نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    طوطی آفریقایی ژاردین(African Jardine Parrot)
    ویرایش توسط بابک آژیده : 6th June 2010 در ساعت 11:01 PM

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9

طوطي ژاردين

طوطي ژاردين

اين طوطي در ايران كمياب است و به ندرت در برخي از پرنده فروشي ها ديده ميشود . اگرجوان باشد طوطي بسيار خوبي براي نگهداري در منزل است ، از خانواده طوطي هاي آفريقايي بوده و بيشتر خصوصيات طوطي خاكستري تيمنه و كونگو را دارد با اين تفاوت كه به جايي خاكستري رنگ بودن سبز رنگ است. متاسفانه در ايران زياد شناخته شده نيست و اينجا همه فقط طوطي خاكستري را ميشناسد. بيايد با اين طوطي زيبا آشنا بشيم .

اين طوطي زيبا و دوست داشتني با نام علمي Poicephalus gulielmi و نام انگليسي JARDINE مشهور است.

اين جنس از طوطي آفريقايي شامل يك گونه و سه زير گونه به نامهاي زير ميباشد:
    P.gulielmi. gulielmi
    P. gulielmi. fantiensis
    P. gulielmi. massaicus

پراكنش :
    بومي آفريقا بوده از خانواده طوطي هاي آفريقايي و پسر عموي طوطي خاكستري كنگو و تيمنه ميباشد.
    مشخصالت ظاهري:
    اندازه جثه از نوك تا دم حدودا 28 سانتي متر و وزنش بيش 200 تا 230 گرم است. رنگ عمومي پرهاي اين پرنده سبز براق (متاليك)* به همراه لكه هاي سياه رنگ است. پيشاني پرنده و روي كت هاي بال به رنگ نارنجي ميباشد . حلقه چشمي خاكستري يا صورتي چرك بوده و رنگ چشمها قهوه اي روشن است.

در تصاوير زير پرنده نر و ماده را ميبينيد

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

جنيست :
    لكه نارنجي رنگ پيشاني و كت ها در پرنده ماده كوچتر است.

فرق پرنده جوان و بالغ :
    در پرندگان جوان منقار بالايي صورتي رنگ(صورتي چرك) و لكه هاي رنگي بر روي سر و پيشاني وجود ندارد يا اينكه اگر وجود داشته باشد بسيار كوچك است.
    در طوطي هاي بسيار جوان رنگ چشم سياه است.

در تصوير زير يك جوجه كاملا كوچك در حال غذا خوردن ديده ميشود به رنگ چشم توه كنيد كاملا سياه هست

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

در عكس زير هم رنگ چشم جوجه كاملا مشخص است اين جوجه ها زير يكسال سن دارند

[IMG][/IMG]

در تصوير بعدي يك جوجه كاملا جوان را ميبنيد بيشتر از يكسال دارد و هنوز رنگ روي سر و كتها كامل نشده رنگ چشم قهوه اي روشن است اين سن براي تربيت و نگهداري بسيار عالي است (البته در كشور ما كه جوجه پرورشي وجود نداره اگر چنين پرنده اي با چنين مشخصاتي پيدا كرديد ارزش داره كه بخريد و از نگهداريش لذت ببريد)

طول عمر :
    سي سال .

خصوصيات ژرادين به عنوان پرنده خانگي :
    اين طوطي در طبيعت و در ميان همنوعان خود بسيار پر سر و صدا است. صدايش مانند شكليك گلوله به صورت جيغهاي رگباري و پشت سر هم هست. اما در اسارت پرنده آرامي است. همين خصوصيت باعث شده تا به يك پرنده خانگي جذاب تبديل شود. مانند پسرعموهاي خود اگر از جواني آموزش داده شود توانايي تقليد صدا را دارد. بسيار بازيگوش، سرزنده ، شوخ طبع و كمي هم سر به هواست. استعداد يادگيري كارهاي خنده دار و جالب را دارد و مي تواند به يك دلقك واقعي تبديل شود.:smile (4):

ر ژيم غذايي:
    حبوبات پخته يا خيس خورده يا جوانه زده، ذرت خام يا خشك ، ميوه هايي مانند سيب، پرتغال، موز، گلابي، انار و سبزيجاتي مانند هويج، كرفس، لوبيا سبز همراه با غلاف، انواع غلات را مي توان به اين طوطي زيبا داد.

