نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
    کاربر موثر

شماره عضویت
    2671

دلایل اختلاف در اطلاعات مربوط به طوطی ها

با سلام

بسیاری از دوستان سوال میکنند که چرا درباره طوطی سانان اختلاف در اطلاعات ارائه شده در منابع و یا اختلاف نظر اینقدر زیاده....

یکی از معضلاتی که متاسفانه در این چند سال در بخش حیوانات خانگی زیاد شده سود جویانی هستند که با عناوین مختلف برای سود آوریه بیشتر اقدام به انتشار مطالبی نادرست درباره حیوانات میکنند که بواسطه اینکار بجز سود آوریه خودشون لطمات مالی و روحی زیادی به خریداران و مالکان این حیوانات وارد کردند..

از اونجایی که وظیفه دوستداران حیوانات مقابله با سود جویان این حرفه است (به هر نحوی که در توانشون هست)بنده این تاپیک رو نوشتم تا به کمک دوستانی که واقعا به پرندگان علاقه مند هستند و بی غرض و بی چشم داشت اطلاعاتشون رو در اختیار عزیزان دیگه قرار میدن به بررسیه این موضوع بپردازیم تا شاید انشاا... بتونیم جلوی بخشی از اطلاعات ناصحیح که توسط گروهی از سود جویان تو این زمینه درحال انتشاره رو بگیریم....

بنده در ابتدا با یک مطلب به بررسی دلایل اصلیه این اختلافات میپردازم و بعد از اون به مسئله اصلی که دلایل انتشار عمدی و مغرضانه اطلاعات نا درست هست میرسیم ....

البته شاید مطالب مورد بحث ما در بخشهای دیگه هم مصداق داشته باشه ولی بنده بخاطر عدم آشنایی با بخشهای دیگه این مطلب رو در اینجا قرار میدم....

تمام عزیزانی که در این موارد اطلاعات و یا تجربه ای دارند لطفا کمک کنن

موفق باشید

کاربر موثر

شماره عضویت
    2671
    با سلام

همانطور که در مطلب قبلی عرض کردم بعنوان مقدمه و شروع موضوع بنده به اختصار به کلیت موضوع میپردازم و از مطلب بعد بخش اصلیه بحث رو شروع میکنم

همانطور که بسیاری از عزیزان میدانند علوم پایه بطور کلی به 2 دسته اصلیه تقسیم میشود

1-علوم محض : که به بررسی تئوریها و مسایل بنیادی و نظری آن علم میپردازد.

2-علوم کاربردی : که به کاربرد آن تئوریها در علم میپردازد.

جانور شناسی که پرنده شناسی هم یکی از زیر مجموعه های آنهاست هم یکی از علوم پایه محسوب میشود که دارای 2 دسته گفته شده میشود.

مطالبی را که بنده ذکر خواهم کرد تقریبا برای انواع موجودات قابل بحث است ولی بنده به 2 دلیل طوطی خاکستری رو برای بحث انتخاب میکنم

1-این مطالب در بخش مربوط به طوطی ها مطرح شده

2-طوطی خاکستری دارای ناشناخته های بسیار زیاد است که هنوز هم جزء معماهای دانشمندان میباشد بهمین خاطر مسائل غیر قطعی درموردشان بسیار زیاد است.

همانطور که عرض شد طوطی خاکستری ناشناخته های بسیار زیادی دارد که بیشترین اختلافات نظر درباره این پرنده ناشی از همین نکته است.بنده در ذیل به بررسی مرحله ای آن میپردازم

1- اختلافات در اطلاعات محض

همانطور که عرض شد علوم محض به بررسی بنیادی هر علم میپردازد بعنوان مثال به فیزیولوژی بدن خاکستری ، غذاهای مفید و مضر ، تعیین جنسیت و....

در این بخش اختلاف نظر بیشتر بدلیل تکمیل نشدن تحقیقات و ناشناخته های زیاد ی است که در مورد خاکستری ها وجود دارد

چون هر روز مطلب جدیدی در این باره درحال انتشار است بسته به مرجع مورد استفاده افراد مختلف ،اختلاف نظرها موجودند

در بعضی از این مطالب که بهیچ عنوان نمیشود اختلافی دید مثل غذا های سمی و...

