نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    همکار قدیمی انجمن پرندگان

شماره عضویت
    40

تغذیه صحیح کبوتر های جوجه دار

بهترین دانه برای تغذیه کبوتر جوجه دار مخلوطی از دانه هایی چون

1- ارزن

2- قره ماش

3- گاودانه

4- گندم

5- ذرت

6- نان بربری وسنگک خشک وهاون شده بدون کپک (بخاطر سبوس وهمچنین وجود نمک کبوتر علاقه زیادی به خوردن آن نشان می دهد هم برای خود و هم برای جوجه هاش خیلی خوب ولی خوردن بیش از اندازه آن باعث اسهال در کبوتر می شود)

نکته بسیار مهم : دیده شده ته مانده های غذاها طبخ شده را که شامل سبزی پلو، باقالی پلو،عدس پلو و غیره را با نیت صرفه جویی در مصرف، ته مانده ها را در جلوی حیوان می ریزند باید خدمتتان عرض کنم که روغنی که در این غذا ها وجود دارد اثر بسیار بدی در سیستم گوارشی حیوان می گذارد وباعث اسهال وانسداد روده و بیماری گوارشی در کبوتر می شود پس از انجام این کارجدا خودداری کنید

به نظر من قره ماش وارزن در تمام وعده ها حفظ شود ومابقی به صورت وعده های تفننی به آن در هروعده اضافه شود کبوتر حیوانی زیرک است به خاطر اینکه تخمی که رویش خوابیده ویا جوجه ها وجاش سرد نشود میل به خوردن دانه های درشت را بیشتر از خود نشان می دهد وابتدا آنهارا بر می دارد در کل کبوتر در سبد غذایی خود کاملا تشخیص می دهد که بدنش به کدام دانه بیشتر احتیاج دارد و با برداشتن سریع آن شما می توانید پی به نیازش ببرید

نکته بسیارمهم این است که :

بعضی ها به اشتباه فکر می کنند که کبوتر در روزهای ابتدایی تولد جوجه هایش برای تغذیه به آنها دان می دهد ودر وعده های غذایی در جلوی کبوتر فقط ارزن می ریزند که این اشتباهی جبران ناپذیر است وصدمه زیادی به جوجه کبوتر وارد می شود چون درست در همان زمانی که جوجه کبوتر باید با دانه های مقوی برای رشد و تکاملش تغذیه شود وکما بیش درشت واستخوان بندی اش شکل کامل به خود بگیرد شما تنوع دان را رعایت نمی کنید واین در بنیه جوجه تاثیر به سزایی می گذارد