ترجمه و تنظيم : شيكرا :smile (111):

منبع :*

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    fischer
    شماره عضویت
    14
    کاش یکی بما ژاردین میداد

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    طوطی خاکستری، قورباغه درختی
    شماره عضویت
    894
    سلام
    این خیلی خوشگله ...من چندوقت پیش در مغازه آقای عتیقه چی دیدم ..ولی نیمشناختمش ...اگر می دونستم این قدر خوبه میخریدم یکی .... دوستان کسی هست که تجره نگهداری از این طوطی را داشته باشه ؟

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    طوطی خاکستری
    شماره عضویت
    962
    نقل قول نوشته اصلی توسط sam56 نمایش پست ها
    سلام
    این خیلی خوشگله ...من چندوقت پیش در مغازه آقای عتیقه چی دیدم ..ولی نیمشناختمش ...اگر می دونستم این قدر خوبه میخریدم یکی .... دوستان کسی هست که تجره نگهداری از این طوطی را داشته باشه ؟

خود خانوم شیکرا تجربش رو داره. به نظرم طوطی خیلی جالبیه

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    سلام
    سلام
    فكر كنم پاسختون راقبلا دادم اگر سوالي در مورد اين طوطي داريد واضح تر مطرح كنيد.
    سپاس

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    طوطی خاکستری، قورباغه درختی
    شماره عضویت
    894
    سلام شیکرا جان
    می خواستم ببینم که طوطی را از کجاخردیدی؟ سنش چه قدر است و اینکه وضعیت نگهدرایش چه طوری است
    من که الان یک خاکستری دارم که شما خیلی خوب راهنماییم کردی الان یه سوالی در مورد ش داشتم که در بخش مربوطه پرسیدم به علت مشغله کاری دیر به دیر به سایت سر می زنم
    من از قیافه این طوطی خیلی خوشم آمده میخواستم بدونم که شما ازش راضی هستی؟
    چرا در معرفی پرنده هات وجود نداره ؟

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    سلام شیکرا جان
    می خواستم ببینم که طوطی را از کجاخردیدی؟ سنش چه قدر است و اینکه وضعیت نگهدرایش چه طوری است
    من که الان یک خاکستری دارم که شما خیلی خوب راهنماییم کردی الان یه سوالی در مورد ش داشتم که در بخش مربوطه پرسیدم به علت مشغله کاری دیر به دیر به سایت سر می زنم
    من از قیافه این طوطی خیلی خوشم آمده میخواستم بدونم که شما ازش راضی هستی؟
    چرا در معرفی پرنده هات وجود نداره ؟
    سلام
    راستش من مدت زیادی نیست که گرفتمش از آقای آژیده گرامی گرفتم اگر خواستی می تونی یه تماس با ایشون بگیری البته این مورد بسیار نادر و نایاب است برای اینکه اکثر ژاردین هایی که میان توی ایران بالغ هستند و دیگه نمیشه کاریشون کرد ولی این یکی میشه گفت که تقریبا یک مورد استثنایی بوده و مدیون دقت نظر آقای آژیده هستم

طوطی باهوشی است در مقایسه با تیمنه ( که تجربه اش را داشتم ) آرام تر است و به نظرم باهوش تر است چون از روزی که آوردمش با دقت به همه چیز نگاه می کنه ، نمی ترسه و الان یک هفته از آمدنش گذشته به راحتی از دستم غذا میگیره البته نکته مهم اینه که من اون دوتا طوطی دیگه را هم دارم و وقتی اونها را از قفس میارم بیرون و از سر و کولم بالا میرن میام توی اتاقی که این هست و ژاردین با دقت نگاهشون میکرد خصوصا وقتی با دست بهشون غذا میدادم و الان خیلی راحت از دستم غذا میگیره در این مورد وجود اون دوتا فسقلی شیطون و بازیگوش خیلی موثر بودن
    و این یک تجربه جدید برای من بود چون قکر نمی کردم دیدن یک پرنده رام توسط یک پرنده وحشی این قدر در تربیتش موثر باشه البته ناگفته نماند که ژاردین سنش زیاد نیست تقریبا یکسالش هست ( طبق مطالعاتم و نظر آقای آژیده )
    عکسش را به زودی به آلبومم اضافه می کنم که ببینیدش

