کمک به دستگاه گوارش داده میشه . یک برگ بزرگ یا دو برگ متوسط در روز کافیه و مصرف زیاد اون باعث بیرون روی میشه و از برگ های سبز تر استفاده کنید چون ویتامین A در قسمت های سبز اون بیشتر هست
    خیار هم به منظور تامین اب بدن خوکچه هست و فاقد ارزش غذایی هست و نصف یک خیار متوسط یا کمتر در روز مناسبه

هر 2،3 روز کرفس (63 گرم در هر وعده که چیزی در حدود یک شاخه متوسط یا کوچک هست ) ، فلفل دلمه ای (حدود 40 گرم ، تقریبا یک چهارم یا یک سوم یک فلفل متوسط ) ، جعفری و ریحون (در حد 3،4 شاخه ) ، هویج (حدود 30 گرم در هر وعده ، مثلا نصف یک هویج متوسط ) بهش بدید

در طول هفته هم میتونید از میوه هایی مثل سیب ( 20 گرم مثلا یک چهارم یک سیب بزرگ ) ، آناناس (حاوی ویتامین c هست و از نوع کمپوت استفاده نشه و در هر وعده حدود 10،15 گرم مجاز به استفاده است ) استفاده کنید

شکلات ، سیب زمینی ، شیرینی جات ، ادویه ، روغن ، پیاز ، لبنیات ، هسته سیب و دیگر میوه ها رو بهش ندید

و اما در مورد تغذیه ی خوکچه ی شما
    یونجه ی خشک رو که همیشگی براش بگذارید
    تعداد وعده ی خوکچه بین 3 تا 5 در روز باید باشه ، اگر براتون امکان پذیره در ساعات ظهر که شما نیستید یکی به خوکچه تون غذا بده ، برای اون وعده ی ظهر هم غذا بهش بدید اگر امکان پذیر نیست سعی کنید دو وعده رو یکجا براش بگذارید هر چند که اکثر شون شکمو هستن و همه رو یکجا میخورن اما حداقل زمان بیشتری رو تا بازگشت شما سیر خواهد بود
    مقدار کاهو رو از 4 برگ به 2 برگ تغییر بدید و هر روز کاهو بدید بهش ، گوجه فراموش نشه ، خیار هم همونطور که در بالا خدمتتون گفتم نصف یک خیار در روز براش کافیه
    حالا شما به اصلی که شامل یونجه خشک ، کاهو ، گوجه و خیار هست باید طبق سلیقه و امکان در هر روز یک یا دو تا از موارد هر 2،3 روز یعنی کرفس ، فلفل دلمه ، هویج ، جعفری و ریحون رو جای بدید تا علاوه بر تنوع غذایی ، مقدار کافی ، ویتامین ها و دیگر مواد لازم برای خوکچه هم به طور مناسب تامین بشه
    مقدار جعفری رو از اینی که در حال حاضر بهش میدید کمتر کنید
    مقدار پلتی که میدید براش کافیه و میتونید یک روز در میان بهش بدید

من سعی کردم کامل توضیح بدم و چیزی از قلم نیفته با این حال اگر موردی بود بفرمایید در حد توان کمک میکنم ، امیدوارم مطالب براتون مفید واقع بشه