در بعضی مطالب هم اختلافات بسیار فاحش است مثل جنسیت پرنده و...

کلا در این بخش باید برای انتخاب نظر صحیح 2نکته را باید در نظر داشت

اول اینکه مراجع معتبر را معیار قرار داد و دوم اینکه به روز بود و از جدید ترین نظرات تایید شده استفاده کرد

2- اختلافات در اطلاعات کاربردی

اطلاعات کاربردی برای روشهای نگهداری و تربیت خاکستری به کار میروند که طبیعتا بیشترین اختلاف نظر بین افراد مختلف در این بخش است که بنده چنددلیل اصلی آنرا عرض میکنم.

- اختلاف دیدگاه

دیدگاه افراد مختلف نسبت طوطی خاکستری به 2 دسته اصلی تقسیم میشود
    گروه اول بر طبق نظریات قدیم خاکستری را صرفا یک پرنده مقلد دانسته و آنها را فاقد هوش و شعور میدانند که طبیعتا روشهایی که این دسته برای پرورش پرنده اظهار میکنند بر پایه این نظریه است مثل روش شمارش تعداد کلمات قابل بیان طوطی که به عقیده این گروه اختلاف لحن و تنالیته بیان کلمه را هم جزء تعداد کلمات میدانند

گروه دوم طوطی خاکستری را دارای شعور و هوش میدانند و روشهایی که برای پرورش مطرح میکنند بر پایه همین نظریه است

- اختلاف سبک
    یکی از دلایل اختلاف نظر در موارد کاربردی ، انتخاب مراجع و سبک های مختلف توسط افراد است.

کماکان در مورد روش های پرورش و نگهداری طوطی خاکستری در بین مراجع معتبر اختلاف نظر های زیادی وجود دارد که هر کدام از آنها برای بیان نظرهای خود دلایل زیادی دارند ،بسیاری از این نظرها هم اصولا بصورت موازی هم مطرح میشود و منکر و یا رد کننده نظر دیگری نیست ولی با هم متفاوت است . از این رو افراد مختلف بدلیل مراجعه به یکی از این دسته مراجع نظر آنها را ملاک قرار میدهند و دچار همان اختلاف نظر ها میشوند.

به نظر بنده برای پیدا کردن بهترین راه باید تمام نظرات را دید و بررسی کرد و نزدیکترین سبک را انتخاب کرد و در انتخاب یک مرجع اص تعصب نداشت.

گونه دیگر این اختلاف سبکها به نوع دیدگاه تئوری آنها نسبت به یک مسئله برمیگردد که چون بعضا متاسفانه با تعصب این دیدگاهها مطرح میشود ،بیان کنندگان آن تحمل نظر مخالف را ندارند و روی نظر خودشان پافشاری میکنند .این تفاوت مسلما به کاربر ها منتقل میشود.

عزیزان باید نظرات مختلف را بررسی کنند و دلایل مطرح شده برای ارائه آن نظرات را بدانند و بهترینشان را بکار گیرند .

بعضی اوقات دلایل تایید و یا رد یک نظر بتنهایی بسیار درست و موجه است ولی اگر دلایل مخالفان آنها را هم ببینید متوجه میشوید که آنها هم بتنخایی حق دارند و شما میتوانید از مجموع آنها و با حذف اضافات به راه درست برسید.

بعنوان مثال درباره مصرف و یا عدم مصرف بعضی خوراکی ها مثل چای ، پنیر و یا غذای مصرفی (ویا به اصطلاح غذای سفره) و... ویا استفاده و یا عدم استفاده از سشوار و یا حوله برای خشک کردن بعنوان روش صحیح کماکان اختلاف نظرها زیاد است ولی اگر شما دلایل هر کدام را ببینید متوجه میشوید که میشود به راحتی با رعایت بعضی موارد و بالانس کردن نظرات مختلف به راه حل مناسب رسید

دلیل بیان موارد بالا که بنده مثال زدم این است که بعضی از عزیزان سوال فرموده بودند که من در اینجا بطور خلاصه عرض کنم که شخصا موافق مصرف تمام موارد گفته شده (البته با شرایط خاص) هستم که در صورت لزوم توضیحات کامل را مورد به مورد عرض خواهم کرد.

