صفحه 65 از 67 نخستنخست ... 1546474849505152535455565758596061626364656667 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 641 به 650 از 668
    کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    23256
    با عرض سلام و خسته نباشید به کاربران و مدیران محترم سایت
    دوستان من جدیدا به عرصه آکواریوم گیاهی وارد شدم.میخام برای سیستم نور رسانی از مهتابی های T5 استفاده کنم,طول و ارتفاع تانکمم هست 60در60.
    این 2مدل رو تازه خریداری کردم:

یه مدل دیگه هم داشت مهتابی T5 آکوا بلو کورال همین شرکت که نسبت ترکیب نوریش از 100 به این شکل بود که 70نور سفید و 30 نور آبی هست و 6000و22000هزار کلوینه که طیف نورش به طور متوسط 15000 درجه کلوینه.این مدل رو نمیدونم به کارم میومد یا نه,برای همین صبر کردم تا بپرسم ببینم مناسب هست؟
    من برای این سایز تانکم از چند مهتابی T5 و چه رنگ و نوعی باید استفاده کنم؟

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    بیشتر شبیه به تبلیغ این سیستم نور هست پست شما تا سوال!

مهتابی های T5 مخصوصا انواع High Output یا همون HO که شما مشخص کردید لومن خیلی بالایی دارند و برای رشد گیاه بسیار مناسبند. در واقع معمولا هر مهتابی T5 HO با کلوین ۶۵۰۰ , طول ۱۲۰ سانتی متر حد اقل ۵۰۰۰ لومن خروجی نورش هست و در کلوین های پایین تر مثل ۴۰۰۰ یا ۳۰۰۰ یا ۲۷۰۰ خروجی نور حتی به ۸۰۰۰ لومن هم میرسه که میتونه نفوذ نور به کف تانک گیاهی رو به مراتب بیشتر کنه که خودش یک نکته مثبت محسوب میشه.... اما اینکه شما میفرمایید نور ۶۵۰۰ کلوین ضد جلبکه بسیار اشتباهه. در واقع کاملا جلبک سازه!!! نور ۶۵۰۰ کلوین یعنی درجه حرارت نوری شبیه به نور سفید/آبی روز در آسمان! به عبارتی اگرچه Full Spectrum نیست ولی تقریبا بیشتر اسپکتروم نوری که به عنوان Daylight میشناسیم رو شامل میشه. دلیل اینکه نور های مربوط به گیاهان صورتی-قرمز-زرد و با طیفی از این قبیل هست همینه که میان فقط اون طیف نوری که مورد نیاز گیاه هست رو انتخاب میکنند....مثلا اگر اشتباه نکنم طیف نور سبز رو حذف میکنند چون واسه بیشتر گیاها ارزشی نداره ولی مثلا ممکنه تو رشد جلبک و ... دخیل باشه!

مخلص کلام اینکه نور هایی با درجه حرارت یا همون کلوین پایین تر که معمولا نه مثل نور مهتابی آبی، بلکه مثل لامپ های قدیمی نوری زرد ساطع میکنند برای کنترل جلبک در محیط آکواریوم بهتر هستند. طیف نوری که در بازار خیلی رایج هست و در تمام مغازه های الکترونیکی و ... پیدا میشه یکی ۶۵۰۰ کلوینه که باید سایر راه های کنترل جلبک رو حسابی در نظر بگیرید وگرنه این نور بهترین نور برای رشد هر نوع گیاهی (در مرحله گیاهیی و نه گل دهی و شکوفه دادن و ...) محسوب میشه. جلبک هم اگرچه به عنوان گیاه طبقه بندی نشده ولی فتوسنتز میکنه! و فقط به دلیل نداشتن ریشه و ساقه و برگ گیاه محسوب نشده! مورد بعدی ۵۵۰۰ کلوین هست که گاها به همون اسم Dayligth فروش میره و تقریبا شبیه به همون ۶۵۰۰ کلوین هست. آبی کمتر و سفید بیشتری توش دیده میشه! که بازم اگر هدف کنترل جلبک هست انتخاب خوبی نیست. ۲۷۰۰ کلوین بهترین نور ارزان و رایج برای هدف شماست!! اشکالش اینه که بیش از حد گرمه و به زردی یا نارنجی میزنه و ممکنه زیبا به نظر نرسه. و به جز این، انتخاب دیگر خرید مهتابی های مخصوص آکواریوم گیاهی هست که فقط اون اسپکتروم مورد نیاز گیاه رو توش داره و بنا بر این نه نورش آبی هست و نه زرد! بلکه اغلب به صورتی میزنه.