واقعا از شما كمال تشكر رو دارم كه انقدر زيبا و كاملا شفاف توضيحات گرانبهاتون رو در اختيار بنده گذاشتيت
    بازم ممنون
    دوسته عزيز از اون روزي كه من اين پست رو نوشتم 2 هفته ميگزره
    بعد از هفته اول اومدم يه برنامه غذايي واسه اين آقا پسر نوشتم والان كه به نوشته هاي شما نگاه مي كنم شباهات زيادي به چيز هايي كه شما گفتيد داره
    با اين تفاوت كه من جعفري رو هم يك مشت بهش مي دم (چون صبح ساعت 6 صبح براش غذا ميريزم و تا ساعت 6 عصر هيچ كس در خانه نيست كه به اين بنده خدا غذا بده )آيا از نظر شما مشكلي ايجاد خواهد كرد جعفري زياد (در حد يك مشت و حد اقل 10 شاخه)؟؟؟
    و نكته ديگري كه با حرفاتون تناقض داره در برنامه غذايي من دادن فل فل دلمه هر شب به اندازه يك نيكه به اندازه 2 بند انگشت هست آيا اين خوبه يا بده ؟؟؟ممنون ميشم نظر بدي
    و اينكه اين آقا پسر قفسش حدود 70 در 40 هست با وجود جسه بزرگش كاملا حق ميدم كه قفسش كوچيكه براش و به علت نداشتن توان مالي در حال حاظر هيچ كاري نيمونم براش بكنم چون خونمون هم كوچيكه ولي در آينده حتما حتما قفسشو بزرگ مي كنم
    تمام نكاتي رو كه گفتيد از امروز با كار هاي خودم مقايسه خواهم كرد تا بتونم نتيجه بهتري بگيرم
    حالا بريم سر سوال هاي يكم خصوصي
    شما الان هم خوكچه داريد ؟؟؟
    ميشه عكس هاشو برام بفرستيد ؟؟؟
    من هم از اين اقا پسر كه اسمش ليوو هست عكس مي گيرم و در تاپيكش قرار مي دم
    راستي ميشه بهم آدرس يه دامپزشك مجرب رو معرفي كنيد تا در مواقع خاص برم پيشش و دچار سر در گمي نشوم؟؟؟
    من ديوانه وار ليوو رو دوست دارم
    تا وضعم خوب بشه حتما براش يه همسر انتخاب خواهم كرد يعني خانومم ميگه حتما اين كارو بايد بكنيم
    راستي يه سوال ديگه
    اين بچم بعضي وقتا خيلي جالب مياد سرشو ميزاره رويه كاسه يونجش عيينه آدم كه سرشو ميزاره رو بالشت بعد مي خوابه من دلم قنج ميره وقتي اين كارو مي كنه مي خواستم بدونم ميشه يه بالش كوچك خودمون براش درست كنيم شايد سرشو بزاره رو اون بخوابه فقط اينكه تويه بالش بايد چي باشه كه اگر جويدش ضرر به بدنش نرسه
    ممنون از توجهتون
    فقط التماس مي كنم يكم زود به زود بياد سر بزنيد به تاپيك

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    کاکاتیل
    شماره عضویت
    7061
    واقعا از شما كمال تشكر رو دارم كه انقدر زيبا و كاملا شفاف توضيحات گرانبهاتون رو در اختيار بنده گذاشتيت
    بازم ممنون
    دوسته عزيز از اون روزي كه من اين پست رو نوشتم 2 هفته ميگزره
    بعد از هفته اول اومدم يه برنامه غذايي واسه اين آقا پسر نوشتم والان كه به نوشته هاي شما نگاه مي كنم شباهات زيادي به چيز هايي كه شما گفتيد داره
    با اين تفاوت كه من جعفري رو هم يك مشت بهش مي دم (چون صبح ساعت 6 صبح براش غذا ميريزم و تا ساعت 6 عصر هيچ كس در خانه نيست كه به اين بنده خدا غذا بده )آيا از نظر شما مشكلي ايجاد خواهد كرد جعفري زياد (در حد يك مشت و حد اقل 10 شاخه)؟؟؟
    و نكته ديگري كه با حرفاتون تناقض داره در برنامه غذايي من دادن فل فل دلمه هر شب به اندازه يك نيكه به اندازه 2 بند انگشت هست آيا اين خوبه يا بده ؟؟؟ممنون ميشم نظر بدي
    و اينكه اين آقا پسر قفسش حدود 70 در 40 هست با وجود جسه بزرگش كاملا حق ميدم كه قفسش كوچيكه براش و به علت نداشتن توان مالي در حال حاظر هيچ كاري نيمونم براش بكنم چون خونمون هم كوچيكه ولي در آينده حتما حتما قفسشو بزرگ مي كنم
    تمام نكاتي رو كه گفتيد از امروز با كار هاي خودم مقايسه خواهم كرد تا بتونم نتيجه بهتري بگيرم
    حالا بريم سر سوال هاي يكم خصوصي
    شما الان هم خوكچه داريد ؟؟؟
    ميشه عكس هاشو برام بفرستيد ؟؟؟
    من هم از اين اقا پسر كه اسمش ليوو هست عكس مي گيرم و در تاپيكش قرار مي دم
    راستي ميشه بهم آدرس يه دامپزشك مجرب رو معرفي كنيد تا در مواقع خاص برم پيشش و دچار سر در گمي نشوم؟؟؟
    من ديوانه وار ليوو رو دوست دارم
    تا وضعم خوب بشه حتما براش يه همسر انتخاب خواهم كرد يعني خانومم ميگه حتما اين كارو بايد بكنيم
    راستي يه سوال ديگه
    اين بچم بعضي وقتا خيلي جالب مياد سرشو ميزاره رويه كاسه يونجش عيينه آدم كه سرشو ميزاره رو بالشت بعد مي خوابه من دلم قنج ميره وقتي اين كارو مي كنه مي خواستم بدونم ميشه يه بالش كوچك خودمون براش درست كنيم شايد سرشو بزاره رو اون بخوابه فقط اينكه تويه بالش بايد چي باشه كه اگر جويدش ضرر به بدنش نرسه
    ممنون از توجهتون
    فقط التماس مي كنم يكم زود به زود بياد سر بزنيد به تاپيك