:smile (160):

کاربر موثر

شماره عضویت
    558
    سلام شیکرا جان
    من چند سوال در مورد ژاردین دارم
    شرمنده میکنید جواب بدین
    1.استعدادش نسبت به طوطی های دیگه چطوره مثلا سخنگویی و آموزش پذیریش
    2.شما چند خریدین از آقا بابک
    وجود اون در خونه حسادتی بین خودش و کاسکوم ایجاد نمیکنه .3

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    نقل قول نوشته اصلی توسط gray_parrot نمایش پست ها
    سلام شیکرا جان
    من چند سوال در مورد ژاردین دارم
    شرمنده میکنید جواب بدین
    1.استعدادش نسبت به طوطی های دیگه چطوره مثلا سخنگویی و آموزش پذیریش
    2.شما چند خریدین از آقا بابک
    وجود اون در خونه حسادتی بین خودش و کاسکوم ایجاد نمیکنه .3

سلام دوست عزیز
    من به هیچ عنوان نگفتم که میشه این طوطی را به همراه طوطی های دیگر نگهداری کرد ، ژاردین من درحال حاضر با دو طوطی دیگر که حساس نیستند (لاوبرد و کاکتیل که هر دو هم جوجه هستند) در حال عادت کردن به شرایط جدیدش هست.
    :smile (89):

به لحاظ توانایی سخنگویی در منابع نوشتند که جز طوطی های سخنگو و از خانواده طوطی آفریقایی است. البته به شرطی که مثل همه طوطی ها از نوجوانی آموزش ببینه.

:smile (143):

د رحال حاضر خیلی زوده که من بخوام با کنگو یا تیمنه مقایسه اش کنم چون اولین باره که یک همچین پرنده ای را گرفتم. اما آنچه که در اولین نگاه در این پرنده به چشم میاد هوش فراوانش هست، کاملا به تمام حرکات و رفتار دو طوطی دیگه نگاه میکنه وقتی می بینه که اونها با من خوب هستند اون هم دیگه از من نمی ترسه مسلما نگهداریش با دو تا طوطی که به اندازه کنگو یا تیمنه حساس نیستند برای تربیت اولیه اش خوب است اما در ادامه قطعا از هم جدا خواهم کرد خصوصا وقتی بخوام که باهاش آموزش سخنگویی را شروع کنم یا بخوام مراحل استپ آپ را باهاش تمرین کنم.

:smile (4): :smile (111):

از جمله اخلاقش که خیل جلب توجه می کنه علاوه بر توجه بیش از حد به اطراف ، رفتار هوشمندانه و بسیار آرام اش است. الان کاملا یاد گرفته که در قفسش را باز کنه و دیگه اینکه حتی پنجره های ظرف غذاش را هم باز می کنه. یک اسباب بازی داره که من بار اول آن را به میله قفس گره زدم و اون هم با دقت نگاه میکرد الان به راحتی گره را باز می کنه یعنی یکی از سرگرمی هاش باز کردن گره اسباب بازی اش به قفسش است و وقتی اون را باز کرد به نوکش میگیره و به من نگاه می کنه....یه صدای ریزی مثل جیک جیک از خودش در میاره ..... من میرم سمتش و به آهستگی یک سر اسباب بازی را میگیرم با اینکه کمی می ترسه و این پا و اون پا می کنه ولی در نهایت منتظر می مونه تا من دوباره اسباب بازی را گره بزنم و اون دوباره بازش کنه. به راحتی از دستم غذا میگیره اما یک جور احتیاط ناشی از ترس توی رفتارش هنوز هست و از اونجا که من آدم بسیار صبوری هستم هیچ اصراری ندارم بخوام با عجله ترسش را از بین ببرم و ترجیح میدم که خودش بیاد طرفم که تا الان همینطور بوده.