تیوب مهتابی که ۲۲ هزار کلوین باشه درجه حرارت نورش تا بحال ندیدم و جایی هم نشنیدم. لطفا مشخصات و مدل لامت رو اینجا بزارید ببینیم چیه!

موفق باشید

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    23256
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک آژیده نمایش پست ها
    بیشتر شبیه به تبلیغ این سیستم نور هست پست شما تا سوال!

مهتابی های T5 مخصوصا انواع High Output یا همون HO که شما مشخص کردید لومن خیلی بالایی دارند و برای رشد گیاه بسیار مناسبند. در واقع معمولا هر مهتابی T5 HO با کلوین ۶۵۰۰ , طول ۱۲۰ سانتی متر حد اقل ۵۰۰۰ لومن خروجی نورش هست و در کلوین های پایین تر مثل ۴۰۰۰ یا ۳۰۰۰ یا ۲۷۰۰ خروجی نور حتی به ۸۰۰۰ لومن هم میرسه که میتونه نفوذ نور به کف تانک گیاهی رو به مراتب بیشتر کنه که خودش یک نکته مثبت محسوب میشه.... اما اینکه شما میفرمایید نور ۶۵۰۰ کلوین ضد جلبکه بسیار اشتباهه. در واقع کاملا جلبک سازه!!! نور ۶۵۰۰ کلوین یعنی درجه حرارت نوری شبیه به نور سفید/آبی روز در آسمان! به عبارتی اگرچه Full Spectrum نیست ولی تقریبا بیشتر اسپکتروم نوری که به عنوان Daylight میشناسیم رو شامل میشه. دلیل اینکه نور های مربوط به گیاهان صورتی-قرمز-زرد و با طیفی از این قبیل هست همینه که میان فقط اون طیف نوری که مورد نیاز گیاه هست رو انتخاب میکنند....مثلا اگر اشتباه نکنم طیف نور سبز رو حذف میکنند چون واسه بیشتر گیاها ارزشی نداره ولی مثلا ممکنه تو رشد جلبک و ... دخیل باشه!

مخلص کلام اینکه نور هایی با درجه حرارت یا همون کلوین پایین تر که معمولا نه مثل نور مهتابی آبی، بلکه مثل لامپ های قدیمی نوری زرد ساطع میکنند برای کنترل جلبک در محیط آکواریوم بهتر هستند. طیف نوری که در بازار خیلی رایج هست و در تمام مغازه های الکترونیکی و ... پیدا میشه یکی ۶۵۰۰ کلوینه که باید سایر راه های کنترل جلبک رو حسابی در نظر بگیرید وگرنه این نور بهترین نور برای رشد هر نوع گیاهی (در مرحله گیاهیی و نه گل دهی و شکوفه دادن و ...) محسوب میشه. جلبک هم اگرچه به عنوان گیاه طبقه بندی نشده ولی فتوسنتز میکنه! و فقط به دلیل نداشتن ریشه و ساقه و برگ گیاه محسوب نشده! مورد بعدی ۵۵۰۰ کلوین هست که گاها به همون اسم Dayligth فروش میره و تقریبا شبیه به همون ۶۵۰۰ کلوین هست. آبی کمتر و سفید بیشتری توش دیده میشه! که بازم اگر هدف کنترل جلبک هست انتخاب خوبی نیست. ۲۷۰۰ کلوین بهترین نور ارزان و رایج برای هدف شماست!! اشکالش اینه که بیش از حد گرمه و به زردی یا نارنجی میزنه و ممکنه زیبا به نظر نرسه. و به جز این، انتخاب دیگر خرید مهتابی های مخصوص آکواریوم گیاهی هست که فقط اون اسپکتروم مورد نیاز گیاه رو توش داره و بنا بر این نه نورش آبی هست و نه زرد! بلکه اغلب به صورتی میزنه.