خواهش میکنم دوست عزیز
    ببینید بیماری سنگ کلیه و دفع کلسیم درخوکچه ها بیماری شایعی هست که اگر درست پیشگیری نشه احتمال ابتلا به آن زیاد هست و در اغلب موارد به خاطر تاخیر در تشخیص و درمان خوکچه از دست میره
    یونجه خشک و پلت کلسیم دارند و کلسیم لازم بدن خوکچه رو تامین میکنند ولی جعفری حاوی کلسیم زیادی هست که مصرف زیاد آن خطر دفع کلسیم رو بالا میبره و از جعفری عمدتا به عنوان تنوع در غذایی استفاده میشه چون ویتامین c بالایی هم داره اما نباید از حد اعتدال یعنی 3 4 شاخه در هر وعده و بیش از 2 ، 3 روز در هفته مصرف بشه

در خوکچه هایی هم که سابقه دفع کلسیم دارند ، ابتدا جعفری از غذایی حذف میشه و سپس در صورت رفع نشدن مشکل پلت با نوع دیگری که کلسیم کمتری داره جایگزین میشه

فلفل دلمه ای برای تامین ویتامین c داده میشه که ویتامین c مورد نیاز روزانه خوکچه توسط گوجه رفع میشه منتها با توجه به اینکه ویتامین c در بدن ذخیره نمیشه و میزان اضافه اون دفع میشه ایرادی نداره که هر روز فلفل دلمه بهش بدید اما مقدار مناسب و در حد اعتدال بهش بدید

برای قفس این تاپیک رو ببینید شاید بتونه کمک تون کنه :
    http://www.parsipet.ir/thread12127.html

در مورد سوالات تون
    خیر من خیلی وقته که خوکچه ندارم و فقط از دوتا عروس هلندی نگهداری میکنم
    این هم عکس خوکچه ای که داشتم

مشتاقانه دوست دارم لیو ی عزیز رو ببینم

یک دامپزشکی داخل ستارخان هست که خوکچه ام که دچار مشکل شد ایشون درمان کردن و سگ اقوام رو هم اونجا میبردیم و از کارشون راضی بودیم
    دکتر پدرام مرکب ساز هستند و این هم شماره تماس کلینیک شون 66554471

بله میتونید براش بالش درست کنید و اتفاقا خوکچه ها علاقه زیادی به وسایل این چنینی دارند
    بهترین و رایج ترین پارچه برای وسایل حیوانات خانگی فوتر هست ، پارچه های پولیشی و حوله ای کوتاه هم گزینه ی مناسبی هستن
    داخل بالش رو الیاف پر نکنید چون حساسیت زا هست و مشکلات تنفسی میتونه ایجاد کنه
    به جای بالش میتونید یک جای خواب براش درست کنید و تعدادی عکس به عنوان ایده براتون قرار میدم

