نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: هیدروپونیک

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خر درون
    شماره عضویت
    23845

هیدروپونیک

سلام
    من تازه با هیدروپونیک اشنا شدم
    چندتا الگو برای ساخت دیدم ولی سوالاتی برایم بوجود اورده
    بعضی ها میگن نیاز به پمپ هوا داره یعنی پایین اب و مواد غذایی بالا با فاصله از اب گیاهان هست و با پمپ هوا رطوبت پایین میرسونن بالا
    بعضی هم دیدم کلا ریشه شناور هست
    و یه مدل هم دیدم که با لوله مارپیچ که گلدون ها توی لوله است و اب به بالا پمپاژ میشه و میاد پایین
    حالا سوال اینکه کدومشون درست است ؟
    کتابی تو این زمینه دارید؟
    چه کودی بزنیم - چه گیاهی بکاریم - میزان دما و PH و رطوبت مناسب هر گیاه چقدر هست و ...

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط Minion نمایش پست ها
    سلام
    من تازه با هیدروپونیک اشنا شدم
    چندتا الگو برای ساخت دیدم ولی سوالاتی برایم بوجود اورده
    بعضی ها میگن نیاز به پمپ هوا داره یعنی پایین اب و مواد غذایی بالا با فاصله از اب گیاهان هست و با پمپ هوا رطوبت پایین میرسونن بالا
    بعضی هم دیدم کلا ریشه شناور هست
    و یه مدل هم دیدم که با لوله مارپیچ که گلدون ها توی لوله است و اب به بالا پمپاژ میشه و میاد پایین
    حالا سوال اینکه کدومشون درست است ؟
    کتابی تو این زمینه دارید؟
    چه کودی بزنیم - چه گیاهی بکاریم - میزان دما و PH و رطوبت مناسب هر گیاه چقدر هست و ...
    سلام

دلیل اصلی استفاده از پمپ هوا وجود اکسیژن کافی در آبه ... و در غیر این صورت به ریشه ها اکسیژن نمیرسه و یک رشته علائم بی ربط مثل غیر طبیعی رشد کردن برگ ها، بروز علائم کمبود یا مسمومیت و ... نمایش میده. اگر از گلدان و خاک و ماسه و کود هم استفاده کنید و جوری خاک رو فشرده کنید که اکسیژن نرسه به ریشه ها یا خاک کیفیتش پایین باشه و با آب دادن گل بشه و باز ریشه ها نتونن اکسیژن بگیرن همون داستان به شکل دیگری رخ میده . ریشه گیاه به اکسیزن نیاز داره.

هایدروپانیکس یک مفهومه و نه یک تکنیک مشخص و ثابت. ریشه به جای قرار گرفتن در خاک و ... در آب شناور میشه و از مواد غذایی محلول در آب که برای همین هدف عموما ساخته شدن استفاده میکنه. یک سری تکنیک های رایج هست که بیشتر مردم استفاده میکنند ولی همانطور که عرض کردم یک مفهوم کلیست و شما به هر شکلی ریشه رو در آب شناور کنی و بتونی نیاز های گیاه رو هم از این طریق مرتع کنی بهش میگن هایدروپانیکس!!! هر گیاه نیاز های مشخصی داره، برای ساخت ریشه به مقادیر معینی از فسفر و پتاسیم نیاز داره، بعضی گیاها پی اچ های اسیدی تری نیاز دارن در حالی که برخی دیگر رنج های نزدیک به قلیایی رو بهتر تحمل میکنند. بعضی هاشون برای رشد نیتروژن بیشتری میخوان و برخی کمتر. نیاز به کلسیم، منیزیم، آهن، گوگرد و به طور کلی مینرال ها هم در گیاه های مختلف متفاوته.

در ضمن نحوه نور دهی و مرحله ای که گیاه توش هست اعم از سیدلینگ، گیاهی، یا گل دهی و میوه سازی ... هم تاثیر بسزایی داره.

متاسفانه هیچی نمیدنید هنوز ... حتی اینکه هدفتون از این کار چیه، چه گیاهایی میخواید بکارید و ... هم مبهمه!!!
    ایننکه چی بکارید بسته به هدتون هم داره.....بعضی از انواع سبزی ها به خصوص به شدت محصول میدن با نور و آب و مواد غذایی کم....نقطه مقابل بعضی از گیاهان و سبزی ها آب بیشتر میخوان، غذای بیشتری نیاز دارن و حتی با نور شدید باز هم تولیدشون ذاتا کمتره...مارکت چی نیاز داره و مردم چی میخوان یک بحث دیگست.