تیوب مهتابی که ۲۲ هزار کلوین باشه درجه حرارت نورش تا بحال ندیدم و جایی هم نشنیدم. لطفا مشخصات و مدل لامت رو اینجا بزارید ببینیم چیه!

موفق باشید
    سلام آقا بابک خیلی ممنون از پاسختون,من خیلی وقت پیش عضو سایت بودم(mohammad zz) منتهی رمز کاربریمو یادم رفته بود مجبور شدم یک اکانت دیگه بسازم,بگذریم. ..
    من اون مهتابی ها رو چون از اون سایت خریداری کرده بودم گفتم توضیحات خودشو بذارم تا بیشتر راهنماییم کنید(تا جاییم که تونستم کات کردم که تبلیغ نباشه)
    اول میخاستم ال ای دی کارکنم ولی یه سریا گفتن تولید جلبک زیاد میشه یا چون فوکوس نور بالایی داره ممکنه برای یه سری گیاها خوب نباشه و از این جور صحبتا...که بعد رفتم سراغ مهتابی و با مدل T5 آشنا شدم و دیدم کاراییش بهتره,تو توضیحاتی هم که مطالعه کردم اشاره شده بود که مانع به وجود امدن جلبک میشه!حالا این موضوع رو باید بعد راه اندازی تانکم پی ببرم
    اون مهتابی بلو کورال هم که اشاره کردم توضیحاتش به این صورته:

این مدل رو هنوز خریداری نکردم.آیا مناسبه برای تانک من؟کنار او 2تا مدلی که الان دارم؟

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    23256
    یه سوال دیگه,از این محصول برای مهتابی ها استفاده کنم مناسبه؟

بالاست الکتریکی وسیله ای است که جایگزین استارتر و ترانس های مهتابی می شود و به راحتی می توان با هر بالاست 2 مهتابی را روشن نمود . بالاست یا ترانس الکتریکی نیاز به استارتر را از بین برده و می توان برای روشن نمودن انواع مهتابی های آکواریومی از آنها استفاده نمود

ویژگی های محصول :

- بالاست الکترونیکی جایگزین مناسبی به جای ترانس و استارترهای معمولی
    - مخصوص روشن نمودن لامپ های آکواریوم ( انواع کلوین دار و اکتنیک )
    - سبک و با کاربری آسان
    - کاهش تولید دما در بالاست نسبت به ترانس
    - دارای انواع ایرانی و خارجی

دارای انواع :
    2 در 40 وات ( دو مهتابی تا 40 وات را روشن می کند )
    2 در 55 وات ( دو مهتابی تا 54 و یا 55 وات را روشن می کند )
    2 در 80 وات ( دو مهتابی تا 80 وات را روشن می کند )

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    23256
    کسی نیست جواب بده!یه هفنه گذشت از سوالام

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    16834
    سلام دوستان
    خسته نباشید.
    یه مشکلاتی برای گیاهام پیش اومده که فکر میکنم مشکل از سیستم نوره ممنون میشم راهنمایی کنید.

آکواریوم سیکل طی کرده و ماهی گوپی داخلش هست. من کریپتون رو انتخاب کردم و بستر هم براش تهیه کردم.
    برای نور یه ال ای دی گرفتم که یک لوله ی 60 سانتی متری هست و همه ال ای دی ها سفید هستن. (25000 تومن خریدمش) ولی نمیدونم این اصلا به درد گیاها میخوره یا فقط برای قشنگیه آکواریوم بکار میره. گویا روش نوشته RX-D600 و 6.5W

از نظر شما این نور به درد گیاه ها میخوره یا نه ؟
    اگر به درد نمیخوره ارزان ترین و به صرفه ترین سیستمی که میشه برای نورش اجرا کرد چیه. از این مهتابیهایی که قدیما بیشتر استفاده میشد برای روشنایی منزل اونا خوبه ؟ یا این مهتابیهای جدید که دو قلو هستن و در رنگ های آفتابی و مهتابی هستن اینا چطورن ؟ یا حتی لامپ کم مصرف یا ....

