1- از پافشاری کردن در خوراندن فست فودها در بین راه مسافرت به پرنده خود جدا خودداری کنید . درست است که همبرگر شما که در بین راه در رستوران می خورین بسیار لذیذ و لذت بخش است ولی میزان روغن به حدی است که بی شک طوطی شما را بیمار خواهد کرد.همچنین چیپس و پنیر سایر مخلفاتی که میل کنید بسیار برای پرنده شور هستن و پرنده با مصرفشون دچار مسمومیت ناشی از نمک زیاد خواد شد و دقت کنین شما از دامپزشکتون کیلومترها دور شدین

2-بطری ها پر از آب برای پرنده بیارین و آب را در ضرفش بهش بدین چون ممکن است پرنده با بطری های آب و یا لیوان آشنایی نداشته باشد و دچار استرس شود. همچنین ضررهای نرسیدن طولانی مدت آب به بدن پرنده را آگاه هستین پس برای دادن آب به پرنده در ظرفی که براش آشناست تلاش کنید.

3- مواد غذایی آبدار مثل میوه و شبزی را فراموش نکنین به خصوص اگر پرنده شما زمان پر ریزیش هست باید بدونین پرنده ها کم آب می نوشن و باید در بین راه میوه و سبزیجات آبدار باشد تا نیاز بدن پرنده را تامین کند به خصوص اگر سفرتان به گونه ای هست که پرنده در بار هست و تنها.

4-ظرف پر از تخمه و پلت پرنده را فراموش نکنید ظرف باید به گونه ای باشد که شکستنی نباشد همچنین ظرف را طوری بزارین که محتویاتش ناگهان پایین نریزد چون پرنده بین راه برای خوردن پایین قفس نمی رود.همچنین نور کافی مهیا کنید تا پرنده بتواند ظرفش را ببیند. در عین حال قفس را جایی نزارین که تمام راه آفتاب بطور مستقیم به سرش بتابد.

5-میوه ها و غذاهای فاسد شدنی را در ظروف سرد نگه دار (کلمن) بریزین تکه های یخ زیر ریخته و غذاها را در نایلون ببندین و روی یخ ها بزارین. به هتل که رسیدین یا در هتلهای بین راهی یخهای آب شده را جایگزین یخهای جدید بکنید

6-این سفر شما از زمانهای دیگه به زمان بیشتری نیاز دارد سعی کنید تا قبل نصف شب به هتل برسین چون پرنده شما نیاز به استراحت دارد برخی طوطیها مثل طوطی سنگالی من تمام بین راه از خوردن اجتناب می کند و باید سریعتر به هتل برسیم تا پرنده از قفس بیرون بیاد و خستگی بالهایش رو بگیرد و به قفس رفته غذایش را بخورد

7- قبل سفر صبح زودتر بیدار شین و صبحانه حجیم مثل تخم مرغ برای پرنده مهیا کنید و زمان لازم برای خوردن را داخل خانه به او بدهین من برای پرنده هام صبحانه مفصلی تهیه می کنم و تا برای حمام و کارهایم را بکنم پرنده هام غذایشان را می خورن.پارچه و رو انداز رنگ روشنی با خود بردارین تا بین راه ساعاتی را رو قفس انداخته و اجازه دهید پرنده استراحت کند ولی اگر پرنده از انداختن پارچه ناراحت و عصبی بود پارچه را بردارید.

8-یک ظرف را پر از تخمه و پلت کنین و میوه و سبزیجات در ظرف جداگانه. زمانیکه برای صرف صبحانه می روید درهای ماشین را بسته پرنده را تنها بزارین من هر بار از ماشین دور می شم و ماشین بی حرکت است صدای تخمه شکستن طوطی آمازونم را می شنوم.

9- با خود کاغذهای مناسب زیر قفس و نایلون داشته باشین و در بین راه و برای وارد هتل شدن کاغذها را عوض کرده و کاغذ تمیز زیر قفس بزارین.

10-زمان سفر تمام اسباب بازیها و سنگ مینرال هر چیز دیگر را از قفس خارج کنین و قفس را کاملا امن کنید.

لوازم سفر:

1-ظروف پرنده , تخمه و نشویقی ها
2-غذاهای تازه
3-کیف مراقبت های اولیه پرندگان
4-ساکی برای حمل اسباب بازی و وسایل و غذاهای خشک پرنده
5-خنک کننده (کلمن)
6-کیسه های نایلون
7-چاقو برای بریدن میوه و سبزیجات
8-شستشو دهنده سبزیجات
9-صابون آنتی باکتریال
10-ظروف نشکن
11-بطری آب