نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
    همکار قدیمی (مدیر آکواریوم آب شیرین )

نوع حیوان خانگی
    انواع آبزیان
    شماره عضویت
    44

سرماری (snake head fish)

ماهی سرماری!!!(snake head fish)

خلق و خوی : مهاجم

تولید مثل : تخم گذار

سطح شنا : همه جای تانک

ph مناسب 6.8-7.8

تغذیه :گوشتخوار

زیستگاه : آسیا و بعضی نواحی افریقا

حداکثر سایز: در طبیعت 150 سانتی متر و در تانک تا90 سانت دیده شده است.

دمای مطلوب : 26-30 درجه سانتیگراد

سرماری ها دارای لابرینت هستند و میتوانند بصورت حیاتی از هوا نفس بکشند.
    در بعضی از کشورهای آسیایی بخصوص تایلند بخاطر گوشت لذیذشون محبوب هستند و شکار می شوند.
    در مقابل سرما حساس و مستعد بیماری سفیدک.
    یک شکارچی فوق العاده جسور و ماهر و البته خطرناک!!!! دارای بینایی بسیار بالا و نسبتا باهوش.
    دارای دو ردیف دندان سوزنی بسیار تیز"توصیه می شود هرگز دستتان را داخل تانک حاوی این ماهی نکنید"
    سرعت رشد بسیار بالا و در ماه بسته به نوع تغذیه بین 2 تا 4 سانت افزایش طول.
    در کل به کسانی که عاشق ماهیان با خوی وحشی هستند و از دیدن تصاویر زنده شکار لذت می برند توصیه میکنم که این ماهی رو تجربه کنند و در کل هم توصیه نمیکنم که در تانک های عمومی نگهداری کنید چون خیلی زود رشد می کنند و شروع به بلعیدن ماهی های دیگر می کنند و وقتی که بزرگ شدند براشون آروانا و گوپی فرقی نمیکند در هر صورت حمله می کنند و هر ماهی که سایز دهانشان باشد را قورت میدهند...

نوع سیاه و خالدار که کمتر در ایران پیدا میشه:

نوع زرد رنگ خط دار که گونه رایج تر در ایران است که از عکس ماهی خودم استفاده کردم :

با تشکر از توجه شما.
    ویرایش توسط reza_hetete : 9th June 2010 در ساعت 03:15 PM

همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

نوع حیوان خانگی
    ماهی های آب شیرین
    شماره عضویت
    4029
    با سلام خدمت شما دوستان گرامی. من این پست رو یکبار در انجمن نیک صالحی قرار دادم و برای شما هم می زارم تا بلکه آرشیو فروم کامل تر بشه:

کسی شاید در مورد این ماهی اطلاعات زیادی نداشته باشه و من هم اولین بار با دیدن مستندی در مورد هیولاهای رودخانه ها تصمیم گرفتم بیشتر در مورد این ماهی تحقیق کنم.
    این رو هم اضافه کنم که بنده کارشناس زبان انگلیسی و همینطور دانشجوی ارشد همین رشته هستم و مقالات زیادی رو در مورد گونه های مختلف ماهی های آب شور ترجمه کردم و البته چند مقاله در مورد چند گونه ماهی آب شیرین هم توسط بنده ترجمه شده.
    اما اصل موضوع! مطلبی که در پایین براتون ترجمه کردم از 2 منبع خارجی و چند وبسایت ایرانی برگرفته شده. بنده قسمتی از این مقالات رو ترجمه می کنم و هرکس اطلاعات دقیقتر خواست می تونه به این آدرس ها مراجعه کنه:

که مقاله دوم بخشی از پایان نامه یکی از دانشجویان دانشگاه داروسازی مالزی می باشد که براتون ترجمه می کنم.
    گونه های ماهی سرماری بخش طبیعی اکوسیستم آمریکا نمی باشد که بعد از کشف اولین گونه وحشی این ماهی هیاهوی بسیار زیادی بپا شد. در می سال 2002 ماهیگیری، ماهی عجیبی در منطقه مریلند گرفت. ماهی گرفته شده خیلی سریع به نام "سرماری شمالی" شناخته شد. ماهی سرماری بیشتر در چین بوده و توانایی زنده ماندن در محیط هایی که به صورت فصلی خشک می شوند را دارد. همچنین این ماهی قادر به زندگی در آبهای کم عمق است. آ که دارای مقدار بسیار بسیار کمی از اکسیژن است و ماهی سرماری با عضو حلزونی مانندی که دارد می تواند اکسیژن را مستقیما" از سطح بالایی آب جذب کند. همین قابلیت او را قادر به حرکت بر روی خشکی می کند.با بدن قوی که دارد می تواند مانند مار بر روی زمین بلغزد و در جست و جوی آب باشد. ماهی سرماری می تواند روزها بدون آب زندگی کند و اگر مقداری گِل پیدا کند، در گل فرو می رود و منتظر فصل های بارانی می شود. ماهی سرماری هرچیزی را می خورد که شمال گیاهان، حشرات و حتی سخت پوستان می شود. این ماهی قادر به تحمل دمای 0 تا 30 درجه سانتیگراد یا 32 تا 86 درجه فارنهاید می باشد.
    در اکثر کشورهای دنیا گوشت این ماهی مورد استفاده قرار میگیرد و خواص درمانی فوق العاده زیادی دارد.
    ماهی سرماری بعنوان درمانی برای بهبود زخم ها و همچنین دردها و ناراحتی های بعد از عمل جراحی شناخته می شود.
    اثر سودمند این ماهی وحشی بعنوان وعده غذایی برای زنان بعد از زایمان بسیار مشهود است.
    اطلاعات نشان می دهد که میزان پروتئین در بدن این ماهی در سایز های کوچکتر به مقدار بسیار بیشتری از سایزهای بزرگتر آن است.

خانواده ماهیان سرماری ، جزو راسته سوف ماهی شکلان (Perciformes) می باشند.

ویژگیهای کلی خانواده ماهیان سرماری:
    بدن کشیده
    فک پائین جلو آمده
    باله های پشتی و مخرجی بلند و کشیده
    اله شکمی در بعضی گونه ها تحلیل رفته است و در صورت وجود 6 شعاع دارد
    فاقد شعاع سخت در باله ها
    فلسها شانه ای یا دایره ای
    تنفس با اندام ویژه تنفسی
    حداکثر اندازه گونه های این خانواده تا 120 سانتی متر میباشد
    بعضی گونه ها اهمیت پرورشی داشته و در مزارع برنج پرورش می یابند
    بعضی از گونه های این خانواده به کشورهای دیگر معرفی شده اند

خلق و خو: 1شکارچی ماهر گوشتخوار بوده.مهاجم است.
    دما : 25-30درجه سانتیگراد
    حداقل تانک:100لیتر
    جنسیت:نرها پرنگترند و ماده های در حین باروری چاقتر و کوتوله ترند
    تولید مثل:برای تکثیر نیاز به حوضچه های خاکی است
    بومی: تمامی جنوب شرق آسیا از کمبریج تا برمه و مالزی.

در ابتدا 1ماهی کوچک دوست داشتنی هستش ولی بعد از خرید و کمی بزرگ شدن میتونه به هیولای تانکتون تبدیل بشه.و هم نوع خوار نیز میباشد
    به هیچ وجه مگر به ندرت به غذا های آماده و خشک عادت کند.زنده خوار به خصوص ماهیهای کوچک در غیر دسترس بودن ماهی زنده دل گاو و مرغ و گوشت چرخ کرده
    در بعضی از کشورها این ماهی خورده میشه مثل ******