راستش واقعا آزار دهندست هرچی این گیاهارو درست میکنیم یه چیز دیگش مشکل داره
    ممنون میشم اگر کسی در مورد مشکل قهوه ای شدن سر برگ های کریپتون یا بعضا نازک شدنشون اطلاعی داره راهنمایی کنه. چی باید بهشون بدم. مشکل چیه دقیقا نور یا ....
    با تشکر

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    23569
    بهترین نور برای اکواریم گیاهی چیست هم از نظر قیمت و نصب کرد ن

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    چیزی تحت عنوان بهترین نور وجود نداره!

طولانیه ولی خلاصه بهتون مواردی رو میگم تا سر نخی به دست بیارید.

نور های مرسوم در بازار (غیر آکواریومی) رنگ های مختلفی از سفید و آبی گرفته که در مهتابی ها بیشتر دیده میشه تا نور های متمایل به زرد رنگ دارن. این فرق رنگ نور ها رو فرق در درجه حرارت رنگ مینامند که با کلوین اندازه گیری میشه. مثلا نور سفید-آبی مهتابی ۶۴۰۰-۶۵۰۰ کلوین هست. هر چقدر این عدد کمتر میشه نور از سفید و‌آبی به زرد تغییر میکنه تا جایی که میرسیم به نور های ۲۱۰۰ کلوین که کاملا زرد و حتی نارنجی خیلی خیلی پر رنگ هستند. نور آواژور/آباژور؟؟ های خانگی معمولا ۲۷۰۰ کلوین هست که باز به زردی میزنه.

برای اینکه منظورم رو کاملا متوجه بشید این عکس رو ببینید :

http://www.f150ecoboost.net/forum/at...led_kelvin.jpg

خوب حالا فرق اینا چیه؟ برای گیاه تغییر تدریجی این درجه حرارت نشانه تغییر فصل و کوتاهی و بلندی روز و .. هست که مثلا باعث میشه گیاه از مرحله veg که گل نداره و میوه نمیده به مرحله Bloom که همون شکوفه و بعد از اون محصول هست وار دبشه.

چه تئوری و چع عملی تمام اون درجه حرارت ها به هر حال کار میکنند و گیاه رشد میکنه ولی کیفیت کار قطعا خیلی فرق داره. به عبارتی هر کدام از اون درجه های حرارت برای شرایط خودش بهترینه.

گیاهایی که فقط سبز هستند، گل نمیدن، میوه ندارن (تو آکواریوم مصداق نداره احتمالا!) و .... اینا گیاهانی هستند که بیشتر نیتروژن و کمتر فسفر و پتاسیم نیاز دارند. این گیاها که بیشتر گیاهای آکواریومی هم شاملشون میشن نور ۶۵۰۰ کلوین و نور سفید-آبی رو بیشتر میپسندند. این نور باعث میشه گیاه بیشتر قد بکشه و ساقه هاش بلند تر بشه. حالا نقطه مقابلش نور های کلوین پایین زرد مثل ۲۷۰۰ کلوین که تو همه الکتریکی ها پیدا میشه قرار داره که بیشتر گیاهایی دوستش دارن که گل دارن، یا میوه میدن، و نیتروژن کمتر و فسفر و پتاسیم بیشتری میخوان و بر عکس نور های کلوین بالا باعث میشه گیاه کوتاه تر بشه. به عبارتی کمتر در ارتفاع ولی بیشتر در عرض رشد میکنند و اصطلاحا Bushy میشه. واسه همین بضی از گیاها به هر ۲ تای این نور ها در فصل های مختلف نیاز دارند. مثلا ۲-۳ ماه اول تو مرحله گیاهی هستند و با تغییر فصل و تغییر رنگ نور خورشید به خصوص در غروب ها و .. نور قرمز و نارنجی از مرحله گیاهی وارد مرحله شکوفه یا Bloom میشن و بقیه ماجرا!

