۱۱ آذر ۱۳۹۶
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز جمعه ۹۶/۹/۳ گروهی از طبیعت دوستان و علاقه مندان پرنده نگری به منظور شرکت در برنامه پرنده نگری در شهرستان آبیک قزوین حضور پیدا کرده و تعداد زیاد و تنوع بالای از پرندگان را مشاهده و عکاسی نمودند.

آقای محمد سفرنگ پرنده شناس و عکاس حیات وحش در تشریح بازدید از این منطقه در گفت و گو با خبرنگار دیده بان گفت: روز جمعه صبح زود به دعوت از طرف آقای علی اکبر رشوندآوه عکاس حیات وحش و از فعالین زیست محیطی استان قزوین برای شرکت در برنامه پرنده نگری که برای علاقمندان شهرستان آبیک تدارک دیده بودند عازم این شهرستان شدم. محل قرار ساعت ۸ صبح در مقابل اداره محیط زیست شهرستان آبیک بود. جمع کثیری از علاقه مندان پرنده نگری به همراه پرسنل اداره محیط زیست آبیک مشتاقانه در محل حضور داشتند.

در بین افراد شرکت کننده افراد سرشناسی از استانهای تهران، قزوین، زنجان و البرز حضور داشتند و همچنین حضور پرشور طبیعت دوستان شهرستان آبیک حائز اهمیت بود.
به محل پرنده نگری که تقریباً جنوب غربی شهرستان آبیک بود رفتیم. من همیشه استان قزوین را از نظر تعداد گونه و شمار پرندگان، استانی فقیر میدانستم ولی برخلاف تصور اشتباه من با ورود به منطقه، دنیایی از انواع پرندگان شکاری، اگرت ها، پرندگان آبزی و کنار آبزی، چکاوک ها و پیپت ها در محل حضور داشتند.

غنای پرندگان و شمار گونه ها به حدی بود که با دیدن این جمعیت بالا از پرندگان برای چند دقیقه در جا میخکوب شدم. به هرجا نگاه میکردی پرنده بود و پرنده و امنیت و آرامش پرندگان به حدی بود که تصور نمیکردم در ایران مشغول پرنده نگری هستم.
حفاظت پرسنل اداره محیط زیست شهرستان آبیک به قدری خوبی بود که گویی در یک منطقه حفاظت شده مشغول پایش بودیم.

پرندگان بیشماری در آسمان و زمین مشغول فعالیت بودند و این نشان از فهم و دانش و درک بالای زیست محیطی مردمان شهرستان آبیک داشت.
در جریان این برنامه که دو ساعت به طول انجامید حدود ۴۲ گونه پرنده مختلف و هزاران فرد پرنده مشاهده شد.

جا دارد تشکر و سپاس گذاری ویژه از آقای علی اکبر رشوندآوه عکاس حیات وحش، ریاست محترم اداره محیط زیست شهرستان آبیک آقای مهندس جواد عباسی، پرسنل محترم این اداره آقای مهندس محسن خسرو آبادی، شرکت کنندگان استان البرز، قزوین، تهران، زنجان و خصوصا مردم فهیم و طبیعت دوست شهرستان آبیک داشته باشم.