دوست عزیز من متاسفانه اصلا فرصت و امکان این رو ندارم که بتونم زود به زود به تاپیک سر بزنم ولی هر زمان که بتونم و در اولین فرصت ممکن سعی ام رو میکنم که سر بزنم

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    مرغ عشق - همستر - لاكپشت
    شماره عضویت
    3406
    نقل قول نوشته اصلی توسط shadi.a نمایش پست ها

خواهش میکنم دوست عزیز
    ببینید بیماری سنگ کلیه و دفع کلسیم درخوکچه ها بیماری شایعی هست که اگر درست پیشگیری نشه احتمال ابتلا به آن زیاد هست و در اغلب موارد به خاطر تاخیر در تشخیص و درمان خوکچه از دست میره
    یونجه خشک و پلت کلسیم دارند و کلسیم لازم بدن خوکچه رو تامین میکنند ولی جعفری حاوی کلسیم زیادی هست که مصرف زیاد آن خطر دفع کلسیم رو بالا میبره و از جعفری عمدتا به عنوان تنوع در غذایی استفاده میشه چون ویتامین c بالایی هم داره اما نباید از حد اعتدال یعنی 3 4 شاخه در هر وعده و بیش از 2 ، 3 روز در هفته مصرف بشه

در خوکچه هایی هم که سابقه دفع کلسیم دارند ، ابتدا جعفری از غذایی حذف میشه و سپس در صورت رفع نشدن مشکل پلت با نوع دیگری که کلسیم کمتری داره جایگزین میشه

فلفل دلمه ای برای تامین ویتامین c داده میشه که ویتامین c مورد نیاز روزانه خوکچه توسط گوجه رفع میشه منتها با توجه به اینکه ویتامین c در بدن ذخیره نمیشه و میزان اضافه اون دفع میشه ایرادی نداره که هر روز فلفل دلمه بهش بدید اما مقدار مناسب و در حد اعتدال بهش بدید

برای قفس این تاپیک رو ببینید شاید بتونه کمک تون کنه :
    http://www.parsipet.ir/thread12127.html

در مورد سوالات تون
    خیر من خیلی وقته که خوکچه ندارم و فقط از دوتا عروس هلندی نگهداری میکنم
    این هم عکس خوکچه ای که داشتم

مشتاقانه دوست دارم لیو ی عزیز رو ببینم

یک دامپزشکی داخل ستارخان هست که خوکچه ام که دچار مشکل شد ایشون درمان کردن و سگ اقوام رو هم اونجا میبردیم و از کارشون راضی بودیم
    دکتر پدرام مرکب ساز هستند و این هم شماره تماس کلینیک شون 66554471

بله میتونید براش بالش درست کنید و اتفاقا خوکچه ها علاقه زیادی به وسایل این چنینی دارند
    بهترین و رایج ترین پارچه برای وسایل حیوانات خانگی فوتر هست ، پارچه های پولیشی و حوله ای کوتاه هم گزینه ی مناسبی هستن
    داخل بالش رو الیاف پر نکنید چون حساسیت زا هست و مشکلات تنفسی میتونه ایجاد کنه
    به جای بالش میتونید یک جای خواب براش درست کنید و تعدادی عکس به عنوان ایده براتون قرار میدم

دوست عزیز من متاسفانه اصلا فرصت و امکان این رو ندارم که بتونم زود به زود به تاپیک سر بزنم ولی هر زمان که بتونم و در اولین فرصت ممکن سعی ام رو میکنم که سر بزنم