این از این. حالا این نور های آکواریومی و گیاهی و... که معمولا بنفس و قرمز و صورتی هستند چین؟ اینا نور هایی هستند که طیف های اضافی که گیاه قادر به حسش نیست یا تاثیری بر رشد گیاه ندارند رو حذف میکنند مثل نور سبز. اینکه کدام نور بهتره سرش بحثه....

نور های غیر آکورومی رو با مقدار خروجی نور میسنجن که واحدش Lumen هست. این چیز خاصی نیست. ۲ تا نور هم رنگ یکی قوی تره و نفوذش از ارتفاع بالاتر بیشتره... و دیگری تعداد لومن یا خرجوی نور کمتری داره و نفوذش به عمق هم طبیعتا کمتر خواهد بود. اگر از مهتابی استفاده میکنید و میخواید گیاهاتون رشد خیلی خیلی بالایی داشته باشند باید از مهتابی های T5 نوع High Output و درجه حرارت ۶۵۰۰ کلوین استفاده کنید که هر تیوبش چیزی در حدود ۵۰۰۰ لومن خروجی نورشه. کنترل جلبک و ... با این نور ها سخت تره. به نظر من یک آکواریوم حرفه ای پلنت اگر بخواد از این نوع نور استفاده کنه حد اقل ۱۰ - ۱۵ هزار لومن از این نور رو لازم خواهد داشت که بایک رفلکتور درست حسابی باید متمرکز بشه روی آکواریوم و از پرتی نور جلوگیری بشه. اگر مهتابی معمولی و نه از نوع t5 میخواید استفاده کنید هم اهمیتی نداره، مهم اینه که اون ۱۰ هزار لومن رو فراهم کنید حالا هر تکنولوژی میخواد باشه!

اگر از مهتابی های مخصوص گیاه یا نور های LED مخصوص گیاه استفاده کنید، دیگه با لومن و شدت و خروجی نور کاری ندارید به شکلی که قبلا داشتید و تنها راه اینکه محسابه کنید مثلا چند تا پنل LED نیاز دارید برای تانکتون باید به کاتالوگ خود همون فیکسچر نور مراجعه کنید چون طیف های مختلف نور رو کاملا دستکاری میکنند و هر کارخونه هم تفاوت هایی با دیگری داره.

من قطعا نور های مخصوص گیاه رو توصیه میکنم ولی در نهایت فرقشون فقط مصرف برق کمتر، تولید حرارات کمتر و بازدهی بیشتره و اگر کسی محدودیتی از هیچ نظر نداشته باشه نور متال هالید از همشون به نظر شخصی بنده بهتره ولی مثلا ۵۰ هزار لومن خروجیشه و برای چشم مضره، حرارتی که ایجاد میکنه مثل بخاریست، و عملا ۴۰۰ وات به بالاش ارزش استفاده داره به طور خاص ۱۰۰۰ وات! که قبض برق رو خیلی سریع به کهکشان میرساند.

موفق باشید
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: LED_kelvin.jpg
مشاهده: 0
حجم: 104.7 کیلو بایت  

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    23506
    با سلام خدمت دوستان
    در حال راه انداختن یک نانو پلنت 40x40x40 هستم
    اگه اشتباه نکنم نیاز به ۳۲ وات نور دارم
    میخوام از لامپ زیر کابینتی استفاده کنم ۳ عدد سفید ۶۵۰۰ کلوین و یک عدد صورتی
    اگر امکان داره بفرمایید از چه مارکی بخرم.
    اگر کسی تو رشت فروشگاهی رو میشناسه که این لامپ رو داره لطفا اسم و آدرسش رو به من بگه.
    اگر انتخابم درست نیست لطفا راهنمایی بفرمایید
    با تشکر

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    24913
    با سلام میشه لطفا کمک ام کنید
    هر گیاهی میزارم خراب میشه میگن از نور بنظرتون چه نوری استفاده کنم
    اکواریوم من مکعبی نیست سه گوش یعنی نصف مکعب هستش ۹۰،۶۰،۶۰ ام ابعادش
    لطفا راهنمایی کنید

صفحه 65 از 67 نخستنخست ... 1546474849505152535455565758596061626364656667 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)