- اختلاف در شخصیت پرنده
    به تعداد هر طوطی خاکستری در دنیا یک شخصیت منحصر به فرد هم وجود دارد .

یعنی طوطی های خاکستری هرکدامشان دارای یک مشخصه هستند که با بقیه فرق میکنند بهمین خاطر اگر کسی بخواهد روش مورد استفاده دیگری را عینا برای پرنده خودش هم بکار ببندد مطمئنا اشتباه کرده و همچنین اگر کسی بخواهد روشهای خودش را راه حل قطعی برای همه بداند باز هم اشتباه است.

دوستان عزیز باید بدانند که روشهای مختلف را بررسی کنند و نزدیکترین راه به پرنده خودشان را انتخاب و با تغییرات مناسب برای پرنده خود بکار ببرند.

- اختلاف بواسطه سود شخصی (که بحث اصلیه این تاپیکه و مفصلا دربارش بحث میکنیم)

متاسفانه برخی از افراد که کسب و سودشان از راه خدمات وابسطه به عرضه پرندگان است اقدام به انتشار برخی مطالب نا صحیح میکنند تا بواسطه آن اطلاعات به سود شخصی خودشان برسند. این دسته بدلیل وسعت تبلیغاتشان هم بعضا از دید کاربران بسیار معتبر بنظر میایند که بهمین دلیل متاسفانه بسیار هم از این قضیه سوء استفاده مینمایند

نمونه بارز آن بیان تعیین سن در طوطی خاکستری است که در بسیاری از سایتها و تالارها میبینید که به طرز باور نکردنی ناصحیح بیان میشود و اصطلاحا با صغر سنی شدید، سن خاکستری تعیین میگردد که صرفا برای فروش طوطی های مسن خودشان است.

در آخر بنده برای اینکه دوستان دچار سردر گمی در انتخاب نظر درست نشوند چند توصیه به عزیزان میکنم:

1- تمام علوم وقتی مفید است که کاربرد مفید داشته باشد پس نظرات منابعی را بیشتر مورد توجه قرار دهند که عملا هم در پرورش پرنده های مناسب تجربه دارند .همانطور که عزیزان میدانند خانم دکتر پپربرگ هنوزم بعد از مرگ آلکس بعنوان یکی از معتبر ترین افراد برای پرورش خاکستری مطرح است و دلیل آن این است که بسیاری از تئوری های مطرحی خودشان را توانستند با آلکس اثبات کنند ،در حالیکه بسیاری از متخصصان پرنده شناسی تئوریهای زیادی مطرح کردند در حالیکه خودشان در عمل هیچ چیزی را نتوانستند ثابت کنند و حرفشان در حد تئوری باقی ماند .پس به عزیزان توصیه میکنم نظراتی را تایید کنند که به عمل رسیده و اصطلاحا کاربردی شده باشد.

خود عزیزان هم صرف خواندن یک مطلب را کافی ندانند چون پرورش خاکستری یک امر عملی است و نه تئوری.

2- دوستان در انتخاب منابع و مراجع تعصب نداشته باشند و از تمام منابع استفاده کنند در بین منابع مختلف مطالب صحیح را بکار ببرند و مطالب ناصحیح را هم بدانند و با دانستن دلایل محکم آنها را بصورت صحیح در آورند.

3- همانطور که در مطالب گذشته هم گفتم هدف از بیان نظرات مختلف در این تالار توسط عزیزان گرامی صرفا تبادل اطلاعات و آگاهی دادن به دیگر دوستان است پس تفاوت نظرات را به چشم مانور اطلاعاتی و جنگ و جدل نبینند و از بین نظرات مختلف بهترین گزینه را برای خودشان انتخاب کنند.باز هم تاکید میکنم که صرف خواندن یک مطلب ولو از معتبرترین مراجع هم کافی نیست و مطلبی معتبر است که کاربردی باشد.

بنده شخصا همیشه سعی کردم مطالبی را خدمت عزیزان بیان کنم که در عمل کاربردی بوده و تجربتا بهترین راه حل باشد . مطمئنا رسیدن به یک نکته و یا راه حل همیشه اولین آن نیست و با تجربه های بسیار زیاد که بعضا تلخ و بد هم بوده بدست آمده.

موفق باشید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)