اگر قراره واقعا بیزنیستون بشه ، اولا فکر بسیار خوبیه و اگر درست انجام بدید با حد اقل آب و جا و نور و سایر منابع بیشترین بازدهی رو خواهید داشت و ثانیا اینجوری نمیتونید موفق بشید!!! این فروم ها زمانی به دردتون میخوره که اطلاعات پایه رو داشته باشید و درکی کلی از اصل داستان به دست آورده باشید و در غیر این صورت یا جواب های غلط یا سلیقه ای یا شخصی میگیرید یا اگر خیلی ساده تر بخوام بگم، فرمولی رو میگیرید که دست کسی جواب داده ولی لزوما شما ازش جواب نمیگیرید چون فاکترو های زیادی وجود داره که بر کیفیت نهایی تاثیر میزاره.

به عبارتی دیگه کسی موفق میشه در این راه که قبل از هر چیز از انجام ددن این کار لذت میبره...و در غیر این صورت موقیتی در کار نیست اگر فقط برای سود مالی وارد بشید.

موفق باشید.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خر درون
    شماره عضویت
    23845
    سلام
    امروز یه کتاب در مورد گلخانه تحت عنوان "کتاب مهندسی سازه و مدیریت گلخانه" خریدم
    یه نگاه سطحی انداختم بد نبود ولی کامل نخوندم
    در راستای پاسخ شما درحال حاظر در مورد گیاه هیچ تصمیمی نگرفتم و اصلا به تولید فکر نمیکنم شاید در اینده شایدهم هیچ وقتی ولی در نظر دارم یه گلخانه کوچیک گوشه حیاط خونه برپا کنم
    حتمال میدم با گوجه فرنگی - خیار یا توت فرنگی شروع کنم (یکی از این سه تا)
    برای کاهش مصرف برق در نظر دارم یک منبع اب مثل بشکه خیارشور که ارزان هم هست (این دبه شل و ول ها نه یکسری هست که سفت و بزرگ با در جفت دار هستن با حجم تقریبا صد لیترشبیه اون بشکه نفت ابی قدیمیها ولی کوچیک تر) در ارتفاع پایین حتی زیر زمین قرار بدم بعد با استفاده از یک پمپ اب به بالاترین نقطه لوله مارپیچ برسونم و از انتهای لوله دوباره به منبع برگردونم
    شبیه عکس زیر حالا سوال اینجاست در این حالت باز هم نیاز به پمپ هوا هست ؟؟؟
    (مخزن اب زیر زمین میزارم که از سقف تا کف گلخانه لوله کشی بشه و دیگه نیازی به پمپ دوم برای پمپاژ از ته لوله به مخزن نباشه )
    و سوال دوم اگر یک گیاه داشته باشیم که مثلا توی صد لیتر اب 0.5 کیلو سدیم بخواد (الکی یه ماده گفتم برای یک گیاه خیالی) این نیم کیلو یک بار به اب اضافه میشه و تمام ؟ یا هرچند وقت یکبار باید رفرش بشه ؟
    سوال سوم : از امسال حیاط ما دیگه "نور مستقیم" نداره یک ساختمان روبروی ما ساخته شد و جلوی نور میگیره ولی جوری هست که در تمام طول روز به یک لامپ هم نیازی نیست و تمام اتاقها روشن میشه با این حد از روشنایی باز هم به نور مصنوعی نیاز هست ؟؟؟

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط Minion نمایش پست ها
    سلام
    امروز یه کتاب در مورد گلخانه تحت عنوان "کتاب مهندسی سازه و مدیریت گلخانه" خریدم
    یه نگاه سطحی انداختم بد نبود ولی کامل نخوندم
    در راستای پاسخ شما درحال حاظر در مورد گیاه هیچ تصمیمی نگرفتم و اصلا به تولید فکر نمیکنم شاید در اینده شایدهم هیچ وقتی ولی در نظر دارم یه گلخانه کوچیک گوشه حیاط خونه برپا کنم
    حتمال میدم با گوجه فرنگی - خیار یا توت فرنگی شروع کنم (یکی از این سه تا)
    برای کاهش مصرف برق در نظر دارم یک منبع اب مثل بشکه خیارشور که ارزان هم هست (این دبه شل و ول ها نه یکسری هست که سفت و بزرگ با در جفت دار هستن با حجم تقریبا صد لیترشبیه اون بشکه نفت ابی قدیمیها ولی کوچیک تر) در ارتفاع پایین حتی زیر زمین قرار بدم بعد با استفاده از یک پمپ اب به بالاترین نقطه لوله مارپیچ برسونم و از انتهای لوله دوباره به منبع برگردونم
    شبیه عکس زیر حالا سوال اینجاست در این حالت باز هم نیاز به پمپ هوا هست ؟؟؟
    (مخزن اب زیر زمین میزارم که از سقف تا کف گلخانه لوله کشی بشه و دیگه نیازی به پمپ دوم برای پمپاژ از ته لوله به مخزن نباشه )
    و سوال دوم اگر یک گیاه داشته باشیم که مثلا توی صد لیتر اب 0.5 کیلو سدیم بخواد (الکی یه ماده گفتم برای یک گیاه خیالی) این نیم کیلو یک بار به اب اضافه میشه و تمام ؟ یا هرچند وقت یکبار باید رفرش بشه ؟
    سوال سوم : از امسال حیاط ما دیگه "نور مستقیم" نداره یک ساختمان روبروی ما ساخته شد و جلوی نور میگیره ولی جوری هست که در تمام طول روز به یک لامپ هم نیازی نیست و تمام اتاقها روشن میشه با این حد از روشنایی باز هم به نور مصنوعی نیاز هست ؟؟؟
    سلام مجدد

