نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    کاربر عالی

شماره عضویت
    67

سختی اب و چگونگی تنظیم ان(dh)

كاهش سختي آب با استفاده از رزين كاتدي

روش كار بدين صورت است كه رزين كاتدي را در لوله اي ميريزيم . يك سر لوله جريان ورودي آب و سر ديگر ، خروجي آب سبك شده قرار دارد كه اين آب در يك مخزن جداگانه ريخته مي شود . بايد دقت نمود كه ذرات رزين فرصت جذب يون هاي منيزيم و كلسيم را داشته باشند . بدين منظور جريان ورودي آب بايد در حد خيلي كمي باشد . به صورتي كه آب در هنگام خروج به صورت قطره قطره به داخل تانك ريخته شود .

توجه : ذرات رزين پس از مدتي با جذب يون هاي منيزيم و كلسيم خاصيت خود را از دست مي دهند . و بنابراين لازم است تا نسبت به احياء آن ها اقدام شود بدين منظور رزين را از لوله خارج كرده و براي چند ساعت در محلول آب نمك غليظ قرار مي دهيم . با اين كار يون هاي كلسيم و منزيم از ذرات رزين جدا شده و به بلور هاي نمك متصل مي شود . و در نتيجه رزين به صورت اوليه در مي آيد .
    درجه سختي يكي از شاخص هاي مهم در امر تكثير و پرورش ماهيان زينتي است . هرگونه ي ماهي در در جه سختي ويژه اي به زندگي خود ادامه مي دهد . مثلا براي ماهيان كاراسين سختي 0 – 12 و بطور مشخصي براي تترا ها سختي 0 – 6 مطلوب است . حال آنكه براي بارب ها و دانيوها 3 – 6 ، خانواده سيكليده 3 – 18 و ماهيان زنده زايي همچون مولي ، گوپي ، پلاتي و ... درجه سختي 6 – 18 مناسب است . گلدفيش و گورامي ها همه نوع آب از درجه سختي 3 – 25 را تحمل مي كنند .
    به علاوه اكثر ماهي ها هنگام تخم ريزي درجه سختي پايين تري نياز دارند . در نتيجه دانستن ميزان سختي آب آكواريوم و اطلاع از روش هاي تغيير درجه سختي ، چه افزايش و چه كاهش ، به شما در نگهداري هرچه بهتر و اصولي تر ماهيانتان كمك مي كند .

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    13958
    با تشکر از اطلاعات مفید شما
    میخواستم خواهش کنم این اطلاعات رو به صورت تصویری و همراه به عکس در اختیارمون بگذارید

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم گیاهی .. میگو آب شیرین
    شماره عضویت
    61
    نقل قول نوشته اصلی توسط Mehdi hs نمایش پست ها
    با تشکر از اطلاعات مفید شما
    میخواستم خواهش کنم این اطلاعات رو به صورت تصویری و همراه به عکس در اختیارمون بگذارید
    سلام دوست عزیز .. استفاده از رزین و کلا این روش خیلی وقته منسوخ شده و دیگه کارایی نداره ..

الان با استفاده از دستگاههای تصفیه آب خانگی یا ro این کار رو انجام میدهند..

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    گربه پرشین و ماهی دیسکس
    شماره عضویت
    15234
    استفاده از رزین و کلا این روش خیلی وقته منسوخ شده و دیگه کارایی نداره
    مگه دستگاه های ro از چیزی غیر از رزین برای تصفیه آب استفاده میکنن؟ تا جایی که من اطلاع دارم، از ذغال و رزین و ذئولیت استفاده میشه و بعد از مدتی به دلیل اشباع شدن، فیلتر ها تعویض میشن.

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم گیاهی .. میگو آب شیرین
    شماره عضویت
    61
    نقل قول نوشته اصلی توسط astalavista نمایش پست ها
    مگه دستگاه های ro از چیزی غیر از رزین برای تصفیه آب استفاده میکنن؟ تا جایی که من اطلاع دارم، از ذغال و رزین و ذئولیت استفاده میشه و بعد از مدتی به دلیل اشباع شدن، فیلتر ها تعویض میشن.
    این روش سالهاست منسوخ شده.. این دستگاهها الان با سیستم فشار اسمز معکوس کار میکنن.

توسط ممبران هایی که دارند..
    ویرایش توسط Hamedbm : 29th January 2014 در ساعت 09:45 PM

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    انجل دیسکس
    شماره عضویت
    17916
    نقل قول نوشته اصلی توسط Hamedbm نمایش پست ها
    این روش سالهاست منسوخ شده.. این دستگاهها الان با سیستم فشار اسمز معکوس کار میکنن.

توسط ممبران هایی که دارند..
    سلام شما هم درست میگید و هم اشتباه این روش منسوخ نشده و روش اسمز معکوس که میگید اومده و خیلی خوبه ولی هر دو معایب و مزایای خودشون رو دارن
    در حال حاضر من از هر دو روش استفاده میکنم و خیلی هم خوب جواب میده من پیش فیلتر های رزین و کتانی رو به دستگاه ro نیمه صنعتی وصل کردم که سختی آب رو به 2 الی 5 ppm میرسونن

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط gidra نمایش پست ها
    سلام شما هم درست میگید و هم اشتباه این روش منسوخ نشده و روش اسمز معکوس که میگید اومده و خیلی خوبه ولی هر دو معایب و مزایای خودشون رو دارن
    در حال حاضر من از هر دو روش استفاده میکنم و خیلی هم خوب جواب میده من پیش فیلتر های رزین و کتانی رو به دستگاه ro نیمه صنعتی وصل کردم که سختی آب رو به 2 الی 5 ppm میرسونن
    سلام، اولا این پستی که پاسخش رو دادید مال ۱ سال پیشه، جدای اون، استفاده از رزین تقریبا منسوخ شده و بسیار کمتر استفاده میشه به خصوص در تانک ها و اکوسیستم های حرفه ای....در ضمن اونی که شما میگید احتمالا TDS یا شاید هم رسانایی آب هست دوست گرامی نه سختی. وقتی صحبت از سختی آکواریوم میشه منظور یون های مشخص و تعیین کننده سختی جنرال یا GH یعنی کلسیم و منیزیم هست نه مجموع یون های محلول در آب (TDS). سختی موقت یا کربنات (KH) هم با TDS متر اندازه گیری نمیشه.

۲ آب مختلف با TDS ها یکسان میتونن سختی کل و کربنات متفاوتی داشته باشند چون TDS به جز کلسیم و منیزیم سایر یون های آب رو هم شامل میشه.....در مورد رسانایی هم به همین صورت (EC)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)