عجب من اينو اصلا نميدونستم خيلي خوب شد كه بهم گفتيد
    من هر روز صبح يه مشت جعفري ميدادم بهش پس خيلي زياد بوده
    من فكر كردم جعفري يكي از وعده هاي اصلي غذاييش هست نمي دونستم انقدر كم بايد بهش بدم
    خانوم من يه برنامه غذايي براش درست كردم در طول هفته كه به اين شرح هست
    شنبه:صبح:جعفری گوجه خیارشب:هوبچ گاهو فلفل دلمه
    یک شنبه: صبح جعفری گوجه خیار شب پلت گاهو فلفل دلمه
    دوشنبه :صبح جعفری گوجه خیار شب کرفس کاهو فلفل دلمه
    سه شنبه:صبح جعفری گوجه خیار شب اسفناج کاهو فلفل دلمه
    چهار شنبه:صبح جعفری گوجه خیار شب هویچ گاهو فلفل دلمه
    پنج شنبه:صبح جعفری گوجه خیار شب پلت کاهو فلفل دلمه
    جمعه:صبح جعفری گوجه خیار شب اسفناج کرفس فلفل دلمه
    هر روز صبح و شب یونجه به مقدار کافی در کنارش هست
    فقط يه سوال اينجا به وجود مياد كه مني كه صبح ميريم و شب ميام و با توجه به اينكه صبح ها هميشه براش يك مشت جعفري و يك چهاروم گوجه و 5 الي 6 حلقه خيار ميندازم و يونجه هم ميريزم براش به مقداري كافي
    الان كه شما ميگي جعفري بهش 4 الي 5 شاخه بده خوب اين بنده خدا صبح ها با جعفري خودشو سير ميكرد تا شب كه من بيام ميشه يه راهكار بهم بگي كه صبح ها چي رو جايگيزين جعفري كنم ؟
    در مورد جایه خواب به نظر شما چیزی هست که استفاده بشه یا فقط جنبه تزینی داره مخصوصا از اون آخریه که عینه کاسه میمونه و یک خوکچه کامل توش جا میشه خیلی خوشم اومد آیا واقعا توسط خوکچه استفاده میشه ؟؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید
    راستی شما از خوکچخ بچه هم گرفتید؟

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    کاکاتیل
    شماره عضویت
    7061
    [FONT="]عجب من اينو اصلا نميدونستم خيلي خوب شد كه بهم گفتيد [/FONT]
    [FONT="]من هر روز صبح يه مشت جعفري ميدادم بهش پس خيلي زياد بوده [/FONT]
    [FONT="]من فكر كردم جعفري يكي از وعده هاي اصلي غذاييش هست نمي دونستم انقدر كم بايد بهش بدم [/FONT]
    [FONT="]خانوم من يه برنامه غذايي براش درست كردم در طول هفته كه به اين شرح هست [/FONT]
    شنبه:صبح:جعفری گوجه خیارشب:هوبچ گاهو فلفل دلمه
    یک شنبه: صبح جعفری گوجه خیار شب پلت گاهو فلفل دلمه
    دوشنبه :صبح جعفری گوجه خیار شب کرفس کاهو فلفل دلمه
    سه شنبه:صبح جعفری گوجه خیار شب اسفناج کاهو فلفل دلمه
    چهار شنبه:صبح جعفری گوجه خیار شب هویچ گاهو فلفل دلمه
    پنج شنبه:صبح جعفری گوجه خیار شب پلت کاهو فلفل دلمه
    جمعه:صبح جعفری گوجه خیار شب اسفناج کرفس فلفل دلمه
    هر روز صبح و شب یونجه به مقدار کافی در کنارش هست
    فقط يه سوال اينجا به وجود مياد كه مني كه صبح ميريم و شب ميام و با توجه به اينكه صبح ها هميشه براش يك مشت جعفري و يك چهاروم گوجه و 5 الي 6 حلقه خيار ميندازم و يونجه هم ميريزم براش به مقداري كافي
    الان كه شما ميگي جعفري بهش 4 الي 5 شاخه بده خوب اين بنده خدا صبح ها با جعفري خودشو سير ميكرد تا شب كه من بيام ميشه يه راهكار بهم بگي كه صبح ها چي رو جايگيزين جعفري كنم ؟
    در مورد جایه خواب به نظر شما چیزی هست که استفاده بشه یا فقط جنبه تزینی داره مخصوصا از اون آخریه که عینه کاسه میمونه و یک خوکچه کامل توش جا میشه خیلی خوشم اومد آیا واقعا توسط خوکچه استفاده میشه ؟؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید
    راستی شما از خوکچخ بچه هم گرفتید؟
    مقدار جعفری رو به دو یا سه روز در هفته کاهش بدید
    در طول هفته از میوه ها هم در برنامه غذایی اش استفاده کنید
    خیار و فلفل رو چون هر روز میدید در مقدار مناسب استفاده کنید
    چون تا عصر منزل نیستید ، میتونید صبح ها مقدار بیشتری از برنامه ی غذایی رو بهش بدید یعنی اگر شنبه صبح جعفری ، خیار و گوجه است ، کاهو رو هم در وعده صبح بدید و شب فقط بهش فلفل دلمه و هویج بدید
    مطمئن بشید که یونجه خشک و اب هیچ وقت خالی نمونه و خیال تون راحت باشه که حتی اگر گرسنه هم بشه وقتی یونجه باشه مشکلی پیش نمیاد و صبح و شب هم غذای کافی رو دریافت میکنه