:smile (196):

صدای حیوانات را به خوبی تقلید می کنه در این دو هفته ای که در منزل ما است تمام صداهای حیواناتی را که قبلا شنیده و تمام صداهایی که جدیدا هم شنیده را تقلید می کنه. از اونجا که در آموزش طوطی تا حدودی صبورم ترجیح میدم که اول کمی اخلاقش درست بشه تا اینکه بخواد سریع به حرف بیاد( هر چندکه علاقه شخصی ام بیشتر رام شدن و برقراری ارتباط با طوطی است نه حرف زدنش، یعنی اینقدر که رام شدنش برام مهمه حرف زدن یا نزدنش برام مهم نیست و البته این یک نظر کاملا شخصی و سلیقه ای است)

در مورد کم سن بودنش مطمئن هستم ...با تمام نشانه هایی که در سایت ها دیدم همخوانی داره حالا باید دید در دراز مدت چه نتیجه ای میده (هنوز دوسالش نشده باید یکسال و چند ماهش باشه)
    من نگهداری هیچ طوطی را به همراه کنگو و تیمنه به دوستان توصیه نمی کنم چون نمی دونم که چه تاثیری ممکنه روشون بذاره ( شاید خودم برای کنجکاوی خودم این کار را انجام بدم ولی به هیچ عنوان به کسی توصیه نمی کنم چون می تونم مسئول اعمال خودم باشم اما در مورد دیگران ....خیر... هر کس خودش باید تصمیم بگیره و ریسک ماجرا را بپذیره)

در مورد این طوطی می تونم بگم که من دوسالی میشه که توی مغازه های مختلف سرک میکشیدم و همیشه از گونه های جدید استقبال کرده ام و معمولا این جور طوطی ها که به ایران میان با سنشون زیاد است و اصلا صرف نمی کنه که آدم بخواد یکیشون را بخره و یا اینکه اون قدر سنشون کم است ( چشم سیاه ) که معلوم نیست زنده می مانند یا خیر یا اینکه اصلا اینجا قرنطینه نمیشن شما میری یک طوطی را می خری بعد از یکماه یا دو ماه میمیره برای اینکه ناقل یک بیماری بوده... من همه اینها را تجربه کردم و در بخش معرفی پرندگان هم توضیح دادم.

:smile (4): :smile (4): :smile (4): :smile (4): :smile (4):

از بابت گرفتن این طوطی کاملا شانس آوردم که البته لطف آقای آژیده هم شامل حالم شد. آقای آژیده که می دونستند همیشه دنبال طوطی خاص هستم ، این پرنده را با ضمانت خودشان برای من گرفتند و قیمت این طوطی با این سن و شرایط 250 تومان است. زمانی که طوطی را برای من گرفتند من ایران نبودم و ایشان قبول زحمت کردند و یک مدت ازش نگهداری کردن تا من برگردم برای همین میگم که شانس آوردم.

:smile (121):

حالا باید صبر کرد دید که آیا مشکلی براش پیش میاد یا خیر، من هنوز از سلامت کاملش مطمئن نیستم چون ممکنه که ناقل بیماری باشه و هنوز برای قضاوت کردن زوده ( این را با توجه به تجربه های مختلفی که داشتم میگم) علاوه بر آنکه بر اساس آماری که از فروشنده ها به دستمان رسیده میشه گفت سایر ژاردین هایی که همزمان با طوطی مورد نظر وارد بازار شدند بعد از چند هفته تلف شدند. خلاصه می تونم بگم که تا الان شانس آوردم. حالا تا بعد ببینیم چی میشه ... به محض اینکه از سلامتش مطمئن بشم یک گزارش کامل ازش در بخش معرفی پرندگان خانگی اعضا خواهم گذاشت و کاملا معرفیش میکنم و علاوه بر آنکه هنوز اخلاق و رفتاش دستم نیامده با تمام طوطی هایی که تا به حال داشتم فرق داره ....
    این تمام آنچه بود که تا به حال در موردش فهمیدم ..

:smile (129): :smile (129): :smile (111): :smile (111):

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)