از 21 گونه شناخته شده از ماهیان سرماری 2 گونه آن در آبهای داخلی ایران پراکنش دارند
    نام انگلیسی: Brown or smooth-breasted snackhead
    نام خانواده:Channaidae
    نام رایج:سرماری قهوه ای ایرانی
    زیستگاه:آسیا- ایران
    اندازه:25سانتی متر
    حداقل اندازه تانک:100لیتر
    تغذیه:گوشتخوار-غذای زنده و منجمد
    دما:10تا28درجه سانتی گراد
    جنسیت:نرها باریکتر و کوچکتر(12تا20سانت) مادها بزرگتر و چاقتر(15تا25سانت)
    تولید مثل:تخم گذار

که در حوضه هامون و جازموریان ، رودخانه بامپور بلوچستان ، هلیل رود و رودخانه جیروفت کرمان و حوضه مکران در پاکستان دیده می شود.

این گونه بنتوپلاژیک که از گونه اول بزرگتر می باشد، پراکنشی از افغانستان و بلوچستان تا سریلانکا و اندونزی دارد. تمام گونه های شناخته شده از ماهیان سرماری به خاطر درنده خویی در هنگام شکار مشهور هستند. آنها برای این منظور دارای دهانی بزرگ با آرواره ای زیر محوری (underslung) و واجد دندان، چشمان بزرگ، بدن ضخیم، کشیده با باله های پشتی و مخرجی طویل هستند.
    Channa orientalis Channa gachua

این ماهی گر چه از نظر ساختاری شبیه Polypetrus اما رفتاری متفاوت داره
    مثل حمله سریع مانند Rocketfish به طعمه
    امکان گرفتن غذا بیرون از اب از دست شما بصورت پرشی(در صورت تعلیم صحیح)
    چشمان بسیار تیزبین
    در بعضی گونها تغیر رنگ در دوران بلوغ
    هوش نسبتا بالا
    نسبت به Polypetrus در مقابل اب سرد بسیار شکننده هستش
    در حالی که در آمریکا 185 گونیه از ماهیای خارجی که نصفشون از نوع آکواریومین در طبیعت رها شدهاند در این میان ماهی سرماری از توجه بسیار ویژهای برخورداره چرا که خطری بزرگ برای اکوسیستم منطقه و آبزیان وماهیان بومی بخاطر شکارچی بودنشان به حساب می ایند این توجه به ویژه در ایالت مریلند(Maryland)بخاطر دریاچه اش که در سال 2002 اولین نمونه به نام سرماری شمالی(Northern Snakehead) در آن دیده میشود بسیار زیاد است بطوری که برای این ماهی ممنوعیت در نظر گرفته شده... و همچنین تابستان آن سال به ماهی سرماری معروف شد
    در آمریکا فقط 2 نوع از ماهی سرماری سرماری شمالی وسرماری بلز آی
    ز(Northern Snakehead, Bullseye Snakehead )در طبیعت دیده شده است.

در پایان باید عرض کنم که این ماهی قادره روزها بدون آب در یخ به حالت کما بره و بعد از چندین ماه دوباره در آب شنا کنه. همچنین راه رفتن این ماهی بر روی خشکی را می تونید از سایت یوتوب ببینید.
    موفق و پیروز باشید، مهرداد!

توجه : کلیه مطالب و مقاله های اين سايت متعلق به پارسي پت و شرکت شبکه ارتباطات کامپیوتری ایران(Aka Networks) است .استفاده از مطالب و مقاله های سایت پارسی پت بدون ذکر منبع و لینک معتبر و مستقیم مصداق بارز دزدی است و از طرف شرکت ارتباطات کامپوتری ایران مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت .در صورت تمایل به استفاده از مقاله های این سایت میبایست منبع را به صورت یک لینک معتبر و مستقیم به همراه نام مترجم و نویسنده مقاله به این صورت ذکر کنید :

منبع : www.parsipet.ir

مترجم/نویسنده : مهرداد Discjockey

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)