در مورد جای خواب باید بگم کاملا سلیقه ای هست چون هر خوکچه ای اخلاق و علایق کاملا منحصر به خودش رو داره
    ممکنه خوکچه ای استفاده کنه از جای خواب و خوکچه ای در همون محلی که دستشویی میکنه استراحت کنه !
    شما میتونید جای خواب موقتی براش درست کنید با هزینه کم و امتحان کنید تا در صورتی که دیدید خوکچه تون تمایل به لوازم این چنینی داره ، براش تهیه کنید

خیر من خوکچه ام رو تنها نگهداری میکردم

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خوکچه هندی
    شماره عضویت
    18682
    دوستان من چند روزه یک خوکچه خریدم منتها وقتی یکم دقت کردم دیدم چشم سمت راستش برامده تر از چپیه و بیشتر وقتها چپی رو با حالت نیمه باز میبنده
    نگرانم نکنه بیماری خاصی داشته باشه
    ممنون میشم راهنمایی کنید

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    کاکاتیل
    شماره عضویت
    7061
    نقل قول نوشته اصلی توسط optis2005 نمایش پست ها
    دوستان من چند روزه یک خوکچه خریدم منتها وقتی یکم دقت کردم دیدم چشم سمت راستش برامده تر از چپیه و بیشتر وقتها چپی رو با حالت نیمه باز میبنده
    ممنون میشم راهنمایی کنید
    سلام
    اگر براتون امکان داره عکس بگذارید ازش
    دوست عزیز من پیشنهاد میکنم در موارد این چنینی و درمانی در صورت امکان با دامپزشک مشورت کنید

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    مرغ عشق - همستر - لاكپشت
    شماره عضویت
    3406
    نقل قول نوشته اصلی توسط optis2005 نمایش پست ها
    ممنون میشم راهنمایی کنید
    دوسته عزيز احتمالا چيزي تو چشمش رفته حتما ببرش پيشه دامپزشك تا چشمشو شستشو بده شايد قطره اي چيزي هم بهت بده كه بريزي تو چشش حتما ببرش دامپزشكي
    حتما از وضعيتش مارو با خبر كن
    ویرایش توسط mamali1365 : 9th December 2015 در ساعت 08:37 AM

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    خوکچه هندی
    شماره عضویت
    17220
    سلام دوستان

متاسفانه دندون بالایی تیله کوچوله ما کاملا شکسته ! نمیدونم دلیلش چیه و به خاطر چی افتاده
    فقط یه سفیدی کوچیک معلمومه ...

الان باید چی کار کنم ؟ دندونش در میاد ؟
    براش هویج گذاشتم دیدم نمیخوره ... نگاه کردم دیدم اصلا دندون بالاییش نیست !!!
    پلت و اینا میتونه بخوره ؟ چه جوری باید غدا بدم بهش ؟ هویج رو رنده کردم بهش داده ...
    خواهشا کمک کنید ... تورو خدا سریع تر

صفحه 81 از 100 نخستنخست ... 316263646566676869707172737475767778798081828384858687888990919293949596979899100 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)