نکته جالب اینجاست که کبوتر اگر خود گرسنه بماند ابتدا جوجه هایش را سیر می کند واین است که انسان پی به عظمت وبزگی پروردگار ومعبودش می برد بعضی از کبوتر ها مانند ما انسانها علاقه ای برای زاد وولد ندارند تخم می کنند ولی روی آن نمی خوابند حتی می خوابند ولی بعد از باز شدن جوجه دان نمی دهند به جفتهایی که ما به عنوان حمال از آنها استفاده می کنیم (چون به جوجه بسیار رسیدگی وآن را به خوبی تغذیه می کنند) دهن جور می گویند. این اصطلاح با کبوتر دهن خورده نباید اشتباه شود( دهن خورده ها کبوتران خوب وپرشی اصیل تهرانی هستند که جوجه های خوبی هم می دهند ویا حتی بهتر از پدر ومادرش ومعیار ما فقط پرششان در تیر ماه است ، صحبت در مورد این مباحث خودش یک کتاب را تشکیل می دهد ودر موقع رسیدن به فصلش به صورت مفصل برای شما توضیح خواهم داد ) این نوع کم کاریها از جناح کبوتران جوان بیشتر دیده می شود وبعد از چندی معمولا رفع می شود در روز های ابتدایی متولد شدن جوجه کبوتر نر به همراه ماده به تغذیه می پردازند تا زمانی که جوجه ها به برداشتن دان از روی زمین عادت کنند از آن پس تغذیه جوجه ها به گردن کبوتر نر می باشد باید حتما دونوبت در روز جفت جوجه دار مورد بازدید واقع شود که در صورت مشکل به سرعت رفع گردد گل شور وآب از جلوی آنها نباید برداشته شود نباید برروی زمین تغذیه شوند (جای دان )باید حتما دو روز یکبار جای آنها تمیز گردد و ماهی یکبار هم به صورت کامل شستشو وضد عفونی گردد جوجه ها را در دوران جوجگی باید آفتاب داد گنجه باید رو به آفتاب باشد و حتما نیمی از روز آفتاب به داخل گنجه بتابد در غیر این صورت استخوانهای جوجه کبوتر رشد خوبی نخواهند کرد وجوجه ریز می ماند و در جای آبی جوجه ها باید هفته ای یک بار ویتامین با دز یک گرم در لیتر وماهی یکبار دارویی با نام اکسی تترا ساکلین با دز یک گرم در لیتر ویک حبه سیر له شده برای کنترل جمعیت میکروبی ریخته شود دقت داشته باشید بعد از زدن واکسن حتما سه روز در جا آبی جوجه ها ویتا مین بریزید در زمانی که دان جوجه ها را به صورت زیرکانه و حرفه ای یک وعده کردید حتما در زمانی که دان می دهید بالای سر جوجه ها بنشینید و به دان خوردن ،اشتها ومدفوع آنها خوب توجه کنید در صورت مشاهده ویا احساس بروز مشکل حتما آن جوجه را قرنطینه کنید و به صورت ایزوله شروع به تغذیه آن کنید تا اطمینان کامل از سلامتی جوجه حاصل شودواز وارد کردن هر گونه جوجه یا کبوتر به جوجه های تازه خود جدا خودداری کنید شما مطمئن باشید که با رعایت این مسائل حتی در جوجه کشی های بسیار زیاد در صورتی که این مسائل دقیق و موشکا فانه انجام گردد و در هیچ یک کوتاهی صورت نگیرد، اگر می گویم هفته ای یکبار ویتامین دو بار نشود ویا دز دارو کم وزیاد نشود ودفعات تغییر نکند واکسیناسیون دیر و زود نشود تغذیه به درستی انجام گردد مرگ ومیر را به حد اقل خواهید رساند من اگر بخواهم راجب این مسائل صحبت کنم دوستان از چند جنبه پزشکی علمی تجربی و غیره باید روز ها وشب ها دلیل وبرهان بیاورم پس به دقت وبا اطمینان خاطر انجام و اگر در جایی سوال پیش آمد بپرسید تا با دلیل موضوع رابرای شما توضیح دهم

هم اکنون به فصل بهار داریم نزدیک می شویم بسیاری از دوستان هم اکنون کبوتر ها رو خوابونده اند و مشغول جوجه کشی اند (جوجه های گل سرخی ) با رعایت این مسائل می توانید جواب خوبی از جوجه کشی امسال بگیرید مطلب بعدی اگر با مشکل خاصی برخورد کردید و یا بیماری در کبوترانتان در قسمت نظرات وبلاگ آن را به صورت مفصل و کامل شرح دهید اگر از آن آگاهی داشتم در شب همان روز که به وبلاگ سر میزنم برای شما در همان قسمت نظرات نت می گذارم که با مراجعه مجدد می توانید آن را مطالعه کنید و در ضمن بگوئید ساکن کجا هستید و قدرت دسترسی به داروخانه دامپزشکی را دارید یا خیر چون داروئی که تجویز می شود باید قابل دسترسی باشد و لا غیر فایده ای ندارد اگر از دارویی برای درمان قبل از آن مصرف کرده اید آن را نام ببرید تا بهتر بتوانم راهنمایی کنم من آرزوی موفقیت برای تک تک شما عزیزان را از خداوند متعال خواستارم و امید وارم در تمام مراحل زندگی موفق باشید ما را هم از دعای خیرتان فراموش نکنید (مهدی زاهدی)

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    کبک کبوتر بلدرچین
    شماره عضویت
    3414
    با سلام ایا دادن دانه پرسی به کبوتران مشکلی برایشان ایجاد می کند

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    کبک کبوتر بلدرچین
    شماره عضویت
    3414