بزرگوار من در حد تفریحی بلدم و دلیل اینکه پاسخ دادم سوالتون رو این بود که به پاسخ دادن از سمت دیگران امیدی نداشتم
    بنا بر این حتما از افراد حرفه ای هم سوال بکنید و به جوابای من بسنده نکنید من فقط بر اساس تجربه کمی که دارم جواب میدم.

سوال اول: مهم اینه که سطح اکسیژن آب به طور ثابت از حدی پایین تر نیاد..روش میتونه متفاوت باشه. این روشی که اشاره کردید قطعا مقداری اکسیژن به آب اضافه میکنه. وقتی برقا قطع میشه و پمپ هوای آکواریوم های تراکم بالا قطع میشه ماهی ها سریع علائم کمبود اکسیژن رو نشون میدن و یک راهش اینه که با یک پارچ آب خود تانک رو از ارتفاع روی آکواریوم بریزیم.....این روند حد اقل از مرگ ماهی ها جلوگیری میکنه. ولی اینکه برای کار شما کافیست یا نه تا تست نکرده باشم نمیتونم جوابی داشته باشم که متاسفانه تست نکردم. احتمالا اگر تعداد گیاها و به طبع اون ریشه ها زیاد تر بشه احتمالا با مشکل مواجه میشید.

سوال دوم: مواد غذایی رو میبلعن و چیزی باقی نمیمونه و مدام باید بهشون غذا بدید! بستگی به نوع گیاه و نور و PH و دما و رطوبت و ... هم داره ولی تا مرز "روزانه" هم میتونه پیش بره بسته به نوع گیاه و شرایط و تکنیک.

در مورد نور هم .... من پشت پنجره ای که به هیچ عنوان نور مستقیم نمیگیره ولی همیشه کاملا روشنه تا ساعت ۴ و ۵ عصر من گوجه فرنگی هم در گلدان کوچک ۱ گالنی کاشتم و نهایتا چیز خنده دار و مختصری هم به عنوان محصول درو کردم . سبزی هایی مثل ریحان و جعفری هم خیلی خیلی خوب پشت همون پنجره رشد میکنند. حالا اگر شما هم قد یک همچین محیطی نور داشته باشید تو اتاق بعضی از سبزیجات و گیاها رو میتنید بکارید و برخی دیگر رو خیر!

موفق باشید

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خر درون
    شماره عضویت
    23845
    من تو این گروه تازه واردم نمیتونم به کسی پیام بدم اگر کسی میشناسید ممنون میشم فراخوان بدید
    در مورد مواد غذایی بر چه اساسی میشه متوجه شد گیاه همش جذب کرده یا نه ؟
    برای پمپ هوا فکر کنم بشه استوک ارزون گیر اورد

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    کلا از وقتی تلگرام اومده مردم کمتر میان تو این فروم و بیشتر وقتشون رو تو تلگرام میگذرونند! نه متاسفانه کسی رو نمیشناسم.
    راهش استفاده از EC Meter هست.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خر درون
    شماره عضویت
    23845
    به نظر میاد توی این گروه بجز من و شما کس دیگه ای نیست
    گروه تلگرامی یا انجمن دیگه ای سراغ دارید بهم معرفی کنید ؟

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    مدیر بخش گیاهان ایشون هست :

https://www.parsipet.ir/member.php?u=14687

که سر نمیزنه زیاد ولی این هم سایتشه:

http://happyfarm.ir

موفق باشید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)