غذا

با سلام به دوستان می خواستم بدانم دادن چند نوع غذا همزمان (دانه پرسی ارزن گاه دانه و ماش)برای کبوتر مشکلی ایجاد نمی کند در ضمن در طول روز چند بار باید بهشان غذا داد ممنون:smile (81):

شماره عضویت
    40
    نقل قول نوشته اصلی توسط سید حمزه نمایش پست ها
    با سلام به دوستان می خواستم بدانم دادن چند نوع غذا همزمان (دانه پرسی ارزن گاه دانه و ماش)برای کبوتر مشکلی ایجاد نمی کند در ضمن در طول روز چند بار باید بهشان غذا داد ممنون:smile (81):
    دوست عزیز ترکیب کلی غذاهایی که برا کبوتر مفیده بالا در موردش نوشته شده اما بستگی به شرایط تغییر میکنه به طور مثال :

دان برای جوجه کشی :کافشه - ذرت - گاو دانه - گندم شکسته - ارزن - قره ماش - عدس - جو - نیم دانه برنج - نان خشک - ماش - ذرت شکسته .

دان برای جوجه کبوتروقتی که از لانه بیرون می آید :ارزن - گندم شکسته - گاودانه - عدس - کافشه - نان خشک - دان پارس - ذرت شکسته

دان برای زمان کبک : کافشه - ذرت - گاو دانه - گندم شکسته - ارزن - قره ماش - عدس - نان خشک .

دان برای پرش :ارزن - گاودانه - کمی کافشه .

زمان آبگیری : یکبار 12 شب و باردیگر یک ساعت مانده به پرش انجام شود .

و اما در مورد چند وعده غذا دادن بهش نظرات مختلفی وجود داره ولی مهم ترین و اصلی ترین وعده غذاییشون بهنگام غروب آفتاب میباشد............. موفق باشید.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    کبوتر
    شماره عضویت
    3573
    سلام دوست گرامی
    من یک سوال داشتم و ان اینکه من چند کبوتر نوک قنار دارم که به سختی ازشان جوجه میگیرم
    جوجه معمولا بعد از یک تا دو هفته از بین میروند و حتی تخم یا جوجه را زیر کبوتر حمال هم گذاشتم باز همین اتفاق افتاد
    ایا راه حلی به نظر شما میرسد راهنماییم کنید؟

شماره عضویت
    40
    نقل قول نوشته اصلی توسط hastirz نمایش پست ها
    سلام دوست گرامی
    من یک سوال داشتم و ان اینکه من چند کبوتر نوک قنار دارم که به سختی ازشان جوجه میگیرم
    جوجه معمولا بعد از یک تا دو هفته از بین میروند و حتی تخم یا جوجه را زیر کبوتر حمال هم گذاشتم باز همین اتفاق افتاد
    ایا راه حلی به نظر شما میرسد راهنماییم کنید؟
    دوست گرامی توضیحات بیشتری بده ... ولی چیزی که مشخصه مردن جوجه ها بعد از تولد یا شرایط نامناسب و یا تغذیه غیر صحیح هستش که باید ایراد کارت رو پیدا کنی

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    10037

15 سوال مهم

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad_h نمایش پست ها
    دوست عزیز ترکیب کلی غذاهایی که برا کبوتر مفیده بالا در موردش نوشته شده اما بستگی به شرایط تغییر میکنه به طور مثال :

دان برای جوجه کشی :کافشه - ذرت - گاو دانه - گندم شکسته - ارزن - قره ماش - عدس - جو - نیم دانه برنج - نان خشک - ماش - ذرت شکسته .

دان برای جوجه کبوتروقتی که از لانه بیرون می آید :ارزن - گندم شکسته - گاودانه - عدس - کافشه - نان خشک - دان پارس - ذرت شکسته

دان برای زمان کبک : کافشه - ذرت - گاو دانه - گندم شکسته - ارزن - قره ماش - عدس - نان خشک .

دان برای پرش :ارزن - گاودانه - کمی کافشه .

زمان آبگیری : یکبار 12 شب و باردیگر یک ساعت مانده به پرش انجام شود .

و اما در مورد چند وعده غذا دادن بهش نظرات مختلفی وجود داره ولی مهم ترین و اصلی ترین وعده غذاییشون بهنگام غروب آفتاب میباشد............. موفق باشید.
    سلام دوست عزیز مقدار هر کدوم از این موارد در ترکیبشون باید چقدر باشه.یک مشت چقدر به گرم هم اگه بگی که آلیه. چون زیاد یا کم بودن هر کدومش در کبوتر مهمه. مثل یک آش میمونه که اگه مواد تشکیل دهندش نامتناسب باشه میشه آش شول و قلم کار.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    کبوتر
    شماره عضویت
    27900
    با سلام خدمت شما
    دوست عزیز میشه من رو راهنمایی بفرمایید. من یه جفت کله سیا خریدم.الان نزدیک به سه ماه هست.همیشه همه کارها رو رعایت میکنم.از واکسن زنده و مرده نیوکاسل،دانهای شسته شده و کمری زرد چوبه و پودر سیر و زیره زده شده.سنگ ریزه، محیط بسیار تمیز و سالم آب خوری روزی چند بار عوض میشه دانه به هیچ وجه روی زمین داده نمیشه. سیر در آب میدم. مولتی ویتامین،غذایی مخلوط خوب،به مدفوع توجه میکنم و.... این کبوتر همش بی حالی مثل بقیه کبوترها نیست هم نرش و هم مادش همش در حال چرت زدن کاره خواصی نمیکنن دانه میخوره آب میخوره مدفوع هم لوله شکل سبز رنگه یه مدت 6روزه هم بهش مترونیدازول دادم به هر دوش ولی باز هم اصلا اتفاقی نیفتاده و همین جوره تحرکش خیلی کمه.عرض کردم دونه میخوره آب میخوره و بقیه کارها.شما چه نظری دارید؟

تیم مدیــریــت کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    سهره قناری وماهى
    شماره عضویت
    11905
    نقل قول نوشته اصلی توسط علی پرویزی نمایش پست ها
    با سلام خدمت شما
    دوست عزیز میشه من رو راهنمایی بفرمایید. من یه جفت کله سیا خریدم.الان نزدیک به سه ماه هست.همیشه همه کارها رو رعایت میکنم.از واکسن زنده و مرده نیوکاسل،دانهای شسته شده و کمری زرد چوبه و پودر سیر و زیره زده شده.سنگ ریزه، محیط بسیار تمیز و سالم آب خوری روزی چند بار عوض میشه دانه به هیچ وجه روی زمین داده نمیشه. سیر در آب میدم. مولتی ویتامین،غذایی مخلوط خوب،به مدفوع توجه میکنم و.... این کبوتر همش بی حالی مثل بقیه کبوترها نیست هم نرش و هم مادش همش در حال چرت زدن کاره خواصی نمیکنن دانه میخوره آب میخوره مدفوع هم لوله شکل سبز رنگه یه مدت 6روزه هم بهش مترونیدازول دادم به هر دوش ولی باز هم اصلا اتفاقی نیفتاده و همین جوره تحرکش خیلی کمه.عرض کردم دونه میخوره آب میخوره و بقیه کارها.شما چه نظری دارید؟
    سلام
    گاهی شادابی و سلامت کبوتر فقط با رعایت اصول تغذیه و نظافت محیط نگهداری به دست نخواهد آمد و باید کبوترها پرواز کنند یا حداقل محیط بزرگ مثل {خونه تور} داشته باشند و کبوتری که پرواز نمیکنه هم نیازی نیست به این شکل تغذیه بشه با این دانه های گرم ...
    سن این جفت که میفرمایید حدودا و اگر دقیق میدونید چقدر هست ؟ کهولت سن هم باعث بی تحرکی خواهد شد و بیش از حد جوجه کشی هم باعث کم تحرکی کبوتر ها میشه .
    بنظرم مدتی این جفت رو از هم جدا کنید تا پر ریزی کنند و پرهای کهنه رو بریزند و مجدد با پرهای نو کبوترها رو جفت کنید .
    پرسیدن سوال در پیام خصوصی ممنوع است.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)